Dünyanın Sonu Ne Zaman

Dünyanın Sonu Ne Zaman Dunyanin Sonu Ne Zaman Gelecek - Bu makaledeki notlar: dünyanın sonu ne zaman gelecek dünyanın..

Dünyanın Sonu Ne Zaman Gelecek

dünyanın sonunun ne zaman geleceğini bilmiyorum ama 2012 yi tahmin ediyorum.tahminim işallah doğru çıkarsa tüm dünya ölecek,ve dünya diye bir gezegen olmaz

Kıyamet Kopacak! Ama Ne Zaman Ve Nasıl?

Bilimin ve dinin verdiği cevaplar… Komplo ve kıyamet senaryoları…

Bugün vizyona gire 2012 filmi, Hollywood’un kıyamet senaryolarının son örneği. Ancak kıyametle ilgili senaryolar sadece Hollywood’un ilgisini çekmiyor. Dünyanın ya da insanlığın sonu, binlerce yıldır insanoğlunun aklını karıştırıyor. Bilim de, din de, mitoloji de dünyanın ve insanlığın bir gün son bulacağında hemfikir.
Peki ama bu nasıl ve ne zaman olacak ? Bunun cevabını vermek kolay değil.

EVRENİN ÖLÜMÜ
Bilim, şu anki veriler çerçevesinde gerçek anlamda kıyameti, yani tüm evrenin yok olacağını öngörüyor. Peki bu nasıl olacak? En çok kabul gören teoriye göre Evren’in genişlemesi sürecek ancak giderek yavaşlayarak ve giderek soğuyarak… ‘Büyük soğuma’ adı verilen bu teoriye göre soğuma, ısı enerjisinin kalmayacağı ve moleküllerin durduğu mutlak sıfır noktasına (0 Kelvin, – 273.15 C) kadar devam edecek ve her şey bu durumda son bulacak. ‘Büyük Büzüşme’ adı verilen teoriye göre ise çekim gücü her şeyi yavaşlatacak ve evren kendi üstüne çökecek. Benzer bir teori olan ‘Büyük Zıplama’ teorisi, evrenin genişlemesini tamamlayınca daralmaya başlayacağını ve bu daralmanın sonunda yeni bir Big Bang (Büyük patlama) meydana gelerek yepyeni bir evrenin oluşacağını öngörüyor.
Bu iki teorinin tersi olarak adlandırılabilecek ‘Büyük Yırtılma’ teorisine göreyse gizemli ‘kara enerji’ evrenin giderek daha hızlı genişlemesine yol açacak ve evren dağılacak.
Peki everenin sonu ne zaman gelecek. Bu konuda farklı öngörüler var ama kesin olan şu ki bunu hiç birimiz göremeyeceğiz. Çünkü hiç bir teori 13 milyar yaşındaki evrenin ölüm tarihinin şimdiki yaşından daha erken olacağını öngörmüyor.

GÜNEŞ DÜNYA’YI YUTACAK
Eğer kıyameti Evren’in değil de Dünya’nın sonu olarak düşünüyorsak, bilim bu konuda da karamsar. Kesin olan bir şey varsa o da evrenin sonundan çok önce Dünya’nın sonunun Güneş tarafından getirileceği.

Güneş’in merkezindeki çekirdek füzyonu sona erdiğinde, çekirdek büzülürken, yıldızı saran hidrojenin büyük bölümü helyuma dönüşecek. Bu süre içinde Güneş giderek genişleyerek ‘Kırmızı Dev’ adı verilen dev yıldız formunu alacak. Bu genişleme sırasında Güneş’in çapı Mars’ın yörüngesinden bile daha büyük olacak. Dolayısıyla en yakın dört gezegen olan Merkür, Venüs, Dünya ve Mars, Güneş tarafından yutulacak.

Güneş son aşamada kendi içine çökerek yaşamını şimdi olduğundan da küçük bir kütlede beyaz cüce adı verilen ölü bir yıldız olarak sürdürecek. Ancak bu aşamaların hiç birine biz şahit olamayacağız.
Şu anda 4.6 milyar yaşında genç bir yıldız olan Güneş, yaklaşık 7 milyar yıl sonra genişlemeye başlayacak. Güneş’in beyaz cüceye döndüğündeki yaşı ise 12.4 milyar yıl olacak.

