Diş Çekimi Sonrası Önerileri

Diş Çekimi Sonrası Önerileri Diş Çektirme Sonrası - Bu makaledeki notlar: diş çekimi sonrası sigara diş çekimi..

Diş Çekimi Sonrası Öneriler

Diş çekimi yaptıran hastalarımızın aşağıdaki hususlara dikkat etmeleri gerekmektedir:
1. Çekim yerine konulan tamponu 20 dakika boyunca sürekli olarak ısırınız.

2. Diş çekimi sonrası dudak ve dil bölgesindeki uyuşukluk geçinceye kadar bir şey yeyip içmeyiniz.

3. İki üç gün süre ile aşırı sert ve aşırı sıcak gıdaların tüketiminden kaçınınız.

4. Sigara içiyorsanız, çekimden sonra birkaç gün yapamıyorsanız en azından çekim yaptırdığınız gün sigara içmeyiniz.

5. Ağrı kesici olarak aspirin kullanmayınız. Sadece doktorunuz tarafından size reçete edilen ilaçları kullanınız.

6. Diş çekimi sonrası 1-2 gün tükürük ile birlikte kan gelmesi normaldir. Sık olarak tükürmeyiniz, ağzınızda biriken kanlı tükürüğü yutunuz.

7. Dilinizi çekim boşluğuna götürüp emmeyiniz.

Sağlıklı ve mutlu günler dileği ile…

Diş Çekiminden Sonra Yapılmaması Gerekenler

Uzmanlar, diş çekimi sonrasında hastaların araç kullanmaması gerektiğini bildirdi.

Uzmanlar, koruyucu tedavi yöntemlerine cevap vermeyen, çürük ve enfeksiyon gibi sebeplerden dolayı dolgu veya kanal tedavisi uygulamalarıyla kurtarılamayan dişlerin son çare olarak ağızdan uzaklaştırıldığını söylediler. ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Dr. Beyhan Kasapoğlu, diş çekiminden önce dişlerin fırçalanması gerektiğini belirterek, hastaların diş çekimi sonrasında da dikkatli davranmaları uyarısında bulundu. Kasapoğlu, “Ağzınızı en az 30 Dakika süreyle çalkalamayınız. Ağzın çalkalanması çekimden sonra
iyileşmeyi sağlayacak olan kan pıhtısının oluşumunu engeller ve çekim yarasının iyileşmesinin gecikmesine sebep olur. Diş çekimi sonrası diş hekiminizin yerleştirdiği tamponu 15-20 dakika kadar sıkıca ısırın ve normal yutkunmanızı yapın. Tükürüğün ağızda biriktirilmesi ve sürekli olarak tükürmek kan pıhtısının oluşmasını engelleyip kanamanın devam etmesine yol açabilir” dedi.

ARAÇ KULLANMAYIN
Çekim bölgesinde tahrişe sebep olabilecek Sıcak, acılı yiyeceklerden kaçınılması gerektiğini kaydeden Kasapoğlu, çekim sonrası 24 Saat süre ile sigara ve Alkol içilmemesi gerektiğini dile getirdi.

Diş çekiminden sonra hastalara ‘araç kullanmayın’ uyarısında bulunan Kasapoğlu, “Ağzınızdaki uyuşukluk geçinceye kadar bir şey yemeyiniz. Farkında olmadan uyuşuk olan bölgeleri ısırıp yaralayabilirsiniz. Diş çekiminden 24 saat sonra normal ağız bakımı uygulamalarına devam edebilirsiniz. Yüzünüzde şişme, ağrı, 24 Saati geçen kanama, ağızda kötü bir tat ve koku hissi olursa zaman geçirmeden diş hekiminizi arayınız” diye konuştu.

Dişimi Çektirdim;ne Yapmalı,ne Yapmamalıyım?

