Ciklet Balıkları

Ciklet Balıkları Ciklet Akvaryumu - Bu makaledeki notlar: ciklet ciklet balıkları ciklet akvaryumu ciklet..

Frontosa Cichlid – Çiklet

DOĞAL ORTAM: Afrika Tanganyika Gölü
SICAKLIK: 24-26 oC
pH: 8.0+
YEMLEME: Carnivore
MAX.BOY: 30-35 cm.
MİNİMUM AKVARYUM: 400 Litre
açıklamalar:

FRONTOSA Boulanger
Genel olarak tilapia grubuna dahil edilirler. İlk cins ismi paratilapia frontosadır. Daha sonraki çalışmalarda çene yapılarının içe doğru ve yaygın olması ayrıca konikleşmiş diş yapısı ile normal tilapia gurubundan ayrılırlar. Yoğun mavi renkte son derece gösterişli olan bir türde Zaire frontosalardır. Oldukça derin biotoplarda yaşarlar. Bazıları 60 Metre derinliklerde buluna bilirler. Yavru alınımı diğer türlere göre daha zordur. Bu nedenle daha çok doğadan toplanırlar. Son yıllarda Avrupalı bir kaç üretici düzenli olarak yavru alınımı yapmaktadırlar. Zaire frontosaların gövdelerinde beş adet siyah bant bulunur. Yüzündeki koyu renkli bölge balık olgunlaştıkça mavileşir ve giderek bütün gövde parlak maviye dönüşür.

FRONTOSA Cyphotilapia

Sinonim: Tanganyika Bizonbaş Cichlid.

Tanganyika gölü, Burindi kesinde yaşarlar genelde 6 siyah bantlı, Tanzanya (Kigoma) sahillerinde yaşayanlarda ise 7 bantı olanlar görünür. Erkeklerin kafaları olgunlaştıkları zaman balon gibi şişer. Yaklaşık 35 cm. kadar olurlar. Derin su Cichlid’leridir. 50-60 metre derinliklerde ölü balıkları veya diğer omurgasızları araştırırlar.

Çok zor gelişin balıklardır. Karnını diğer Cichlid’lerde olduğu gibi tıka basa doyurmaz. Az bir yemle idare ederler. Doğada geceleri avlanan enteresan bir balıktır. Dış ülkelerde çok popüler olduklarından oldukça yüksek fiyatlara pazarlanırlar.

Bu balıklar 2 – 2,5 yeldikleri zaman cinsel olgunluğa ulaşırlar. Erkekler doğada 2-4 metrelik bir kayalık bölgeye sahip kıkarlar. Ağızda kuluçka yaparak ürerler. Dişiler en fazla 30 kadar yumurtayı 1 ay kadar kuluçkada tutarlar.

Bulunduğu akvaryumlar 400 litrenin altında olmamalıdır.

Maymun Kafa Ciklet Baliğı (steatocranus Casuarius )

Latince Adı: Steatocranus casuarius

Habitatı ve Anavatanı: Orta Afrika. Zaire’nin kayalık nehirleri.

Beslenme Biçimi: Hem etçil, hem otçul, ağırlıklı olarak etçil beslenir.

Davranış Biçimi: Agresif

Kendi Türlerine Davranışı: Agresif

Yüzme Seviyesi: Dip

Cinsiyet Ayrımı: Dişi-erkek arasında belirgin bir ayrım yoktur. Erkekler nispeten daha iridir. Yüzgeçleri daha uzundur. Dişilerin kafalarındaki hörgüç erkeklerinkine göre oldukça az gelişir.

Üreme: Tek eşlidir. Eşi ölünce bir daha eş tutmaz ve yalnız yaşarlar. Üreme için ters çevrilmiş seksılar kullanılır. 150’ye kadar varabilen fakat genellikle 30-60 arası yumurta dökerler. Dişi yumurtalarla ilgilenir, erkek bölgeyi korur. Yavrulara 1-2 hafta kadar bakar, yavruları beslerler.

