Deniz Yolu Ulaşımının Özellikleri

Deniz Yolu Ulaşımının Özellikleri: Deniz Yolu Ulaşımı, Gemi, ... - Bu makaledeki notlar: ..

Bu yazıda Deniz Yolu Ulaşımının Özellikleri hakkında kısa özet bilgiler bulabilirsiniz. Not denizinden…

Deniz yolu ulaşımı, gemi, vapur, ve benzeri deniz araçlarıyla yapılmakta olan bir ulaşım şeklidir. Daha çok uluslararası ticaret’te önem taşımaktadır. Üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye’de deniz ulaşımını gerçekleştiren doğal limanlar olduğu gibi, dalgakıranlarla korunmuş yapay limanlar da vardır.

İsim:  vapuuuryx7.jpg
Görüntüleme: 3038
Büyüklük:  27,0 KB (Kilobyte)
Türkiye’de denizyolu ulaşımı

Cumhuriyetten önceki dönemde, limanlar arasında ulaşımı gerçekleştiren gemilerin pekçoğu ve deniz ticareti, yabancıların elindeydi. Lozan Antlaşması ile limanlarımız arasındaki taşıma hakkı, sadece Türk gemilerine verildi. Buna kabotaj hakkı denir. Bu hak, 1 Temmuz 1926 yılında yürürlüğe girdi.

Deniz yollarıyla ulaşım, Denizcilik Bankası Türk Anonim Ortaklığı’nın kurulması ile gelişme gösterdi. Mevcut limanlar geliştirildi ve bunlara yenileri eklendi. Bu sayede Türkiye, modern bir filoya sahip oldu. Bugün, bazı Türk firmaları, uluslararası deniz taşımacılığında da söz sahibi olmaya başladı.

Yük ve yolcu trafiği bakımından Türkiye’deki en işlek limanlar; İstanbul, İzmit, İzmir, Mersin, İskenderun ve Samsun’dur.

Sponsorlu Bağlantılar

Deniz Yolu Ulaşımının Özellikleri İçin Yorum Yap