Diş çekimi yapılan hastalara öneriler !
1- Çekimden sonra, çekim yerine yerleştirilen ve ısırmanız istenen tamponu,bir saatten önce çıkarmayınız. Bu tamponun görevi; dişin çıktığı boşluğa dolan kanın buradan akamayıp, boşluğu doldurarak pıhtılaşmasını sağlamaktır. Bu çekim boşluğunu dolduran pıhtı, hem yaraya herhangi bir şey kaçıp iltihaplanmasını engelleyecek, hem de yaranın iyileşmesine yardımcı olacaktır.
2-
Tampon ağzınızdayken; tamponla oynamayınız, tamponun yerini değiştirmeyiniz, tükürmeyiniz, konuşmayınız. Tüm bu hareketler, hem kanamanın devamına neden olur, hem de çekim boşluğuna tükürük kaçma ihtimalini arttırır. Tükürük içinde bol miktarda mikrop olduğu için, hem yara iltihaplanabilir, hem de iyileşme gecikir.
3-
Çekimden bir saat sonra, tamponu çekim yerinden alınca, kanama endişesi ile yerine, başka bir tampon veya pamuk koymayınız. Çünkü, bizim kullandığımız bu tamponlar steril (yani, tamamen mikroplardan arındırılmış) tamponlardır. Siz, her ne kadar, kendi koyacağınız tamponun temiz olduğunu düşünseniz de, mikropları gözle göremediğimiz için, mikroplu olabilir ve yaraya iltihap kaptırabilirsiniz.
4-
Ağzınızın uyuşukluğu, yaklaşık 2-3 saat daha devam eder. Neden uzun sürdü, diye endişelenmeyin, geçecektir.
5-
Ağzınızın uyuşukluğu geçtikten sonra, diş ağrınız olmayacaktır. Ama ağzınızda bir yara oluştuğu için, yaranın sızlaması olacaktır. Eğer buna da katlanmak istemiyorsanız, ASPİRİN DIŞINDA (cerrahi müdahalelerden sonra, ağrı kesmek amacı ile, aspirin kullanılmaz. Çünkü aspirin, kanamanın artmasına neden olabilecek bir ilaçtır.), sizde yan etki yaratmayan ve doktorunuzun da müsaade ettiği bir ağrı kesici alabilirsiniz.
6-
Ağzınızın uyuşukluğu geçtikten sonra, ağzınızın diğer tarafı (çekim yapılmamış taraf) ile, yumuşak ve ılık olmak şartı ile, bir şeyler yiyebilirsiniz.
7-
Çekimden birkaç gün sonrasına kadar; soğuk, sıcak ve sert gıdalar yemekten, ayrıca başınızı da, aşırı sıcak veya soğuk su ile yıkamaktan, kaçınınız. Soğuk ve sıcak, yara iyileşmesini geciktirir, sert gıdalar ise, hem yarayı tahriş eder, hem de kanama riskini arttırır.
8-
Çekimden, ilk 24 saat sonrasına kadar; kuvvetlice hapşırmak, öksürmek, aşırı dudak yanak hareketleri (fazla konuşmak gibi), yara yerini emmek, dilinizle yarayla oynamak ve özellikle sık sık tükürmek kanamayı başlatabileceği için, yapılmaması gereken davranışlardır. Ayrıca 24 saat geçtikten sonra da, bunları yapmak ve yarayla oynamak (özellikle parmağınızla), hem iyileşmeyi geciktirir, hem de yaranın iltihaplanma riskini arttırır.
9-
Özellikle üst çenede yapılan çekimlerden sonra, ilk 24 saat, ağız hareketleriyle ve yer çekiminin de etkisi ile, yara yerindeki pıhtıdan ağzınıza düşen küçük parçalar, tükürüğünüzün içinde eriyerek, tükürüğünüzü kırmızıya veya pembeye boyayabilir. Bu, sizde bir kanama izlenimini uyandırıp sizi endişelendirebilir. Bizim, diş hekimliğinde, kanamadan kastımız, yaradan akar tarzda kan gelmesidir ve genelde, eğer hasta uyarılara uyduysa ve başka bir rahatsızlığı da yoksa, bu pek olmaz. Ama böyle bir kanama ile karşılaşırsanız, hekiminize baş vurmalı, kendinizce bir şeyler yapmaya, çalışmamalısınız.
10-
Diş çekiminden sonra dinlenmek, doğru bir davranıştır. Yorgunluk kanama riskini arttırabilir. Eğer dinlenmek amacı ile uyuyacaksanız (akşam veya gece yapılan diş çekimlerinden sonra da), tam düz bir şekilde değil de, sırtınızı yastıklarla iyice destekleyerek, hafif oturur pozisyonda yatmalısınız. Bunun yararı, uyku esnasında olası bir kanamada, kanın nefes yolunu tıkamasını önlemektir.
11-
Diş çekimlerinden sonra, sigara içmek, doğru bir davranış değildir. Sigara dumanı çekilirken, ağzınızda negatif basınç oluşur. Bu, kanamayı arttırabilir veya başlatabilir. Ayrıca, sigara dumanının ısısı, tahmininizden de fazla olduğu için, yara iyileşmesi üzerinde olumsuz etki gösterecektir. Tabii bu arada, sigara dumanı içindeki bir çok kimyasal maddenin, zararlı etkisini de unutamamak gerekir.
12-
Eğer, çekim yeri iltihaplanırsa, çekimden 2 gün sonra, çekim yapılan yerde, çok kuvvetli bir ağrı başlar. Sanki oradaki diş çekilmemiş gibi düşünebilirsiniz. O zaman yapılması gereken, hemen hekiminizi aramak ve gitmektir. Kendi başınıza yapacağınız müdahaleler, kesinlikle çözüm olmayacaktır ve olayın boyutlarını büyütecektir.
13-
Eğer, hekiminiz önermediyse, çekimden sonra, kendi kararınızla antibiyotik kullanmak doğru bir davranış değildir. Ama hekiminiz önerdiyse, mutlaka bir nedeni vardır ve size söylendiği şekilde kullanılmalıdır, yoksa etki göstermez.

