Dns Nedir Ne İşe Yarar

Dns Nedir Ne İşe Yarar Dns Ayarları Ne İşe Yarar - Bu makaledeki notlar: dns nedir dns nedir ne işe..

Dns Nedir? – Dns Ne İşe Yarar?

DNS Ayarları Nasıl Yapılır? – DNS Hakkında Herşey

DNS
DNS, Etki Alanı Ad Sistemi’ni gösterir. Bu sistem, etki alanlarını düzenlemek ve tanımlamak için kurulmuştur. DNS, etki alanının bir veya daha fazla IP adresine ad sağlar. Örneğin kurt.example.com etki alanı adı 198.102.434.8’e karşılık gelebilir. Bu şekilde URL’ler ve e-posta adresleri çok daha kolay hatırlanabilir.
DNS, aynı zamanda belirli bir adres için e-postaların nereye gönderileceğini bulmak amacıyla da kullanılır. Bu, MX Kayıtları ile yapılır.
Google Apps’ı kullanabilmek amacıyla kayıtlı bir etki alanına sahip olmanız gerekir.

Etki Alanı Adı
Etki alanı adları bir veya birden fazla IP adresiyle ilişkilendirilen ve kolayca hatırlanan adlardır (URL’ler ve e-posta adresleri). Bir web sayfası kendi URL’sine göre tanımlandığından, bu sayfalar ziyaretçileri etkilemeden farklı bir IP adresine taşınabilir.
Örnek: www.singlespeed.com
* singlespeed.com etki alanı adıdır.
* com en üst düzey etki alanıdır.
* singlespeed, com’un bir alt bölümüdür ve ikinci düzey etki alanı’nı gösterir.
* www, bir alt etki alanıdır (üçüncü düzey etki alanı veya CNAME olarak da bilinir).
Tam etki alanı adı 255 karakterden daha uzun olamaz, ancak bazı kayıt kuruluşlarının daha kısa sınırlamaları vardır.

Etki Alanı Kayıt Kuruluşu

Etki alanı kayıt kuruluşları, İnternet etki alanı adları (örneğin blueshirt.com veya organicfood.org) satar. Bu şirketlerin çoğu, kayıt işlemine ek olarak barındırma hizmeti de sunar.
Etki alanı kayıt kuruluşunuz etki alanı barındırıcınızdan farklıysa, kayıt kuruluşunuzun hesabına barındırıcının ad sunucularını eklemeniz gerekir. Örneğin, namecheap.com adresinden (etki alanı kaydı sunan) bir etki alanı seçerseniz ve etki alanınızı DynDNS’de (etki alanı barındırması sunan) barındırırsanız, DynDNS ad sunucularını (ns1.mydyndns.org ve ns2.mydyndns.org) namecheap.com ile hesabınıza eklersiniz.
Google Apps, seçilen etki alanı kayıt ortakları grubuyla etki alanı kaydına olanak tanır. Bu şekilde bir etki alanı adı satın alabilir ve aynı anda Google Apps’a kaydolabilirsiniz. Kaydolma sırasında bir etki alanı adı satın aldıysanız, Google, etki alanı ayarlarınızı otomatik olarak yapılandırır, böylece MX ve CNAME kayıtlarını el ile yapılandırmanıza gerek kalmaz.
Etki alanınızın adını Google Apps’a kaydolmadan önce satın aldıysanız, Yardım Merkezimizde bulunan ve MX kayıtlarını değiştirme talimatlarını da içeren (ve bazıları aynı zamanda etki alanı kayıt kuruluşları olan) etki alanı barındırıcılarının listesini ziyaret edin.

