Dünya Devletleri

Dünya Devletleri Dünya Devletlerinin Bayrakları - Bu makaledeki notlar: dünya devletleri bayrakları dünya devletleri dünya..

Dünya Devletlerinin Bayrakları Ve Anlamları…


TÜRKİYE
Birlik ve beraberliğini temsil eden her zaman önemli kutsal manalar ve değerler taşımıştır.Hiç bir bayrağın şekil ve renkleri rastgele meydana gelmemiştir.Türk bayrağı ülke ve milletimizin varlığı ve bağımsızlığını temsil eder.

  • Bir görüşe göre, Türk Bayrağındaki kırmızı renk eski Türk geleneklerine göre egemenliği anlatır. Beyaz renk güç, ululuk, adalet ve temizliği ifade etmektedir
  • Başka bir görüşe göre, Türk Bayrağındaki hilal “İslamiyeti”; yıldız ise “Türklüğü” temsil eder. Kırmızı renk ise toprağa karışan “kan”ı temsil etmektedir
  • Başka bir görüşe göre, Ay-yıldız Orta Asya’dan gelen “Türklüğü”, kırmızı zemin ise “vatanı” temsil etmektedir
  • Başka bir görüşe göre, Ay ve yıldızın savaşta dökülen Türk askerlerinin kanina yansımasıdır.
  • Başka bir görüşe göre; yarım ay “yenilenme”yi, yıldız “Türklüğü” temsil etmektedir.


almanya
renklerindeki siyah sari ve kirmizi´yi napolyon zamanindaki savaslarda alman askerlerinin kullandigi uniforma renklerinden alindigi soylenir..
dizayn olarak 1831 yilinda ilk olarak dusunulmus ve ardindan 1919 yilinda imparatorluktan cumhuriyete geciste resmi olarak kabul edilmistir..
1949 yilinda dogu ve bati almanya olarak ayrilinca bayraklarda degisiklikler olmus olmasina ragmen 1990 yilinda tekrar ilk orijinal haline (icinde logosuz duz sari kirmizi ve siyah renklerine) donmustur


fransa
renklerindeki mavi´nin ozgurlugu, beyaz´in esitligi, kirmizinin ise birligi/kardesligi temsil ettigi soylenmekle birlikte orijinal olarak mavi-kirmizi´nin paris´in renkleri oldugu ve beyaz´in da bourbon sarayini temsil ettigi belirtilmektedir.


ingiltere
sadece england´i temsil eden beyaz zemin uzerine kirmizi hac isareti st.george´s cross olarak adlandirilmaktadir. somurgecilik ve denizciligin ilk gelisme yillarinda ispanyollarin buyuk ataklarina karsilik ingilizler de cesitli atilimlar yapmislar ve bati´ya dogru ilk seyahatlerinde simdiki amerika kitasinin dogu kiyilarina ulasmislar.. bunu kral adina yapan ilk kisi de cabot isminde guzel bir abimizmis.. ve gemisinde ulke tanitimi olarak da, gemisinde bulunan george (sonradan aziz olarak anilacaktir) isimli kraliyet gorevlisinin (belki de rahip falandi bu) onun hazirladigi beyaz uzerine duz hac kullanmis ve o gunden beri de england´in tanitimi olarak da o bayrak kullanila gelmistir.. tarih 1490´li yillar diyelim.. bu arada kraliyet bu bayragi kullanirken zaman zaman hac´in tam ortasinda david yildizi, kraliyet tac simgesi ve ulster´in sol eli sembollerini de kullanmistir..


italya
su anda kullanilan dikey yesil beyaz ve kirmizi renkleri ilk olarak napolyon tasarlamis (1796), heralde o zamanlar italya napolyon´un ypnetimi altindaymis.. yesil renk, napolyonun favori rengi imis.. hatta meksika bayragindan ayrilsin diye ortaya bi beyaz atilmis..
hatta derler ki, o yillardaki lombarda lejyonu´nun renkleriymis bunlar..
bu bayrak, italyanlar tarafindan tricolore diye adlandiriliyor.. ya da cisalpine republic de diyorlar buna..
1796´da bu renkler yatay seklinde imis, 1798´de dikey hale gecirilmisler, 1814 yilinda napolyon´un cokusu ile bu bayrak kullanilmamaya baslamnis olsa da 1861 senesinde yeni krallik ile birlikte tekrar kullanilmaya baslanmis..
hala da kullaniyorlar.. renklerin anlami nedir ne degildir bilmiyorum ama napolyon yesili cok severmis..


nepal
ilkokuldan beri ilgimi cekmis, dikdortgen olmayan tek bayrak heralde..

yan durmus iki ucgen´in ustuste binmis hali..

zemindeki kirmizi, ulusal cicekleri/bitkileri olan rhododendron´in rengi imis..
bayragin sinirlarini cizen mavi ise baris´i temsil ediyormus..

ust ucgen icindeki yukari bakan hilal tek hukumdar ve sarayi temsil ederken alt ucgen icindeki 12 koseli gunes ise rana hanedanini temsil ediyor..
nepal, 1960-1991 arasi monarsi ile sonrasinda da cok partili demokrasi ile idare ediliyormus ayrica..


