Diyette Ekmek Yenir Mi

Diyette Ekmek Yenir Mi Diyette Makarna - Bu makaledeki notlar: diyette makarna yenirmi diyette ekmek yenir..

Diyette Ekmek Ve Makarna Yenir Mi?

Diyette ekmek ve makarna yenir mi?

Ölçülü olarak yendiğinde ekmek ve makarna şişmanlatmaz. Ancak ekmeğin türü ve makarnayı pişirme şekli önemli…

Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli, ekmek, makarna, kırmızı et, meyve ve abur cuburun diyetimizi nasıl etkileyeceğini açıklıyor.

Ekmek kilo aldırır mı?
Evet, kilo aldırır. Bir insanı herhangi bir yiyeceğin şişmanlatmaması için kalorisi olmaması gerekir, ancak ekmeğin kalorisi vardır. Günde 20 dilim ekmek yiyorsanız, bir dilim ekmek ortalama 50 kalori ise 1000 kalori alıyorsunuz demektir.

Seçtiğiniz ekmeğin karşılığında vücudunuzun harcadığı enerjinin nerede durduğu önemlidir. 6 dilim ekmek yiyorsanız, ona karşılık gelen enerjiyi harcıyorsanız, diğer yediklerinizde de denge varsa kilo almazsınız. Ekmek, yapısı gereği un, su ve tuzdan oluşur. Şimdi cevizli, çok tahıllı, çavdarlı ekmekler de var. Değişen şey, sadece içine konulan tatlandırıcılar, ama özü yine aynıdır. Yediğimiz ekmekten aldığımız enerjinin yerine ne koyduğumuzu idrak etmek gerekir.

Günde kaç dilim ekmek yenmeli?
Bu kişiden kişiye değişir. Tüketeceğiniz ekmek miktarı, karbonhidrattan gelen enerji miktarının vücutta ne kadar olduğuyla paraleldir. Sağlıklı beslenmeye çalışan bir yapıdaysanız, besininizin yüzde 50-60’ını karbonhidrattan sağlamalısınız. Ama bunu sağlarken meyvede, yoğurtta, sebzede, çok az miktarda da olsa ette, makarna, bulgur ve pilavda da karbonhidrat olduğunu unutmamak lazım.

Karbonhidrat belirleyicisi sadece ekmek değildir. Diğerlerini gün içinde tüketiyorsanız, ekmeğin gün içinde üç dilime düşmesi gerekir. Hiç makarna tüketmiyorsanız, bunu 6-7 dilime çıkarabilirsiniz. Bireysel özelliklere göre diyet hazırlamak çok önemlidir.

Makarna şişmanlatır mı?
Makarna, aldığımız enerjinin yükselmesini sağlayan unsurlar içerir. Un, tuz, su ve yumurtadan yapılan makarnanın şişmanlatması için onu nasıl hazırladığınıza dikkat etmelisiniz.

Makarnayı haşladığınız suyu döküyor, sosunu hazırlarken tam yağlı bir kıymayı tereyağı ile kavuruyorsanız, üstüne de tam yağlı yoğurt döküp bir tabak yerine dört tabak yiyorsanız makarna şişmanlatır.

Diyetteyken makarna nasıl pişirilmeli?
Makarnayı haşladığınız suyu tamamen çekecek ve hiç dökmeyecek şekilde ayarlarsanız, çok güzel bir sebze sosu hazırlarsanız ve az yağlı bir yoğurdu sarımsakla yaparsanız ve sadece bir tabak yerseniz, bu makarna şişmanlatmaz. Bu iki makarna arasında farkı anlayıp ne yediğinizi çok iyi bilmeniz gerekir.

Gün içinde istediğimiz kadar meyve tüketebilir miyiz?
Meyve, şekerin şekil değiştirmiş, içinde mineral ve vitamin bulunan halidir. Çay şekerini iki molekül olarak alıp içine biraz vitamin ve mineral kattığınızda, kiraz, çilek, karpuz, kavun ya da kiviyi elde edersiniz. Buradaki en önemli faktör, meyvenin ne kadar ne nasıl yeneceğinin bilinmesidir.

Günde kaç porsiyon meyve kilo aldırmaz?
Meyveyi, günde dört porsiyonu geçmeyecek şekilde, yemekten iki saat sonra yemelisiniz. Diyabet gibi bir rahatsızlığınız varsa, mutlaka yoğurtla ya da sütle tüketmelisiniz meyveyi.

