Çin Çayının Faydaları

Çin Çayının Faydaları Cin Çayı İçindekiler - Bu makaledeki notlar: çin çayı faydaları çin çayının faydaları..

Çin Çayının Faydaları

Kökeni Çin’e dayanan yeşil çay bitkisi, içerdiği yüksek orandaki polifenoller ve bünyesinde bulundurduğu antioksidan maddeler sayesinde canlıların ömrünü uzatma özelliğine sahip.

Temel aktif maddesi kafein olan bitki, ayrıca çeşitli vitamin ve mineraller, esansiyel yağ ve bunlara ilâveten 300’e yakın madde daha içeriyor. Yeşil çay üretiminde kullanılan en yaygın yöntem; taze toplanmış yaprakların buharla muamele edilip fermentasyon tehlikesinden uzaklaştırılarak kurutulması.

Dikkatli ve bilinçli bir kurutma ile gerçekleştirilen bu doğal koruma yöntemi sayesinde taze bitkinin içerdiği yararlı bileşikler değişikliğe uğratılmadan korunuyor.

Yeşil çayın “demleme felsefesi” ülke ve geleneklerine göre farklılıklar gösterse de, bu mucize bitkiden en üst düzeyde yararlanmak için 80 derecede ısıtılmış su kullanılması önerilir. Demleme süresi, kafein miktarını belirler. Bir fincan (170 ml) yeşil çayda ortalama 78 mg kafein bulunur. 6-7 fincan ile alınacak ortalama 470-550 mg’lık kafein miktarının gece uykularını etkilememesi için, yeşil çayın ilk 30- 40 saniye içinde elde edilen demini döküp yeniden su ilave ederek demlemekte fayda var.

Sağlık kaynağı

Yeşil çay bitkisiyle ilgili yapılan araştırmaların sonucunda şu veriler elde edildi:

• Antioksidan özelliği ile bugün kanser dahil birçok hastalığın nedeni olduğu bilinen ‘serbest radikaller’i nötralize ediyor ve yine aynı nedene bağlı olarak erken yaşlanmayı geciktiriyor.

• Mide ve bağırsak sorunlarını hafifletiyor.

• Kan kolesterol düzeylerini düşürüyor.

• Kalp ve dolaşım sistemini olumlu etkiliyor ve damarları güçlendiriyor.

• Tiroid fonksiyonlarının düzenlenmesinde olumlu bir etkiye sahip.

• Kan dolaşımını ve deri rejenerasyonunu destekliyor.

• Özellikle zihinsel performansı ve bir ölçüde de bedensel performansı olumlu etkiliyor.

• Sürekli kullanımı romatizmal hastalıkların tedavisinde faydalı.

• İçerdiği yüksek orandaki florür nedeniyle diş çürümelerini engelliyor.

• Vücuttaki yağların yakılma sürecini hızlandırarak zayıflama amaçlı diyetleri destekliyor.

• İdrar artırıcı ve toksinleri vücuttan uzaklaştırıcı özelliğe sahip.

Bizim aile

Yeşil Çayın Gizli Faydaları

Yeşil Çayın Gizli Faydaları
Yeşil Çay Çeşitleri – Yeşil Çayın Yararları Nelerdir – Yeşil Çay Hakkında – Yeşil Çayın Bilinmeyen Faydaları

Matcha

Çay yapraklarının öğütülerek ince bir toz haline getirilmesiyle elde edilir. Böylece sıcak su içine karıştırarak içebilirsin. Gerçek yaprakaları tüketmiş olacağın için, diğer yeşil çaylara göre daha fazla antioksidan alırsın.
Aroma: Güçlü ve otsu
Yaratıcı ol: Smoothie içine bir tatlı kaşığı ekleyebilirsin. Vanilyalı dondurma ya da bir parça bitter çikolata üzerine serpebilirsin. Çayın güçlü tadı bu tatlı yiyeceklerle hoş bir zıtlık oluşturur.