Sıcaklık: °C

En Fazla Büyüdüğü Boy: Erkekler 12 cm, dişiler 8 cm

En Az Akvaryum Hacmi: 100lt

Su Sertliği: Yumuşak – Orta Sertlikte

pH: 6.5-7.0

Zorluk Seviyesi: 2

Genel Yorum: Yaşadığı bölge çok akıntılı olduğundan akvaryumda bol akıntı olmalıdır. Akıntı olmayan küçük bir bölge bulunması da iyi olacaktır. Akvaryumu bol kayalarla dekore edilmeli, bitki konulacaksa kayalara iyi sabitlenmelidir, aksi taktirde bitkileri sökebilir. Maymun Kafa bazı kişilerce Tanganyika Gölü Cichdlid’i olarak bilinmektedir. Oysaki Maymun Kafa nehirde yaşamakta ve Tanganyika Gölü’ne göre çok daha yumuşak ve hafif asitli suda yaşamaktadır. Mavi renk varyasyonu da vardır.

Aktavist Yorumları: 1) Öncelikle eşi ölünce eş tutmaz diye bir kural yoktur. Eşi ölünce de gayet güzel eş tutarlar. İki kere eşi ölen maymunkafama eş tutturdum ve bir seferinde yavru sayıları arttı. 35-40 civarı yavru adediyle başlar, balık büyüyüp yaşlandıkça yavru sayısı artar. Koyu renk kumda beslerseniz rengi daha koyu olur. Mavimsi rengi koyu renk kumda alır. Bitkili akvaryumları sever ama işine gelmezse kendi bitki düzenini kurmaya çalışır. Yani söküp yer değiştirmeye çalışır. Sanılanın aksine bitkisel yemleri daha çok severler. Eğer maymunkafalarınız çift değilse en ufak yavruları dahi yanında güvenle büyütebilirsiniz. Kendi türlerine daha serttirler.

2) Arkadaşlar, bu balıkların üremesi için ters cevirilmiş saksı yerine testiler daha guvenli ve kullanışlı oluyor. Küçük boydaki testiler ekstradan delinmeye gerek kalmadan ağızı kullanılarak içerisine girmeleri ve yumurtlamaları sağlanıyor. Üreme konusundada dişi yuvada beklerken erkek yuvanın etrafına hiçbir balığı yaklaştırmıyor. Ben garanti olsun diye balık yumurta döktükten sonra iç filtreyi sürekli çalıştırarak yeterli su sirkülasyonunu sağlıyorum. Bitkiler konusundada tam bir bitki düşmanı bu balıklar . Kayaya sabitlemediğim saz bitkilerini kayaların arasına kazdıkları yuvanın üzerini kapatmakta kullandıkları için artık bitkilerim eski boyda değiller. Bence beslemesi zevkli bir tür tavsiye ederim. Saygılar.

3) Arkadaşların dedigi gibi tek eş tutarlar.Akvaryumlarda kuytu yerler ararlar.Yanına yaklaşan diğer balıkları kovalarlar.Bence akvaryumda tek cins bulundurulmalıdırlar.Ama kovalaman ziyade bana göre oyun oynamak istiyorlar gibi geliyorlar.

4) Maymun kafa beslemesi çok zevkli bir balık türüdür.Fakat akvaryumda gezindiğini çokda fazla göremezsiniz.Dipte çok hızlı ve ani hareketlerle yüzerler.Erkekler mükemmel denilebilecek şekilde kafa yaparlar.Aşırı agresiflerdir.Ters çevrilmiş saksı içine yumurtalarını bırakırlar.Babanın yavrularını gezintiye çıkardığında akvaryumdaki manzara izlenmeye değer.Eğer balıklarınızın rahat bir şekilde yaşamasını istiyorsanız şahsi önerim Maymun kafaların tek tür beslenmesi.Nehir balığı olmalarından dolayı akıntıyı seven balıklardır.Akvaryumdaki bol akıntı hoşlarına gidecektir.Erkek dişisine sadıktır.Yumurta yada yavruları korurken yuvadan çıkmayan dişiye erkeğin yem taşıdığını görebilirsiniz.

5) Tek eşlidir. Eşi ölünce bir daha eş tutmaz ve yalnız yaşarlar. Üreme için ters çevrilmiş saksılar kullanılır. Aşırı agresif, akyaryumdaki çöpçülere bile kaçacak delik aratıyor. Bazen eşine dahi… Ama çiftleşme dansları seyre değer.

