Dünyada Görülen İklim Çeşitleri

Dünyada Görülen İklim Çeşitleri Dünyada Görülen İklim Çeşitleri Ve Özellikleri - Bu makaledeki notlar: dünyada görülen iklim çeşitleri dünyada..

Dünyada Görülen İklim Çeşitleri Ve Özellikleri ( Tropikal İklim) ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşıyorum. Bu yazı Dünyada Görülen İklim Çeşitleri ve Dünyada Görülen İklim Çeşitleri Ve Özellikleri hakkında bilgiler içerir. Bu not umarım işinize yarar.

Dünyada Görülen İklim Çeşitleri Ve Özellikleri ( Tropikal İklim)

Dünyada Görülen İklim Çeşitleri ve Özellikleri ( Tropikal İklim)

Yaz Yağışlı Tropikal Savan İklimi Özellikleri 10˚-30˚ kuzey ve güney enlemlerinde görülür. Tropikal iklim, Sudan, Çad, Nijerya, Mali, Moritanya, Brezilya, Venezuela, Kolombiya, Peru ve Bolivya gibi ülkelerde etkili olmaktadır. Sıcaklık ortalaması bütün yıl 20 °C’nin üstündedir. Bu iklim bölgesinde güneş ışınları yılda iki kez dik açıyla düşer.

İsim:  tropikal.jpg
Görüntüleme: 7222
Büyüklük:  32,5 KB (Kilobyte)
Güneş ışınlarının dik geldiği yaz dönemi Konveksiyonel yağışlı, kışlar kuraktır. Yıllık yağış miktarı 1000–1200 mm arasındadır. Bitki örtüsü savan adı verilen otsu bitkilerden ve yer yer akasya ve baobap ağaçlarından oluşur. Savanlar uzun süre yeşil kalan, gür ve uzun boylu ot topluluklarıdır. Savanbitki örtüsü içinde yeraltı sularının yüzeye çıktığı yerlerde ve akarsu boylarında Galeri ormanları görülür.

1-10 ila 20 K. ve G. paralelleri arası ile ekvator çevresindeki yüksek alanlarda savan iklimi görülür.
2-Güney ve Orta Afrika, Güney Amerika’da Brezilya, Venezüella, Peru, Kolombiya,…Görüldüğü yerler : Sudan,Çad,Nijerya,Mali,Bolivya gibi yerlerdir
3-Yıllık ortalama sıcaklı 20ºC dolayındadır.
Ekvatoral iklime göre yıllık sıcaklık farkları biraz artmıştır(4-5ºC).
4-Yağış rejimi düzensizdir. Yazları yağışlı (Isınmadan dolayı), kışları kuraktır (Sup tropikal yüksek basınç alanının etkisi).
5-Yağışlı ve kurak mevsim belirgin olmasına rağmen mevsimler arası sıcaklık farkları azdır. Mevsimler sıcaklığa göre değil yağışa göre belirlenmiştir
6-Yıllık yağış miktarı 1000-2000mm kadardır.
7-Karakteristik bitki örtüsü Savandır. Savan, yüksek boylu otlar ile bunlar arasına serpilmiş seyrek ağaçlardan oluşur.
8-Savanlar , ekvatoral kuşak ile stepler arasında geçişi oluştururlar.
9-Akarsu boylarında bulunan gür ormanlara “galeri ormanları” denir.

Sponsorlu Bağlantılar

Dünyada Görülen İklim Çeşitleri İçin Yorum Yap