Dragon Well

Sarımsı yeşil renkte düz yaprakları olan bu çay, Çinde en popüler çaylardan biridir.
Aroma: Kestaneyi andıran, yumuşak ve sıcak lezzet
Yaratıcı ol: Yaprakları ufalayıp sevdiğin baharatlarla karıştır. Tavuk veya bifteği bu karışımla kapladıktan sonra pişirmeyi dene.

Gunpowder

Bu Çin kökenli çay, küçük paketlere sarılmadan önce tavalanır.
Aroma: Güçlü ve tatlı bir finali vardır.
Yaratıcı ol: Sebze çorbasına bir fincan et suyu yerine bir fincan gunpowder çayı ekleyebilirsin. Daha fazla yeşillik istersen, demlenmiş çay yapraklarını kaynama sırasında çorbana eklemeyi dene.

Sencha

Japonya’ daki en popüler çaydır. Yapraklar buhara tutularak parlak yeşil bir renk elde edilir, daha sonra iğne inceliğinde yuvarlanır.
Aroma: Yumuşak ve hafif tatlımsı
Yaratıcı ol: Kurabiye, scone ya da muffin çorba kaşığı kurutulmuş sebcha yaprağını doğrudan hamura ekle. Daha sonra her zamanki gibi pişir.

Kukicha

“Çubuk çay” diye anılan bu çay türü, sencha ve gyokuro yapraklarının sapsarı incecik kesilerek üretilir.
Aroma: Hafif, ağaçsı ve hoş
Yaratıcı ol: Balık ya da kabuklu deniz ürünlerini marine ederken birkaç çorba kaşığı ekle. Tadı, kalkan balığı gibi deniz ürünlerini dengeleyecektir.

Hojicta

Koyu kahcerengi olana dek kavrulmuş yapraklardan elde edilir. Sezon sonunda toplanır ve diğer çaylara göre daha yüksek ısıda kavrulur. Kafein oranı daha yüksektir.
Aroma: Kavrulmuş ve fındıksı
Yaratıcı ol: Demlenmiş bir fincan çayı, sotelenmiş sonbahar sebzeleri ( örneğin bal kabağı) ve esmer pirinç karışımına ekle. Birkaç kestane ile süsle.

Yeşil çayın süper güçleri

Beden sağlığı üzerine bilimsel olarak kanıtlanmış faydaları:

Karın yağlarını eritir

The Journal Of Nutrition’da yayımlanan bir çalışmaya göre, obez yetişkinler üzerinde yapılan bir deneyde, kafeinli yeşil çay içenlerin, başka kafeinli içecek tüketenlere göre oranla karın bölgesindeki yağların yüzde yedi oranında daha fazla eridiği bulunmuş.

Beden sağlığı üzerine bilimsel olarak kanıtlanmış faydaları:

Diş sağlığını korur

Preventative Medicine2 da yayımlanan bir rapora göre günde 2 fincan ya da daha fazla yeşil çay içmek diş kayıplarını azaltıyor.

Beden sağlığı üzerine bilimsel olarak kanıtlanmış faydaları:

Seni inceltir

Connecticut Üniversitesi’ nin bir araştırmasına göre, günde iki ya da üç fincan yeşil çay içen kişilerin beden kitle endeksi ve vücut ağırlığı daha az.

Beden sağlığı üzerine bilimsel olarak kanıtlanmış faydaları:

Cilt kanseri riskini azaltır

Canser Prevention Research’ ün yaptığı bir araştırmaya göre yeşil çay, UVB ışınlarının neden olduğu DNA hasarlarının onarılmasına yardım ediyor.

Beden sağlığı üzerine bilimsel olarak kanıtlanmış faydaları:

Felçten korur

2009 yılında yapılan bir araştırmaya göre, günde üç fincan yeşil çay içmek felç riskini yüzde 21 oranında azaltıyor.