İlgili Bir Makale:

Monogamik(tek eşli)olan bu balıklar,hayatları boyunca sadece bir eşle eşleşir ve ölünceye kadarda başka bir balıkla eşleşmez.Eşlerden biri ölse bile bir daha eş tutmazlar.Maymun kafaların hem dişi hem erkekte kafa yapıları hörgüçlüdür.Erkeğin kafa yapısı dişiye oranla daha büyük olmaktadır.Akvaryumda çok fazla yüzdüklerini görmeniz zordur genelde kovukların içinde ve kaya aralarında gizlenir,çok hızlı hareket ederler.Bu türler bölgeci olduklarından dolayı çok agresiftirler.Bölgelerine giren kendi ve diğer türlere karşı saldırgan olurlar.Bilhassa çiftleşme zamanlarında çok daha saldırgan olan bu türler için bol bol saklanmak için kovuklardan vede kayalıklardan akvaryum içinde yerler yapılmasında fayda vardır.Akvaryumdaki su değişimleri düzenli yapılmalıdır.Genelde doğa şartlarında bol oksijenli ve suyun çok fazla sirküle olduğu yerlerde yaşadıklarından dolayı,akvaryum içinde de akıntılı yerleri severler.Tank’ınızda bol su sirkülasyon gerektiren filtrasyon sistemi olmasında yarar olduğunu düşünüyorum.100 cm lik büyük akvaryumlarda ve daha büyük akvaryumlarda daha fazla sayıda bu türlerden beslemenizde herhangi bir sakınca yoktur.Bu türler iyide bir kazıcıdırlar eş tuttuktan sonra yuva oluşturmak için akvaryumdaki kumlarınızı altına üstüne getirirler.

Kazı işlemi sırasında şayet balıklar eşleşmiş ve bir bölge edinmişlerse,dişi balığının yumurta tüpünün belirmesinden anlaşılır.Daha sonra dişi yumurtaları bölgesindeki kovuk içersine ortalama 50 ile 70 arası yumurtayı bırakır.Yumurtaların çıkması takriben 4 ile 5 gün arasında gerçekleşir akvaryum ısınızın 26°C 27°C arasında olmasına dikkat edin.Yumurtadan çıkan yavrular bir hafta içinde yüzmeye başlarlar.

Anne ve baba tarafından yavrular çok iyi korunur.Baba tarafından yavru balıklar ara ara gezintiye çıkarılır ve gözlenir. Çıkan yavrulara ilk 1 aylık süre içersinde canlı yem artemia verilmesinde yarar vardır.Balıkların gelişimini ve sağlıklı büyümesini sağlayacaktır.Anne ve babanın yavrulara bu ilgisi ikinci yumurta dökümü ve yavruların çıkmasına kadar devam eder.Yavrular bir sonraki batımda çıkacak olan yavrular içinde bir sorun teşkil etmez koloni oluşturulur.Yavrular 6 ay içersinde erişkinliğe ulaşırlar bu süre zarfında anne ve babanın bölgesinde kalmalarında sorun olmaz daha sonra eş tutan balıklar kendilerine yeni bölge edinirler.

