Dünyanın En Hızlı Hayvanı Nedir

Dünyanın En Hızlı Hayvanı Nedir Dünyanın En Hızlı Hayvanı Hangisidir - Bu makaledeki notlar: en hızlı hayvan dünyanın en hızlı..

En Hızlı Koşan Hayvan Hangisidir?

Dünyanın En hızlı hayvanı hangisidir?

<<<en Hızlı Hayvanlar>>>

ÇİTA

Bir hız timsali olarak gösterilen çita ise, 2 saniye gibi bir sürede saatte 70 kilometre hıza çıkar .
4.5 saniyede ise 100 kilometre hıza ulaşır hemde zorlanmadan..Sıkı durun şimdi , yapabileceği son hız ise saatte 140 kilometre..
4.5 saniyede ulaştığı 0-100 km/saat hız değeri ise, bir Ferrari F360 Modena’nın 0-100 km/s hızlanma değerine eşit.
AYrıca 140 kilometre hızdayken bile hiç bir arabanın ve motorsiklet’in yapamıyacağını yapar ve inanılmaz bir açı ile çok sert dönüşler yapar hemde hiç savrulmadan…
O’nun bu hızda yaptığı sert dönüşleri hiç bir araba yapamamaktadır. (Aerodinamik harikası F1 arabaları bile)

KARTAL

Bazı kartallar, havada inanılmaz bir sürat yaparak aşağıya doğru inişe geçerler. Bu dalış esnasında saatte yaklaşık 322 km hız yaparlar. Büyük kartallar avlarına çok hızlı çarparlar. Kel kartalın avına vuruşu, yivli tüfek mermisine kıyasla iki kat
daha güçlüdür.
Aquila adlı kartallar saatte 340 kilometre hız yaparlar.
Bu alemin en yırtıcı canlılarından biridir.
Bu kartalın bir özelliği iri hayvanları da yiyebilmesi
Ayrıca ;
Çok hızlı,avının kaçmasına izin vermez
Pençeleri o kadar güçlü ki,bir rod weiler köpeğinin ısırığının 3 katı.pençeleriyle avının kafasını ezip,yiyor koca ağzıyla.

ŞAHİN
Bir şahin avını avlamak için dalışa geçtiğinde saatte 320 kilometre hıza ulaşabiliyor. Yani bu hız zamanımızın en hızlı spor otomobillerinden biri olarak kabul edilen Lamborghini Murcielago Convertible ve mühendislik harikası çoğu Formula 1 otomobilinin son hızına eşit.
Ayrıca biz bu hızda giderken ölme riskimiz çok yüksek , ama Şahin bu hızda giderken ise öldürme riski bir hayli fazla. Hatta tek amacı öldürmek.

GREYHOUND

Greyhound görüntüyle kovan tazı ırkları arasında en hızlı olanıdır.Bir greyhound saatte 80-90 km yapabilir ve bu hızını 1.5 km muhafaza edebilir. Greyhound ufak, uzun ve sivri kafa yapısıyla, uzun boynu ve ”gül” tabir edilen kulaklarıyla inanılmaz bir aerodinamik yapıya sahiptir.
Erişkin bir erkek greyhound 60-65 cm yüksekliğinde ve 35-40 kg ağırlığındadır.

Diğer Bazı Hızlı Hayvanlar…

En hızlı balık

Kılıçbalığı (saatte 110 km)

En hızlı böcek

Yusufçuk (saatte 64 km)

Sinek Kuşu 90 km/s

Antilop 100 km/s

Aslan 80 km/s

Çakal 68 km/s

Sırtlan 62 km/s

At 60km/s

Tavşan 56 km/s

Zürafa 55 km/s

Boz ayı 48 km/s

Fil 40 km/s

Vahşi Hindi 18 km/s

Sincap 18 km/s

En Hızlı Hayvanlar!!!!

15342

Karada en hızlı hayvan olan çitanın hızı, 2 saniyede 70 kilometreye ulaşır ve maximum 100-127 kilometre hız yapabilir. Bu hızla avını 200-600 metre kovalayabilen çitalar gün boyu aktiftir. Özellikle sabahın erken saatlerinde, akşamüstü ve geceleri ise dolunay ışığında en hareketli zamanları.
Çitalar genellikle yalnız dolaşırlar. Bazen avlanmak için erkekler birlikte hareket eder. Grup halinde avlanırken biri saldırı durumundayken diğerleri gelen saldırıları savuşturur. Özellikle Namibya’da grup halinde avlanma biçimi daha gelişmiş. Bu farklılığın, oradaki arazi yapısına bağlı olarak geliştiği de söylenebilir. Üzerinde büyük sürülerin dolaştığı, çok büyük, uçsuz bucaksız açık alanlar, çitaları grup halinde avlanmaya yönlendirmiş olabilir. Toplu halde yaptıkları avlarda daha başarılı oluyorlar. Çita, avlanma öncesi çevrede bulunan yüksek bir kayaya ya da varsa ağaca çıkarak çevresini izliyor. Avını en kuvvetsiz grup elemanlarından seçiyor. Avı yemek ya da su içmek için başını öne eğdiğinde veya uzak bir bölgeye baktığında sürünerek yaklaşıyor. Avı ona doğru bakarsa yere yapışıp, kıpırdamadan avın bakışlarını savuşturuncaya dek bekliyor.

