Dünyanın En Büyük Balığı

Dünyanın En Büyük Balığı Köpekbalığı - Bu makaledeki notlar: en büyük balina dünyanın en büyük..

Dünyanın En Korkunç Müzesi!!!!!!!


Dehşete düşüren görüntüler!
Gömüldüğü yerde sabuna dönüşen kadın, tuhaf görünen insanlar, yapışık ikizlerin iskeletleri… İşte dünyanın en korkunç müzesi
__________________________
Dünyanın En Korkunç Müzesi
Doktorları anatomi ve anormal durumlar konusunda eğitme amaçlı ABD’nin Philadelphia eyaletinde kurulan Mutter Müzesi, dünyanın en korkunç yerlerinden biri olarak gösteriliyor. Müzede pek çok tıbbı tuhaflık sergileniyor.

____________________________________Dünyanın En Korkunç Müzesi
Doktorları anatomi ve anormal durumlar konusunda eğitme amaçlı ABD’nin Philadelphia eyaletinde kurulan Mutter Müzesi, dünyanın en korkunç yerlerinden biri olarak gösteriliyor. Müzede pek çok tıbbı tuhaflık sergileniyor.

________________________________________


Dünyanın en korkunç müzesi açıldı

Güncelleme:25 Haziran 2007 09:00
Modern Indiana Jones olarak tanınan çılgın koleksiyoncu dünyanın dört bir yanından topladığı ‘tuhaf’ ve ‘korkunç’ objelerle insanları dehşete düşürdü!

Robert Ripley adlı Amerikalı gezgin yıllardır dünyayı dolaşarak insanların şimdiye kadar karşılaştığı en ‘garip’ nesneleri topluyor. Koleksiyonunu bugüne kadar 10 ülkede açtığı 27 sergide halkla paylaşan Ripley son sergisini New York’ta açtı.

Ripley’in ‘Believe It Or Not’ (İster İnan İster İnanma) adı altında sergilediği koleksiyonunda ampul yutan yılanla kafasına bıçak saplanmış bir adamın röntgenleri de bulunuyor. Carmen Electra, Jenny McCarthy ve Kellly Osbourne gibi Hollywood’un tanınmış isimlerinin katıldığı açılışta ayrıca dünyanın en ünlü ‘tuhafları’ da boy gösterdi.

_________________________________________

Dünyanın en korkunç müzesi sezonu açtı!

Modern Indiana Jones olarak tanınan çılgın koleksiyoncu dünyanın dört bir yanından topladığı ‘tuhaf’ ve ‘korkunç’ objelerle insanları dehşete düşürdü!
Robert Ripley adlı Amerikalı gezgin yıllardır dünyayı dolaşarak insanların şimdiye kadar karşılaştığı en ‘garip’ nesneleri topluyor. Koleksiyonunu bugüne kadar 10 ülkede açtığı 27 sergide halkla paylaşan Ripley son sergisini New York’ta açtı.
Ripley’in ‘Believe It Or Not’ (İster İnan İster İnanma) adı altında sergilediği koleksiyonunda ampul yutan yılanla kafasına bıçak saplanmış bir adamın röntgenleri de bulunuyor. Carmen Electra, Jenny McCarthy ve Kellly Osbourne gibi Hollywood’un tanınmış isimlerinin katıldığı açılışta ayrıca dünyanın en ünlü ‘tuhafları’ da boy gösterdi.

____________________________________________

Bilim adamları, Antartika’da yakalanan ve çok nadir bulunan dev mürekkep balığının gözlerinin, Dünya’nın en büyük gözleri olduğunu söyledi.

Yavaş yavaş çözülmeye başlayan dev hayvanın gözlerinden biri zarar görmemiş halde bulundu. Bu göz 30 cm çapında ve bir portakal büyüklüğünde merceğe sahip.
Bu hayvanın vücudu, geçen sene Ross Denizinde yakalandığından beri dondurulmuş bir şekilde Yeni Zelanda müzesinde korunuyor.

Lund Üniversitesinden Eric Warrant; “Bu tarihe geçen ve incelenen en büyük göz. Portakal büyüklüğünde merceği var ve avlandığı derinliklerde bile inanılmaz miktarlarda ışık yakalıyor.” dedi.

Bu hayvan, nadir ve gizemli dev mürekkep balıklarının şimdiye kadar yakalanan en büyük örneği.

8 metre uzunluğunda ve neredeyse yarım ton ağırlığında.

Buna rağmen bilim adamları, 15 metreye kadar büyüyebilen bu tür içinde bu hayvanın küçük olarak sayılabileceğini düşünüyorlar.

