Bosaltim Sistemi

Bosaltim Sistemi Bosaltim Sistemi Hastaliklari - Bu makaledeki notlar: bosaltim sistemi bosaltim sistemi hastaliklari..

Bosaltim Sistemi ve Bosaltim Sistemi Hastaliklari ile ilgili bu yazıda Boşaltım Sistemi – İnsanlarda Boşaltım Sistemi hakkında kısa özet bilgiler bulabilirsiniz. Not denizinden…

Boşaltım Sistemi – İnsanlarda Boşaltım Sistemi

BOŞALTIM SİSTEMİ
• ****bolizma sonucunda oluşan zararlı ve işe yaramayan maddelerin dışarı atılmasına boşaltım denir.
• Tek hücreli canlılarda çoğunlukla CO2 ve NH3 gibi artık maddeler doğrudan difüzyon veya osmozla dışarı atılır.
• Tatlı sularda yaşıyan canlılarda (paramesyum gibi) fazla suyu dışarı atan kontraktil kofullar bulunur.

OMURGASIZ HAYVANLARDA BOŞALTIM

• Sünger ve sölenterlerde boşaltım vücut yüzeyinden difüzyonla olur.

• Yassı solucanlardan planaryada boşaltım organı alev hücreleridir(protonefridyum).Alev hücresi içerisinde titrek siller bulunan boşluk vardır.Alev hücrelerindeki sillerin hareketi ile hücreye gire su boşaltım kanallarına itilir ve boşaltım deliğinden dışarı atılır.Alev hücrelerinin esas görevi vücudun su dengesini sağlamaktır.NH3 ve CO2 in bir kısmı vücut yüzeyinden difüzyonla atılır.

• Toprak solucanındaki boşaltım organı nefridyumdur.Vücudun her halkasında bir çift bulunur.Nefridyumun vücut içine bakan ucunda kirpikli huni bulunur.Kirpikli huniden ayrılan kanal vücut boşluğunda çok sayıda kıvrımlar yaparak bir sonraki halkadan dışarı açılır yani nefridyumlar arasında bir bağlantı yoktur.Kanalların üzerleri kılcal damarlarla çevrilidir.Kılcal damarlarda glikoz gibi yararlı maddeler ve suyun bir kısmı geri emilerek idrar oluşturulur ve bu boşaltım artığı dışarı atılır.

• Böceklerde boşaltım organı malpighi tüpleridir.Bu tüplerin kapalı olan serbest uçları organlar arasındaki boşluklara uzanır.Diğer uçları ise sindirim kanalının son kısmına bağlanır.Bu organlar vücut boşluğundaki kanda bulunan boşaltım maddelerini difüzyon ve aktif taşıma ile alır. Ve kasların kasılması ile bağırsağı boşaltır.Fazla su bağırsaktan geri emilir.Böcekler azotlu artıkları ürik asit kristalleri şeklinde atarak fazla su kaybını önler.

(DEVAMI EKTEDİR)

İndirmek İçin Tıklayın

Sponsorlu Bağlantılar

Bosaltim Sistemi İçin Yorum Yap