METEOR TEHLİKESİ NE KADAR BÜYÜK ?
Dünya’nın 7 milyar yıldan daha fazla yaşamayacağı bilimsel olarak kesin. Peki kıyamet daha yakın bir zaman içinde gerçekleşecek mi? Bilimsel olarak bu konuda net bir şey söylemek mümkün değil ama olasılıklardan bahsedilebilir.

Dünya dışından gelecek kıyamet nedenlerinden ilk akla gelen meteor çarpması. 4.3 milyar yıllık ömründe meteor çarpması Dünya için hiç de olağan dışı bir durum değil, özellikle de ilk dönemlerinde. Ancak zamanı insan hayatı üzerinden ele alırsak, tüm insanlığı etkileyecek ya da yok edecek bir meteorun çarpma olasılığının çok da yüksek olmadığı söylenebilir.
1 km çapındaki bir meteorun insanlık için ciddi bir tehlike oluşturacağı, çapı 3-10 km olan bir meteorun ise insanlığı yok edebileceği düşünülüyor. Ancak son 100 milyon yıla baktığımızda, 1 km çapındaki bir meteor, yaklaşık 500 bin yılda bir kez Dünya’ya çarpıyor. Tüm Dünya’yı etkileyecek daha büyük bir meteorsa son olarak 65 milyon yıl önce Dünya’ya çarpmış ve dinozorların yok olmasına neden olmuştu.
Dünya’ya yakın astreoidlerin çok yakından gözlemlendiğinin ve öngörülebilir gelecekte Dünya’ya hasar verecek bir asteroide dair bir gözlemin olmadığının da altının çizilmesi gerekiyor.

GAMA IŞINI, KARA DELİK YA DA…
Dünya dışından gelebilecek felaketler astereodlerle sınırlı değil. Evrendeki en görkemli olaylardan bir gama ışını patlamasıdır. Sönmüş yıldızların birbiriyle çarpışmaları sonucunda oluşan ve büyüklüğü güneşin 10 katrilyon katı olabilen bu patlamalar insanlığın sonunu getirir mi?

Bilimadamları doğrudan bir etkisi olacağını düşünmüyor. Ancak patlama sonrasında açığa çıkacak radyasyon atmosfer ve ozon tabakasına rağmen insanlığın sonunu getirir mi? Böyle bir olasılık var ama çok düşük.
Bazı kıyamet senaryolarına göre ise Dünya ya da Güneş Sistemi’nin yakınından geçecek bir yıldız ya da gezegen gibi büyük bir gök cismi, Güneş Sistemi’nin dengesini bozacak ve Dünya’nın yok olmasına neden olacak. Bu da çok düşük bir olasılık.
Başka senaryolarsa Dünya’nın bir kara delik tarafından yutulmasına dayanıyor. Bilimsel olarak bu tür senaryoların gerçekleşme olasılığı sıfıra yakın.

YA UZAYLILAR ?
Dünya dışından gelecek son tehdit olarak bir uzaylı istilası olabilir. Ama bu konuda fikir yürütmek bilimsel olmaktan çok fantezi temelli olabilir.

İnsanlığın sonunu getirecek felaket gezegenimizin dışından gelmek zorunda değil. Dünya da, insanlık için büyük yıkımlar getiren felaket olasılıklarını bünyesinde barındırıyor.

SÜPER VOLKANLAR
Bu olasılıklardan birisi süper volkanlar. 1000 kilometreküpten daha fazla maddenin açığa çıktığı patlamalara ‘süper volkan’ deniyor. Son 30 milyon yıl içinde 8 süper volkan patlamasının gerçekleştiği biliniyor. Bunlardan sonuncusu 26 bin 500 yıl önce Yeni Zelanda’da gerçekleşti.
Süper volkan patlamalarının Dünya’nın amosferi ve ilkimi üzerinde derin etkiler yaratacağı biliniyor. 1815’te Endonezya’daki Tamnora volkanı patladığında 160 kilometreküplük madde dışarı atılmıştı.