2.000 metre derinliğe kadar dalabiliyorlar ve çok agresif avcılar olarak biliniyorlar.
Kollarının ucundaki kancalarla avlarını yakaladıkları ve inanılmaz bir kuvvete sahip oldukları düşünülüyor.

Çok büyük avların, yutulacak kadar küçük parçalara ayrılırken kolayca kavranabilmesi için, bu 3 sivri uca sahip kancaların kullanıldığı tahmin ediliyor.
Bu dev mürekkep balıklarının baş avcısının Sperm balinaları olduğuna inanılıyor. 1981’de bütün bir örnek yakalanana kadar da bu hayvanlara dair tek kanıt balinaların karnında bulunan kalıntılardı.

Yeni Zelanda müzesi bu hayvanı, formaldehid tankı içinde sergilemeyi planlıyor.

______________________________________

8 Metrelik Dev Köpek Balığı Avlandı

Edremit Körfezi’nde yaklaşık 2 ton ağırlığında, 8 metre boyunda balina köpek balığı yakalandı. Balık karaya iş makinesiyle çıkarılabildi.

Çankakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Küçükkuyu beldesinden öğle saatlerinde “Sudem” ve “Hidayet Reis” adlı tekneleriyle avlanmak için Edremit Körfezi’ne açılan balıkçılar Turan Özen ile Ethem Kuş, denizde büyük bir balık olduğunu fark etti.

Dev balığın etrafını ağla çeviren iki balıkçı, yaklaşık 2 ton ağırlığında, 8 metre boyunda balina köpek balığını teknelerine bağlayıp limana döndü.

kaynak: ntvmsnbc.com

๑۩۞۩๑ Kambur Balinanın Hayatı ๑۩۞۩๑

Hawaii Tatili

Binlerce kambur balina her yıl Hawaii’nin masmavi derinliklerinde toplanıyor. Bazen güneşin altında hoplayıp sıçrıyor, bazen de sessiz sakin öylece bekliyorlar. Bu yazıda kullanılan tüm materyal, ABD Deniz ve Balıkçılık Dairesi’nin 753-1599 sayılı izni ile elde edilmiştir.

Hayata Atılış

Birçok kambur balina için yaşam, Hawaii Adaları Kambur Balina Ulusal Koruma Alanı’nın berrak sularında başlar. Fotoğraftaki 4,5 metrelik bu yavru, yalnızca birkaç haftalık. Bu yazıda kullanılan tüm materyal, ABD Deniz ve Balıkçılık Dairesi’nin 753-1599 sayılı izni ile elde edilmiştir.

Asılı Duruş

“Soluktutan” balina çiftinin dişisi hareketsiz bekliyor. Büyük Okyanus’un kuzeyindeki kambur balinaların çoğu, kış aylarında, doğurmak ve çiftleşmek üzere Hawaii sularında bir araya geliyor. Bu yazıda kullanılan tüm materyal, ABD Deniz ve Balıkçılık Dairesi’nin 753-1599 sayılı izni ile elde edilmiştir.

Çiftleşme Dansı

Bir diğer çift yüzeye doğru yükseliyor.

Nereye Gidiyorlar?

Aleut Adaları, ağustosta kambur balinalar ve bazı yelkovan türleri için göz kamaştırıcı bir sofra kuruyor. Kuzey kambur balinaları yaz aylarında Rusya, Alaska, İngiliz Kolumbiyası ile ABD’nin batısındaki sularda besleniyor. Kışın ise üç üreme grubu, Meksika ve Orta Amerika, Hawaii ve Büyük Okyanus’un batısına yolculuk ediyor.

Av Peşinde

Suyu süzen koca bir ağızdan pek bir şey kaçamaz. Kambur balinalar küçük balık ve kril avlarken farklı taktikler de kullanır: kabarcıklardan bir “ağ” oluşturmak, avlarına kuyruk kanatları ve göğüs yüzgeçleriyle vurmak ve düzenli bir grup oluşturarak bir arada beslenmek.

Paylaşmaya Yeter

Kambur balinalar, Aleutlar’da krilleri yelkovanlarla paylaşıyor. Yazlık beslenme alanlarında tıka basa doyan balinalar, kışlık üreme alanlarındaki sularda çok az yer, belki de hiçbir şey yemez.

Kabarcık İzi

Erkek balina geride bıraktığı bu kabarcıklarla, bir başka erkeği aşağısında yüzmekte olan dişiden uzak durması için uyarıyor olabilir.

