Dünya Neden Yuvarlaktır Vikipedi

Dünya Neden Yuvarlaktır Vikipedi Dünya Küre Nedir - Bu makaledeki notlar: dünya neden yuvarlaktır dünya neden yuvarlaktır..

Dünya Neden Yuvarlaktir?

Bu soruya verilelecek ilk yanıt, “dünya gerçekten yuvarlak mıdır?” olabilir. Bunun cevabı da hayırdır. Yani en azından kusursuz bir yuvarlak değildir. Ancak ortalama bir kübe oranla kesinlikle yuvarlaktır. Size aktarabileceklerimiz “Nova” da gördüklerimizden ibaret olacaktır. Bunun temelde, merkezi bir güç olan yerçekimi ile ilgili olduğu söylenebilir. Bunun anlamı da, yerçekimi herşeyi düz bir çizgi boyunca biraraya doğru çekiyor demektir. Çekilen nesnelerden birisi ne kadar büyük ve kütlesel olursa, o kadar güçlü bir şekilde çekilir. Dünya oluşma aşamasında, patlamış olan bir güneşten (bir süpernova) arta kalan büyük bir toz topundan başka bir şey değildi. Yerçekimi, maddenin büyük bir bölümünün yoğunlaşarak büyük bir ateş topuna (bizim güneşimiz) dönüşmesine neden olmuştu. Ancak bazı parçacıklar çok uzaklara savrulmuştu ki, güneşin değil gezegenlerin toz parçacıklarını bir araya çeken daha güçlü çekim güçlerine kapıldılar, ve böylelikle, hep birlikte başka bir topa dönüştüler. Çarkıfelek üzerine yerleştirilen bir kartona, hızla dönerken boya fışkırttığınızda, bu dönme hareketi boya damlacıklarını merkezden kaçırır (bu süpernovanın patlaması gibidir). Damlacıklar, merkezden açığa doğru ilginç bir yol izleyerek ilerler ve bir yerde dururlar. Bu durma, dönme gücünün, boyayı kartona yapıştıran (yerçekimi gibi) güce eşit ve karşıt olduğu zaman gerçekleşir. Eğer boyayı kartona yapıştıran güç bu kadar kuvvetli olmasaydı, damlacıklar giderek daha büyük hale geleceklerdi, ve tabi gezegenler de.

Dünya Neden Yuvarlaktır

Arkadaşlar ya dünya neden yuvarlaktır anlamadım daha detaylı anlatacak kimse varmı dünya neden yuvarlak düz olsun ne farkedecek ??

Demir Paralar Neden Yuvarlaktır?

Dünya üzerinde geçerli olan onlarca farklı para birimi ve bu para birimleri üzerinde yüzlerce farklı şekilde kişi veya mekan resimleri bulunmaktadır. Fakat tüm para birimleri dikkatle incelendiğinde ortak nokta tüm para birimleri içinde bulunan madeni paraların yuvarlak olmasıdır. Seçilme nedenlerinin ve faydalarının inceleneceği konumuzda detayları bulabilirsiniz.

Madenei paraların yapılmaya başlandığı süreç aslında çok eski zamanlara dayandırılmaktadır. Bu durum başlangıçta altın ve gümüşlerin yapılması ile ortaya çıkmıştır. Yani tarihsel süreçte madeni paraların başlangıcını altın ve gümüşler oluşturur. Bu dönemlerde ise kalpazanlar ve diğer sahte üreticiler günümüze orala oldukça fazla ve yasadışı faaliyetleri ise bir o kadar fazladır. Ogünün şartlarında bu duruma çağre arayan devlet yöneticileri ise üretilmesi daha zor bir altın ve gümüş şekli ile bu durumun önüne geçilebileceği yargısına varır. Bu durum sonrasında ise esas kılınan şekil ise yuvarlak olmuştur. Daha sonraları ise yuvarlak bir altın üzerinden eksiltme veya azaltma az yapılabileceği gerekçesiyle bu şekil kalıcılığını korumuştur.

Uzun yıllar aradan geçtikten sonra artık evrensel bir değer kazanan bu durum tüm dünya ülkelerinin yapısal olarak madeni paralarındaki yerini almıştır. Fakat yapılan araştırmalarda bu seçimin doğru olduğunu göstermiştir. Kişiler üzerinde yapılan denemelerde yuvarlak madeni paraların daha kolay taşındığı ve daha kolay bir araya getirildiği gerçeği bilimsel olarakta ortaya çıkmıştır.

Dünya Yuvarlaktır Döner

Gidenle baslar yaban
Gidene yabanci gelene el olursun
Yol gider devran doner
Sen evrani bekle
Yolundan yürü adimindan emin
Gun dogusuna kacan
Gun batisinda nefessiz
Ardinda kalir ayak izlerinin
Ve pesinden kosar yorgun.
***** dunya yuvarlaktir
Ona da yapar bir oyun.
Basini bekledigin issiz ask
Gidenin ve kalanin son menzili olur.

Koray Demirtaş

Sponsorlu Bağlantılar

Dünya Neden Yuvarlaktır Vikipedi İçin Yorum Yap