Darwin Ve Lamarck’ In Evrim Teorileri Karşılaştırması

Darwin Ve Lamarck' In Evrim Teorileri Karşılaştırması: Darwin Ve Lamarck'ın Evrim T... - Bu makaledeki notlar: Darwin ve Lamarck' ın Evrim Teorileri..

Bu makalenin Darwin Ve Lamarck’ In Evrim Teorileri Karşılaştırması ile iligli olan sorularınızı gidereceğini düşünüyorum.

Darwin ve Lamarck’ın Evrim Teorileri Karşılaştırması
EVRİM: Canlı türlerinin ilk zamanlardan günümüze kadar değişimleridir.

LAMARK ın görüşü: Bir organ çok kullanılırsa gelişir,kullanılmazsa körelir. ve bu kalıtsaldır demiştir.Lamark ın görüşündeki bir organ çok kullanılırsa gelişir demesi doğru,kalıtsal demesi yanlıştır.Kasları gelişmiş bir kişinin çocuğu kasları gelişmiş olarak dünyaya gelmiyor.İnsanlar kör bağısaklarını kullanmadıkları halde senelerdir hep vardır.

August weisman: 20 döl boyunca fare kuyruklarını kesmiş fareler yine kuyruklu doğmuştur.Çinliler ayaklarını küçültmeleri için demir ayakkabıları giyerler yinede çocukları küçük ayaklı doğmaz.

Darwin: Evrimin nedeni mutasyondur.güçlü olanlar kalır,zayıf olanlara yok olmuştur.Ancak mutasyon sonucu yeni tür oluşmaz.Doğal seçilim: güçlülerin yaşayıp güçsüzlerin yok olmasıdır.Varyasyon: Tür içi çeşitliliktir.

ÖRNEK: Darwin e göre soğuk ülkelerde kürksüz türler yok olur,Lamark agöre kendilerine kürk edinirler.

Kaynak:

Sponsorlu Bağlantılar

Darwin Ve Lamarck’ In Evrim Teorileri Karşılaştırması İçin Yorum Yap