Unutmamanız gereken en önemli husus, diş çekiminin basit bir müdahale olmadığıdır. Diş çekimi işlemi; kafatası içinde ve kemikte, tahmininizden daha büyük, derin ve açık bir yaradır. Vücudumuzda açılan diğer yaralar gibi, dikilerek kapatılan ve dış ortamla ilişkisi kesilebilen bir yara değildir. Hele hele ağzınızın da, devamlı dışarıdan giren mikroplarla temas halinde olduğunu ve yine ağzınızda bir yara varken, yemek yemek, konuşmak, nefes almak zorunda olduğunuzu düşünürsek, hayli dikkatli olmamız gerekliliği, zannediyorum açıktır. Onun için mümkün mertebe dikkatli olmalı ve hekiminizin önerilerine uymalısınız.

Yirmi Yaş Dişinin Çekimi Ve Sonrası

* agzınızı birkaç saat su ile çalkalamayınız (aksi halde çekimden sonra iyileşmeyi saglayacak olan kan pıhtısının olusumunu engeller ve çekim yarasının iyileşmesinin gecikmesine neden olursunuz).
* çekim yerine konan steril gazlı bezi en az 25 – 30 dakika sıkıca bastırarak yerinde tutunuz. bu tamponu attıktan sonra, kesinlikle ikinci bir tampon yerleştirmeyiniz. çünkü hiçbir zaman bu tampon steril olmayacaktır. ayrıca her seferinde yaranın üzerindeki pıhtı bu tampona yapışacak ve kanamanızın durmasına mani olacaktır.
* sızıntı şeklinde kanamanız olabilir. bu kanama 6 ila 24 saat arasında bir süre devam edebilir. kanın tükürdüğünüzü boyama özelliğinden dolayı kanamanızın fazla olduğunu düşünüp paniğe kapılmayın. eğer çok kanamanız olursa hekiminize başvurunuz.
* ağrınız olabilir. bu durumda ağrı kesici alabilirsiniz (asprin hariç: çünkü asprin kanı sulandırdığından kanamayı artırır). özellikle uyuşukluğunuz geçerken ağrı en yüksek düzeye ulaşır. bu normal bir durum olup uyuşukluk geçmeden önce asğrı kesici almak yararlı olacaktır.
* 48 – 72 saat sonra şiddetli ağrı oluşabilir. 24 saati geçen kanama, kötü bir tat ve koku hissi olursa derhal diş hekiminizi arayınız. ağız hijyeninizin iyi olmaması ve çok fazla sigara içilmesi alveolit “kuru boşluk iltihabı” denilen bu durumun oluşmasının en önemli sebeplerindendir.
* 24 saat süreyle sigara içmeyiniz ve alkollü içkilerden kaçınınız.
* diş çekimi yerine dilinizi ya da herhangi bir aleti sokup kurcalamayınız.
* dişler çene kemiğine gağlı olduğundan çekim sonrasında kemik ortaya çıkar ve siz çekilen dişten parça kaldıgını düşünebilirsiniz. o bölge ile hiç ilgilenmeyin. birkaç gün içerisinde açık kemiğn üzeri diş atiniz ile örtülecektir.
* diş çekiminden sonra uyuşukluk geçne kadar bir şey yemeyiniz. farkında olmadan uyuşuk olan bölgeleri ısırıp yaralayabilirsiniz.