15343

Bu antilop cinsi çitaların önunden bıle kacabılecek hızlara sahıptır…..Çitaların önunden sadece bu canlıların kurtulma sansı vardır..saglıklı genc bır antılop saatte 90 km yapabılır……

15344

İsa kertenkelesi (su kertenkelesı):bu canlı suyun üzerınde perdelı arka ayakları sayesınde koşabılır….kertenkele bu sayede suyun üzerınden koşarak avcılardan kurtulur…..saatte 140 km kadar hıza cıkabılır….boyunun 20 cm oldugunu düşünürsek bu canlı dunyanın en hızlı kara hayvanıdır…..

15345

deve kuşları 100-120 km arası hızla kosabılırler…..bunu uzun ve kaslı bacakları sayesınde başarırlar…..

15346

Boz ayı, yaşayan en büyük etçillerden biridir. Baştan kuyruk sokumuna kadar uzunlukları 1 ile 2,8 m arasında değişiklik gösterir. Kuyrukları 6,5 – 21 cm civarındadır. Omuz hizasında yükseklikleri 0,9 – 1,5 m arasındadır. Arka ayakları üzerinde oturduklarında boyları 2,43 m olabilir. Ağırlıkları 80 – 600 kg arasında değişim gösterebilir. Ortalama bir erkek, yine ortalama bir dişiden 8 – 10 % daha büyük olabilir. Ursus arctos türünün en büyük bireyleri Alaska’nın güney kesimlerinde ve çevre adalarda yaşarlar. Bu bölgelerde erkekler 389, dişiler ise 207 kg olabildiği gibi, 780 kg ağırlığa erişebilen devasa ayılar da bulunur. Koşarken hızları saate 48 km‘ye varır

15347

Savunmada ve av sırasında birleşen aslanlar, avlarını kovalar ya da pusuya düşürürler. Genellikle gece avlanırlar. Av esnasında genellikle kükremezler. Fakat avı kovalarken birbirleriyle bağlantıyı sürdürmek için homurdandıkları olur.Buldukları taktirde leş yemekten de geri durmazlar. Aslanlarda av paylaşımı hiyerarşik bir düzende olur. Avdan ilk olarak yararlanma ayrıcalığı erkek aslandadır fakat sürünün erkek aslanı av mahalinde mevcudiyet gösterene kadar avı yere düşüren dişiler öncelikli faydalanır. Avlanan hayvan antilop ya da bufalo yavrusu gibi küçük veya ortaboy av ise avlanma esnasında takımdan ayrı düşmüş daha yaşlı aslanların avın düşürüldüğü noktaya daha çabuk ulaşan diğerlerinin sırasını bekledikleri gözlemlenmiştir. Ortalama bir Afrika aslanının hızı saatte 55 km’yi bulabilir. Ancak bu hızını yalnızca kısa bir süre devam ettirebilir. Hız almadan 3,60 m yüksekliğe zıplayıp, 12 metre uzaklığa atlayabilir. Erkek aslanlar dişilerden daha ağırdır. nli.obnol.şnYetişkin erkekler 250-350 kg, dişiler 150–190 kg arasında bir

15348

Hayatınızda bir kez yapacağınız bir tur…
Sudaki Süper Hız: Yelken Balığı
Kılıç balığına benzeyen ve sırtında büyük bir yüzgeci olan Yelken Balığı (Sailfish) saatte 109 kmlik sürati ile sudaki en hızlı canlıdır. Güçlü yüzgeçleri ve aerodinamik özelliği sayesinde bu balık, hem kendisinden daha küçük balıkları ve mürekkep balıklarını avlayarak besin ihtiyacını karşılar, hem de aç köpekbalıklarından kolayca kaçar.

15349

Bazı kartallar, havada inanılmaz bir sürat yaparak aşağıya doğru inişe geçerler. Bu dalış esnasında saatte yaklaşık 322 km. hız yaparlar. Büyük kartallar avlarına çok hızlı çarparlar. Kel kartalın avına vuruşu, yivli tüfek mermisine kıyasla iki kat daha güçlüdür.