Meyvenin zararsız olarak görülüp çok fazla tüketilmesi kilo aldırır. Şeker oranı azaldıkça meyvenin masumiyeti artıyor. Örneğin erik ve vişneyi diyetlerde sınırsız verebiliyoruz. Muz, kavun, incir, üzüm ve duttan uzak duruyoruz. Çünkü bunlar glisemik indeksi yüksek olan meyveler. Tatlı yerine meyve tüketebiliriz, ama ne kadar tükettiğimiz ve ne kadar ihtiyacımız olduğunu bilerek tüketmeliyiz. Örneğin, bir kase muhallebi yerine bir kilo elma yiyorsak bu sakıncalıdır.

Ara öğün ile abur cubur arasındaki fark nedir?
Abur cubur, yenildiğinde vücudumuza faydası olmayan ve kalori değeri yüksek şeylere verilen addır. Ara öğün ise ana öğünümüze destek olan, ana öğüne tok başlamamıza neden olan ve daha az yememizi sağlayan, genel açlığımızı azaltan şeylerdir. İçinde şeker olan yiyecekler, gazlı içecekler, tatlı, çikolata, kek, pasta gibi beyaz undan yapılmış gıdalar genellikle ülkemizde tercih edile abur cuburlardır. Bunların yerine ara öğünlerde kepekli tost, bir avuç badem, bir kase yoğurt gibi sağlıklı atıştırmalıklar yemek gerekir.

Kilo vermek için kırmızı eti tamamen bırakmalı mıyız?
Kırmızı eti bırakmak demek, demir ve B12 eksikliğine bağlı olarak oluşan anemiye ve bunun yanı sıra alzheimera yol açmak demektir. Diyetten kırmızı eti çıkarmak, onun yerine geçecek hem besin değeri açısından hem de kalori açısından daha düşük bir ürünü kullanmak demektir. Kırmızı eti haftanın iki günü mutlaka tüketmelisiniz.

Az Yemek Ne Kadar İyi ?

Az yeme metabolizman yavaşlamasın

Metabolizmayı öğün sayısını artırarak hızlandırın. Kuru kayısı, erik, dut, üzüm ve vişne bağırsakları çalıştırır. Meyveleri ara öğünde ve kabuğuyla tüketin. Karpuzu bile kabuğuna yakın kısmıyla yemeye çalışın

