Çevremizdeki Kimyasal Tepkimelere Örnek Verirmisiniz

Çevremizdeki Kimyasal Tepkimelere Örnek Verirmisiniz Kimyasal Tepkimelerin Hayatımızdaki Önemi - Bu makaledeki notlar: çevremizdeki kimyasal tepkimelere örnek verirmisiniz ..

Çevremizdeki Kimyasal Tepkimelere Örnek Verirmisiniz ve Kimyasal Tepkimelerin Hayatımızdaki Önemi ile ilgili bu yazıda Çevremize Gerçekleşen Kimyasal Tepkimelere Örnekler hakkında kısa özet bilgiler bulabilirsiniz. Not denizinden…

Çevremize Gerçekleşen Kimyasal Tepkimelere Örnekler

Çevremize Gerçekleşen Kimyasal Tepkimelere Örnekler

Yeşil bitkilerin su, karbon dioksit ve güneş ışığı yardımı ile besin üretmesi kimyasal bir olaydır. Buna ışıkla birleştirme anlamında fotosentez denir.

Canlı vücutlarında besinlerin yakılması da bir kimyasal tepkimedir.
Vücudumuzda proteinlerin amino asitlere dönüşmesi, daha sonra hücrelerde bu amino asitlerden protein sentezlenmesi de kimyasal reaksiyonlar sonucu meydana gelir.

Vücudumuzda bulunan glikozun (C6H12O6) oksijenle tepkimeye girmesi sonucu karbon dioksit, su ve ısı enerjisi açığa çıkar. Bu olaya solunum denir ve bu bir kimyasal tepkimedir.

Asitin suda çözünmesi sonucu da ısı enerjisi açığa çıkar. Bu yüzden asit içine su dökülmemelidir.

Yer altından çıkarılan petrolün işlenmesi, boya, ilaç, plâstik maddelerin üretilmesi esnasında pek çok kimyasal değişimler gerçekleşmektedir.

Suyun elektrolizi esnasında suya elektrik enerjisi verilir. Bu da bir çeşit endotermik tepkimedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Çevremizdeki Kimyasal Tepkimelere Örnek Verirmisiniz İçin Yorum Yap