Buzluktan Cikan Tavuk

Buzluktan Cikan Tavuk Buzluktan Cikan Et - Bu makaledeki notlar: buzluktan çıkan et buzluktan cikan tavuk..

Bayram Da Sağlığınız İçin

Kurban Bayramı ve onu izleyen günler et tüketiminin arttığı bir dönemdir. Ancak fazla et tüketmek sağlık sorunlarına da davetiye çıkarır! Bu dönemde sağlığımız açısından hem et tüketiminde hem de kurban etinin pişirilmesi, saklanması ve dağıtılmasında belirli noktalara dikkat etmek gerekir. İşte size Kurban Bayramı’na özel uzman önerileri..

Günlük Et Tüketiminde 100 Gramı Geçmeyin

Bayramda günlük et tüketiminin de 100 gramı geçmemesi gerektiğini söyleyen Diyetisyen Suzan Elpe, yüksek tansiyon, şeker, kalp, mide, gut gibi kronik rahatsızlıkları olanların Kurban Bayramı’nda dikkat etmeleri gerektiğini, ayrıca etin yanında mutlaka süt, yoğurt, peynir, yumurta, tavuk, balık, kuru baklagiller gibi proteinlerin de tüketilmesini önerdi.

Günlük tüketilmesi gereken et miktarının, kişisel özelliklere göre değişirken, yaklaşık olarak 100–150 gram arasında olduğunu belirten Kenar, “Elbette sağlıklı beslenme için haftada iki kez balık yemek ve tavuk, hindi etine de yer vermek gerekir. Etler C, E vitamini ve kalsiyumdan fakirdir. Bu nedenle mutlaka et ile birlikte bol sebze, meyve tüketilmesi beraberinde süt, yoğurt, ayran, cacık gibi kalsiyumdan zengin yiyeceklere, özellikle Kurban Bayramı’nda daha fazla yer verilmesi gerekmektedir” dedi.

Kesilen Et, En Az 24 Saat Bekletilmeli

Etin kesilmesi, saklanması ve pişirme şeklinin çok önemli olduğuna değinen Diyetisyen Suzan Elpe, “Sağlıklı et, veteriner hekim kontrolünden geçmiş sağlıklı hayvanların kesimiyle elde edilir. Hayvan kesildikten sonra uygun koşullarda taşınmaz ve bekletilmezse mikroorganizmalar ve bunların toksinleri çoğalarak hastalıklara sebep olurlar.

Üstelik bunların bir kısmı pişirmeyle yok olmazlar. Örneğin tifo uygun koşullarda bekletilmemiş ve hazırlanmamış etle insana geçer ve zehirlenmelere neden olur. Ayrıca çiğ veya az pişmiş etlerin tüketilmesiyle parazitlerin insanlara geçtiği, hamilelerde toksoplasmozisin düşük nedeni olduğu bilinmektedir” dedi.

Hayvan kesildiğinde etinin sert olduğunu belirten Diyetisyen Suzan Elpe, bu nedenle taze etin pişirilmesinin ve hazmının da zor olduğunu söyledi. Elpe ayrıca, kesilen etlerin en az 24 saat buzdolabında bekletilmesini önerdiklerini açıkladı.

Kurban Eti Nasıl Pişirilmeli?

Anadolu Sağlık Merkezi’nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Çağatay Demir ise kurban Bayramı’nda kızartma, kavurma, hamur işleri gibi kalorisi yüksek ve sindirim sistemini zorlayabilecek besinler yerine; bu dönemde daha hafif ve pişirme yöntemi haşlama veya kendi suyunda olan besinleri tercih etmenin olası sağlık problemlerinden en az düzeyde etkilenmeyi sağlayacağını belirtti.

Çok yüksek ısıda uzun süre pişirme ve kızartma yönteminin çeşitli kanserojen maddelerin oluşumuna neden olabileceğini vurgulayan Demir, şu önerilerde bulundu:

“Etlerin sebzelerle birlikte pişirilmesi veya sebzelerle birlikte tüketilmesi besin çeşitliliğinin sağlanması, sebzelerde bulunan C vitamininin etlerde bulunan demirin emilimini artırması açısından sağlıklı bir yöntemdir.

Etler ızgarada pişirilirken etle ateş arasındaki uzaklık eti yakmayacak, kömürleşme sağlamayacak şekilde ayarlanmalıdır. Etlerin iç sıcaklığı en az 75 ºC olmalıdır. Çok yüksek ısı dış yüzeyin yanmasına ve su kaybının fazla olmasına yol açarak besin öğesi kaybını artırır. Etlerin haşlanarak pişirilmesi sağlıklı olmasının yanı sıra, ette olması muhtemel parazitlerin insana geçmesini de büyük ölçüde engeller.”

Taze Et Nasıl Saklanmalı?

Etlerin, küçük parçalar halinde buzdolabının buzluk kısmında veya derin dondurucuda saklanmalısı gerektiğini kaydeden Demir, etlerin buzlukta (-2 ºC) birkaç hafta, derin dondurucuda ise (-18 ºC) 3 ay saklanabileceğini söyledi.