Siz siz olun metabolizmanızın hızını düşürmeyin. Eğer metabolizma hızınız 2 bin ise yemeyi kısarak onu 1500’e düşürebilirsiniz. Bu noktadan sonra metabolizmayı hızlandırmak sanıldığı gibi kolay değil. Amerikan Hastanesi’nden diyetisyen Nilay Topçam Zihnioğlu, “Metabolizma hızını korumak için aşırı yensin demiyoruz ama ihtiyacınız olanı kısıtlamayın” diyor.
Diyet yaparken nasıl bir yaşam tarzına uymak gerekiyor?
Kişi ilaç kullanıyor mu? Geçirdiği bir ameliyat var mı? Erken menopoz söz konusu mu? Bu tür sorular dışında besin tüketimi ele alınır. Örneğin süt, yoğurt tüketiyor mu yoksa pilav ve makarnayı mı daha fazla yiyor? İş yaşamı nedeniyle çok seyahat eden biri mi? Diyete başlamadan önce ölçümler yapılır. Değerlere bakılarak ortalama bir plan çıkarılır. Yaş, boy, kilo gibi değerlerden de yola çıkılarak fazla kilonun ne kadar sürede verileceği hesaplanır. Ardından diyete uyum gözlenir. Kişi yemek yemeyi seviyor mu yoksa sevmiyor mu? Diyete başladığımızda bizim için en önemli nokta öğün atlamadan besin tüketebiliyor mu sorusu.
Hangi yaş grubunda olursa olsun diyet yapmak demek az yemek veya aç kalmak demek değil. Bunun tam tersi az yemek daha fazla kilo alımına yol açar. Çok yemek yiyen insan daha hızlı zayıflar. Çünkü metabolizması hızlıdır ve diyete daha rahat uyum sağlar. Az yiyen birine daha ne kadar az yedirebilirsiniz? Az yiyen kişinin öncelikle metabolizmasının hızlandırılması gerekir.
Metabolizma nasıl hızlanıyor?
Daha çok öğün koyuyoruz. Az yemek yiyen insan ya öğün atlıyordur ya da az yiyip öğünü bitiriyordur. O zaman kişi hem ihtiyacını karşılayamıyor hem de metabolizmasının hızını düşürüyor. Metabolizmayı hızlandırmak için besin tüketimini sıklaştırıyoruz. Çok yemeyi seven veya önüne yemek konulduğu için yiyenler vardır. Yemeyi seven kişinin yaşam tarzı değişikliği için uğraşıyoruz. Yemeyi sevenlerde metabolizma daha hızlıdır. Bu kişilerde az bir değişiklikle kilo verilebilir. Az yiyenlerin zaten metabolizma hızı yavaştır. Diyelim ki metabolizma hızınız 2 bin, ancak yemeye yemeye onu 1500’e düşürmüşsünüz. Bu noktadan sonra metabolizmayı hızlandırmak kolay değil. Onu düşürmemek için hep aşırı yensin demiyoruz ama ihtiyacınız olanı kısıtlamayın.
Diyet adımları nelerdir?
Öncelikle besinleri tanımak, hangi besin hangisinin yerine geçer onu öğretmek gerekiyor. Sütlü tatlılar kurtarıcıdır, çünkü içinde hem süt vardır, hem de tahıl. Sağlıklı beslenme hiçbir şeyin yenmediği, yani mantının, lahmacunun olmadığı bir beslenme anlamına gelmiyor. Sadece miktarlarla oynamak gerekiyor.
Diyette özellikle hangi gruplar önem kazanıyor?
Süt-yoğurt grubu çok önemli ve her yaşta mutlaka tüketilmeli. Et grubu biraz daha göreceli. Tüm besin öğlerinin olduğu bir diyet yapılmalı. Sadece karbonhidrat ya da protein diyeti yapılmamalı. Hiçbir diyet hayat boyu sürmez, hayat boyu sürecek olan sağlıklı beslenmedir. Önemli olan diyeti yaşam tarzına uydurabilmektir.
Balık grubu çok önemli, haftada iki-üç gün mutlaka tüketilmeli. Özellikle gebeler sofradan eksik etmemeli. Tahıl grubu diyette ihmal edilmemeli. “Hiç ekmek yemiyorum, diyet yapıyorum” denir. Bu, hatadır. Ekmek, hem tok tutar, hem besin değeri vardır. Normal ekmek de yenebilir ama tam tahıl olanının hem besin değeri yüksek hem de tok tutar. Diyette pilav, makarna tek başına veya yanına salatayla yenmeli. Sebze ve meyve günde dokuz porsiyon (beş porsiyon sebze, dört porsiyon meyve) alınmalı.
Porsiyonlar nasıl belirleniyor?
Söğüş halindeki bir-iki domates, salatalık, bir sebze yemeği (yaklaşık dört kaşık) bir porsiyondur. Hem öğlen hem akşam salata yemek, sabah kahvaltısındaki domates, salatalık ve biber, bir de sebze yemeği almak beş porsiyon ediyor. Etin yanına haşlanmış sebze yerseniz bu bir porsiyondur.
Meyve sınırsız yenebilir mi?
Meyvenin kalorisiz olduğu düşünülerek sınırsız tüketilebileceği sanılıyor ama kalorisiz değil. Günde en azından iki porsiyon tüketilmesini istiyoruz. Normal büyüklükteki bir elma, bir muz iki porsiyon meyvedir. İki-üç bardak portakal suyu içmek diyet yaptığınız anlamına gelmez. Suyu yerine meyvenin kendisini yiyin.
Meyvelerden bizim için olmazsa olmaz hangileri?
Meyve adından çok miktar önemli. Hemen hemen hepsinde posa vardır. Özel durumlarda potasyum açısından zengin olanlar (muz) alınabilir. Karpuz çok yenir, çok kalorisi olmasa da çok aşırıya kaçılmamalı. Kuru meyveler çok önemli. Örneğin kuru kayısıyı her zaman her yerde yemek mümkün.
Neden kuru kayısı?
Bağırsak hareketlerini düzenliyor. Ama kayısı olmazsa kuru erik, kuru üzüm, vişne veya dut da yenebilir.
Meyveler ne zaman yenmeli?
Aslında A vitamini içeren gruplar için yemekle arayı çok açmamak gerekebilir. Çünkü vitaminin vücutta emilimi düşüyor. Meyve istendiği zaman yenebilir, ara öğün olarak iyidir. Kesinlikle kabuğuyla yenmeli. Karpuzu bile kabuğuna yakın kısmıyla yiyin Portakalın beyazı bile soyulmamalı.

* * * * *

Salatayı bir de yoğurtla dene
Unutma!

Kilo vermek için öğün atlama.

Kilo vermek için hareket et.

Metabolizmanı canlı tut.

Su, doğal detokstur.

Doğal vitamin, mineral ve antioksidanlardan vazgeçme.