Malawi Gölünde Yaşayan Çiklet Balıkları

Christyi

Aristochromis christyi
Malawi

Calliptera

Astatotilapia calliptera
Mbenji Island, Malawi

Eureka Red

Aulonacara Eureka Red
Aquarium Strain

Albino Eureka Red

Aulonacara sp Eureka Red Albino
Aquarium Strain

Auditor Peacock

Aulonocara aquilonium
Mdoka, Malawi

Nkhomo Aulonocara

Aulonocara baenschi Nkhomo
Nkhomo Reef, Malawi

Red Rubin Peacock

Aulonocara baenschi Red Rubin
Aquarium Strain

Brevinidus Peacock

Aulonocara brevinidus
Masinje, Malawi

Ethelwynnae Peacock

Aulonocara ethelwynnae
Chitande Island, Malawi

Gertrudae Peacock

Aulonocara gertrudae
Masinje, Malawi

Red Shouldered Peacock

Aulonocara hansbaenchi
Malawi

Midnight Peaock

Aulonocara hueseri
Likoma Island, Malawi

Jacobfreibergi

Aulonocara jacobfreibergi
Malawi

Jacobfreibergi Domwe
Aulonocara jacobfreibergi Domwe Is
Domwe Island, Malawi

Jacobfreibergi Otter Point


Aulonocara jacobfreibergi Otter Point
Otter Point, Malawi

Blue Orchid Aulonocara

Aulonocara kandeense
Kande Island, Malawi

Korneliae Peacock


Aulonocara korneliae
Chizumulu Island, Malawi

Chipoke Orange Peacock

Aulonocara chipoke
Malawi

Sulfurhead Aulonocara

Aulonocara maylandi
Eccles Reef, Malawi

Aulonocara rostratum

Aulonocara rostratum
Eccles Reef, Malawi

Aulonocara Green Metallic

Aulonocara saulosi
Likoma Island, Malawi

Aulonocara sp. chitande type north

Aulonocara sp chitande type north
Chizumulu Island, Malawi

Aulonocara sp. Jalo Reef
Aulonocara sp jalo
Jalo Reef, Malawi

Lwanda Peacock

Aulonocara sp lwanda
Chiwindi, Mozambique

Maleri Gold Peacock

Aulonocara sp stuartgranti maleri
Maleri Island, Malawi

Mbenji Blue Peacock

Aulonocara sp stuartgranti mbenji
Mbenji Island, Malawi

Walteri Peacock

Aulonocara sp walteri
Likoma Island, Malawi

Chilumba Peacock

Aulonocara stuartgranti Chilumba
Chilumba, Malawi

Malauna BiColour Peacock
Aulonocara stuartgranti Chitumba Bay
Chitimba Bay, Malawi

