Cinsiyete Bağlı Kalıtım Biyoloji Ders Notları

Cinsiyete Bağlı Kalıtım Biyoloji Ders Notları Cinsiyete Bağlı Kalıtım Konu Anlatımı Biyoloji - Bu makaledeki notlar: cinsiyete bağlı kalıtım biyoloji ders notları..

Bu makalede Cinsiyete Bağlı Kalıtım Biyoloji Ders Notları ve Cinsiyete Bağlı Kalıtım Konu Anlatımı Biyoloji hakkında kısa kısa bilgiler bulabilirsiniz. Lütfen not alın. Cinsiyete Bağlı Kalıtım – Cinsiyete Bağlı Kalıtım Konu Anlatımı ile iligli olan sorularınızı gidereceğini düşünüyorum.

Cinsiyete Bağlı Kalıtım – Cinsiyete Bağlı Kalıtım Konu Anlatımı

A. CİNSİYETİN BELİRLENMESİ
1. Eşeyin Modifikasyonla Belirlenmesi

 • Bonellia isimli hortumlu hayvan, denizlerde yaşamakta ve döllenmiş yumurtalarını suya bırakmaktadır. Bu yumurtaların bazıları suda serbest olarak gelişirken, bazıları ana canlının hortumuna yapışarak gelişmesini tamamlar. Serbest gelişenlerin hepsi dişi, hortuma yapışarak gelişenlerin hepsi ise erkek olmaktadır. Buna göre, cinsiyeti hortumdan alınan bazı maddeler belirlemektedir.
 • Bir halkalı solucan türünde, bireyler genç evrede iken (vücut az segmentli olduğu için) erkek olmakta, daha ileri yaşlarda ise (15 – 20 segmente ulaşınca) dişi olarak farklılaşmaktadır. Cinsiyet vücut büyüklüğüne göre belirlenmektedir.

2. Eşeyin Kromozomlarla Belirlenmesi
Bazı kromozomlar cinsiyeti belirleyen genleri taşırlar, bunlara gonozom denir. Diğer kromozomlar ise vücut karekterlerini belirleyen genleri taşır.
Bunlara ise otozom denir. İnsanlarda kromozom formülü şu şekildedir.

İsim: cinsiyet_sekil01.gif
Görüntüleme: 177
Büyüklük: 1,2 KB (Kilobyte)

B. İNSANDA EŞEYE BAĞLI KALITIM
İnsanlarda bazı karakterler sadece X kromozomu üzerinde, bazıları sadece Y kromozomu üzerinde, bazıları ise hem X hem de Y kromozomunda aktarılmaktadır.

İsim: cinsiyet_sekil02.gif
Görüntüleme: 179
Büyüklük: 5,2 KB (Kilobyte)

a. Renk Körlüğü : X kromozomu üzerindeki çekinik bir genle aktarılır. r : Renk körlüğü genini, R : Normal görme genini gösterir.

İsim: cinsiyet_sekil03.gif
Görüntüleme: 177
Büyüklük: 3,0 KB (Kilobyte)

X kromozomu ile aktarılan karakterlerle ilgili olarak,

 • Bir dişinin hasta olabilmesi için hem annesinden, hem de babasından hastalık genini alması gerekir.
 • Hasta dişinin babası mutlaka hastadır.
 • Hasta bir kadının bütün erkek çocukları mutlaka hasta olur.

b. Sadece Y ile Aktarılanlar: Y kromozomunun X ile homolog olmayan bölgesinde aktarılan; kulak kıllılığı, ayak parmaklarının yapışık olması, balık pulluluk, sakal – bıyık gibi bazı karekterlerdir.

Y kromozomu ile aktarılan karakterler;

 • Sadece erkeklerde görülür.
 • Hasta babanın sadece bütün erkek çocukları hastadır.
 • Genlerin baskınlığı veya çekinikliği önemli değildir. Çünkü etkilerini örtecek başka bir alel gen yoktur.

c. Hem X Hem Y ile Aktarılanlar: X ve Y kromozomunun homolog bölgesindeki genlerle aktarılırlar. Otozomlardaki normal karakterler gibi kalıtılırlar. Yani hem erkek hem dişilerde, aynı oranlarda görülebilirler. İnsandaki tam renk körlüğü ve diğer bazı göz rahatsızlıkları böyle aktarılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cinsiyete Bağlı Kalıtım Biyoloji Ders Notları İçin Yorum Yap