Mutlaka yap!

Günde en az beş öğün tüket.

Her gün 10 bardak su iç.

Haftada üç gün yürüyüş yap.

Kalsiyum ve posa tüket.

Bir dene!

Bir şey içmek istersen asitli içecek yerine acı soslu domates suyunun tadını dene.

Salatayı yağ yerine yoğurtla lezzetlendirmeyi dene.

Sevdiğin sebzeleri baharat ve az yağ ile fırın torbasında pişir.

Canın tatlı istediğinde iki-üç tane doğal kayısıyı dene.

Uzak dur!

Yağı tamamen kesme ama aşırı yağlı yiyeceklerden de uzak dur

Tek çeşit yiyecekle diyet yapma, zarar görürsün.

Çok az yemek yemeye çalışma, aç kalmak zayıflamak değildir.

* * * * *

Ekmek değişim listesi
(Bu grupta yer alan besinlerin karşısında yazan miktarlar 1 dilim ekmeğe eşittir)
Kuru baklagiller (kuru fasulye, nohut, mercimek, barbunya): 4 yemek kaşığı
Mercimek çorba: 1 kâse
Un çorbası: 1 kâse
Şehriye çorbası: 1 kâse
Pirinç çorbası: 1 kâse
Domates çorbası: 1 kâse
Tarhana çorbası: 1 kâse
Pirinç pilavı: 2 yemek kaşığı
Bulgur pilavı: 2 yemek kaşığı
Kuskus: 2 yemek kaşığı
Makarna: 2 yemek kaşığı
Yufka: 1/4 adet
Patates (haşlama): 1 küçük boy
Grissini: 2 adet
Galeta: 1 adet
Etimek: 2 adet
Beyaz leblebi: 1 çay bardağı
Sarı leblebi: 1 çay bardağı

Diyette Yenilmemeniz Gereken 7 Bahane

KAN ŞEKERİM DÜŞTÜ
Diyeti yarı yolda bırakan kişilerden sık sık ‘kan şekerim düştü’ yakınmasını duyarsınız. Aslında siz akıllı bir diyet yaparsanız, kan şekeri kolay kolay düşmez. Ancak canınız birden tatlı istediğinde aklınıza gelen ilk bahane kan şekeriniz olur. Yapılması zor, şok diyetlerden deniyorsanız sağlığınızı tehlikeye attığınız için kan şekerinizin düşmesi olasıdır. Ancak, kendinize uygun, uzun vadede kilo vermenizi sağlayacak sağlıklı diyetler yapıyorsanız, kan şekeriniz sandığınız gibi her tatlı gördüğünüzde düşmez. Bu yüzden gün içinde sık sık meyve yemenize olanak sağlayan diyetleri yapmalısınız, böylece tatlı ihtiyacınızı doğal yollardan karşılamış olursunuz.

DİYET BENİ DEPRESYONA SOKUYOR
Mutluluk hormonu salgılamanıza yardımcı olan çikolata gibi tatlıları ya da makarna, ekmek gibi karbonhidrattan birden bire hayatınızdan çıkarırsanız diyetinizin üçüncü gününde kendinizi umutsuzluk içinde bulmanız çok doğaldır. Bu yüzden yaşamınızda öncelik verdiğiniz, size mutluluk veren besinleri beslenme listenizden yavaş yavaş çıkarmalısınız. Size tavsiyemiz, makarna ihtiyacınızı kepekli makarnalar ile tatlı ihtiyacınızı ise çilek, muz gibi stresle baş etmenize yardıma olacak kalsiyum gücü yüksek meyvelerden almanız.

SİGARAYI BIRAKTIM, ASLA DİYET YAPAMAM
Sigaranın iştahı kapadığını düşünenler, sigarayı bırakırken en çok kilo almaktan korkarlar. Oysa, uzmanlar sigarayı bırakma döneminin yeme alışkanlıklarını değiştirmek için en uygun zaman olduğunu düşünüyorlar. Bunu başarabilmeniz için olumlu düşünmeniz, kendinizi meşgul etmeniz ve planlı olmanız yeterli olacak. Acıktığınızı hissettiğinizde ya da sigarayı hatırladığınızda hemen bir elma ya da başka bir meyve yemeniz o anki krizinizi atlamanızda size yardımcı olur.