Bir süpervolkan patlaması olmamasına rağmen, bu patlama ile atmosfere yayılan maddeler nedeniyle küresel atmosfer anormallikleri yaşandı. Bu patlama nedeniyle 1815, ‘Yaz olmayan yıl’ olarak anılıyor. Bir süpervolkan patlamasının etkileri küresel ölçekte uzun dönemler ‘kış’ koşullarının yaşanmasına ve sonucunda küresel kıtlıklara neden olabilir. Ancak seyrek rastlanan süper volkan patlamalarının, küresel felaketlere neden olması kesin olarak görülse de insanlığın toptan yok oluşuna neden olacağı bilim

çevrelerince genel kabul gören bir görüş değil.

KÜRESEL SALGIN
İnsanlık tarihi, küresel ölçeğe varabilen büyük salgınların kayıtları ile dolu. 14’üncü yüzyılda ‘kara ölüm’ olarak adlandırılan veba salgını, 6 yılda tüm bir Avrupa nüfusunun üçte birini yok etmişti. Çiçek hastalığı da, daha önce bu hastalıkla yüz yüze gelmiş Amerika ve Avustralya yerli nüfusunun büyük bölümünün yok olmasına neden olmuştu.
20’inci yüzyılın başlarında tüm dünyada 100 milyona yakın insanın ölümüne neden olmuştu. AIDS; SARS ve domuz gribi de son dönemde küresel ölçekte etkili olan hastalıklar, yaşanacak bir salgın tehtidini gözler önüne seriyor.
Bugüne kadar milyonların ölümüne neden olan salgınların, tüm insanlığı ortadan kaldırması küçük bir olasılık olarak görülüyor. Bunun ilk nedeni, doğal seçilim. Önceki salgınlar incelendiğinde, hastalıkların ilk dönemlerde zayıf ve direnci düşük nüfus üzerinde büyük ölçüde etkili olsa da, zaman içinde ölüm oranlarının azaldığı görülüyor.
İkinci olarak gelişen tıp biliminin, salgınlara karşı aşı ve ilaç üretecek düzeyde olduğu düşünülüyor.

MEGA TSUNAMİ
‘Iminami’ olarak da adlandırılan mega tsunamiler, klasik tsunamilerden farklı olarak deprem sonrası değil çok büyük toprak kaymaları ya da Dünya’ya çarpan dev meteor gibi çok büyük ölçekli çarpışmalar sonucunda oluşuyor.
Bugüne kadar büyük depremler sonrasında geniş çapta hasar oluşturan ve binlerce kişinin yaşamına mal olan büyük tsunamiler olmasına rağmen tanıma uygun mega tsunamiler çok ender görünüyor. Dinozorların sonunu getiren meteor çarpışmasından sonra bir mega tsunaminin oluştuğu düşünülüyor.

KÜRESEL ISINMA
En olası felaket senaryosu olarak küresel ısınmanın sonuçları görünüyor. Bilimadamları, hali hazırda etkileri tüm dünyada hissedilen küresel ısınma nedeniyle önlem alınmadığı takdirde ortalama sıcaklığın 100 yıl içinde 6 derece artacağını, bunun da küresel felaketlere neden olacağını düşünüyor.
Dünya’nın ortalama sıcaklığı 4 derece arttığında Hindistan, Bangladeş gibi muson ülkeleri yıkıcı sellerle karşılaşacak, Himalayalar ve And Dağları gibi gezegenin yüksek yerlerindeki buzullar eriyeceğinden nehirler küçülecek, içilebilir su kaynakları önemli oranda ortadan kalkacak, kıyılarda bulunan yerleşim alanları sular altında kalacak, milyarlarca insan iklim göçmeni olacak.
Önlem alınmazsa, gezegende yaşanabilecek alanlar çok küçük bir alanda sıkışacak, insanoğlu kitlesel ölümlerle karşı karşıya kalacak ancak yine de bu toptan bir yokoluş anlamına gelmiyor.

DİNLER BU KONUDA NE DİYOR

Dünyanın sonunun nasıl olacağı hemen hemen bütün dinlerde ele alınan bir konu.