En Üst Düzey Etki Alanı

En üst düzey etki alanları bir etki alanı adının son parçasıdır – son noktadan sonraki harfler. Bazı örnekler aşağıdaki gibidir: biz com org edu us ca fr de travel local es pl

İkinci Düzey Etki Alanı
İkinci düzey etki alanları en üst düzey etki alanlarının doğrudan aşağısındadır. Bazı geçerli örnekler aşağıdaki gibidir:
İkinci Düzey Etki Alanı Etki Alanı Adı
Google google.com.tr
Wikipedia wikipedia.org
Ontariotravel ontariotravel.com
Craigslist craigslist.com
louvre louvre.fr

Üçüncü Düzey Etki Alanı
Üçüncü düzey etki alanları alt etki alanları ve CNAME’ler olarak da bilinir. Bir URL’de alt etki alanı, etki alanı adından önce yazılır. Bazı örnekler aşağıdaki gibidir:
Alt etki alanı URL
affiliates Art.com Affiliate Program
www The Rockefeller Foundation
men GQ.com – Männer – Mode – Herrenmode 2010 – Girls – Gewinnspiele – Modetrends – Frisurentrends – GQ.com
mail http://mail.google.com
bus Home – Stephen M. Ross School of Business
Google Apps ile web yayıncılığı kurmak için web yayınlama adresiniz olarak bir alt etki alanı seçmeniz gerekir.

Etki Alanı Barındırıcısı

Etki alanı barındırıcıları, etki alanınız için DNS sunucuları çalıştırır. Buna A kayıtları, MX kayıtları ve CNAME kayıtları dahildir. Birçok etki alanı barındırıcısı etki alanı adı kaydı da sağlar.
Google Apps bir etki alanı barındırıcısı olmadığından, e-posta ve web yayıncılığı için DNS kayıtlarınızı etki alanı barındırıcınızla değiştirmeniz gerekir. Etki alanınızı hangi şirketin barındırdığını bilmiyorsanız, burayı tıklayın.

A Kaydı
A kayıtları (barındırıcı kayıtları olarak da bilinir) DNS’nin temel kayıtlarıdır. Bu kayıtlar, bir etki alanını veya alt etki alanını bir IP adresine bağlar.
A kayıtlarının ve IP adreslerinin birebir eşleşmesi gerekmemektedir. Birçok A kaydı, tek bir makinenin birden fazla web sitesine hizmet ettiği tek bir IP adresine karşılık gelir. Ya da, tek bir A kaydı birden fazla IP adresine karşılık gelebilir. Bu şekilde hataya dayanıklılık ve yük dağılımı sağlanır ve sitenin fiziksel konumunu değiştirmesine olanak tanınır.
Google Apps, tek başına IP adreslerini desteklemez. A kayıtları kullanmak yerine, e-posta ve web yayıncılığını MX ve CNAME kayıtlarınızı etki alanı barındırıcınızla değiştirerek kurabilirsiniz.

NS Kaydı
Ad sunucusu kayıtları, bir etki alanı için DNS bilgilerini hangi sunucuların ileteceğini belirler. Her etki alanı için iki NS kaydı tanımlanmalıdır. Genellikle bir tane birincil ve bir tane ikincil ad sunucusu kaydınız olur – NS kayıtları etki alanı kayıt kuruluşunuzla güncellenir ve bunun etkinleşmesi 24-72 saat sürer.
Etki alanı kayıt kuruluşunuz etki alanı barındırıcınızdan farklıysa, barındırıcınız, NS kaydınızı kayıt kuruluşunuzla güncellemekte kullanabileceğiniz iki ad sunucusu sağlar.
Etki alanınızı kimin barındırdığını bilmiyorsanız, ücretsiz bir NS Araması yapabilirsiniz. Bunu şöyle yapabilirsiniz:
1. Google.com.tr adresini ziyaret edin.
2. NS araması için arama yapın.
3. Bir arama sonucunu seçin.
4. Araca etki alanı adınızı yazın.
5. Sorgunuz için NS kayıtları veya Herhangi bir kayıt seçeneğini seçin.
6. Ara’yı tıklayın.
Örnek sonuç (ad-hizmet.com.tr adresinin dinozor.com.tr için etki alanı barındırıcısı olduğunu gösterir):
dinozor.com.tr nameserver = dns1.ad-hizmet.com.tr.

