Diş Çekimi Sonrası Yapılması Gerekenler

Diş Çekimi Sonrası Yapılması Gerekenler 20 Lik Diş Çekiminden Sonra Yapılması Gerekenler - Bu makaledeki notlar: çekilen diş ağrısı diş çekimi sonrası..

Diş Çekimi Yapıldıktan Sonra Yapılması Gerekenler

Diş Çekimi Yapıldıktan Sonra Yapılması Gerekenler
Diş çekiminden sonra kanamanın durması için kan pıhtılaşmasının olması ve iyileşmenin başlaması önemlidir. Bu sebeple diş hekiminiz diş çekiminden hemen sonra size 30 ile 45 dakika boyunca ısırmanız için bir gazlı bez verecektir. Eğer kanama ya da kan sızıntısı gazlı bezi çıkarttıktan sonra da devam ederse, aynı yere tekrar bir gazlı bezi koyup 30 dakika boyunca ısırın. Bunu birçok kez yapmanız gerekebilir.
Kan pıhtısı oluştuktan sonra bunu 24 saat korumak önemlidir. Bu sürede şunları yapmamalısınız:
* sigara kullanmak
* kamış kullanmak
* ağzı şiddetle çalkalamak
* çekilen dişin yanındaki dişleri temizlemek
Bu tür şeyler pıhtıyı yerinden oynatıp iyileşmeyi yavaşlatabilir.
İlk 24 saat kendinize sakin aktiviteler seçin. Bu, kan basıncınızı düşük tutacak, kanamayı azaltacak ve iyileşmeye yardımcı olacaktır.
Diş çekilmesinden sonra ağrı duymanız ve şişme olması normaldir. Bunu asgaride tutmak için buz torbası (20 dakika kullanıp 20 dakika dinlenerek) kullanabilirsiniz. Şişme genellikle 48 saatten sonra azalmaya başlar.
Bu rahatsızlığı kontrol altına almak için ağrı kesiciler kullanabilirsiniz. Mideniz boşken ilaç almanız halinde mide bulantınız olabilir. Eğer antibiyotik kullanımı önerilmişse bunları, enfeksiyonun tüm semptomları kaybolsa dahi, belirtilen süre bitene kadar kullanın. Ayrıca:

* Bol sıvı alın.
* Dişin çekildiği gün sadece yumuşak ve besleyici şeyler yiyin.
* Alkollü içecek almayın.
* Sıcak ve acı yiyeceklerden uzak durun.
Ertesi gün ya da kendinizi iyi hissettiğiniz günden itibaren normal yemenize başlayabilirsiniz. Ilık tuzlu su ile ağzınızı çalkalayın (bir fincan ılık suda bir çay kaşığı tuzu eritip ağzınızı çalkalayın) Ayrıca yemeklerden sonra ağzınızı hafifçe çalkalayın. Bu, yiyecekleri dişin çekildiği alandan uzak tutacaktır.

İşlemden 24 saat sonra rutin diş bakımını devam ettirmeniz önemlidir. Bu rutin, dişinizi ve dilinizi fırçalamayı ve günde en az bir kere diş ipi kullanımını içermelidir. Bu, iyileşmeyi hızlandıracak ve nefesinizin ve ağzınızın kokusuz olmasına yardımcı olacaktır. Ağır kanama, ciddi ağrı, operasyondan iki üç gün sonra şişkinliğin devamı ya da ilaçlara karşı bir tepki olursa diş hekiminize başvurun. Birkaç gün sonra kendinizi iyi hissedeceksiniz ve artık normal aktivitelerinize geri dönebilirsiniz.

20’lik Diş Ağrısı Uzun Sürer Mi

Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu, 20’lik dişiniz çekildikten sonra şunları yapmanızı öneriyor:

* Yara yerini kesinlikle kurcalanmayın. Aksi taktirde ağrı, enfeksiyon veya kanama gelişebilir.

* İlk 24 saat boyunca diş çekilen tarafla çiğneme yapmayın.

* İlk 24 saat sigara içmeyin. Çünkü sigara kanamayı arttırıp iyileşme sürecini uzatır.

* Tükürmeyin. Aksi taktirde kanama artar ve pıhtı yerinden oynayabilir.

* Eğer dikiş atılmamışsa steril gazlı bezle tampon yapın. Pıhtı oluşumu için tampon yarım saat ağızda tutulmalıdır. Tampon alındıktan sonra kanama devam ediyorsa, yenisi konulmalıdır.

* Operasyon sonrası bölgeye soğuk bir tampon uygulayarak dolaşım yavaşlatılır ve yüzün şişmesi önlenir. Sağlıklı bir uygulama; 20 dakika soğuk tampon 20 dakika ara, sonra tekrar 20 dakika soğuk tampon şeklinde olmalıdır.

* İlk 24 saatten sonra her iki saatte bir ılık tuzlu suyla ağzınızda gargara yapın. Gargara yapacağınız karışımı, bir bardak ılık suya bir çay kaşığı tuz ilave edilerek hazırlayın.

Sponsorlu Bağlantılar

Diş Çekimi Sonrası Yapılması Gerekenler” İçin 3 Cevap

  1. Arkadaslar bende bugün yirmilik dişimi çektirdim bir cok yer gezdim rontgen cektiler ve 350 ile 450 TL arasi fiyat istediler bugun dis hekimi özgür balabanın yanina gittim ve ameliyatla aldi cok temiz ve güvenilir bir yer 200 tl istedi hic acimadan verdim.

Diş Çekimi Sonrası Yapılması Gerekenler İçin Yorum Yap