Çift Tırnaklı Hayvanlar Hangileridir

Çift Tırnaklı Hayvanlar Hangileridir Şap Tedavisi - Bu makaledeki notlar: şap hastalığı tedavisi çift tırnaklı hayvanlar..

Çift Tırnaklı Hayvanlar Ve Şap Hastalığı

Çift Tırnaklı Hayvanlar ve Şap Hastalığı
Şap hastalığının özellikle İngiltere’deki hayvanlar arasında yaygınlaşması üzerine tüm dünya ülkeleri bu konu üzerine yoğunlaştı. Hastalığın bulaşıcılığının çok yüksek olması nedeniyle tüm ülkeler sıkı önlemler almaya çalışıyor. Hastalığın İngiltere’de bir insana bulaşmış olması kaygıları da arttırıyor (Bk:Şap Hastalığı İnsana Da Mı Bulaştı?). Ancak insanlara bulaşma riski çok yüksek değil. Amerika’da tüm 20.yüzyıl içinde sadece bir vaka belirlenmiş. İngiltere’de ise son hastalanan mezbaha işçisiyle birlikte teşhis edilen vaka sayısı iki kişi. Yani insanlara ve evcil hayvanlara bulaşma riski yüksek değil.

Hangi hayvanları etkiliyor?
Normal koşullarda çift tırnaklı hayvanları, örneğin sığır, koyun, keçi, domuzları etkiliyor.Deve, geyik ve hatta fillerde de görülebiliyor.

Belirtileri nelerdir?
En çok dikkati çeken belirtiler, topallama, salya akıntısı, ağızda ve dilde yaralardır.

Hastalığa yol açan nedir?
Aphtovirus adı verilen virüs ailesinin güçlü ve dirençli üyesi olan bir virüs tarafından oluşturulur. Bu virüs sıcak ve soğuğa dayanıklı olup açık alanda ve vücut dışında haftalarca canlı kalabilir.

Tedavisi var mı?
Hayır, ancak hastalanmış hayvanlar genellikle 10 gün içinde iyileşirler.

O halde, neden binlerce hayvan imha ediliyor?
Bunun başlıca iki nedeni var. Birincisi, bilinen en bulaşıcı hastalıklardan biri ve bulaşmayı önlemek çok güç. İkinci neden de, hastalığı atlatmış hayvanların çok zayıf düşmeleri nedeniyle et ve süt veriminin çok düşmesi.

Aşısı yok mu?
Üzerinde yoğun çalışmalar sürüyor. Bu virüsün 7 ana türü ve bir çok da alt türleri var. Bunların hepsine etki edecek bir aşı henüz geliştirilemedi.

Hastalığın yayılması nasıl önleniyor?
Çeşitli ülkeler bu konuda bir dizi önlem alıyor. Hastalık bulunduğu belirlenen ülkelerden canlı hayvan ve et ithalatı yasaklanıyor. Havaalanları dahil tüm sınır kapılarında et, süt ve tüm çiftlik ürünlerinin girişi kontrol altında tutuluyor. Toprak bulaşmış ayakkabılar yıkanıp dezenfekte ediliyor. Şüpheli giysilerin dezenfeksiyonu yapılıyor.

Deli Dana Hastalığı ile bir bağlantısı var mı?
Her ikisinin de İngiltere görülmesi, bazı kişiler tarafından aralarında bağ olduğunun sanılmasına yol açtı. Ancak her ikisi birbirinden çok farklı hastalıklardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Çift Tırnaklı Hayvanlar Hangileridir İçin Yorum Yap