MX Kaydı

Mail Exchange kayıtları, e-postaları etki alanı sunucularına yönlendirir ve öncelik sırasına göre listelenir. Posta birincil öncelik kaydı kullanılarak gönderilemezse, ikincil öncelik kaydı kullanılır, bu da gerçekleştirilemezse aynı şekilde bir sonraki öncelik kayıtları kullanılır.
Google Apps ile e-posta kurmak için etki alanı barındırıcınızla Google’ın sunucu bilgilerini kullanarak MX kayıtlarını yapılandırmanız gerekir.
MX kayıtlarınızın durumunu kontrol etmek isterseniz, ücretsiz bir MX araması yapabilirsiniz Bunu şöyle yapabilirsiniz:
1. Google.com.tr adresini ziyaret edin.
2. MX araması için arama yapın.
3. Listeden bir arama sonucunu seçin.
4. Etki alanı adınızı alana yazın.
5. Varsayılan arama sorgusu değilse, MX kayıtları’nı seçin.
6. Ara’yı tıklayın.
Örnek sonuç (dinozor.com.tr için gönderilen e-postanın Google’a yönlendirildiğini gösterir):
dinozor.com.tr mail exchanger = 10 aspmx.l.google.com.

CNAME Kaydı

Kanonik ad kayıtları A kayıtları için takma adlardır. Her CNAME kaydı için bir takma ad ve bir barındırıcı seçebilirsiniz.
Google Apps ile web yayıncılığı kurmak amacıyla web sayfalarınız için bir adres seçebilirsiniz. Adresin üçüncü düzey etki alanı takma addır ve ghs.google.com barındırıcıdır.
Web yayıncılığı için CNAME kaydınızın durumunu kontrol etmek isterseniz, ücretsiz bir CNAME araması yapabilirsiniz Bunu şöyle yapabilirsiniz:
1. Google.com.tr adresini ziyaret edin.
2. NS araması için arama yapın.
3. Listeden bir arama sonucunu seçin.
4. Web yayınlama adresinizi ilgili alana yazın.
5. Varsayılan arama sorgusu değilse, CNAME kaydı’nı seçin.
6. Gönder’i veya Ara’yı tıklayın.
Örnek sonuç (başlat.dinozor.com.tr alt etki alanının ghs.google.com adresine yönlendirdiğini gösterir):
başlat.dinozor.com.tr için DNS Arama (CNAME). Döndürülen Öğeler: 1
# ghs.google.com

IP Adresi
İnternet Protokolü adresleri, aygıtların bir ağdaki bilgileri bulmalarına olanak sağlayan benzersiz numaralardır.
Bir etki alanı adının bir veya daha fazla ilgili IP adresi olabileceğinden, Google Apps sadece IP adreslerini kullanarak e-posta ve web yayıncılığı yapılandırmasını desteklemez.

Özel URL’ler

Özel URL’ler ya da kısa URL’ler İnternet kullanımını kolaylaştırır. Özel URL ile, siz ve kullanıcılarınız, etki alanınızdaki hizmetler için giriş sayfalarına basit ve anımsanması kolay bir adresten erişebilirsiniz. Google Apps ile özel URL’leriniz aşağıdaki biçimde olmalıdır:
http://.etkialaniniz.com.tr
Kullanıcılarınızdan takvimlerine giriş yapmak için http://www.google.com/calendar/a/your_domain.com adresini ziyaret etmelerini istemek yerine kısa, özel bir URL oluşturabilirsiniz. Daha fazla bilgi
Takvim Örnekleri
http://takvim.etki_alaniniz.com.tr
http://c.etki_alaniniz.com.tr
http://9-5.etki_alaniniz.com.tr
http://ajandam.etki_alaniniz.com.tr
http://gidilecekyerler.etki_alaniniz.com.tr