Etlerin kolaylıkla bozulabilen potansiyel riskli besinler olduğunun altını çizen Demir, şöyle konuştu:

“Etlerin dondurulduktan sonra tekrar çözdürülmesi bazı mikroorganizmalar için üreme yeri oluşturur ve bu da sağlığımızı tehdit edebilir. Bu nedenle buzlukta saklanan etler buzluktan çıkartılınca yemek içinde tamamen kullanılacak şekilde parçalara ayrılarak buzluğa konulmalı, çözdürülen et hemen pişirilmeli, tekrar dondurulmamalıdır. Çözdürülmek istenen etin buzdolabında çözünmesi sağlanmalıdır. Çabuk çözülmesi amacıyla uygulanan kalorifer, soba üzerinde çözdürme, oda sıcaklığında bekletme sakıncalı yöntemlerdir.”

Kesilen Eti Bekletmeden Dağıtın

İstanbul Özel Hizmet Hastanesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden Diyetisyen Aşkın Yüksel ise Kurban Bayramı’nda kesilen etin mutlaka hemen dağıtılması gerektiğini belirtti. Kalan etlerin uygun koşullarda depolanmanın da önemini vurgulayan Yüksel, “Unutulmaması gereken en büyük husus bakteri üremesi için etler çok iyi besiyerlerdir. Dikkat edilmezse çeşitli bakteriler hızla üremeye başlarlar” dedi.

Bayram ziyaretleri sırasında yapılan ikramlarda seçici olmak gerektiğini de aktaran Yüksel, şöyle konuştu:
“Bayramlarda artık değişmesi gereken en önemli konulardan biride ikramlardır. Artık zararları herkes tarafından bilinen hamurlu ağır tatlılar yerine besleyici değeri büyük, kalorisi düşük olan meyve ikramına yavaş yavaş alışmalıyız. Eğer imkanınız varsa ikramlar arasından meyve ya da sütlü tatlıları tercih edin. Eğer hamurlu tatlı yiyecekseniz bunun günde 1 taneyi geçmemesine ve ölçüsüne dikkat edin.”

Bayramda Bunlara Dikkat Edin!

• Sabah mutlaka kahvaltı edilmeli; kahvaltı hafif ve her grup besin öğesini içerir nitelikte olmalıdır.

• Bayramda sayıca az öğünlerde fazla miktarda yemek yerine az ve sık beslenilmelidir.

• Bayramda da her zaman olduğu gibi tek yönlü beslenmek yerine, gün içinde tüm besin gruplarından (süt-yoğurt-et-sebze-meyve-tahıllar vb) yeterli ve dengeli miktarlarda alınmalıdır.

• Etin yanında mutlaka bir sebze yemeği ve salata bulundurulmalıdır.

• Yemekler bitkisel sıvı yağ ile pişirilmeli, kızartma ya da kavurma yerine ızgara, fırında, haşlama ya da buğulama yapılmalıdır.

• Pilav, makarna, börek gibi yiyecekler mümkün olduğunca az tüketilmeli; normal ekmek yerine tam buğday veya tam çavdardan yapılmış ekmekler tercih edilmelidir.

• Etlerin hepsi hemen tüketilemeyeceğinden saklama koşullarına mutlaka dikkat edilmelidir.

• Yemek sonrası en iyi seçeneğimiz meyve olmalıdır.

• İkram amaçlı sunulan her tatlı kabul edilmemeli, aralarında en hafif olan sütlü ve meyveli tatlılar tercih edilmelidir. Hamur tatlılarından yemek zorunda kalınırsa miktarı az olmalı.

• Bayramda artan kahve ve çay tüketimi aşırı miktarlara ulaştığında uykusuzluk, mide problemleri ve kalp ritim bozukluklarına neden olabilir. Kahve ve çay yerine bitki veya meyve çayları tercih edilmelidir. Ayrıca günde 2,5 litre su tüketimine devam edilmelidir.

• Bayramda fırsatlar yaratıp yürüyüş yaparak alınan fazla enerjiyi telafi etmek gerekmektedir.

• Diyabet hastaları, kalp ve damar hastaları, mide rahatsızlığı olanlar, hipertansiyon hastaları gibi belli bir beslenme düzeni ile takip edilen kişiler beslenmelerine daha fazla özen göstermeli ve beslenme programlarını bozmamalıdırlar.

• Uzmanların açıklamalarına göre kesilen etin en az 2 saat bekletildikten sonra tüketilmesi gereklidir. Ancak sağlık açısından en uygunu, etin 24 saat bekletilmesidir.

• Etlerin, küçük parçalar halinde buzdolabının buzluk kısmında veya derin dondurucuda saklanmalısı gereklidir. Etler bu şekilde buzlukta (-2 derecede) birkaç hafta, derin dondurucu da ise 3–4 ay saklanabilir. Ancak kıyma haline getirilmiş etler buzdolabında bir günden çok bekletilmez.

• Dondurulmuş etler kullanılmadan en az 6–8 saat önce buzdolabının sebzelik kısmının üzerinde çözündürülür. Çözdürülen et tekrar dondurulmamalıdır.

Ailem

Sponsorlu Bağlantılar

Buzluktan Cikan Tavuk İçin Yorum Yap