Diz Arkası Ağrıları

Diz Arkası Ağrıları Diz Arkasında Ağrı - Bu makaledeki notlar: diz arkası ağrısı diz arkası ağrıları..

Diz Arkası Ağrısının Nedenleri?

diz arkasında bir ağrı var terif edemiyorum yürürken ve merdiven çıkarken ağrı çoğalıyor gece ağrılar beni uyandırıyor,

Diz Arkası Ağrısının Nedenleri?

Diz ağrısı son derece ortak şikayeti, ve birçok nedeni vardır. Öyle uygun tedavi neden yönelik olabileceği gibi belirtilerin nedeni doğru bir teşhis yapmak önemlidir. Eğer diz ağrı var, bazı genel nedenleri şunlardır:

* Artrit

Artrit diz ağrısının en sık nedenleri arasında, ve çok sayıda tedaviler mevcuttur.

* Ligament Injuries

Ligament yaralanmaları genellikle sportif aktiviteler sırasında meydana rahatsızlık ve istikrarsızlık neden olabilir.

o Ön çapraz bağ (ACL) Yaralanma

o arka çapraz bağ (PCL) Yaralanma

o Medial kollateral ligament (MCL) Yaralanma

* Kıkırdak Yaralanmaları | Meniscal Açma

Kıkırdak gözyaşları genç ve yaşlı hastalarda hem görülür ve diz ağrısı da son derece yaygın sorunlardır.

* Patellar tendinit

Tendinit etrafında ortak en sık patellar tendon ise, diz ön üzerinde büyük tendon.

* Chondromalacia Patella

Chondromalacia diz kapağı altında kıkırdak yumuşaması kaynaklanmaktadır diz ağrısı neden olur. Çoğu genç hastalarda (15-35 yaşında) yaygındır.

* Dislocating dizkapağı

Bir dislocating dizkapağı çıkık sırasında, ama akut belirtilere neden de kronik diz ağrısı neden olabilir.

* Baker Kist

A Baker kist eklem, ve genellikle altta yatan başka bir sorunun işareti böyle bir menisküs yırtığı olduğu gibi arkasında şişlik olduğunu.

* Bursit

En yaygın bursa ortak etrafında etkilenen dizkapağı hemen üzerindedir. Bu insanların çoğu yaygın olarak kim bahçıvanlar veya carpetlayers gibi çalışması için diz çökmek.

* Deri katmeri Sendromu

Kat kat olmuş deri sendromu diz ağrısı nadir bir neden ve teşhis edilmesi zor olabilir. Tanı genellikle artroskopi ve zamanda yapılır.

* Osgood-Schlatter Hastaligi

Osgood-Schlatter hastalığı şart ergenlerde görülen ve büyüme tabağın tahriş için eklem ön sadece de kaynaklanıyor.

* Osteochondritis Dissecans

Osteochondritis dissecans (OKB) başka bir koşul gençlerin ortak etrafında kemik büyümesi nedeniyle görülür.

* Gut

Gut diz ağrısı nadir bir nedenidir. Ancak, gut tanısı hastalarda, yeni başlangıçlı diz ağrısı için bir neden olarak kabul edilmelidir.

Ne zaman diz ağrısı hakkında doktorunuzu aramalısınız gerekiyor?

Eğer belirtiler nedeni veya emin değilseniz eğer durum için özel tedavi önerileri bilmiyorsanız, size tıbbi başvurmalıdır. Tedavi diz ağrısı Sorununuzun belirli neden yönelik olmalıdır. Bazı işaretler bir doktor tarafından görülmesi gerektiğini şunlardır:

o olamama konforlu etkilenen tarafında yürümek

o Yaralanma için yaklaşık deformitesi neden ortak

istirahat ederken o gece ya da oluşursa o Diz ağrısı

birkaç gün dışında devam ederse o Diz ağrısı

o kilitleme (yetersizlik bükmek için) diz

o şişmesi veya buzağı alan ortak

ateş, kızarıklık, sıcaklık gibi bir enfeksiyon o İşaretler,

diğer olağandışı belirtiler o

Diz için tedavi Pain

Tedavi diz ağrısı tamamen sorunun nedenine bağlıdır. Bu nedenle, son derece önemlidir, bir tedavi programı başlamadan önce belirtilerin nedeni olduğunu anlamak. Eğer tanı, ya da durumun ciddiyeti emin değilseniz, herhangi bir tedavi planı başlamadan önce tıbbi yardım gerekir.

Diz ağrısı için genel tedavileri burada listelenmiştir. Tüm bu tedavilerin her durum için uygun olan, ancak sizin durumunuzda yararlı olabilir.