Etki Alanı Takma Adı

Etki alanı adı takma adları birincil etki alanınızla ilişkili ek etki alanı adlarıdır. Google Apps ile, posta alan ve bunları birincil etki alanınızdaki posta kutularına dağıtan bir etki alanı takma adı ekleyebilirsiniz.
Genel kullanım alanları:
* Diğer en üst düzey etki alanlarını kapsayacak bir etki alanı takma adı ekleyin. Etki alanı adınız theurbanexperience.org ise theurbanexperience.com ve theurbanexperience.us’u takma ad olarak kullanabilirsiniz.
* Etki alanı adınızı hatalı giren kişilere yardımcı olacak takma adlar ekleyin. Etki alanı adınız theurbanexperience.org ise urbanexperience.org.tr, theurbanexperiment.org ve urbanexperiences.org.tr’yi takma ad olarak kullanabilirsiniz.
* İki ayrı etki alanına gönderilen postaları tek bir posta kutusunda almak üzere etki alanı takma adı ekleyin. [email protected] ve [email protected] gibi iki etki alanı adında posta alıyorsanız clarkston.com’u bradford.com’a takma ad olarak ekleyebilirsiniz, böylece her iki adrese gönderilen postalar da [email protected] adresine teslim edilecektir.

WHOIS dizini

WHOIS dizini, etki alanı adlarının ve bu etki alanı adları ile ilişkili kişilerin ve kuruluşların genel bir listesidir.
Bir gizlilik önlemi olarak, bazı etki alanı adı sahipleri, kişisel bilgilerinin WHOIS dizininden saklanmasını tercih edebilir. Bu, kişinin telefon numarasının yerel telefon rehberinde listelenmesini istememesiyle aynıdır.
WHOIS dizini, etki alanı adlarının ve IP adreslerinin sahiplerini belirlemek için kullanılır. İnternet’te bir çok ücretsiz, web tabanlı dizin bulunmaktadır. WHOIS dizininde sunulan bilgiler, bir posta adresini ve telefon numarasını içermektedir.

Kaynak: Temel DNS Kılavuzu – Google Apps Yardım

Dns Nedir ? Nasıl Kurulur ?

DNS host isimleri ile IP adresleri arasında eşleştirmeler yapan dağıtılmış bir databasetir. DNS server verilen bir makina adının IP adresini çözerek makinaların Internet üzerinde host ismleri ile haberleşmelerine olanak tanır. Bu ayrık database sistemi Internetin başarısında büyük bir rol oynar. Internet üzerinde makina isimlerinin dağıtılması bir makina üzerine gelebilecek fazla yükü alır. Tek bir kişinin veya kurumun Internet isimlerini Internetin büyüme hızına paralel olarak tutabilmesi imkansızdır. Internet komitesi bu sorunu Domain Naming Systemi (DNS) kurarak çözmektedir.Domain isimleri genellikle şu formatta gösterilir:
– help.com.tr
– paknet.help.com.tr

Burada paknet host ismini (makina ismini) göstermektedir. Bu Domainin ismi ise help.com.tr dir.Com son eki bu domainin bir ozel sirkete ait olduğunu tr ise Türkiyede olduğunu göstermektedir. Biz burada belli başlı Domainlere örnek vereceğiz.

– COM Ticari kurum
– EDU Eğitimenstitüleri, Üniversiteler,okullar v.b.

– MIL Askeri
– GOV Hükümete ait
– NET Ag sağlayıcıları
– ORG Kurumlar
– ARPA ARPANET Şimdi tarihte, ama hala ters adress mappinginde kullanılmaktadir.
– INT Uluslararası kurumlar
– US U.S.A.
– CA Kanada
– UK İngiltere
– TR Turkiye

Windows NT server bizim makinamizın Domain Name Server hizmeti vermesine olanak tanımaktadır.Bunun için öncelikle Networkten DNS Server Servisinin eklenmesi gerekmektedir. Şimdi konumuza DNS server Servisinin makinamızda nasıl tanımlanacağı ve tanımlanan bu Servis üzerinde Domainimize bağlı hostnamelerinin nasıl tanımlanacağı konularına biraz değinelim.

DNS server servisini yüklemeden önce makinamız üzerinde TCP/IP protokolünün yüklenmiş olduğuna dikkat edelim. Ve Windows NT 4.0 Server CD sini el altında bir yerlerde bulunduralım.