Yarışın Birincisi

Şu an için altındaki dişiye kur yapma hakkını kazanan bu erkek, bu amaçla 15 kadar rakibine karşı zorlu bir mücadele verdi ve sonuçta galip geldi. Uzmanlar, baş kavalye adı verilen birincilerin, bu konumlarını kazanıp yitirdiklerini gözlemlemiş; ancak hiçbir uzman, kambur balinaların çiftleşmelerine tanık olmamış.

Uzak Durun

Kambur balinalar gemi çarpmalarına karşı da savunmasız. Yasa gereği en az 90 metre uzaklarından geçmeleri zorunlu olsa da, geçtiğimiz yaz Hawaii’de altı kambur balinaya deniz aracı çarptı.

Bu Şarkıda Ne Var?

Baş aşağı duran erkek, solo söylüyor. Kambur balina şarkılarını inceleyen deniz biyoloğu Jim Darling, “Çoğu kez, şarkı söyleyen erkeğe şarkı söylemeyen bir başka erkek katılır. Genellikle şarkı söyleyen susar, sonra tek tek, ya da birlikte uzaklaşırlar. Şarkının, üreme alanlarındaki erkeklerin ilişkilerinde bir rol oynadığı açık. Bugüne kadar dişilerin bu şarkıdan etkilendiklerine dair ise hiçbir kanıt yok” diyor.

Derindeki Gizemleri Çözmek

Jim Darling bir teknenin güvertesinden kambur balina şarkılarını kaydediyor. Kambur balina şarkılarının şifresini çözmek için yıllarca uğraşmış. Kesin bildiği şey şu: Bir bölgedeki tüm kambur balinalar aynı şarkıyı söylüyor; dünyanın başka kesimlerindeki kambur balina popülasyonlarının söyledikleri şarkılar ise belirgin biçimde farklı. Araştırmalar ayrıca şarkıların zamanla değiştiğini ortaya koymuş bulunuyor -bazen yıldan yıla ve hatta tek bir üreme mevsimi içinde.

Dalış Gösterisi

Belki de birkaç haftalık olan bu balina yavrusu enerjik biçimde suları yarıyor. Bir yıla kadar süt emecek. Annesi büyük olasılıkla Hawaii’de hiç beslenmeyecek ve onunla birlikte kuzeydeki -Alaska ya da İngiliz Kolumbiyası açıkları gibi- yazlık beslenme alanlarına yolculuk edene kadar bekleyecek. Dişiler iki ya da üç yılda bir yavruluyor.

Yakın Çekim

Maui merkezli bir araştırma grubu olan Balina Vakfı’ndan Jason Sturgis, yüksek çözünürlüklü kamerasıyla dişi balina ile altında duran bir yaşlarındaki yavrusunu filme alıyor.

Kontrollü Erişim

Jason Sturgis’in kambur balinaları yakından görüntülemesi ancak ABD Deniz ve Balıkçılık Dairesi’nden alınan özel bir izinle (753-1599) sağlandı. Flip Nicklin ile araştırma uzmanları Meagan Jones ve Jim Darling gibi, o da Maui merkezli Balina Vakfı’nın bir üyesi.

Yollar Ayrılıyor

Bir yaşlarındaki bu yavru, birkaç hafta içinde annesinden ayrılacak. Anne ona kuzeydeki beslenme alanlarını çoktan göstermiş bile. Bir sonraki yolculukta genç balina tek başına olacak.

Okyanusun Tuzlu Olmasının Nedeni

Balinalar bir iliskide 400 galon sperm birakirmis. Bu miktarin %10’u disiye
Okyanusun tuzlu olmasının sebebi geçip kalani okyonusa dagilirmis. 1 galon 4.546 lt 400 galon 1818.4 lt.

Bunun 360 galonu okyanusa karismakta yani 1 iliskide 1820 lt sperm okyanusa karismakta. Senede 10.000 balina aşk yaşasa düşünmesi bile korkunç. Şimdi anladınız mı okyanuslar neden bu kadar fazla tuzlu.

AlıntıdıR…

Dünyanın En Büyük Hayvanı

Dünyanın En Büyük Hayvanı hangisidir,
Dünyanın En Büyük Hayvanı Resmi,
Dünyanın En Büyük Hayvanının adı

Dünyadaki En Büyük Hayvan

Mavi Balinalar (gök balina) dünyanın en büyük canlılarıdır.Boyları 35 metre ağırlıkları ise 150 tona rahatlıkla ulaşabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Dünyanın En Büyük Balığı” İçin Bir Cevap

Dünyanın En Büyük Balığı İçin Yorum Yap