Denizin Altındaki Canlılar

Denizin Altındaki Canlılar Deniz Altındaki Hayvanlar - Bu makaledeki notlar: deniz altındaki canlılar denizin altındaki canlılar..

Deniz Altındaki Canlılar..Deniz Altında Ki Canlılar..!

Umarım Beqenirsiniz..!

Deniz Altında Yaşayan Hayvanların İsimleri Nelerdir?

Ya ben deniz altında yaşayanhayvanlatın isimlerini istiyorum sen bana resimlerini koymuşun.

Deniz Altında Yaşayan Canlıların Savunma Ve Avlanma Yöntemleri

Deniz Altında Yaşayan Canlıların Savunma Ve Avlanma Yöntemleri

Binlerce çeşit deniz canlısına ev sahipliği yapan Hint Okyanusu’na bağlı Kızıldeniz kıyılarında, bilinen çölden çok farklı bir çöl dünyası vardır. Kumlarla kaplı uçsuz bucaksız çöllerin aksine bu çöl, deniz altında yer alan bir “deniz çölü”dür.

Kızıldeniz’de bulunan deniz altı çölü dünyanın en dikkat çekici bölgelerinden biridir. Bakıldığı zaman tamamen boş gibi görünen deniz altı çöllerinin en mucizevi yönü, sakin görüntüsünün aksine hayranlık uyandıran pek çok deniz canlısıyla dolu olmasıdır. Deniz altı çölünde yaşamını sürdüren canlıların bir bölümü küçük deniz kabuklarında saklanır, bir bölümü ortama ayak uydurarak kamufle olur ve birçok canlı da saklanmak için kumun altını tercih eder.

Parlak renkleri, farklı şekilleri ve güzel görünümleriyle hayranlık uyandıran deniz altı çölü canlıları sahip oldukları özellikleriyle de dikkat çekerler. En küçüğünden en büyüğüne kendilerine özgü savunma ve avlanma yöntemleri bulunan bu canlılar, Yüce Rabbimiz’in üstün yaratışının delillerinden birkaç tanesidir.

Bu yazımızda, hayranlık uyandırıcı özelliklere sahip olan deniz altı çölü canlılarını birlikte inceleyeceğiz. Hiç şüphesiz, muhteşem bir düzene sahip olan deniz altı çölü ve bu çölün üyeleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmak, Allah’ın izniyle Rabbimiz’in şanını gerektiği gibi tanıyıp takdir etmeye, O’na olan hayranlığımızı ve imanımızı güçlendirmeye vesile olacaktır. Rabbimiz Kuran’da yaratma ilmini şu şekilde bildirmektedir:

“Gökleri ve yeri (bir örnek edinmeksizin) yaratandır. O, bir işin olmasına karar verirse, ona yalnızca “OL” der, o da hemen oluverir.” (Bakara Suresi, 117)

Kuma Demir Atarak Avlanan Yılan Balığı

Deniz altı çöllerinde yaşamını sürdüren bir çeşit yılan balığı (Gorgasia), kuyruğu ile kendisini yuvasının bulunduğu kuma sabitler. Yaklaşık 1 metre uzunluğunda olan bu balık, sürekli eğilip bükülerek hem avlanır, hem de kendini düşmanlarına karşı savunur. Ancak kendinden daha büyük bir canlının yaklaştığını sezerse kumdaki yuvasına girerek kendini savunur.

Tehlike Anında Ölü Taklidi Yapan Siyah Ustura Balığı

Suyun altında usta bir savaşçıyı andıran siyah ustura balığı, tehlikeli durumlarda farklı bir taktik uygular.

Düşmanlarından korunmak için kamufle olmayı tercih eden siyah ustura balığı, hemen yan yatar ve sırt yüzgecini açar. Bu hareketiyle kumların üzerinde hareketsiz yatarak çöp yığınıymış görüntüsü verir. Yüce Allah’ın sonsuz ilhamıyla kendini korumak için kamufle olan bu canlı, bu sayede düşmanlardan korunmuş olur.

İki Canlı Arasındaki Ortaklık

Kızıldeniz’deki deniz altı çölünün mensuplarından bir tür kaya balığı (Sryptocen-trus ceoruleopunctatus) ve bir Akdeniz karidesi (Alpheus) ortak bir yaşam sürerler. Karides, ortaklaşa kullandıkları yuvanın ağzındaki döküntüleri temizlerken kaya balığı olası tehlikelere karşı nöbet tutar. Karides görev başındayken eğer kaya balığı bir tehlike sezerse gövdesini oynatmaya başlar. Balığın bu uyarısını fark eden karides de yuvaya kaçarak tehlikelerden korunur. Tüm canlılara birbirleriyle iletişim içerisinde olmayı ilham eden, onları bu özellikleriyle yaratan alemlerin Yaratıcısı olan Yüce Allah’tır.

Kurbağa Balığının Kumun Altına Saklanma Taktiği

Deniz altı çölünün dikkat çekici üyelerinden bir tanesi de kurbağa balığıdır (uranoscopus). Hem tehlikelerden korunmak için hem de avlanmak için kamuflaj taktiğini uygulayan bu canlı, dilediği anda kumun içine saklanarak görünmez hale gelir. Bazen de kuma gömüldüğünde, geriye yalnızca dudaklarındaki saçakları kalır. Bu saçaklar ise balığın dişleri gibi görünür. Oysa Yüce Allah’ın üstün bir ilimle yarattığı bu saçaklar, kumun altındayken sürekli su giriş-çıkışı sağlayabilen özellikleriyle soluk alıp vermesini sağlar.

Kurbağa balığının kumun üzerinde kalmasını sağladığı saçakları, aynı zamanda avlanmasında da büyük rol oynar. Diğer balıklara yem gibi görünen saçakları sayesinde avını kolayca kendine çeker.

Kurbağa balığındaki yaratılış harikaları bunlarla sınırlı değildir. Bu balığın yukarı kalkık küçük gözlerinin arkasında bir organ bulunur. Elektrik akımı yaymayı sağlayan bu organ ile çevresine 50 voltluk akımlar gönderebilir. Bu sayede yanına sokulan canlıları kolayca avlar ve yaklaşık 30 cm. boyunda olan kurbağa balığı, kendi büyüklüğündeki avları bile yutabilir.

Zehirli Dikenler ve Usta Avcı

Deniz altı çölünde yaşayan canlıların pek çoğu, canlı ve dikkat çekici renklere sahiptir. Bunlardan bir tanesi de göz alıcı renklere sahip olan deniz kirpisi (Astro-pyga radiata)dir. Zehirli ve sivri dikenlere sahip olan bu canlı, pek çok avcıya karşı kendini koruyabilir. Ancak bu zehirli savunma hattını aşabilen bir deniz canlısı, deniz kirpisini avlayabilir.

Deniz şakayıkı (cerianthus) ise ağzını çevreleyen ince uzun dokunaçlarıyla deniz kirpisinin son derece zehirli iğnelerini aşar ve onu etkisiz hale getirir. Aynı zamanda deniz anası ve mercanların akrabası olan boru vücutlu bu canlı, deniz altı çölündeki omurgasız canlıları avlanarak beslenir.

Bu makale, İlmi Mercek Dergisi 64. sayı (Ekim 2009) 62. sayfada yayınlanmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Denizin Altındaki Canlılar İçin Yorum Yap