DNS Servisini yüklemek için Start-> Settings-> Control Panel-> Network penceresini açalım. Buradan Services Tabına tıklayalım ve oradan ADD butonunu seçelim. Microsoft DNS Server Servisini yükleyelim. Bu servisi yükledikten sonra makinamızı yeniden başlatalım.
Daha sonra Start-> Programss-> Administartive Tools -> DNS Menager&񗝉 dan DNS Menager programını çalıştıralım.
Bu programı çalıştırdıktan sonra sırası ile önce yeni bir server tanımlayacağız daha sonra bu server üzerinde yeni bir zone ve bunun üzerindede host namelerini tanimlayacağız.
Yeni Server tanımlamak için menude DNS altında New Server seçeneğini seçtik. Buradan gelen pencereye Serverın IP numarasını girdik. OK ile devam ettik. Burada Server ile bağlantı kurmaya çalışmaktadır. Eğer IP&񗝉si verilen makina açık değilse tanımlama yapılamaz.
Yeni bir bölge yaratmak için Server üzerine tıklayıp Menüden DNS seçeneği altından New Zone seçiyoruz. Bölegenin tipini Primary olarak belirliyoruz ve NEXT butonuna basarak ilerliyoruz. Burada Zone Name olarak Domain ismimizi giriyoruz. Burada örneğimizde paknet.help.com.tr domain ismini girdik ve bu Zonun kayit edileceği dosyayı Zone File: bölümünde paknet.dns olarak belirttik. FINISH butonu ile Domain bölgemizi yarattık. Benzer adımlari kullanarak ters adres mappingini yarattık. Ters adres mapinginde Zone Name: yerine 30.174.212.in-addr.arpa şeklinde bu örnek için ters adres kayıdını yarattik. Şimdi tanımladığımiz server üzerindeki zone da bir hostname tanımlayalım. Bunun için paknet.help.com.tr uzerini tıklayıp Menuden DNS altından New Host seçeneğini seçebiliriz. Bu bizim makinamızın Internet üzerinde tanımlı olacak hostname olacaktır. Burada makinamıza Host Name : olarak paknet ve Host IP olarak 212.174.30.71 değerlerini verdik. Bu makinamızın Internet üzerindeki adı olacaktır.

Canonical Name:

Bu yeni server üzerinde çalışan servislerimiz için (www, ftp, mail) için Canonical Record&񗝉larımızı yaratıyoruz. Bunları yaratmamızdaki amaç Internet üzerindeki herhangi bir kullanıcı bizim makinamizin hostnameini bulamayabilir. Ama o makina üzerinde bu servislerden birisini çalıştığını biliyor ise Canonical Name olarak yarattığımız bu isimler sayesinde server üzerinde açık olan bu servislere ulaşabilir.

Yarattığımız paknet.help.com.tr bölgesini seçip Menuden DNS New Record seçeneğini seçtiğimiz zaman karşımıza gelen New resource Record bölgesinden serverımız üzerinde çalışacak servisler için Canonical Name tanımlamalarını yapabiliriz. Burada Record Type alanında CNAME Record seçiyoruz ·
Alias Domain alanına makinamizın bulunduğu domain ismini giriyoruz. Buradaki örneğimizde paknet.help.com.tr Alias Name alanına kullanacağımız canonical ismi giriyoruz. Buradaki örneğimizde ftp olarak girdik. ·
For Host Name alanına makinamızın hostname ile belirtilen adını giriyoruz yine buradaki örneğimizde paknet.help.com.tr olarak girdik. Benzer sekilde makinamız üzerinde çalışan www ve mail servisleri içinde canonical isimler yaratabiliriz.

Mail Exchange Record:

MX Record verilen bir domain veya host için mail işleme ve forwarding işlerini yapmak amacıyla yaratılır.Bunu yapmak için DNS menüsunden New Record seçeriz. Bu kez record Tipini Record Type seçeneğini MX Record olarak işaretlediğimizde bizden şu alanları doldurmamızı isteyecektir.

