Deniz Yolu Ulaşım Araçları Nelerdir?

Deniz Yolu Ulaşım Araçları Nelerdir?: Gemi Gemi, Su Üzerinde ... - Bu makaledeki notlar: ..

Bu yazı Deniz Yolu Ulaşım Araçları Nelerdir? hakkında özet bilgiler içerir. İşinize yarayacağınızı düşünüyorum. Tam da not almalık…

Gemi

İsim: gemi5qq5.jpg
Görüntüleme: 6506
Büyüklük: 32,3 KB (Kilobyte)

Gemi, su üzerinde insan ve yük taşımacılığında kullanılan büyük tekne. Gemi sözcüğü anlam olarak kayıktan daha büyük tekne anlamına gelse de, günümüzde genellikle denizgüverteli tekneler kastedilir.

Yelkenli
İsim: Yelkenli_Gemi_Resimleri.jpg
Görüntüleme: 6889
Büyüklük: 260,8 KB (Kilobyte)

Yelkenli, yelkeni olan, yelkenle giden deniz, göl veya akarsu taşıtıdır.
Teknenin şekli, yelkenlerinin sayısı ve düzenine göre farklı isimlerle adlandırılır. Türk sularında yelkenli olarak kullanılabilir en yaygın sabit salmalı tekne gulettir. Ancak gulet ve Ege Denizi’nin diğer yaygın teknesi tırhandil, özellikle son 40 yılda daha çok makine ile kullanılır hale gelmişlerdi

Denizaltı
İsim: deniz_alti.jpg
Görüntüleme: 6313
Büyüklük: 48,8 KB (Kilobyte)
Denizaltı, sualtında ve üzerinde hareket kaabiliyetine sahip olan bir deniz aracıdır.
Denizlerin altına inmek, deniz içi ve deniz dibi nimetlerinden yararlanmak düşüncesinin insan muhayyelesini uğraştıran binlerce yıllık bir geçmişi vardır.Fakat denizlerin gizleyici ve örtücü niteliğinden yararlanılarak denizaltı gemilerini Deniz Kuvvetlerine bir vurucu güç unsuru olarak katılması fikrinin Büyük İskender ile başladığı rivayet edilir. Aristo, İskender’in Tyre şehrinin alınmasında kendisine 7 ay mukavemet eden bu denizci ve muharip insanları yenebilmek için fıçı şeklindeki su altı silahlarından istifade ettiğini yazmaktadır.1465’te Kyeser’in Almanya’da,1531’de De Lorena’nın İtalya’da Nemi Gölü’nde birer saat ve Osmanlı’da da saray eğlenceleri kapsamında timsah biçimli bir tekne ile bir süre su altında kaldıkları olmuştur.Ayrıca insan aklının denizler için ülkeler arası sınırlar koyamaması denizin sadece üstünden değil altından da korunması düşüncesi denizaltılar için ana düşüncelerden olmuştur. 2.dünya savaşının belirleyici güç unsurlarından en büyük etken kullanılan denizaltıların manevra kabiliyet ve yeterlilik konularında gelişmiş olmalarıdır
Teknolojının gelısımıyle bırlıkte derınlık ve basınc konularının basıte ındırgen mesıyle yapılan denmelerde ve gudumlu fuzelerın eklenmesıyle denızaltılarında bır kruvazor gorevı yapması savaslarda caydırıcı bır unsur olmustur.

Deniz Otobüsü
İsim: deniz-otobusu.jpg
Görüntüleme: 6595
Büyüklük: 19,2 KB (Kilobyte)

Deniz otobüsü feribotlardan daha hızlı ve farklı olarak sadece yolcu ve kargo taşıyan deniz aracıdır. Hız için daha aerodinamik yapılırlar. Körfez içi insan taşımacılığı için en konforlu ve hızlı ulaşım aracıdır. Ancak bu araçların bir takım dezavantajları da vardır. Deniz otobüsleri hafif dalgalı denizlerde bile oldukça sarsıntı yapar ve hatta seferleri durdurulur.Genelde katamaran (çift gövdeli) tipinde imal edilirler.

Uçak Gemisi
İsim: muratsaylan_ucak_gemisi_100.Yil.jpg
Görüntüleme: 6048
Büyüklük: 67,7 KB (Kilobyte)

1900’lü yıllarda Wright kardeşlerin insanlı uçuşu keşfetmelerinden kısa bir süre sonra uçaklar gittikçe önem kazanmışlardır. Her yeni savaş aleti gibi başlangıçta hor görülen bu aletler, kullanışlılıkları kanıtlandıktan sonra sürekli daha fazla önem kazanmışlardır.
Ancak uçakların inişi ve kalkışı için gereken pistlerin sadece karada olması kullanımlarını kısıtlıyor, komutanlar için sorun çıkartıyordu. Ayrıca uçaklar, gemiler için de bir sorundu. Hem uçakları taşıyabilmek hem de düşman gemilerine karşı kullanabilmek için uçak gemileri icad edildi.

Kano
İsim: kano2cv1.jpg
Görüntüleme: 6005
Büyüklük: 42,4 KB (Kilobyte)
Kano güvertesi olmayan kürekli, buharlı veya motorlu tekne.
Bu tekneler tahtadan, bazen de alüminyumdan yapılır. Türkiyede bazı kesimlerce Deniz Kayağına kano denilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Deniz Yolu Ulaşım Araçları Nelerdir? İçin Yorum Yap