15350

Erkeklerinin boyu 4.4 ve 5.5 metre boyunda olup 1.5 ton ağırlığındadır. Bügüne kadar kayıt edilmiş en büyük zürafa 5.87 m. olup 2 ton ağırlığındadır. Dilleri boynuzumsu yapıya sahiptir. Dişiler ise 4.0 ve 5.0 metre gibi yüksekliğe sahiptir ve erkeklere göre daha hafiftir. Dişiler genellikle erkeklerine göre hafif ve daha kısa olurlar. Her iki cinsinde boynuzları vardır, dişilerin boynuzu daha kısadır. Boynuzları kemikleşmiş kıkırdaktan oluşmuştur. Erkekler yaşlandıkça kafasındaki boynuzlarıda kalsiyumun etkisiyle gelişir.
Zürafaların ses telleri yoktur.Bunun nedeni ise boyunlarının çok uzun oluşu ve ses tellerinin sığmamasıdır.35-40 cm uzunluğunda siyah bir dile sahiptirler. Boyunlarının uzun olması bakımından kafa kısmınada kan gitmesi için çok buyuk kalplere sahiplerdir. Bu büyük hayvanlar günlerinin ortalama 1 saatini (en az 10 dakika, en fazla 2 saat) uyuyarak geçirirlerNormal olarak zürafalar rahvan giden bir atı andıracak biçimde yürür. Ama korktuklarında dörtnala kalkarak atlardan daha hızlı koşar ve saatte 55 kilometreyi aşan bir hıza ulaşırlar.

15351

Afrika fili yaşayan kara hayvanlarının en irisidir; ağırlığı 7,5 tonu, omuz yüksekliği 3-4 metreyi bulur. Hindistan filinin ağırlığı 5 ton omuz yüksekliği 2,5-3 m dolayında, kulakları da Afrika filinkinden çok daha küçüktür. Fillerin bütün azı dişleri aynı anda çıkmadığı için ağızlarında işlevsel olan tek bir azı dişi bulunur; bu diş yıprandıkça yerini yenisi alır. Afrika fili 60 yaşına geldiğinde altıncı ve sonuncu azı dişini de yitirir. Fillerin ortalama yaşam süresi 60-80 yıldır. Fillerin birbirleriyle iletişim içinde olması onların bir araya toplanmasını sağlar ve ayaklarını vurarak ya da değişik sesler çıkararak 40-50 Hz arasında değişen frekanslarla iletişim kurarlar.Fil genel olarak ayaklarını sürüyerek hızlı hızlı yürür. Hızı çoğu zaman saatte 10 -12 kilometredir. Fakat hiddetlendiği zaman saatte 40 kilometre hızla saldırıya geçer.

15352

Ağırlığı 48-55 kg arasında değişir. Boyu 95-150 cm civarındadır. Hızı koşarken saatte 50 km’ye çıkabilir.

Dünyanın En Hızlı Hayvanı

Dünyadaki en hızlı koşan hayvan
Dünyadaki en hızlı yüzen hayvan
Dünyada en hızlı uçan hayvan

Çita: Bir çita 100 Km.ye tam 3 saniyede çıkabilir!. Çitalar oldukça hızlı hayvanlardır onları karada geçebilmeyi başarabilmiş bir canlı türü yoktur. Bazı macera tutkunları çita ile girdikleri motosiklet ve araba yarışlarında dahi kaybetmiş yahut kısa mesafe farkı ile galip gelebilmişlerdir.

Saatte ortalama 120 Km. hız yapabilen bu çevik hayvanlar kedigiller familyasında süratiyle nam salmışlardır.

Yelken Balığı: Karanın en hızlı hayvanı Çita demiştik. Şimdi ise denizlerin rekortmeni ile sizleri tanıştıralım: Yelken balığı. Oldukça yüksek hızlarda denizleri arşınlamaktadır. Kocaman sivri burnunun bu hızda büyük etkisi olduğu düşünülmektedir. Bu canlı saatte ortalama 110 Km. hızla yüzebilmektedir.

Alaca Doğan: Son olarak gerçek bir rekortmenden bahsederek hız turumuzun sonlandırıyoruz. Göklerin hakimi Alaca Doğan’dır. Eriştiği hız gerçekten insanı şaşkına çevirecek orandadır. Tam tamına saatte 320 Km.

Dünyanın En Ağır Hayvanı

Dünyadaki en ağır hayvan hangisidir
Dünyanın en ağır hayvanı kaç kilo

Dünyanın en ağır hayvanı aynı zamanda dünyanın en büyük hayvanı olan Mavi Balinadır. Boyu 30 metreyi aşan mavi balina yada diğer adıyla gök balina 200 tonu aşan ağırlığı ile tarihten buyana gelmiş geçmiş dünyanın en büyük ve en ağır hayvanı yada canlısıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Dünyanın En Hızlı Hayvanı Nedir İçin Yorum Yap