İSLAM İNANCINDA MAHŞER VE KIYAMET
Arapça’da ‘Diriliş’ ya da ‘Hüküm’ günü anlamına gelen Kıyamet Günü, dünyanın sonunun gelip bütün ölülerin dirilerek mahşerde toplanacağına inanılan zaman için kullanılıyor. İslam inancına göre insanların yüksek bina yapmada birbirleriyle yarışması, anne-babaya saygının kalkması, gayri meşru doğumların artması, helal ve haramın birbirine karışması gibi küçük alemetlerin ardından gelen büyük alemetleri takiben kıyamet kopacak.

KIYAMETİN BÜYÜK ALAMETLERİ
İslam binginleri tarafından 7 büyük alemet sıralanıyor;
1- Sahte mesih olarak da adlandırılan Deccal ortaya çıkacak ve Müslümanlar’ı kötülüğe sevk etmeye çalışacak. 2- Dünya’yı 40 gün boyunca bir duman (Arapça duhal) kaplayacak.
3- Dabbetü’i-arz adı verilen bir yaratık ortaya çıkacak.
4- Güneş batıdan doğacak.
5- Hz. İsa yeryüzüne inecek ve Deccal’i öldürecek.
6- “Yeryüzünde bozgunculuk yapacak” diye tanımlanan Ye’cuc ve Me’cuc adındaki iki insan topluluğu ortaya çıkacak.
7- Doğuda, batıda ve Arap Yarımadası’nda üç büyük depremin meydana gelmesi.

Bu alametlerden sonra İslam dinindeki dört büyük melekten biri olan İsrafil’in Sur adı verilen boruyu üflemesi ile her şey yok olacak, Sur ikinci kezüflendiğinde ise bütün insanlar dirilecek ve yaşadıklarında yaptıklarından dolayı yargılanacakları mahşer yerinde toplanacaklar.

HRİSTİYANLIK’TA KIYAMET VE ARMEGEDON
İslam dininde olduğu gibi Hristiyanlık’ta da kıyamet öncesinde büyük felaketlerin yaşanacağı öngörülüyor. İncil’de kıyamet öncesi şöyle yaşanacaklar için şunlar söyleniyor;

“Fakat şunu anla ki son günlerde sıkıntılı zamanlar gelecek. Zira insanlar benliklerine, paraya, grurura, kendini beğenmişliğe, sövgüye, ukalalığa düşkün, ebeveynine itaatsiz, nankör, günahkar, zalim, öfkesine yenik, müfteri, sefih, gaddar, iyilik düşmanı, hain, pervasız, gururla şişkin, Tanrı’yı sevmekten çok hazlara düşkün, dinin kudretini inkar ederken onun sadece biçimini gözeteceklerdir. Bu insanlardan yüz çevir.” “O günlerin hemen sonrasında Güneş kararacak, ay ışığını vermez olacak, yıldızlar gökten düşecek ve göksel güçler sarsılacak.”
İslam inancında Deccal ile Hz. İsa arasında gerçekleşeceği söylenen savaş Hristiyanlık’ta da Armegedon adıyla anılıyor.

YAHUDİLİK’TE KIYAMET
Diğer iki ilahi dindeki kıyamet ve kıyamet alametlerinin benzerleri Yahudilik’te de var. Yahudi inancında kıyamet öncesinde ve sırasında yaşanacaklar şöyle sıralanıyor;
1- Babil’deki sinagoglar İsrail’de tekrar kurulacak.
2- İsrail toprakları bitkilerle sarılacak.
3- Yönetim dinsizlerin eline geçecek.
4- Sürgündeki Yahudiler tekrar toplanacak.
5- İsrail’in düşmanları yenilecek.
6- Süleyman Tapınağı Kudüs’te tekrar inşa edilecek.
7- Ölüler tekrar canlanacak.
8- Mesih gelerek İsrail’in kralı olacak ve tüm Yahudiler’i vaadedilmiş topraklarda toplayacak. Bu sırada Magog Kralı Yahudiler’e saldırıacak ama yaşanacak büyük savaşı Mesih ve taraftarları kazanacak.