ÇALIŞTIĞIM İÇİN DİYETİMİ YAPAMIYORUM
Çalışan kişiler sürekli ofiste oldukları için diyet programına sadık kalamadıklarından yakınırlarken, çalışmayanlar diyetleri sırasında kendilerini meşgul edecek bir şeylerin olmamasından dert yanarlar. Aslında hem çalışan hem de çalışmayan kişilerin kolayca uyabilecekleri diyet programları mevcuttur, önemli olan günlük temponuz ve programınıza göre bir diyet stili seçmenizdir.

KİLOLARIM, GENLERİMDEN GELİYOR
Ailece kiloluysanız, kilo vermek sizin için sadece fizyolojik yönden yük olmaz, aynı zamanda psikolojik olarak da bu dönemden fazlasıyla etkilenirsiniz. Ama bu durum, sizin hiç kilo veremeyeceğinizi göstermez. Ailenizde kalıtsal olarak gelişen bir şişmanlık söz konusu olsa da, siz sağlıklı bir diyet programıyla ve düzenli egzersizlerle kilolarınıza veda edebilirsiniz. Şanssızlığınız, kalıtsal mirasınızın yanı sıra bünyenizin, küçük yaşınızdan itibaren büyük porsiyonlara, kilo yapan kalorisi yüksek yiyeceklere alışık olmasıdır. Ancak doğru ve programlı bir diyet ile bütün bu sorunlardan kolayca kurtulabilirsiniz.

DAHA ÖNCE ÇOK DENEDİM AMA BAŞARILI OLAMADIM
Başkalarının sonuç aldığı diyetlerden başarı elde edememeniz, sizi hayal kırıklığına uğratmasın. Deneyimlerinizi gözden geçirerek diyet hatalarınızı belirleyin. Çok katı kurallar mı koydunuz, erken mi pes ettiniz, ya da psikolojik olarak o dönem diyet yapmaya hazır değil miydiniz? Bütün bu soruların cevaplarını bulmaya çalışın. Bu denemede bir kez daha aynı hataları tekrarlamayın.

SU İÇSEM YARIYOR
Kısa sürede istediği kiloları veremeyip diyetlerini yarı yolda bırakanların, en fazla arkasına sığındıkları bahanelerden biri de vücutlarının diyete uygun olmadığıdır. Su içse yaradığını düşünen bu kişiler, kolay kolay diyet yapmaya yanaşmazlar. Onlara göre, yedikleri ya da içtikleri her şey kilo yapar. Kendilerini ‘su içsem yarıyor” diye tarif eden bu kişilerin diyetleri de fazla uzun sürmez. Oysa yapılması gereken, beslenme düzenine uygun bir diyet seçmek ve diyet listesine kalorisi yüksek yiyecekleri almamaktır.

YA BAHANE DEĞİLSE
Diyet yapamamanızın arkasında sağlık problemleriniz de olabilir. Bazı minerallerin eksiklikleri vücudun kilo vermesini engeller. Magnezyum, krom, çinko, demir, bakır, selenyum ve kalsiyum eksikliğinin giderilmesi sağlıklı diyet yapabilmeniz açısından çok önemlidir. Insülin hormonundaki yükselmeler, gün içinde kan şekerinde düşme yaptığı için yorgunluk, baş dönmesi, bitkinlik, öfke, hırçınlık ve açlık hissi yaratabilir. Bu nedenle karbonhidrat ve yağdan tamamen uzaklaşmadan ancak onları ciddi oranda azaltarak ve egzersiz yaparak kilo vermeyi denemelisiniz. Buna rağmen kilo veremeyen kişilerde depresyon, stres, uyku bozuklukları, mineral ve vitamin eksikliği ya da gıda alerjileri gibi altta yatan nedenleri de aştırmak gerekir.

Diyette Yumurtanın Önemi

Yumurta, önemli ve besleyici gıda olmasıyla bilinir.

Kahvaltıda, öğle yemeğinde ve akşam yemeğinde yenilebilir. Günün her saatinde yenebilir.

Sarı ve beyaz kısımlardan oluşur ve sarı kısmı yağ bileşimi beyaz kısmı ise protein ihtiva eder.

Fakat gerçekte yumurtada, yalnızca bu iki kısımdan oluşmamaktadır.

Protein ve yağ dışında, A, D, E, B1, B2, B6, B12 vitaminlerini de içerir.

Demir, çinko, kalsiyum, iyot, selenyum da içerir. Çocukların gelişimi için çok önemli bir besindir.

Yetişkinler içinde önemlidir fakat fazlası kolesterol düşmanıdır.

Demir, kırmızı kan hücreleri yapımında gereklidir, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur ve hastalıklara karşı savaşır.

Çinko iyi bir enzim dengesidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Diyette Ekmek Yenir Mi İçin Yorum Yap