Rest *: ilk tedavi koşulları için en sık neden olan diz eklem ağrıları ve akut inflamasyona çökmek izin dinlenme sağlamaktır. Genelde bu sadece adım diz ağrısı rahatlatmak için gereklidir. Eğer belirtiler şiddetli, koltuk değneği de yararlı olabilir.

* Buz ve Isı Uygulama: Buz paketleri ve ısı pedleri diz ağrısı için en sık kullanılan tedaviler arasındadır. Öylesine biri olan, buz veya ısı kullanmak için doğru olanıdır? Ve ne kadar süre buz veya ısı tedavisi sürmelidir? Okumak buz ve ısıl işlem hakkında daha fazla bilgi için.

* Stretching: kas ve tendon bu diz eklem ağrısı bazı nedenleri yardımcı olabilir surround Stretching. İyi bir rutin tesis edilmelidir ve yolda size yardımcı olacak bazı özel öneriler aşağıdaki.

* Fizik Tedavi: Fizik tedavi hemen hemen tüm ortopedik koşulları tedavinin önemli bir yönüdür. Fiziksel terapistler, gücünü arttırmak için yeniden hareketlilik ve bunların öncesi faaliyet yaralanma düzeyine dönmek hastalara yardım farklı teknikler kullanır.

Anti-inflamatuar İlaçlar: Steroid anti-enflamatuar ilaçlar, genelde NSAİİ olarak, bazı en yaygın olarak reçete edilen ilaç vardır diz ağrısı artrit, bursit gibi sorunlara neden olan hastalarda özellikle, sevk ve tendinit.

* Kortizon iğnesi: Kortizon bu iltihap davranır güçlü bir ilaçtır ve inflamasyon diz ağrısı olan hastalarda sık görülen bir sorundur. Doktorunuz durumunuz için kortizon enjeksiyonu olası yararları ile tartışın.

Diz Ağrısı Ve Diz Ağrısı Nedenleri

Internatinal Hospital Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Bülent Aksoy, ofiste günde 10-12 saat boyunca durağan pozisyonlarda çalışan kişilerde sırt, boyun, bel, diz ve ellerde hareketsizlikten dolayı birçok sağlık sorunu ortaya çıktığını söyledi. Doç. Dr. Aksoy, “İşyerinde en sık yapılan yanlışlardan biriyse dizleri 90 derecelik açıyla tutarak oturmak” dedi.

Internatinal Hospital Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Aksoy, yaptığı açıklamada işyerinde en sık yapılan yanlışlardan birinin dizleri 90 derecelik açıyla tutarak oturmak olduğunu söyledi. Doç Dr. Aksoy, “Çünkü diz kapağındaki kıkırdak arkadaki kemikle temastan yumuşak hale geliyor. Uzun süre aynı pozisyonda kalınca da, ayağa kalkıp gezince bile geçmeyen diz ağrıları ortaya çıkıyor” dedi. Bu rahatsızlığa ‘tiyatro bulgusu’ denildiğini kaydeden Doç Dr. Aksoy, “Çünkü bu sorunu yaşayan kişiler, tiyatro ve sinemaya gittiklerinde en uçtaki koltuğa koridora doğru dönerek otururlar. Uzun süre aynı yerde oturamazlar ve dizlerinde ağrı ortaya çıkar. Bu nedenle bacakların uzatılarak oturulması, masa altına yükseltici konulması gerekiyor” diye konuştu. Masa başında çalışarak yapılan işler nedeniyle en çok sırt, boyun, bel ağrıları, omuz ve diz sorunları ile karşılaşıldığını belirten Doç Dr. Aksoy, şunları söyledi:

“Ağrı kasta belli bir noktada odaklanıyor, kasın hareket kuşağı içinde spazm oluşuyor. Adale kasılıyor, kasıldıkça ağrı oluyor. Ağrı spazmı, spazm da ağrıyı yaratıp kısır döngü oluyor. Kronik boyun ağrılarında kişi başını sağa sola çevirmekte bile sıkıntı çekiyor. Röntgen, MR çekiliyor, basit boyun fıtığı olduğu söyleniyor, ameliyata kadar gidiyor. Sırt ve boyun ağrıları hareketsizlik nedeniyle yoğunlaşıyor.”
-AĞRILARIN NEDENLERİNDEN BİRİ DE REKABET DUYGUSU-

Doç. Dr. Aksoy, gerginlik, yetiştirme kaygısı, rekabet duygusu, işe dair kaygılar ve mesainin geç saatlere kadar uzamasının ağrıların en sık rastlanan nedenleri arasında olduğunu söyledi. Sırt üstü yüzmenin sırt ve bel kaslarının hareket ettirilmesi açısından büyük fayda sağladığını bildiren Doç Dr. Aksoy, “Bunun yanı sıra şiddetli ağrıların giderilmesi amacıyla iyi bir fizik tedavi ve fizyoterapi gerekiyor. Psikolojik desteğin yanı sıra bazı antidepresan ilaçlardan da yararlanılıyor. Eğer ağrılı noktalar çok artarsa, bazen nodüllerin içine ağrı kesiciler yapmak gerekebilir” diye konuştu.