Cobue Peacock

Aulonocara stuartgranti Cobue
Cobue, Mozambique

Kande Island Peacock
Aulonocara stuartgranti Kande Is
Kande Island, Malawi

Ngara Flametail

Aulonocara stuartgranti Mdoka
Mdoka, Malawi

Usisya Peacock

Aulonocara stuartgranti Usisya
Usisya, Malawi

Trout Cichlid

Champsochromis caeruleus
Malawi

Spilorynchus

Champsochromis spilorhynchus
Chizumulu Island, Malawi

Euchilus

Chilotilapia euchilus
Malawi

Rhoadesii

Chilotilapia rhoadesii
Malawi

Azuerus

Copadichromis azureus
Mbenji Island, Malawi

Red Kadango

Copadichromis borleyi
Kadango, Malawi

Copadichromis cyaneus

Copadichromis cyaneus Zimbawe Rocks
Zimbawe Rock, Malawi

Verduyni Dwarf
Copadichromis sp verduyni dwarf
Malawi

Borleyi Kawanga

Copadichromis sp. Kawanga
Makonde, Tanzania

Virginalis Gold
Copadichromis sp. virginalis gold
Nkanda, Tanzania

Eastern Boyleyi
Copadichromis verduyni
Masinje, Malawi

Fire-Crested Mloto
Copadichromis virginalis
Masinje, Malawi

Cynotilapia afra Blue
Cynotilapia afra
Likoma Island, Malawi

Afra Cobwe
Cynotilapia afra Cobwe
Cobue, Mozambique

Cynotilapia sp. Lion
Cynotilapia sp. Lion
Lupingu, Tanzania

Blue Dolphin
Cyrtocara moorii
Malawi

Malawi Eyebiter
Dimidiochromis compressiceps
Chizumulu Island, Malawi

Haplochromis Sunset
Dimidiochromis strigatus
Senga Bay, Malawi

Rostratus
Fossorochromis rostratus
Malawi

Oxyrhynchus
Hemitilapia oxyrhynchus
Malawi

Rusty Cichlid
Iodotropheus sprengerae
Makakola Reef, Malawi

Fuelleborni
Labeotropheus fuelleborni
Likoma Island, Malawi

Trewavasae
Labeotropheus trewavasae
Likoma Island, Malawi

Electric Yellow
Labidochromis caeruleus
Kakusa, Malawi

Friebergi Blue
Labidochromis freibergi
Likoma Island, Malawi

Hongi Island
Labidochromis sp. Hongi
Hongi Island, Malawi

Labidochromis sp perlmutt
Labidochromis sp. Perlmutt
Higga Reef, Tanzania

Lethrinops oculatus
Lethrinops oculatus
Senga Bay, Malawi

Malawi Gar
Lichnochromis acuticeps
Malawi

Auratus
Melanochromis auratus
Maleri Island, Malawi

Albino Auratus
Melanochromis Auratus Albino
Malawi

Melanochromis chipokae
Melanochromis chipokae
Chidunga Rocks, Malawi

Cheqeurboard Johanni
Melanochromis interruptus
Chizumulu Island, Malawi

Exasperatus
Melanochromis joanjohnsonae
Likoma Island, Malawi

Maingano
Melanochromis sp maingano
Likoma, Malawi

Johanni
Melanochromis johannii
Ntekete

Parallelus
Melanochromis parallelus
Chiwindi, Mozambique

Melanochromis simulans
Melanochromis simulans
Masinje, Malawi

Dwarf Auratus
Melanochromis sp. auratus dwarf
Masinje, Malawi

Northen Blue
Melanochromis sp. northern blue
Nkanda, Tanzania

Vermivorus
Melanochromis vermivorus
Nakantenga Island, Malawi

Mylochromis mola
Mylochromis mola
Malawi

Silver Torpedo
Mylochromis sp. silver torpedo
Kambiri Point, Malawi

Fusco
Nimbochromis fuscotaeniatus
Kadango, Malawi

Linni
Nimbochromis linni
Masinje, Malawi

Livingstonii
Nimbochromis livingstonii
Mara Rocks, Malawi

Polystigma
Nimbochromis polystigma
Malawi

Venustus
Nimbochromis venustus
Ngara, Malawi

Sulpher Crest Lithobate
Otopharynx lithobates
Zimbawe Rock, Malawi

Margrette
Otopharynx sp auromarginatus margrette
Likoma Island, Malawi

Yellow Fin Mloto
Otopharynx tetraspilus
Malawi

Electra
Placidochromis electra
Ntekete, Malawi

Johnstoni
Placidochromis johnstoni
Malawi

Super VC 10
Placidochromis milomo
Likoma Island, Malawi

Phenochilus
Placidochromis phenochilus
Lupingu, Tanzania

Gold Mbamba
Placidochromis sp Gold Mbamba
Malawi

Annectens
Protomelas annectens
Malawi

Fenestratus
Protomelas fenestratus
Chewere, Malawi

Kirkii
Protomelas kirkii
Malawi

Protomelas ornatus
Protomelas ornatus
Chitande Island, Malawi

Similis
Protomelas similis
Malawi

Steveni Black Belly
Protomelas sp steveni black belly
Kande Island, Malawi

Taiwan reef
Protomelas sp. steveni taiwan
Taiwan Reef, Malawi

Steveni
Protomelas taeniolatus
Mpanga Rocks, Malawi

Steveni Tiger
Protomelas taeniolatus Likoma
Likoma Island, Malawi

Red Empress
Protomelas taeniolatus Senga
Senga Point, Malawi

Fire Blue
