Çanakkale Savaşındaki Yemek Listesi

Çanakkale Savaşındaki Yemek Listesi Çanakkale Savaşında Yemek Listesi - Bu makaledeki notlar: çanakkale savaşı yemek listesi çanakkale savaşındaki..

Çanakkale Savaşında Yemek Listesi !

Çanakkale Savaşında Yemek Listesi…

Bu, sabah yazan bildiğimiz 9-10 gibi değil sabah ezanıyla veya daha erken anlamına geliyor öğlen yemeği yok yalnızca akşam yemeği var bu da hergün oruç gibi olduklarını gösteriyor ve iftarlar da yedikleride bir insanı ayakta tutamayacak kadar az hatta 26 haziran da yani yaz günü kahvaltı bile yapmamışlar 18 temmuzda ise akşam yemeği yememişler. Şu anda böyle birşey olsa insan metabolizması buna dayanamaz bayılırdık, şu günler ramazan iftar çok zor geliyor fakat onlar iftarda bile karınlarını doyuramıyorlardı. Herkes bilsin atasını, nasıl olduklarını görün. Kimseden de korkmayın dünyada kimin var böyle atası ki biz ondan korkalım ???

Çanakkale Savasının Yemek Listesi

http://rapidshare.de/files/14610305/canakk…istesi.jpg.html

Çanakkale Savaşında Yaşanmış 2 Olay

“SAĞ KOLUMU KAYBETTİM AMA SOL KOLUM VAR”
Seddülbahir ve Conkbayır’ın büyük kahramanlarından biride Bombacı Mehmet Çavuş ‘tu. Bu kahraman Anadolu çocuğu ,İngilizlerin siperlerimize fırlattığı el bombalarını korkusuzca hemen yakalar,karşı tarafa fırlatır ve zararını kendilerine dokundururdu. İngilizler bunu anlamış olacaklar ki bombaları bir kaç sayı saydıktan sonra fırlatarak Mehmet Çavuş ‘un iadesini önlemeye çalışmışlardı. İşte böyle bir bomba Mehmet Çavuş ‘un elinde patlayarak sağ elinin bileğinden kopmasına sebep olmuştu. Bu yiğit delikanlı vazife şuuruyla hastahaneden tabur kumandanına yazdığı mektupta şöyle diyordu:

“Sağ kolumu kaybettim, zarar yok,sol kolum var. Onunla da pekala iş görebilirim. Beni müteessir eden ve yüne kıtama iltihak edip düşmanla çarpışmama mani olan şey yaramın henüz kapanmamış olmasıdır.

Hastahaneden kurtularak halen harbe iştirak edemediğim için beni mazur görünüz ,affedeniz muhterem kumandanım..”

“ BENİM GÖZLERİM GÖRECEĞİNİ GÖRDÜ”

O gün Boğaz tabyaları arasında en çok iş gören ve en çok hasara uğrayan Rumeli Mecidiyesi Bataryası oldu. Sabahtan beri muharebenin en şiddetli anlarında dahi iki sahil arasında gidip gelmekten çekinmemiş olan Müstahkem Mevki Komutanı Cevat Paşa, tabyanın feci durumunu haber aldığı zaman yine motora atlayıp Çimenlik İskelesi’nden karşı sahile hareket etti. Cephaneliği berhava olan tabyanın durumu hazindi. İstihkam yıkıntıları arasında dolaşmakta olduğu sırada bir ağacın altına uzanmış olan bir askerin hali dikkatini çekti ve yanına gidip

* ” Ne var evlat ?” diye sordu.

Nefer hemen yerinden fırlayıp esas duruş vaziyeti aldı. Çünkü sesi tanımıştı. Ama gözleri başka tarafa bakıyordu.

* ” Gözlerine bir şey mi oldu oğlum?”

O zaman nefer tok sesiyle ” Üzülmeyin efendim” diye cevap verdi. ” benim gözlerim göreceğini gördü” ( Evet düşman gemilerine tam isabet kaydedilmiş ve “Ocean” destroyeri hareket edemez hale getirilmişti.)

Cevat Paşa sessiz sessiz ağlıyordu.

İşte Çanakkale Savaşında Askerlerimize,şehitlerimize Verilen Yemek Listesi

Canakkale Savasımızın Yemek Listesi (:(:

Evet arkadaşlar bu yemek lıstesını goren hala bazı seylerı har savurgalnıkla bitiren hep bollukda yasayipda bazı seylerın farkında olmayanlar bazı seylerı belkı gorurler..

Sponsorlu Bağlantılar

Çanakkale Savaşındaki Yemek Listesi İçin Yorum Yap