Ağrıları azaltmak için işyerinde de bazı düzenlemeler yapılabileceğine dikkati çeken Doç. Dr. Aksoy, şunları söyledi:

“Ofiste monitör tam karşıda olmalı. Koltuğun arkası dik olmalı, dizler 90 derece açıyla tutularak oturulmamalı. Sırt arkasına destek yapılmalı. Daha az görülen ama oldukça yer tutan sorunlardan biri dirsek ve el-bilek hastalıkları. Dirseğin tam arkasında bir kese var. Bu kese içi boşaltılmış hava yastığına benziyor. Dirseğin masadaki zorlayıcı hareketleriyle yumurta akı gibi bir sıvı oluşuyor, ağrılara yol açıyor. Tedavisi buz uygulamak, keseyi boşaltmak, bazen de kesenin alınmasıyla yapılıyor. Bilgisayar kullanımı da birçok rahatsızlığa sebep olabiliyor. Örneğin mouse kullanmaktan dolayı parmağı oynatan tendon kılıflarında sıvı birikiyor. Bu durumda klavye kullanmayı bırakmak lazım. Çünkü parmaklarda da ağrı ortaya çıkıyor. Dinlendirmek ve buz yapmak sorunu gideriyor, ama vücut isyan ediyor. El ve dirsekte sinir sıkışması oluyor. Bu durumda eli dinlendirmek, sabitleyici basit ateller kullanmak, ilaç tedavisi önerilebiliyor, bazen de ameliyat gerekiyor”
-AĞRILARA ÇÖZÜM YÜZME VE YÜRÜYÜŞ –

Doç. Dr. Aksoy, uzun oturmalarda, kuyruk sokumu kemiği zorlandığını söyleyerek “Bu durumda oturulan koltuk yumuşak minderlerle desteklenmeli, ortası delik minderler kullanılmalıdır. Tüm bu ağrılara karşı ise günde 20 dakika, haftada üç gün sırt üstü yüzmek faydalıdır. Su içinde kollar kenara konularak bisiklet çevrilmesi ve ayakların çırpılması da ağrılara karşı iyi gelir” dedi. Spor yapmanın da faydalı olabileceğine işaret eden Doç. Dr. Bülent Aksoy, “Eğer spor salonda yapılıyorsa, koşu bandını rampa haline getirmeden düz konumda yürümek gerekiyor. Çünkü eğimli koşularda dize binen yük artıyor. Açık havada toprakta, çimde koşu veya yürüyüş yapmak daha yararlı oluyor” diye konuştu.

Oturarak Çalışanlar Dikkat!

Çoğu zaman gençlerde görülen osteokondritis dissekans herhangi bir eklemde olabilirse de diz ekleminde daha sık ortaya çıkar. Eklemin yüzeyindeki küçük bir bölgede eklem kıkırdağı ve altından bir miktar kemikle birlikte kopar. Eklem boşluğunda serbest kalan bu parçaya eklem faresi denir. Kopan bu parça eklemde ağrı, şişlik ve kilitlenmelere neden olur. İskelet olgunluğuna tam erişmemiş ve diz ağrısı olan her sporcuda osteokondritis dissekans araştırılmalıdır. Radyolojik incelemede klasik osteokondritis dissekans bulguları görülür. Ergenlikteki bir atlette henüz büyüme bölgeleri kapanmamıştır. Dolayısı ile teşhis konduktan sonra tedavide çok dikkatli davranılmalıdır. Eğer kopan parça tamamen yerinden ayrılıp serbest cisim haline geçmemişse yani eklem faresi yoksa, istirahat etmek çok önemlidir. Bu parçanın tam kopup ayrılmaması ve çabuk iyileşmesi için düzenli istirahat ve kademeli hareketlere izin verilir. Büyüme plakları olgunlaştıktan sonra ise kopan parçanın tamirinde cerrahi tedavi tercih edilir. Ameliyat sonrası tüm zorlanmalı hareketlerden kaçınılır.