– For Domain mailleri işleyecek mail exchangeri için domain veya host adresini girebiliriz. Buradaki örneğimizde paknet.help.com.tr olarak girdik.

– Mail Exchange Server DNS Name bu alan mail exchange serverin FDQN ismini giriyoruz. Buradaki örneğimizde bu değer paknet.help.com.tr olarak girilmiştir.
– Preference Number bu alana 0 ila 65535 arasında bir integer değer girebiliriz. Girilen Preference numarası nekadar küçük ise bu server daha öncelikli olarak tercih edilecektir. Burada bu server bizim ana mail serverımız olduğu için 0 değerini girdik.

Böylece bu makelemizde de genel olarak bir DNS serverın nasıl tanımlandığı ve üzerinde gerekli ayarlamaların nasıl yapıldığı konusuna değinmis olduk.
__________________

Dns Nedir? Nasıl Çalışır

DNS nedir? DNS ne işe yarar?

DNS (Domain Name System), TCP/IP uygulamaları tarafından bilgisayar isimlerini IP adresleriyle
eşlemekte ve elektronik e-postalara izleyecegi yol bilgisini saglamakta kullanılan dagıtık bir veritabanıdır.
Internet’e bağlı tüm bilgisayarların IP adreslerinin ve isimlerine ait bilgilerin Internet’teki bir sunucuda tutulması,sunuculara anormal bir yük
getireceginden mumkun degildir.
Bu yüzden, Internet’teki host’ların IP adresi ve isimlerinin tutulması görevi,bu işin hiyerarşik ve dagıtık olarak binlerce DNS sunucusuna
birden paylaştırılması esasına gore dizayn edilmiştir.Her site kendi bilgi veritabanını tutar ve diger sistemlerin
Internet üzerinden sorgulayabilecegi bir server programını çalıştırır.

DNS Mekanizmasinin Ortaya Cikişi

DNS,Internet’in atası olan ARPAnet doneminden itibaren, client/server bilgisayarların network üzerinden birbiriyle iletisim kurmasını saglamak üzere gelismeye basladi.
Network’e baglı bilgisayar sayısının son derece az oldugu bu donemde, ARPAnet’e baglı her bilgisayarın isim-adres eşlemeleri HOSTS.txt isimli bir dosya’da yer alırdı.
Bu dosya, bir server üzerinden diger bilgisayarlara dagıtılır ve degisiklikler için haftada bir iki defa güncellenirdi.
Ancak network’e katılan bilgisayar sayısının artmasıyla birlikte,bu HOSTS dosyasının kullanılması pratik
olmaktan çıktı.Dosyanın büyümesiyle birlikte,dosyayı dagıtmak için gereken trafik miktarı network’un kaldıramayacagı miktarlara ulaştı
.
Aynı host isimlerinin birden çokkez kullanılması sonucunda,isim cözümleme mekanizması işlemez hale geldi ve giderek büyüyen network’te bu dosyanın güncel durumda
kalmasını saglamak son derece zor olmaya başladı. ARPAnet,HOSTS dosyasından kaynaklanan bu problemlerden kurtulmak için,verinin yerel olarak
yönetilmesine izin verirken,global olarak erişilebilir halde tutan dagıtık bir veritabanını kullanan yeni bir çözüm geliştirilmesine çalıştı.

Bu sayede, bilgisayar-adres veritabanının tek server’da durmasından kaynaklanan trafik problemi azatılacak ve verilerin güncel durumda tutulması cok daha kolaylaşacaktı.
Bu çalışmaların sonucunda,1984 yılında DNS adı verilen isimlendirme sistemi ortaya çıktı.

DNS Ne Yapar?