2240 YILINA DİKKAT !
Ay ve Güneş takvimlerinin bir karışımı olan Yahudi takvimine göre, Kıyamet 6000 yılından sonra kopacak. Bu tarih miladi takvime göre 2240 yılına denk geliyor. Mesih ve yandaşlarının gireceği savaştan sonra ise tüm insanların Tanrı’yı doğrudan bilecekleri bir Gelecek Dünyası (Olam Haba) başlayacak.
İlahi dinlerin dışındaki diğer inanç ve mitolojilerde de kıyamet senaryolarına rastlamak mümkün. Kıyamete dair en eski kuramlardan biri de Zerdüşt dininde görülüyor. M.Ö 500’lü yıllarda ortaya çıkan Zerdüştlük, iyi ve kötü güçler arasında gerçekleşecek ve iyilerin kazanacağı son savaştan sonra tüm ruhların yargılanacağı bir son mahkemeyi öngörüyor.

SON DEĞİL BAŞLANGIÇ

Hinduizm’de, ilahi dinlerde olduğu gibi bir ebedi hayat anlayışı bulunmuyor. Rearkarnasyonun önemli bir yer tuttuğu Hinduizm’de evren de 8.64 milyar yıllık bir döngüye giriyor. ‘Kalpa’ adı verilen bu döngü 4 evreye ayrılıyor. En son evre olan ‘Kali Yuga’da uygarlık şiddet ve salgın hastalıkların pençesi altında kıvranacak ancak daha sonra bir altın çağ başlayacak. Ancak bu altın çağ sonsuzu dek sürmeyecek ve 8.64 milyar yıl sürecek yeni bir döngüye girilecek. Budizm’de kıyamete dair net bir betimleme bulunmuyor. Budistler de Hindular gibi sonsuz döngüye inanıyor ama döngüler için bir zaman öngörmüyor.

MAYA TAKVİMİ VE 2012
En ilginç kıyamet açıklamalarından bir eski Maya Uygarlığı’na ait. Yaşadıkları döneme göre oldukça gelişmiş bir astronomi bilgisine sahip olan Mayalar, 5 bin 200 yıl süren döngülerden oluşan bir takvim hazırladılar. Takvimin ilk döngüsü ise 2012 yılında tamamlanıyor. Buradan yola çıkarak kıyametin 2012’de kopacağına dair pek çok spekülasyon yapıldı.

GERÇEKLEŞMİŞ KIYAMETLER
Dünya henüz yok olmadı ama bir kaç kez yok olmanın eşiğine geldi.

DİNOZORLARIN SONU
Şu ana dek gerçekleşen en büyük kıyamet, 65 milyon yıl önce dinozorları ortadan kaldıran göktaşı çarpışmasıydı. Yaklaşık 10 km. çapında olduğu düşünülen göktaşının saatte 54 bin km. hızla bugünkü Mekiska’nın Yukatan Yarımadası’na çarptığı ve ilk anda 200 bin kilometreküplük maddenin buharlaştığı düşünülüyor.
Çarpma sonucu canlı türlerinin yüzde 70’inden fazlası yok oldu ve 170 km çapındaki, Dünya’nın en büyük kraterlerinden biri olan Chicxulub krateri meydana geldi. 100 milyon megaton TNT’ye eşdeğer bir enerji açığa çıkardığı tahmin edilen çarpma sonucu oluşan toz tabakası atmosferi kapladı.

Dünya aylar boyu karanlıkta kaldı, sıcaklık suyun donma derecesine kadar düştü ve asit yağmurları yaşandı. Aylarca süren bu karanlık ve soğuk dönemde bitkilerin fotosentez yapamaması besin zincirini yıktı ve bu felaketler zinciri de dinozorların sonunu hazırladı ve Dünya buz devrine girdi.

TUNGUSKA OLAYI
Etkisi, 65 milyon yıl önceki göktaşı kadar olmasa da geçen yüzyılın başında Dünya’ya bir kuyruklu yıldız çaptı. 30 haziran 1908 sabahı Sibirya’nın orta kesimlerindeki Tunguska Irmağı yakınlarında oluşan büyük patlamanın Hiroşima’ya atılan atom bombasının bir buçuk milyar katı olduğu tahmin ediliyor.
Patlamanın alevleri yaklaşık 800 km uzaktan görüldü. Çarpan cisim atmosferde buharlaştığından çevreye çeşitli gazlar yayıldı ve olaydan belli bir süre sonra bile Sibirya ve Avrupa’da gökyüzünün geceleri parlak bir renk almasına neden oldu.

