Çanakkale Savaşının Maketi

Çanakkale Savaşının Maketi Çanakkale Zaferi - Bu makaledeki notlar: çanakkale savaşı maketleri çanakkale savaşının maketi..

Canlı Ve Sesli Olarak Çanakkale Savaşı’nı Anlatan Müze Hizmete Girdi

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi anma törenlerine sayılı günler kala, bölgeye gelecek ziyaretçilere, insan maketleri kullanılarak oluşturulan savaş alanlarında yaşanılanların sesli olarak anlatıldığı müze hizmete girdi.

Önceki senelerde törenlerde açık olan ve ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği devlete ait müzelerin çeşitli sebeplerle bu yılki törenlerde kapalı olması yetkilileri düşündürürken, özel girişimciler tarafından açılan müzeler bu açığı kapatacak.
Kendini Çanakkale şehitlerini anlamaya ve anlatmaya adayan 80 yaşındaki Araştırmacı-Yazar Mehmet İhsan Gençcan, hayatında yaptığı en önemli işin bölgeye gelen ziyaretçilerin Çanakkale Savaşı’nı anlayabilecekleri bir müze yapmak olduğunu söyledi. Yaptığı savaş müzesinin dünyada bir eşi daha bulunmadığını iddia eden, bölgenin ilk yerel rehberi olan Gençcan, bugüne kadar bir çok Çanakkale Savaşları’nı anlatan kitaplar yazdığını, ancak ziyaretçilerden gelen isteklerin bir müze açılması yönünde olduğunu belirtti.

Zaman tüneli şeklinde tasarladığı müze içerisinde oluşan bölümlerde gelen ziyaretçilerin sesli anlatımlar ile geçmişe yolculuk yaptıklarını kaydeden Gençcan, “Müzede ayrıca tüm şehitliklerden alınan toprak ile Mekke ve Medine’den gelen topraklar mevcut. Verdiği kritik kararlar ile savaşın seyrini değiştiren Mustafa Kemal Atatürk’ten şehit olduğunda Peygamberimizi görerek siz neden zahmet ettiniz, ben size gelirdim diyen Yarbay Hüseyin Avni’ye kadar bir çok savaş kahramanın olayı anlatılıyor. 12 bölümden oluşan müzede mankenler kullanılarak ve resimlerle desteklenerek savaş alanları bire bir canlandırıldı. Müzenin gezilmesi yaklaşık 15 dakika sürüyor bu süre sonunda müzeden çıkan ziyaretçiler, gördükleri ve duydukları karşısında göz yaşlarına hakim olamıyor” diye konuştu.

Çanakkale Savaşı Maketleri

Çanakkale Savaşı Maketleri
çanakkale savaşı maketİ – çanakkale savaşı maket

– 150cm x 110cm ebatında 72cm yüksekliğinde olup çam ağacından yapılma, venge rengindedir.Masa bacakları kolaylıkla monte edilmektedir.
– Masanın üzerinde 15cm’lik bölümü kapsayacak şekilde dört tarafında çanakkale savaşını anlatan folyo kağıdına basılmış savaş özet yazısı bulunmaktadır.

2- ÇANAKKALE SAVAŞI BÖLÜMÜNÜN ÖZELLİKLERİ
– Masanın tam ortasında oluk 78.4cm x 119.4cm ebarındadır. Savaşın geçtiği bölge kabartma bir haritayla canlandırılmış, harita üzerinde top,mayın,gemi,asker,ev,cami vb.
249 parçalık figürler bulunmaktadır.Bu bölüm Fiberglass’tan imal edilmiş olup araziye uygun renklerle renklendirilmiştir.

3- PLEXİ GLASS ÖZELLİKLERİ
– Savaş bölümünü anlatan harita kısmı, 8cm yüksekliğinde 78cm x 119cm ebatında 4mm’lik plexi glass malzeme ile kapatılmıştır.

Çanakkale Savaşının gerçekleştiği bölgeyi ve bölgedeki tüm savaş unsurlarını gösteren maket, başta eğitim olmak üzere, sergileme amaçlı olarak da kullanılabilecek şekilde imal edilmiştir.

Maketin üzerine yerleştirileceği platform, sergilenecek yerin dekoru, rengi, malzemesi v.b. özelliklerine uygun olarak müşterilerin kendileri tarafından oluşturulur. Maket yatay bir platform üzerinde sergilenebileceği gibi, dikey olarak da (duvara asılmak suretiyle) sergilenebilir. Müşteriler tarafından maketin dikey durumda sergilenmesinin arzu edilmesi halinde, maket birkaç yerinden sağlam bir şekilde sabitlenmelidir.

Maketin sergileneceği yerin özelliğine göre müşterilerin kendisi tarafından uygun yerlere yapıştırılabilmesi amacıyla, savaşı ve önemli olayları anlatan yazılar da, maket ile birlikte teslim edilmektedir.

Maket, demir profillerin üzerine, çevresel etkilere karşı dayanıklı ve onarımı kolay olan, fiberglas polyester malzemeden imal edilerek, su bazlı boya üzerine 3 kat vernik uygulanarak imal edilmiştir.

Maket içerisinde yeralan yazılar ile maket ile birlikte verilecek yazıların tamamı dijital baskı tekniği kullanılarak folyo üzerine bastırılmıştır.

Maket içerisinde kullanılan 350’den fazla (asker, gemi, top, bina, kale, mayın v.b) figürün tamamı polyster malzemeden özenle imal edilerek güçlü yapıştırıcılar ile makete monte edilmişlerdir. Maket içerisinde kullanılan tüm figürlerin neyi, kimi ve nereyi temsil ettiği gibi bilgiler figürlerin yanında yazılı olarak açıklanmaktadır.

En Güzel Çanakkale Resimleri (buyurun Çanakkaleye)

DUR YOLCU..!

Sponsorlu Bağlantılar

Çanakkale Savaşının Maketi” İçin Bir Cevap

Çanakkale Savaşının Maketi İçin Yorum Yap