Bir TCP/IP network’undeki tüm bilgisayarlar ve aygıtlar IP adresleriyle tanımlanır.Bilgisayarların
ve uygulamaların birbiriyle iletişim kurması için bu adresler kullanılır.Ancak IP adreslerini kullanmak ve hatırlamak kullanıcılar açısından
oldukça zor olacagından,bu IP adreslerini rahat anlaşılan isimlere donusturmek için DNS’ten yararlanılır.Bu sayede,belirli bir bilgisayara baglanmak için

IP adresini bilmemiz gerekmez. Ornegin, web tarayicisina http://www.energygroup.com ismini yazdigimizda,ulaşmaya calistigimiz sitenin ana sayfasinin gosterilmesi
icin DNS bu ismin ona karsılık gelen IP adresine donuşturulmesinde gereken mekanizmayi saglar

Dns Nedir?

DNS Nedir?

DNS host isimleri ile IP adresleri arasında eşleştirmeler yapan dağıtılmış bir databasetir. DNS server verilen bir makina adının IP adresini çözerek makinaların Internet üzerinde host ismleri ile haberleşmelerine olanak tanır. Bu ayrık database sistemi Internetin başarısında büyük bir rol oynar. Internet üzerinde makina isimlerinin dağıtılması bir makina üzerine gelebilecek fazla yükü alır. Tek bir kişinin veya kurumun Internet isimlerini Internetin büyüme hızına paralel olarak tutabilmesi imkansızdır. Internet komitesi bu sorunu Domain Naming Systemi (DNS) kurarak çözmektedir.

Domain isimleri genellikle şu formatta gösterilir:

Apollo.cs.istanbul.edu.tr veya akasya.istanbul.edu.tr

Seklindedir. Burada apollo veya akasya host ismini (makina ismini) göstermektedir. Bu Domainin ismi ise istanbul.edu.tr dir. Buradaki CS istanbul.edu.tr domainine bağlı başka bir alt domaini bize göstermektedir. Edu son eki bu domainin bir öğretim kurumu olduğunu tr ise Türkiyede olduğunu göstermektedir. Biz burada belli başlı Domainlere örnek vereceğiz. Bunları tablo 6.1 de bulabilirsiniz.

Üst Seviye Domainler
Açıklama

COM Ticari kurum

EDU Eğitimenstitüleri, Üniversiteler,okullar v.b.

MIL Askeri

GOV Hükümete ait

NET Ag sağlayıcıları

ORG Kurumlar

ARPA ARPANET Şimdi tarihte, ama hala ters adress mappinginde
kullanılmaktadir.

INT Uluslararası kurumlar

US U.S.A.

CA Kanada

UK İngiltere

TR Turkiye

Tablo 6.1

Windows NT server bizim makinamizın Domain Name Server hizmeti vermesine olanak tanımaktadır. Bunun için öncelikle Networkten DNS Server Servisinin eklenmesi gerekmektedir. Şimdi konumuza DNS server Servisinin makinamızda nasıl tanımlanacağı ve tanımlanan bu Servis üzerinde Domainimize bağlı hostnamelerinin nasıl tanımlanacağı konularına biraz değinelim.

DNS server servisini yüklemeden önce makinamız üzerinde TCP/IP protokolünün yüklenmiş olduğuna dikkat edelim. Ve Windows NT 4.0 Server CD sini el altında bir yerlerde bulunduralım.

DNS Servisini yüklemek için Start-> Settings-> Control Panel-> Network penceresini açalım. Buradan Services Tabına tıklayalım ve oradan ADD butonunu seçelim. Microsoft DNS Server Servisini yükleyelim. Bu servisi yükledikten sonra makinamızı yeniden başlatalım.

Daha sonra Start-> Programss-> Administartive Tools -> DNS Menager’ dan DNS Menager programını çalıştıralım.

Bu programı çalıştırdıktan sonra sırası ile önce yeni bir server tanımlayacağız daha sonra bu server üzerinde yeni bir zone ve bunun üzerindede host namelerini tanimlayacağız.

Yeni Server tanımlamak için menude DNS altında New Server seçeneğini seçtik. Buradan gelen pencereye Serverın IP numarasını girdik. OK ile devam ettik. Burada Server ile bağlantı kurmaya çalışmaktadır. Eğer IP’si verilen makina açık değilse tanımlama yapılamaz.