KARA ÖLÜM
Veba salgını denilince ilk olarak 1348-1350 yılları arasında Avrupa’yı kasıp kavuran salgın gelir. Kara Veba, Avrupa nüfusunun üçte birini yeryüzünden silmişti.
Bir başka önemli salgın olan İspanyol gribi ise 1918’de ortaya çıkmıştı. 1920’ye kadar etkili olan İspanyol gribi dünya nüfusunun yüzde 3’ünün ölümüne neden oldu.

TOBA PATLAMASI
Dünya’nın sonunu getireceği düşünülen bir süper volkan patlaması aslında insanlık tarihinde çok önemli bir gelişmeye neden oldu. Bundan 75 bin yıl önce Sumatra’daki Toba Adası’nda meydana gelen bir süper patlama büyük coğrafi değişimlere ve insan sayısıyısını binlerle ifade edilebilecek seviyeye düşmesine neden oldu.
Bilimadamaları, bu felaket sonrasında sağ kalmayı başaran insanlardan üreyen yeni neslin genetik olarak atalarından daha ileri olduğunu ve felaketin aslında insan evriminde bir atılıma neden olduğunu düşünüyor.

Patlayan ‘kıyamet’ balonları

İnsanoğlu ‘kıyamet’ senaryosu yazmada, ve tabi bunlara kitleler halinde inanmada, oldukça yetenekli. İşte belli başlı senaryolar.

Dünya üzerinde ilk yaşam belirtileri görülmesinden bugüne kadar yedi defa ‘kıyamet’ bekleyip sonradan vazgeçtik! Tarih boyunca gündeme gelen en önemli kıyamet senaryoları şöyle:

1666
Hristiyan dünyası 1666 yılına girerken dehşet ve endişe içindeydi. Çünkü İncil’de 666 rakamı şeytanın rakamıydı ve dünyanın sonunun şeytanın ellerinden geleceğine inanılıyordu . Aslında 1665 yıında ‘Büyük Londra Yangını’nı yaşayanlar bir süre için gerçekten kıyametin geldiğini düşündüler. Uzun süren yangın södürüldü ve hayatta kalanlar yaşamına devam etti.

1910
Halley kuyruklu yıldızı 76 yılda bir dünyanın yakınından geçiyor. Kuyruklu yıldız 1910 yılında özellikle Avrupa ve Amerika’da genel bir panik yaşattı. Oksijen ve maske stokları tükendi. Hepsi kıyamet için hazırlık içindi, fakat Halley sadece güzel bir manzara yaşatıp gökyüzünden kayboldu.

1914
1870 yılında Yahova Şahitleri olarak bilinen grup, cemaatlarinden bir kahinin öngörüsüne göre 1914’te kıyametin kopacağına inanıyordu. Belki de kahinin öngördüğü Birinci Dünya Savaşı’ydı.

1997
Takvimler 1995’i gösterdiğinde keşfedilen Hale-Bopp kuyruklu yıldızı başka bir kıyamet senaryosunun ortaya çıkmasına neden oldu. Şeytana taptığı düşünülen 39 kişilik grup kuyruklu yıldızın Dünya’ya en yakın olduğu 1997 yılında topluca intihar etti. Eylemi California’da gerçekleştiren grubun intihar için tek bir nedeni vardı; kıyamet gününün gelmesi…

5 Mayıs 2000
Kıyamet senaryosu yazanların en çok kullandığı malzemelerden biri gezegenlerin aynı hizaya gelmesi. Bunun volkanların patlamasına ve büyük depremlere neden olacağı düşünüluyordu. Tarihler 5 Mayıs 2000’i gösterdiğindeyse olay astronomları ilgilendiren bir gök olayından öteye geçmedi.

1 Ocak 2000
Dünya gündemini en çok meşgul eden mahşer günü senaryosu ise yeni milenyumun ilk günü insanlığı bekleyen kötü sondu. 1984 yılında yayınlanan bir makaleye göre 2000 yılına girdikten hemen sonra dünya çapında yaşanacak bir bilgisayar hatası tüm insanlığı kaosa sürükleyip dünyanın sonunu getirecekti. Şu anda takvimler 2009 yılını göstermesine rağmen ortada bir ‘kaos’ göze çarpmıyor!

