Çanakkale Türküsünün Neden Yazılmış

Çanakkale Türküsünün Neden Yazılmış Çanakkale Türküsü Neden Yazılmıştır - Bu makaledeki notlar: kahramanlık türküleri sözleri çanakkale türküsünün neden..

Çanakkale’ye Bir Kahramanlık Türküsü Daha Yazıldı

İzmirli Türk halk müziği sanatçısı Latif Öz, ‘Çanakkale İçinde Vurdular Beni’ ve ‘Hey Onbeşli Onbeşli’ isimli Çanakkale türkülerine bir üçüncüsünü ekledi.
Öz, tarihî kayıtlardan yola çıkarak yaptığı ‘Çanakkale Türküsü’ adlı beste için yüzlerce eski fotoğraf ve görüntüyle klip de çekti. Çanakkale Savaşı’yla Türk milletinin kaderinin yeniden yazıldığını belirten Öz, “Bir sanatçı olarak üzerime düşen görevi yerine getirmek amacıyla bundan sonra, Çanakkale için yazılan şiirleri türkü formatına uyarlayacağım.” diyor.

Ege Üniversitesi Konservatuarı mezunu olan Latif Öz, okulu bitirince Aydın’ın Ortaklar ilçesindeki Ortaklar Anadolu Öğretmen Lisesi’nde öğretmenlik yapmaya başlamış. Öğrencilerin müziğe ilgisinin az olduğunu görünce görevden ayrılarak özel bir müzik dershanesi açmış, 600’ün üzerinde kişinin yetişmesini sağlamış. Çanakkale’yle ilgili yeterince eser olmamasına üzülen Öz, “Çanakkale öyle büyük bir değer ki maalesef toplumumuz, kadrini kıymetini bilmiyor.” diyerek çalışmaya koyulmuş. Sanatçıya göre halk arasında bilinen, Kastamonu yöresine ait ‘Çanakkale İçinde Vurdular Beni’ ve Tokat yöresine ait ‘Hey Onbeşli Onbeşli’ türküleri, aslında kahramanlığı tam manasıyla anlatmıyor. İlki, Çanakkale ismi geçtiği için biliniyor, diğeri ise birçok kişi tarafından oyun havası olarak söyleniyor. Çanakkale Türküsü’nün söz ve müziğini müzisyen Gürcan Koç’un yaptığını belirten Türk halk müziği sanatçısı Öz, bestesinin ezgi zenginliği ve içeriğiyle savaşı ve Mehmetçik’in büyüklüğünü açıkça ortaya koyduğuna inanıyor. Bestesine çektiği klipte Ege Ordusu Komutanlığı’ndan temin ettiği görüntüleri kullanan Öz, Çanakkale Türküsü’nü ‘Dumansız Yangın’ isimli 6. albümünde seslendiriyor.
5 bin İstanbullu şehitliklerde
18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 93. yıldönümü sebebiyle İstanbul’daki ilçe belediyelerinin düzenlediği gezilerde, bir günde 5 bin kişi şehitlikleri gördü. Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda Şehitler Abidesi’ne giden yolda kilometrelerce konvoylar oluşurken, abidede 2008’in en kalabalık ziyareti yaşandı. Çanakkale, Zaman ÇANAKKALE TÜRKÜSÜ

Seddülbahir, Arıburnu
Her yanımız düşman dolu
Bak Anzaklar kesmiş yolu
Dermansızım oy oy
Mavzerimde kurşun
bitti Albay Kemal’im
Bingazi’den, Edirne’den,
kimi geldi Hakkari’den
Düşmanına ecel oldu
civan Mehmed’im
Yastığı mezar taşıdır,
yorganı bulut
Emir geldi, süngü takın
Düşman yakın,
hücuma kalkın
Hep birlikte fırladılar
yerinden
Düşmanı söktüler siperinden
Yalın ayak, baş
yaralı koştular
Bu vatana etten
duvar oldular
Mehmed’im, Mehmed’im, bu destan, bu destan senin
Ölmenizi emir etti kumandan, Mehmed’im
bu destan senin.

Sponsorlu Bağlantılar

Çanakkale Türküsünün Neden Yazılmış İçin Yorum Yap