Yeni bir bölge yaratmak için Server üzerine tıklayıp Menüden DNS seçeneği altından New Zone seçiyoruz. Bölegenin tipini Primary olarak belirliyoruz ve NEXT butonuna basarak ilerliyoruz. Burada Zone Name olarak Domain ismimizi giriyoruz. Burada örneğimizde cs.istanbul.edu.tr domain ismini girdik ve bu Zonun kayit edileceği dosyayı Zone File: bölümünde cs.dns olarak belirttik. FINISH butonu ile Domain bölgemizi yarattık. Benzer adımlari kullanarak ters adres mappingini yarattık. Ters adres mapinginde Zone Name: yerine

130.27.194.in-addr.arpa şeklinde bu örnek için ters adres kayıdını yarattik.

Şimdi tanımladığımiz server üzerindeki zone da bir hostname tanımlayalım. Bunun için

Cs.istanbul.edu.tr üzerini tıklayıp Menuden DNS altından New Host seçeneğini seçebiliriz. Bu bizim makinamızın Internet üzerinde tanımlı olacak hostname olacaktır. Burada makinamıza Host Name : olarak apollo ve Host IP olarak 194.27.130.88 değerlerini verdik. Bu makinamızın Internet üzerindeki adı olacaktır.
Canonical Name:

Bu yeni server üzerinde çalışan servislerimiz için (www, ftp, mail) için Canonical Record’larımızı yaratıyoruz. Bunları yaratmamızdaki amaç Internet üzerindeki herhangi bir kullanıcı bizim makinamizin hostnameini bulamayabilir. Ama o makina üzerinde bu servislerden birisini çalıştığını biliyor ise Canonical Name olarak yarattığımız bu isimler sayesinde server üzerinde açık olan bu servislere ulaşabilir.

Yarattığımız cs.istanbul.edu.tr bölgesini seçip Menuden DNS New Record seçeneğini seçtiğimiz zaman karşımıza gelen New resource Record bölgesinden serverımız üzerinde çalışacak servisler için Canonical Name tanımlamalarını yapabiliriz. Burada Record Type alanında CNAME Record seçiyoruz

• Alias Domain alanına makinamizın bulunduğu domain ismini giriyoruz. Buradaki örneğimizde cs.istanbul.edu.tr
• Alias Name alanına kullanacağımız canonical ismi giriyoruz. Buradaki örneğimizde ftp olarak girdik.
• For Host Name alanına makinamızın hostname ile belirtilen adını giriyoruz yine buradaki örneğimizde apollo.cs.istanbul.edu.tr olarak girdik.

Banzer sekilde makinamız üzerinde çalışan www ve mail servisleri içinde canonical isimler yaratabiliriz.

Mail Exchange Record:

MX Record verilen bir domain veya host için mail işleme ve forwarding işlerini yapmak amacıyla yaratılır.

Bunu yapmak için DNS menüsunden New Record seçeriz. Bu kez record Tipini Record Type seçeneğini MX Record olarak işaretlediğimizde bizden şu alanları doldurmamızı isteyecektir.
• For Domain mailleri işleyecek mail exchangeri için domain veya host adresini girebiliriz. Buradaki örneğimizde cs.istanbul.edu.tr olarak girdik.
• Mail Exchange Server DNS Name bu alan mail exchange serverin FDQN ismini giriyoruz. Buradaki örneğimizde bu değer apollo.cs.istanbul.edu.tr olarak girilmiştir.
• Preference Number bu alana 0 ila 65535 arasında bir integer değer girebiliriz. Girilen Preference numarası nekadar küçük ise bu server daha öncelikli olarak tercih edilecektir. Burada bu server bizim ana mail serverımız olduğu için 0 değerini girdik.

Böylece bu bölümde genel olarak bir DNS serverın nasıl tanımlandığı ve üzerinde gerekli ayarlamaların nasıl yapıldığı konusuna değinmis olduk.

Sponsorlu Bağlantılar

Dns Nedir Ne İşe Yarar İçin Yorum Yap