2009
En güncel kıyamet senaryosu ise evrenin sırlarını araştıran CERN’deki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nda oluşacak bir kara deliğin dünyanın sonunu getirmesi. CERN’de deney başladı, arıza verdi, ara verildi, tekrar başladı, Aralık’ta sonuçların alınması bekleniyor.

Harold Camping: Bugün Kesin Kıyamet Kopacak! 21.10.2011

ABD’li vaiz Harold Camping’in “Dünyanın sonu olacak” dediği gün bugün. 1994 ve 21 Mayıs 2011 kehanetlerini tutturamayan Camping kıyametin bugün kopacağından çok emin.

1994 yılında “Kıyamet kopacak” dedi, tutmadı.

“Pardon bir hata olmuş, kıyamet 21 Mayıs 2011’de kopacak” dedi, yine olmadı.

ABD’li vaiz Harold Camping şansını bir kez daha denedi ve kıyamet için tarihi 21 Ekim 2011 olarak açıkladı.

Bugün o gün.

Kendinden oldukça emin konuşan Camping’in haklı çıkıp çıkmayacağı saatler içinde belli olacak.

Dünya’nın Sonu 2060’da Mı Gelecek?


Bütün zamanların en ünlü bilim adamı olarak kabul edilen Newton’un dünyanın sonunun 2060’da geleceğini öngördüğü ortaya çıktı.
Kudüs Üniversitesi, İngiliz fizikçi, matematikçi, mucit, astronom Isaac Newton’un (1642-1727) el yazmalarını sergiliyor.

Bütün zamanların en ünlü bilim adamı olarak kabul edilen Newton’un birçok el yazmasının bulunduğu Küdus Üniversitesi Milli Kütüphanesi’nin bugün sergilemeye başladığı belgelerde, Newton’un dünyanın sonunun 2060’da geleceğini öngördüğü ortaya çıktı.

Üniversiteden yapılan yazılı açıklamada, “Newton’un sırları” adlı sergi dolayısıyla ünlü bilim adamının el yazmalarının, 1969’dan beri ilk kez kamuoyuna sunulduğuna dikkat çekildi.

Kıyametin El Kitabı / Dünyanın Sonu Nasıl Gelecek ?

Gün geçmiyor ki dünyamızı tehdit eden yeni bir felaket hakkında bir yazı ya da haber yayınlanmasın. İklim değişikliği gündemin en önemli maddesi, ama son bir yıl içinde medyaya şöyle bir göz gezdirmiş olmanız bile kirlilik, toprak verimliliğinin düşmesi, kapıya dayanan grip salgınları, nesilleri tükenen ve tükenmeye yüz tutmuş türler, gezegeni yok edecek göktaşları, nükleer silahlanma ve başka şeyler hakkında endişelendirici haberler görmenize yetmiştir…

Dünyanın sonu nasıl gelecek? Hangi senaryoların gerçekleşme ihtimali yüksek; hangileri gerçekleşirlerse hakikaten felakete yol açarlar ve hangilerini önleyebiliriz? Dünyamızı kurtarabilir miyiz?
Elinizdeki kitap işte bu sorulara cevap vermeyi amaçlıyor…

“BM’nin tahminine göre 2015’e gelindiğinde 2.4 milyar kişi temiz suya erişemeyecek ve 2025’te de dünya nüfusunun üçte ikisi su sıkıntısı çeken ülkelerde yaşıyor olacak…”

“Şu an itibariyle her 8 saniyede bir çocuk, yılda da toplam 5 milyondan fazla insan suyla bulaşan hastalıklardan ölüyor.”

“Gelişmekte olan dünyanın %20’si açlıktan ölür ve %12’si başka ülkelere göç etmeye çalışırken seyirci kalıp açlık içindeki bölgelerden ithal edilen besini mi yiyeceğiz?”

“Ülkeler arasındaki bir sonraki savaşın nedeni petrol ya da bölge sınırları değil, sadece su sorunu olacak.”

Yazar: Joel Levy
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa sayısı: 240
ISBN: 9752733459
Basım tarihi: Nisan 2007
Kategori: Araştırma / Eleştiri / Deneme
hermeskitap.com

Sponsorlu Bağlantılar

Dünyanın Sonu Ne Zaman” İçin 2 Cevap

Dünyanın Sonu Ne Zaman İçin Yorum Yap