Eğer parça kopmuş eklem boşluğuna düsmüşse iki girişim yapılabilir: Ya kopan parça cerrahi olarak çıkartılır veya bu parça yerine tesbit edilir. Parçanın kopan yere yerleştirilip tesbit edilmesi sporcunun aktivitelerinden uzak kalmasını gerektirir. Bu süre ortalama 6-9 ay kadardır. Ayırıcı tanıda menisküs yırtılmaları ve plika sıkışmaları akla gelmelidir. Belirti ve bulgular oldukça benzerdir. Ayırıcı tanı için artroskopi yapılır.

“Dizde ağrı

14 yaşındaki jimnastikçinin dizinin iç kısmında ağrı ve tutukluk şikayetleri vardı. Yakın zamanda düşmesi veya çarpması olmamıştı. Bir kaç gün önce dizini tam açamamıştı. Biraz hareket ettirmeye çalışınca bir kıtırtı sesi ile diz açılmıştı. Pek fazla ağrısı yoktu. Muayenesinde hasta dizinde çok hafif bir şişlik vardı. Ancak diz hareketleri normaldi. Diz bağları normaldi ve instabilite yoktu. Menisküs testleri de normaldi.”

Bahsedilen genç jimnastikçinin diz ekleminin içinde kopan parça serbest cisim haline geçmiş yani eklem faresi oluşmuştu.Tedavi olarak açık diz ameliyatı zorunluydu. Kopmuş kemik ve üzerindeki kıkırdak parçası yerine vida ile tesbit edildi. 6 hafta uzun bacak alçısına alındı. Düzenli aralarla çekilen rontgenlerle parçanın ve dizin durumu takip edildi. Oldukça iyi durumda olduğundan sabit bisiklet egzersizi ve dize kısmi ağırlık vererek ( % 50) yürüme egzersizlerine başlandı. Ameliyattan 6 ay sonra sonuç tatmin edici olduğundan özel antrenman programına başladı. 8 ay sonra hiçbir şikayeti olmayan sporcunun eski antrenmanlarına başlamasına izin verildi.

Osteokonditis dissekans eklem yüzeylerinden üzerindeki kıkırdakla birlikte bir parça kemiğin kopmasıdır. Nedeni bilinmemektedir.

Belirti ve bulgular şunlardır:

-Dizde hareketle veya hareket sonrası ağrı veya sızı

-Diz ekleminde kilitlenme

-Eklemde şişme olması (Efüzyon)

Teşhis:

Röntgen çekilmesi ve gerektiğinde artroskopi yapılması

Tedavi:

-Hafif vakalarda istirahat

-Sporcu gençse, şikayetleri yeni ise ayırılan parça yerine tesbit edilir. Eklem faresi eski ise çıkarılır.

Sonuç:

-Genç sporculara yakın takip gerekir.

Genellikle 3-6 ay sonra hareketlerine geri dönebilir. Ancak daha önce kontrollü egzersizlerle kaslarının gücünün arttırması ve eklemin hareketlendirilmesi gerekir.

Sağlık Sözlüğü

Artroskopi: Anestezi altında diz eklemine çok küçük bir delik açılarak ışıklı bir boru içeri sokulur. Diz ekleminin içindeki menisküsler, bağlar ve eklem kıkırdağı doğrudan gözlenir. Gerektiğinde bu boru içinden girilerek müdahaleler yapılabilir.

Effüzyon: Boşluklarda sıvı toplanması

Eklem faresi: Eklem boşluğunda serbest olarak bulunan kopmuş bir parça

Instabilite: Sağlam ve dengeli olmama

Menisküs: Diz eklemi içindeki yarım ay biçimindeki kıkırdak oluşum

Radyolojik inceleme: Röntgen filmi çekilmesi

Dizde ağrı

“Çare” rumuzlu okuyucunun sualine cevaptır:

Dizin hemen altında gaga şeklinde bir kemik vardır. Bu kemiğin fazla büyüyerek çevredeki yumuşak dokulara baskı yapması ağrıya yol açar. Buna “os good schalletter” hastalığı denir. Kıkırdak dokusu sertleşince, ağrı azalır. Ani ve sert hareketlerden kaçınmalı, top oynanmamalıdır. Ağrı çok fazla ise ameliyat ile düzeltmek mümkün olabilir. Zamanla düzelebilir. Ancak kendinizi korumanız lazımdır.

Diz Ağrısı

Sponsorlu Bağlantılar

Diz Arkası Ağrıları İçin Yorum Yap