Damarlarımız Neden Mavidir

Damarlarımız Neden Mavidir Damarlar Neden Yeşil - Bu makaledeki notlar: damarlar neden mavi görünür damarlarımız neden..

Kan Kırmızı İken Damarlarımız Neden Mavi

Yaşamımızın sürebilmesi için vücudumuzdaki her bir hücrenin oksijene ihtiyacı vardır. Hücrelerimize oksijeni hücreler taşır.Kanımız oksijeni havadan aldığımız nefesin sonucunda akciğerlerimizden alır ve vücudumuzun her bir noktasına ulaştırır.Bu noktalarda oksijeni hücrelere devreden kanımız, kalp tarafından emilerek tekrar oksijen depolayabilmesi için akciğerlerimize pompolanır ve çevrim böyle devam eder.
Kanımızın içinde oksijen moleküllerini tutup,damarlarda taşıyarak,hedefe ulaştırıldığında bırakan özel bir molekül vardır.
Kırmızı kan hücrelerini,yani alyuvarları çevreleyen ve aslında demir içeren bir protein olan hemoglobin,oksijenle birleşerek bilinen parlak kan rengini oluşturur.
Damarlarımızın mavi renkte görünmesi vücudumuza gelen ışığın bir kısmının emilmesi ve bir ksmınında yansıtılmasıyla ilgilidir.Mavi renk gibi yüksek enerjiye sahip dalga boyundaki ışıklar daha çok yansıtılıp gözümüze geldiği için damarlarımız mavi renkte görünür.

Damarlarımız Kırmızı Olduğu Halde Neden Dışarıdan Mavi Gözükür ?

damarımız kırmızı olduğu halde damarımız neden mavi gözükür

Sponsorlu Bağlantılar

Damarlarımız Neden Mavidir” İçin Bir Cevap

Damarlarımız Neden Mavidir İçin Yorum Yap