Protomelas taeniolatus Chinyankwazi
Chinyankwazi Island, Malawi

Yellow Bellied Empress
Protomelas virgatus
Nkhomo Reef, Malawi

Tropheops Minos Reef
Psedotropheus tropheops Minos Reef
Malawi

Powder Blue Acei
Pseudotropheus acei Msuli
Msuli Point, Malawi

White Tail Acei
Pseudotropheus acei Ngara
Ngara, Malawi

Yellow Tail Dark Acei
Pseudotropheus acei Tanzania
Senga Bay, Malawi

Likoma Island
Pseudotropheus aurora Likoma
Likoma Island, Malawi

Barlowi
Pseudotropheus barlowi
Mbenji Island, Malawi

Cobalt Zebra
Pseudotropheus callainos
Kawanga, Malawi

Bumble bee
Pseudotropheus crabro
Cobue, Mozambique

Demasoni
Pseudotropheus demasoni
Pombo Rocks, Tanzania

Estherae Red Zebra
Pseudotropheus estherae
Metangula South, Mozambique

Flavus
Pseudotropheus flavus
Chinyankwazi Island, Malawi

Red Top Cobalt
Pseudotropheus greshakei
Makokola Reef, Malawi

Red Top Cobalt Albino
Pseudotropheus greshakei Albino
Malawi

Hajo
Pseudotropheus hajomaylandi
Chizumulu Island, Malawi

Ps Livingstoni
Pseudotropheus livingstonii
Ngara, Malawi

Lombardoi
Pseudotropheus lombardoi
Mbenji Island, Malawi

Orange Cap perspicax
Pseudotropheus perspicax
Mara Rocks, Malawi

Saulosi
Pseudotropheus saulosi
Taiwan Reef, Malawi

Pindani
Pseudotropheus socolofi
Cobue, Mozambique

Daktari
Pseudotropheus sp. daktari
Hai Reef, Tanzania

Elongatus Bee
Pseudotropheus sp. elongatus bee
Chirwa Island, Malawi

Elongatus Chailosi
Pseudotropheus sp. elongatus Chailosi
Chitande Island, Malawi

Elongatus Chewere
Pseudotropheus sp. elongatus Chewere
Chewere, Malawi

Elongatus Gold Bar Likoma
Pseudotropheus sp. elongatus Likoma
Likoma Island, Malawi

Elongatus Mpanga
Pseudotropheus sp. elongatus Mpanga
Chirwa Island, Malawi

Msobo
Pseudotropheus sp. msobo
Magunga, Tanzania

Polit
Pseudotropheus sp. polit
Lion’s Cove, Malawi

Tropheops chilumba
Pseudotropheus sp. tropheops chilumba
Mdoka, Malawi

Red Face Mac
Pseudotropheus sp. tropheops red cheek
Likoma Island, Malawi

Red top Black Bar Zebra
Pseudotropheus zebra Mpanga
Mpanga Rocks, Malawi

Orange Blotch Zebra
Pseudotropheus zebra OB
Nkhata Bay, Malawi

Black bar Zebra
Pseudotropheus zebra BB
Nkhata Bay, Malawi

Albino zebra
Pseudotropheus Zebra Albino
Malawi

Albino Red Face Mac
Psuedotropheus sp tropheops red cheek Albino
Malawi

Pulu Point Zebra
Psuedotropheus Zebra Red
Aquarium Strain

Big Macs
Rhamphochromis macrophthalmus
Malawi

Electric Blue
Sciaenochromis fryeri
Malawi

Kakadu Çiklet Balığı

Kakadu çiklet (Apistogramma cacatuoides), doğal yaşam alanı Amerika olan, yaklaşık 4-8 cm boyunda, Cichlidae familyasından barışçıl bir balık türüdür.

Erkekleri birarada bulundurulamayan, utangaç bir balıktır. Akvaryumda küçük sürü balıklarıyla uyum sağlar. Genellikle suyun alt yüzeylerinde yüzer. Sudaki değişimlere karşı duyarlıdır. Bakımı deneyim gerektirir. Yumurta dökerek çoğalır. Dişi yumurtaları korur. Etçildir. Amazon nehrinde yaşar. Beslendiği suyun ph değeri düşük olmalıdır.

Bilimsel sınıflandırma
Alem: Animalia

Şube: Chordata

Sınıf: Actinopterygii

Takım: Perciformes

Familya: Cichlidae

Cins: Apistogramma

Tür: A. cacatuoides

Ciklet – Azur Cichlid

Latince Adı: Copadichromis azureus

Habitatı ve Anavatanı: Malawi Gölü’nün güney bölgesi.

Beslenme Biçimi: Doğada planktonlar ile beslenir. Akvaryumda normal yemlerin dışında ara ara artemia verilmelidir.

Davranış Biçimi: Orta derecede agresif. Mavi balıklara karşı aşırı agresif.

Kendi Türlerine Davranışı: Agresif.

Üreme: Sadece erkekler renklenir, dişiler gümüş renginde kalırlar. Dişiler yumurtaları 21 gün ağızlarında kuluçkaya yatırırlar.

Sıcaklık: 25 – 26 °C

En Fazla Büyüdüğü Boy: Erkekler 17 cm, dişiler 13 cm.

En Az Akvaryum Hacmi: 200 litre.

Su Sertliği: Sert

pH: 7.8 – 8.6

Genel Bilgi: Oldukça güzel bir balıktır. Akvaryumun bir kısmında büyük kayalar bir kısmında da sadece kum olması onları mutlu edecektir. Renklenmemiş yavruların ve dişilerin gövdesinde 3 adet benek bulunur.

Sponsorlu Bağlantılar

Ciklet Balıkları İçin Yorum Yap