Bursa Surları

Bursa Surları Saltanat Kapısı - Bu makaledeki notlar: bursa saltanat kapısı bursa surları saltanat..

Bursa-saltanat Kapı

Tarihi mirası koruma ve gelecek kuşaklara aktarma konusundaki projelerini ulusal ve uluslararası çaptaki ödüllerle taçlandıran Osmangazi Belediyesi, Bursa surlarını yeniden canlandırma çalışmalarına, şehrin ana kapısı olan Saltanat Kapı’yı ayağa kaldırarak başladı.
Saltanat Kapı’nın temeline ilk harç, dünyaca ünlü İtalyan Mimar Gianni Perbellini’nin de katıldığı bir törenle konulmuştu. 2006 yılı sonunda restorasyonu tamamlanan Saltanat Kapı, Bursa surlarının yeniden canlandırılması çalışmalarının başlangıç noktası oldu.

Bursa-surlar

Bursa’nın ilk kurucusu Bithinyalılar tarafından M.Ö. 180-234 yıllarında inşa edilen Bursa Surları, kentin ilkyerleşim alanını çevreleyen önemli bir tarihsel değerdir. Osmangazi Belediyesi, Bursa Hisarı’nı oluşturan ve kısmen yapılaşmaya maruz kalmış surların ayağa kaldırılması amacıyla başlattığı projenin ilk bölümünü 2007 yılı içinde tamamladı. Saltanat Kapı’dan başlayan ve Osmangazi Caddesi boyunca Çakırhamam’a kadar devam eden sur duvarları ve 2 adet burç restore edilerek kentin tarihi ve turistik değerleri arasına katıldı.
Restore edilen surların üst kısmında, “Burçüstü etkinlikleri” adıyla, yapının tarihsel değeriyle bütünleşen, birtakım sosyal ve kültürel aktiviteler gerçekleştirilecek. 5 ana kapısı ve 14 burcu olan Bursa surlarının diğer bölümleri de ayağa kaldırılıyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Bursa Surları İçin Yorum Yap