Doktor Mesleği Kaç Para Kazanır

Doktor Mesleği Kaç Para Kazanır Az Puanla Çok Para Kazandıran Meslekler - Bu makaledeki notlar: hangi meslek ne kadar kazanıyor doktor..

‘çok Para Kazandıran Meslekler’ Kavramı Da Nereden Çıktı?

‘Çok para kazandıran meslekler’ kavramı da nereden çıktı

AİLE BASKISI: “Benim oğlum doktor olacak!” diyen annelere çok rastlanır. (Tabii bunu babalar da diyebilir.)
Ancak… Oğlunun bu mesleğe yatkın olup olmadığı ya da o mesleği yaparken mutlu olup olmayacağı hakkında en ufak bir öngörüsü yoktur. Çevresinden gözlemlediği kadarıyla doktorlar (başka bir meslek de olabilir) iyi para kazanıyor. Ve evladının iyi şartlarda bir yaşam sürmesi için böyle bir mesleği ona yakıştırıyor. Ailelerimize de hak vermek gerekir. Fakat tercih aşamasında içimizden gelen ses ailemizin istediği meslekle buluşmuyorsa bunu onlara tatlı bir dille izah etmeliyiz. Unutmayın arkadaşlar; tercih ettiğiniz mesleği yaşamınız boyunca icra edecek olan aileniz olmayacak, siz olacaksınız!
POPÜLARİTE: Tamam… Gelecek 10 yıl içerisinde parlayacak (hatta patlayacak) meslekleri göz önüne alarak tercih yapılmasına diyecek bir sözüm yok. Fakat… “Şu meslek harikaymış, iki yılda adamı köşe yapıyormuş, puanı yüksek, demek ki bu bölüm iyi olsa gerek!” tarzında sadece kulaktan dolma bilgilerle tercih formlarında loto oynayanlara itiraz etmek zorundayım. Bu şekilde tercih edenlerin büyük bir çoğunluğu bölümlerini nefret ederek okuyorlar. Kimisiyse ‘Buraya kadarmış’ diyerek tekrar ÖSS’ye hazırlanıyor. Maalesef! MESLEK SIRRI: İnanmıyorum… Az kazandıran meslekler/çok kazandıran meslekler şeklinde bir sınıflandırmaya… İlk önce “Bu mesleği yapmayı gerçekten istiyor muyum?” gibi bir soruyla kendi iç muhasebemizi tutmalıyız. Kendi bilançomuzda açık vermemek için sıkı bir araştırmada bulunmalıyız. Sormalıyız… Değişik mesleklerden kişilere, üniversitedeki hocalara, rehber öğretmenlere, ailemize utanmadan sıkılmadan. Ve onlardan aldığımız yanıtları kafamızda sentezleyip içimizdeki sesi dinlemeliyiz. İnanıyorum ki hangi meslek olursa olsun, eğer üniversitede kendimizi geliştirirsek, “Ben bu alanda 1 numara olacağım” hedefini koyabilirsek hem maddi hem manevi tatmine ulaşabiliriz. İkna olmadıysanız mesleğinde “1 numara” olan insanların biyografilerini okuyun. Çünkü o biyografilerde onların meslek sırlarına vâkıf olacaksınız…

Sponsorlu Bağlantılar

Doktor Mesleği Kaç Para Kazanır İçin Yorum Yap