Boynuzlu Yılan

Boynuzlu Yılan Yılanlar - Bu makaledeki notlar: boynuzlu yılanlar boynuzlu yılan yılanlar yilanlari..

Boynuzlu Yılan


Genel Özellikler: “Boynuzlu” denemesinin nedeni burun ucunun gergedan boynuzu gibi küçük ve yukarıya doğru olmasından. Sırt bölgesinin rengi genel olarak gri, sarı ve kahverengi renklerinin tonlarında olur. Sırtta ayrıca koyu kahverengi, baklava deseni benzeri zikzak desenler bulunur. beneklerin ortası kenarlara göre daha açık olur. Kuyruğun uç kısımları genç bireylerde sarımsı pembe renkli olur. Başın üst kısmında küçük ve belirgin benekler bulunur.

Karın bölgesi sarımsı beyaz ve küçük benekli olur. Genel olarak küçük kemiriciler, avlayabildikleri kuşlar, diğer yılan türleri ve kertenkeleler başlıca besinlerini oluşturur. Kemiricileri ve kuşları zehirleyip öldürerek, diğerlerini canlı olarak yerler. Kemiricilerle beslendikleri için yararlıdırlar. Hareketleri oldukça yavaştır. Eylül-Ekim’den Mart-Nisan’a kadar kış uykusuna yatarlar. İlkbaharda çiftleşen dişiler, Ağustos ayında 5-14 kadar yavru doğururlar. Boyları genel olarak 50-60 cm (erkekler en fazla 90 cm) kadar olur.

Habitat: Yunanca’da ammos kum, dytes gömülen anlamında. Bu hayvanın tür adına “ammodytes” denmesinin nedeni, yaşama alanı olarak kumlu bölgeleri tercih etmesi. Ama Türkiye’de kumlu yerlerden daha çok küçük boylu bitkilerin altlarında, orman açıklıklarında, çalılık ve taşlık yerlerde yaşarlar. Yüksekliği 2000 metreye kadar olan yerlerde bulunabilirler.

Türkiye’deki Dağılım: Trakya, Batı, Kuzeydoğu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde habitatın uygun olduğu alanlarda dağılım gösterirler.

Not: Zehirleri insanlar için tehlikeli olabilecek kadar kuvvetli. İlk ısırışta zehrin büyük bir bölümünü aktarır. İnsanla karşılaştığında ilk olarak kaçmaya çalışırlar. Eğer sıkıştırılırlarsa başlarını havaya kaldırarak tıslarlar ve kendilerini çok tehlikede hissederlerse saldırabilirler. Türkiye’de V. a. montandoni Boulenger 1904, V. a. meridionalis Boulenger 1904, V. a. transcacasica Boulenger 1904 olmak üzere üç tane alt türü bulunur.

Boynuzlu Dededen Sonra Buyrun Boynuzlu Nine

Boynuzlu Dededen Sonra Buyrun Boynuzlu Nine

Çin’in Zhanjiang şehrinin Guangdong eyaletinde yaşayan 95 yaşındaki Granny Zhao 3 yıldır alnın ortasında boynuz taşıyor. Önce ufak bir sivilceyi andıran bu boynuzun hızla büyüyüp alnının büyük bir bölümünü kapladığını …

Fotoğrafların arkasındaki hikaye şu: Bu hanım alnındaki güzellik ile doktora gelir ve 20 yıl önce alnında bir çıkıntı oluştuğunu daha sonra büyüyüp kuruduğunu ve bir boynuza dönüştüğünü söyler. Boynuz çıkarıldığında tam 17 cm boyunda idi. Gerçekten garipHaytaınızda Görmediğniz Yılanlar

Garip Hayvanlar

Kör Fareler:

İğneden Korkan Kaplumbağa:

Şaşkın Çocuk:

Çift Başlı Yılan

Dört Boynuzlu Keçi:

Güzelse küüüçük bir +rep

Boynuzlu Yılanlar

YouTube – boynuzlu yılan

Sponsorlu Bağlantılar

Boynuzlu Yılan İçin Yorum Yap