Beden sağlığı üzerine bilimsel olarak kanıtlanmış faydaları:

Akciğer kanseri riskini azaltır

Tayvanlı araştırmacıların bir çalışmasına göre, günde bir fincandan fazla yeşil çay içenler, sigara içip içmemelerine bağlı olmaksızın, daha az akciğer kanserine yakalanıyor. Hem sigara içmeyen hem de her gün yeşil çay içenler, beş kat daha az risk taşıyor. O halde ne duruyorsun.

Uzman Görüşü

Yeşil çayın faydalarını ve gün içinde ne kadar tüketilmesi gerektiğini öğrenebilir miyim?
Yeşil çay okside olmadan üretilen bir çay çeşididir. Bu nedenle okside edilmiş çeşidi olan siyah çaya oranla vücut için daha yararlı olduğunu söylemek mümkündür. Yeşil çay, içerdiği flavonoidler sayesinde antioksidan özellik gösterir. Yapılan bazı araştırmalar yeşil çayın en çok akciğer, kolon, mide, özfagus ve cilt kanserine karşı koruyuculuğunu göstermiştir. Aynı zamansa yeliş çay, kandaki kötü kolesterol dediğimiz LDL kolesterolünün okside olmasını engelleyerek koroner kalp rahatsızlıklarına karşı korunmana yardımcı olur. Bunlara ilaveten yeşil çayın sağlık üzerinde diğer faydalarını sıralayacak olursak; Diş çürümesini ve diş eti hastalıklarına karşı korur.

• Kemik yoğunluğunu düzenler.

• Parkinson gibi bazı nörolojik hastalıklara karşı koruma sağlar.

• İçerdiği katesinler ve kafein ile vücut için termojenik ( vücut ısısını yükseltici) etki gösterir. Bu etki sonucu metabolizma hızında artış gözlenebilir.

• Antiobezite ( obezite karşıtı) özellik gösterir.

• Günlük olarak tüketeceğin bir veya iki fincan yeşil çay sağlığın açısından en güvenli ve yeterli miktardır.
Bazı arkadaşlarımdan yeşil çayın metabolizmayı hızlandırdığı ve zayıflamaya yardımcı olduğunu duydum. Bu bilgi doğru mudur?
Yeşil çay içerdiği kafein ve katesinler ile yağ yıkımına yardımcı olur. Son yapılan bilimsel çalışmalar da katesinlerin yağ yıkımına yardımcı olduğunu doğrulamaktadırr. Ayrıca yeşil çay termojenik etkisi ile metabolizma hızında bir miktar artış sağlayabilmektedir. Kısacası yeşil çay, yağ dokusu artışını engellemesi, yağ emilimini azaltması ve metabolizma hızını artırması özellikleriyle, antiobezite faktörü görevi görür. Gün içinde siyah çay yerine yeşil çay içmeyi alışkanlık haline getirmeni öneririrm. Elbette ki yağ yıkımı için sadece yeşil çay içmek yeterli değildir. Dengeli bir beslenme planı ve egzersizin önemi yadsınamaz.

alıntıdır

Rezene Çayının Faydaları

Rezene Çayının Faydaları
Şifalı Bitkiler – Rezene – Rezene Çayının Yararları – Rezenenin Faydaları

Rezene Çayının ve rezenenin özellikleri, faydaları şunlardır. Öncelikle iyi bir iştah açıcı olmakla beraber düzenleyicidir. Mide, bağırsaklardaki gazı aza indirger. Rezenenin gaz sancıları çeken hastalara,ishal kişilere çay olarak verilmesi daha uygundur. Böylece su kaybıda önlenir.

İşte Bunlar da Rezenenin Diğer Faydaları

Rezene anne sütünü arttırır, hamile bayanlar için oldukça faydalıdır. Adet düzensizliğine karşıda kullanılır. Kansızlığa iyi gelmektedir. İdarar, balgam söktürücü olarak da kullanılmaktadır. Cinsel gücüde artırıldığı bilinmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Çin Çayının Faydaları İçin Yorum Yap