Cocuk Yapmanin Yollari

Cocuk Yapmanin Yollari Erkek Cocuk Yapmanin Yollari - Bu makaledeki notlar: cocuk yapma teknikleri cocuk yapmanin yollari..

Yardımcı Tekniklerle Hamilelik Umudu

Bebek sahibi olmak için normal yoldan gebe kalamayan kadınlar için tıp dünyası hemen her gün yenilik sunuyor. Çiftler, doktorlarına detaylı bir muayene olup problemi saptayarak bu sorunu çözebilir

KISIRLIK son yıllarda hem medyanın hem de tıbbın gündemini işgal eden en önemli sağlık konularından biri. Uzmanlar, bu sorun hakkında hemen hergün yeni bir yöntem, yeni bir alternatif geliştirerek bebek sahibi olamayan çiftlere yeni çözüm yolları sunuyor. Son yıllarda çok karşılaşılan kısırlık problemiyle ilgili bilgi veren Doktor Aytuğ Kolankaya, tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

En yeni tedavi yöntemleri

Kısırlık tedavisi hangi aşamada gerekir?

35 yaşın altında, 1 yıldır düzenli (yaklaşık haftada 3 kez normal şekilde) cinsel ilişki yapmasına rağmen gebe kalınamaması durumuna infertilite (kısırlık) denir. Eğer kadının yaşı 35 yaşın üzerinde ise bu süre 6 aydır. Böyle çiftlerin doktora başvurarak önce gerekli testlerin yapılması ve infertilite sebebinin ortaya çıkarılmaya çalışılarak uygun tedavilerin biran önce başlanması gerekir.

Dünyadaki en yeni teknikler hangileri?

Dünyadaki en yeni teknikler ülkemizde de başarı ile uygulanmaktadır. Bunlar arasında mikroenjeksiyon (ICSI), mikro TESE, assisted hatching (yuvalama- traşlama), preimplantasyon genetik tanı (PGD), İnvitro maturasyon (IVM) sayılabilir. Bu teknikler uygulanarak gebelik oranları arttırılmaya çalışılmaktadır.

Kimlere uygulanabilir?

İlave yaş sınırlaması olmaksızın uygulanabilen tekniklerdir. Mikroenjeksiyon ve mikro TESE özellikle meniye hiç sperm çıkamayan, çok az sayıda spermin üretildiği erkek kaynaklı infertilitede hastaların umut ışığı olmuş ve gebeliklerin elde edilmesine imkan sağlamıştır. Hatching embriyo zarının lazer ya da mekanik yolla inceltilip çentik oluşturularak embriyonun rahim zarına tutunmasının kolaylaştırılması işlemidir. Bu da tüp bebek başarısızlıklarında başarıyı arttırmak için kullandığımız bir yöntemdir. PGD ile genetik olarak geçişli hastalıkların yeni kuşaklara aktarılması engellenmektedir. Genetik hastalık taşıdığı bilinen çiftlere, çok ileri yaştaki çiftlere veya çok sayıda tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı olan çiftler uygulanmaktadır. IVM özellikle polikistik yumurtalıklara sahip hastalarda yumurtalıkları daha az uyararak daha az yan etkiler oluşturmak için uygulanan bir yöntemdir. Aynı zamanda yumurtalık kapasitesin az olduğu bilinen ve henüz bebek

düşünmeyen hastalara veya kanser tedavisi görecek olan hastalara tedavi öncesi yumurta toplama işlemi yapılıp dondurularak saklanması yoluyla doğurganlığın da korunması sağlanmış olabiliyor. Fakat ülkemizde yumurta dondurma işlemi yasal olmadığı için bunu uygulayamıyoruz.

Düzenli beslenme şart

Tedavinin başarı oranı nedir?

Tedavilerin başarı oranı çiftlerin yaşına infertilite öyküsüne ve infertilite nedenlerine göre değişmektedir. Her tedavinin her çiftte başarı oranı değişiktir.

Hastalar tedavi sırasında nasıl bir yaşam tarzı seçmeli?

Tedavi sırasında alkol, sigara, kafeinli madde ve uyuşturucu gibi keyif verici maddelerin kullanımından kaçınılmalı, mümkün olduğunca stres yapan faktörlerden uzak kalınmalı, düzenli ve dengeli beslenme kuralları uygulanmalı, çiftlerin birlikte yapacağı yorucu olmayan yürüyüşler gibi hem streslerini azaltıcı hem de birlikte olmanın keyfini daha çok yaşadıkları aktiviteler seçilmeli. Ağır bedensel egzersizlerden kaçınılmalı. Bunların dışında yatak istirahati gerekli olmadığı gibi özel reçeteler de bulunmamaktadır.

——————————————————————————–

Kısırlığın nedeni erkekse…

ÇİFTLERİN, yüzde15’inde görülen çocuk sahibi olabilme sorununda, sadece erkeğe bağlı faktörler yüzde 20 olup, yaklaşık yüzde 40 vakada da erkekteki sorun, çiftin çocuğunun olmamasına katkıda bulunuyor. Böylelikle, çocuk sahibi olmakta zorluk yaşayan çiftlerin yüzde 50-60’ında, erkekteki bir sorunun kısmen de olsa sebepler arasında yer aldığı söylenebilir. Erkekte kısırlıkla ilgili sorunlar, büyük bir çoğunlukla yapılan sperm tahlilinden anlaşılabilse de, bazı durumlarda özel tetkiklerin yapılması gerekebilir. Doktor Semra Kahraman, konuyla ilgili sorularımızı cevapladı.

Türkiye’de erkeklerde kısırlık oranı nedir?