belçika
dikine atilmis siyah, sari ve kirmizi bolumler, orijin olarak alinmis olan altin sarisi rengindeki brabant dedikleri aslanin siyah kalkani ve kirmizi dilinden gelmis..
bu bayrak ilk olarak 1792 yilinda avusturya´dan kazandiklari ozgurluk zamanlarinda kullanilmaya baslanmis
bu bayrakta da renklerin dizilimi ilk baslarda yataymis fakat 1831´de fransiz bayragindan alinan ilham ile dikey hale getirilmis..


hollanda
yatay sekildeki kirmizi beyaz ve mavi renkler ilk onceleri kirmizi yerine portakal rengi olarak kullanilmis.. 16 yuzyilin ikinci yarisi.. ispanyollara karsi direniste cikmis o renkler ilk olarak, tam bilgi vermek gerekirse 1572´de den briel kasabasi isgalden ilk kurtuldugunda gorunmus bu renkler… bayragin o ilk haline prinsenvlag (prensin bayragi ???) diyorlar.. o zamanlardaki liderleri olan prince william of orange´dan (orange hanedani) kaynaklansa gerek.. 17.yuzyilin ortalarinda portakal rengin yerine kirmizi kullanilmaya baslanmis..
portakal renginden kirmiziya gecisin tam hikayesi bilinmemekle birlikte iki teori var :
1 – o zamanlarda portakal rengi boyanin uretim zorlugu ve zaten uretilen boyanin golgesiyle birlikte bayrak uzerinde kirmizi gibi gorunuyor olmasi
2- house of orange (portakal hanedani) ´nin etkisi ve popularitesinin iyice azalmis olmasi..


ispanya
bayrakta yatay olarak kullanilmis olan sari ve kirmizi renkler zamanin castilya ve aragon guclerinin renkleri imis.. ayrica somurgecilik ve denizcilik alaninda buyuk gelismelerin yasandigi 18 yuzyil civarlarinda gemilerinde bu renklerden devam etmisler, cunku hic bir ulkenin gemilerinde bu renk kombinasyonu yokmus.. 1785 senesi ise tam zamani bu bilgi icin..
1927´de ise bayrak son halini almis.. ortadaki arma ise kraliyet armasi olarak kayitlara gecmis..


portekiz
yesil, 13 ve 14. yuzyillarda denizcilikte ve kesiflerde onder olan portekiz ve o zamanki kral olan henry´nin favori rebgi imis.. kirmizi ise devrim anlaminda kullanilmis.. kirmizi icin birlik, entegrasyon millet olmak terimleri de geciyor bazi kaynaklarda..
iki rengin tam ortasindaki arma ise, altta o zamanin ilkel navigasyon aleti olan armillery ve onun uzerinde de geleneksel portekiz kalkani var imis..

dikey sekilde ki kirmizi ve yesil renklerinin olculeri bana hep acaba 1.618 civari olan altin oran mi kullanilmistir diye dusundurtmustur ama bugun ogrendim ki oyle degil 2/5 oraninda imis..


arjantin
arjantin ozgurlugunu 1812 yilinda ispanya´dan kazanmis.. su andaki acik mavi/beyaz kombinasyonlarini ilk olarak ozgurluk hareketinin lideri manuel belgrano kullanmis.. rosario savasinda bu renkler ilk defa gorunmus, denen odur ki, savas esnasinda mavi gokyuzu uzerinde beyaz bulutlar ve piril biril bir mayis gunesi varmis.. bayrak icindeki gunes´e de mayis gunesi diyorlar..

şimdilik bu kadar.devamı gelicek.

Dünya Ülkeleri Bayrakları Ve İsimleri Ülke Bayrakları Görsel

Dünya ülkeleri bayrakları ve isimleri ülke bayrakları görsel
Dünya ülkeleri bayrakları – Ülke bayraklar görsel – Ülke isimleri

Ülke Bayrakları

Afganistan

Almanya

Amerika Birleşik Devletleri

Angola

Aruba

Antigua ve Barbuda

Arjantin

Arnavutluk

Avustralya

Avusturya

Azerbaycan

Abhazya

Eski Türk Devletlerinin Bayrakları…

BUYUK HUN İMPARATORLUĞU

BATI HUN İMPARATORLUĞU

AVRUPA HUN İMPARATORLUĞU

AK HUN İMPARATORLUĞU

GÖKTÜRK İMPARATORLUĞU

AVAR İMPARATORLUĞU

HAZAR İMPARATORLUĞU

UYGUR DEVLETİ

KARAHANLILAR

HARZEMŞAHLAR

GAZNELİLER

BÜYÜK SELÇUKLU İMPARATORLUĞU

ALTINORDU DEVLETİ

BÜYÜT TİMUR İMPARATORLUĞU

BABÜR İMPARATORLUĞU

OSMANLI İMPARATORLUĞU

ayrıca Cumhurbaşkanlığı Forsundaki 16 yıldız bu devletlerimizi temsil etmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Dünya Devletleri İçin Yorum Yap