* çok sıcak ve soğuk gıdalar yemeyiniz ve içmeyiniz. ilk 24 saat içinde sıvı ve çiğnemeye gerek olmayan yumuşak ve ılık gıdalar alınız. sonra tedbirli olarak gunluk gıdalara geçebilirsiniz.
* diş çekimini takiben 24 saat sonra normal ağız bakımı uygulamalarına devam edin. seyreltik ılık tuzlu su vey ağız gargaralarından yararlanabilirsiniz. bu işlemler yara ortamını temizler, iyileşmeyi hızlandırır, çekim sonrası ağız kokusunu azaltır, mikrop birikimini angeller ve ikincil enfeksiyon olma riskini elemine eder.
* diş çekimi sonrası mumkunse başınızın altına yüksekçe bir yastık koyup, başınızın kalp hizasından yukarıda kalmasına dikkat ediniz.
* şayet diş çekimi normale göre zor olduysa; mutlaka çekilen diş bölgesine dışarıdan 8 saat boyunca saatte bir 5-10 dakika süreyle buz tatbiki yapmalısınız. şiş ve morarma buz tatbiki ile önlenmiş olacaktır.
* cerrahi müdahale ile diş çekimi yapıldıysa; şişlik olabilir. bu normaldir.
* dikiş atıldıysa; dikişler 7 ila 10 gün içerisinde alınmalıdır. dikişler ağızda iken dilinizi o bölgeye götürmemeye ve dikişlerle oynamamaya özen gösteriniz.

—gömülü diş çekimi veya apikal rezeksiyon yapılmış hastaların dikkat edeceği hususlar—
* verilen ilaçları size belirtilen süre kadar kullanınız.
* hekiminizin belirttiği zamanlarda kontrole gitmelisiniz.
* yüzünüzde veya görünüşünüzde bir değişiklik olmayacaktır ancak işlemden 1 gün sonra ödem dediğimiz şişlik olabilir. ödemin aşırı boyutlara ulaşmaması için su sızdırmaz bir tormba içine koyacağınız buz parçalarını operasyon yapılan bölge tarafındaki duda veya yanak üzerinde 15’er dakikalık seanslar halinde 5 – 6 saat süre ile tutunuz. buz uygulamasının aralıksız olarak yapılması dokuların donmasına neden olabileceğinden buzu devamlı koymayınız.
* işlem bittikten sonra evinize gider gitmez yatıp uzanmayın. istiharat ederken bile mümkün olduğu kadar oturur pozisyonda kalmaya çalışın. gece yatarken başınızın altına birkaç yastık koyarak başınızın kalp seviyesinin üzerinde kalmasına dikkat ediniz.
* aşırı kanamalar, şiddetli ağrılar ve diğer beklenmedik belirtileri mutlaka hekiminize bildiriniz.

20yaş diş çekimi’nin sonrasında yapılması gereken bu uyarıları dikkate almanız durumunda bu iğrenç olayı benim kadar rahat atlatabilirsiniz. ankara gata hastahanesinde olduğum ameliyat sonrası hekim tarafından verilen bir dökümandan alınmış ve paylaşıma konmuştur.

Sponsorlu Bağlantılar

Diş Çekimi Sonrası Önerileri İçin Yorum Yap