Kısırlık toplumda 15 oranında görülür. Bu oran yaklaşık her 6-7 evlilikten birinin kısırlıkla sonuçlanacağı anlamına gelir ki oldukça yüksek bir orandır. Bu sonucu Türkiye ye uyarlarsak ki Türkiye de her yıl yaklaşık 600 000 civarında evlilik olmaktadır, yaklaşık 90 000 kadar çift her yıl bu sorunla karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu hastalarında yaklaşık yarısı basit yöntemlerle tedavi edilebilse de diğer yarısı tüp bebek gibi ileri tedavi yöntemlerinin uygulanmasını gerektirirler. Türkiye de kurulu tüp bebek üniteleri kapasitesi yaklaşık 30 000 kadardır, bu da birçok hastanın tedavi olabilme şansının olamadığı anlamına gelebilir. Bu koşullarda sayıları hızla artan tüp bebek merkezleri içinde klinik ve laboratuar olarak kalite ve yeterlilik çok önemli bir olgu haline gelmektedir.

Erkek infertilitesi nedenleri nelerdir?

Erkek infertilitesi temel nedenleri, iki farklı grupta incelenebilir.

a) Tedavi edilebilir nedenler: Varikosel en sık görülen erkek infertilitesi nedenidir ve ameliyatla düzeltilebilir. Yüzde 66 sperm parametreleri düzeltilebilir, yüzde 40 doğal yolla gebelik gerçekleşebilir. Enfeksiyonlar antibiyotik tedavisi ile tedavi edilebilirler. Cinsel fonksiyon bozuklukları, ilaçlarla yada ameliyatla ereksiyon kalitesi iyileştirilebilir yada psikolojik tedavilerle yardımcı olunabilir. Bazı sperm kanalı tıkanıklıkları cerrahi operasyonlarla giderilebilir ve spermin normal yolundan gelmesi sağlanarak normal gebelik elde edilebilmesi mümkün kılınabilir.

b) Yardımcı üreme teknikleri gerektiren nedenler: Spermin hiç olmadığı yada sayı, hareketlilik, yapısal bozukluklar gibi kalite bozukluklarında hastaların yardımcı üreme teknikleri dediğimiz yöntemlerle çocuk sahibi olmaları sağlanabilir. Bu duruma yol açabilen faktörler, bazı kanal tıkanıklıklarında testisden sperm alarak tüp bebek yapmak gerekebilir. Testis yetmezliklerinde sperm üretimi hiç olmaz yada çok düşük sayılarda sperm olduğundan tüp bebek yapılmasını gerektirir. Genetik bozukluklar da bebek sahibi olabilmek için embriyo üzerinde genetik tanımlama yapılmasını gerektirebilir.

Kısırlığı arttıran faktörleri sıralayabilir misiniz?

Kısırlığı arttıran faktörler, testis de gerçekleşen sperm üretimi işlemi çevresel koşullara çok duyarlıdır. Olumsuz olan her koşuldan olumsuz olarak etkilenir. Kişilerin yine işi yada hastalıkları nedeniyle radyasyona maruz kalmaları, yüksek ısıda çalışmak zorunda olmaları, sıcak su banyoları yada saunaları çok sık kullanmak, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, tüberküloz gibi enfeksiyöz hastalıklar ile gripal enfeksiyonlar gibi viral ve yüksek ateşle seyreden ve geçici kısırlıklara yol açabilen hastalıklar.

Erkek infertilitesinde izlenilen tedavi yöntemleri nelerdir?

Varikosel yada sperm kanalı tıkanıklıklarında yerine göre cerrahi yöntemler uygulanabilmekte. Bazı menide sperm olmaması veya sperm kalitesi bozukluklarında tüp bebek de dediğimiz yardımcı üreme tekniklerini kullanmak gerekir. Bu durumda erkekten cerrahi yöntemlerle sperm elde etmek gerekebilir. Testisde sperm üretiminin var olduğu bilinen durumlarda iğne ile testisden sperm çekilmesi yani ‘Tesa tekniği’ uygulanmaktadır. Lokal anestezi ile uygulanabilen, komplikasyonu az bir tekniktir. Mikro-Tese, testisden ameliyat mikroskobu eşliğinde sperm aranması ameliyatına verilen isimdir.

Kategoriden Daha Fazla

Esed’in Askerinin Dehşete Düşüren İşkencesi (+18)
İnanın Esed'in Askerinin Dehşete Düşüren İşkencesi (+18) isimli bu haber okumaya değer. Lütfen zamanınızı ayırıp okuyun. Ortadoğu haberleri ilginizi ç...
Komik Okul Resimleri
Wh Okulda:)zerdeçaltemizlik kolu başkanı oluncababayagmurlu993'ün eleştirisine mahrus kalıo:) Pratik arkadaşımız nrhnhocasımert41994'den joker hakkı...
Korkunç Efsaneler
Efsane Mi Yoksa Gercek Mi ?Efsane mi Yoksa Gercek mi ?Şehir efsaneleri, ne zaman, nerede, kim tarafından, ne amaçla, nasıl çıkarıldığını kimsenin bi...
Rüyada Cinli Ev Görmek
Rüyada Cin, Peri GörmekCinCin görmek, dünya ve onun gurur vesilesi olan şeyleri uğruna hile yapmaktan sakınmayan kimseye; Görülen cin alim, doktor,...
Dünyanın En Vahşi Yaratığı
Dünyanın En Vahşi Deniz Canlısı: Dunkleosteus10 metre boyu, 4 ton ağırlığı ve tüm deniz yaratıklarından güçlü ısırma kuvvetiyle Dunkleosteus, 400 mily...

Cocuk Yapmanin Yollari İçin Yorum Yap