Düşündürücü Bilmeceler Ve Cevapları

Düşündürücü Bilmeceler Ve Cevapları Düşündürücü Zeka Soruları Ve Cevapları - Bu makaledeki notlar: düşündürücü bilmeceler düşündürücü bilmeceler ve cevapları..

Düşündürücü Bir Soru

Normalde herhangi birşeyden ne çıkarırsanız çıkarın küçülür. Elmadan bir ısırık alınca elma küçülür, Pastadan bir dilim çıkarınca pasta küçülür. Peki öyle bir şey söyleyin ki, içinden birşeyler çıkaralım ama o küçülmek yerine büyüsün.

Sizi Zorlayacak Düşündürücü Bir Soru

iki ada düşünün 1 tane de sandal anne,baba,polis,hırsız,2kız çocuğu,2erkek çocuğu şimdi anne olmazsa baba kız çocuklarını dövüyor,baba olmazsa anne erkek çocuklarını dövüyor,polis olmazsa hırsız bütün aileyi dövüyor bunları karşı adaya geçirmemiz lazim ama sandala herseferde 2 kişi binebilir ve sandalı sadece anne,baba ve polis kullanabilir şimdi soruyorum size bunlar karşı adaya nasıl geçecek?:alala:

Düşündürücü Sorular


GÖZYAŞI NE İŞE YARAR?

“Otomobillerin ön camlarındaki silicileri düşünün. Yağmur yağdığı zaman ya da camlar tozlandığında, siliciler camları temizlerler. Gözlerimizdeki gözyaşı bezlerinin salgıladığı gözyaşı, tuzlu bir sıvıdır. Gözyaşı, göz küresinin kendi boşluğu içinde hareket etmesine yardımcı olur. Üzerine konan tozları ve yabancı maddeleri siler. Gözün nemli ve temiz kalmasını sağlar. Gözyaşının fazlası sürekli olarak solunum sırasında incecik bir kanalla burnumuza akar. Ağladığımız zaman çok olan salgı, gözümüzden akıp, yanaklarımızdan süzülür.”

YUMURTANIN NİÇİN BİR TARAFI YUVARLAK, DİĞER TARAFI SİVRİDİR?

Eğer köşeli olsalardı kenarları dayanıklılık bakımından çok zayıf olurdu. En dayanıklı geometrik şekil küredir ama bu şekildeki yumurta yuvarlanacak olursa nerede duracağı belli olmaz. Yumurta yuvarlanınca düz gitmez. İnce tarafı üstünde dairesel bir yol çizer. Başladığı yere yakın bir noktada durur. Yani düz bir yerde kaybolması olanaksızdır. Yumurta, tavuğun yumurta kanalında küre şeklindedir. İlerlemesi sırasında arkada kalan dairesel kasların büzüşerek hem yumurtayı ileri iterler hem de bu kısmına baskı yaparak konik biçimini sağlarlar. Yumurtanın şeklinin nedeni de budur. Sürüngenlerde bu düzenek olmadığından yumurtaları küresel biçimdedir.

İnsan sesi nasıl oluşur?

Başta insan olmak üzere bütün omurgalılar ağız, akciğerler ve ses tellerini kullanarak ses çıkarır. İnsanın sesi konuşmasına, şarkı söylemesine, mırıldanmasına, bağırmasına olanak verir. İnsan sesinin oluşması için önce akciğerlerden gelen hava soluk borusuna dolar ve buradan dışarı çıkar. Soluk borusunun üst bölümünde gırtlak yer alır. Gırtlakta ses telleri bulunur. Sert lifleri andıran ses telleri tıpkı bir kemanın telleri gibi iş görür. Akciğerlerden gelen havayla titreşir ve insan sesinin çıkmasını sağlarlar. İnsanlar gırtlak kasları, ağız, dudak ve dişlerinin yardımıyla bu sesleri sözcüklere dönüştürürler.

DİŞLER

Dişler insanların ve öteki hayvanların çene kemiklerine dizilmiş sert, kemiksi oluşumlardır. Yiyecekleri ısırmaya, parçalamaya ve çiğnemeye yararlar. Hayvanlar dişlerini kendilerini savunmak ve avlarını yakalamak için de kullanır. İnsanlarda ve memelilerin çoğunda iki takım diş gelişir. Sütdişleri denen birinci takım, insanlarda 6 yaş dolayında düşmeye başlar. Yerine 32 kalıcı dişten oluşan ikinci takım gelir. İnsanlarda kesicidiş, köpekdişi, küçük azı ve büyük azı denen dört tür diş bulunur. Diş, taç denen dış bölüm ile bir ya da birkaç kökten oluşur. Dişin içinde damarlar ve sinirler vardır.


GÜNEŞ NE KADAR SICAKTIR?
Güneş, Güneş Sistemi’ndeki en büyük gök cismidir. Çok sıcak ve yanmakta olan bazı gazlardan oluşur. Bu nedenle, yüzeyinde her saniyede milyonlarca atom bombası patlamasına eşit güçte patlamalar olur. Bu patlamalarda boyu Dünyamızın büyüklüğünün 40-50 katı olan alevler fışkırır. Güneş’in dış yüzeyindeki sıcaklık 6000 derece, içindeki sıcaklık ise 12 Milyon derecedir


GÖKYÜZÜ NEDEN MAVİDİR?

“Gökyüzünün mavi görünmesinin tek sebebi kırılma hadisesidir. Güneş ışınları atmosfere girdiğinde atmosferdeki gaz moleküllerine ve toz parçacıklarına çarparak saçılır. Gün ışığı değişik dalga boylu birçok ışından oluşur. En kısa dalga boylu mavi ışınlar atmosferin üst tabakalarındaki küçük parçacılar tarafından hemen saçılırlar. Fakat kırmız ışık (ki en büyük dalga boylu ışıktır!) saçılmak için daha büyük parçacıklara çarpmak zorundadır. Gökyüzü açık olduğunda, mavi ışık diğer ışıklara oranla en fazla saçılan ışıktır. Bu yüzden de gökyüzü mavi görünür. Mesela gökyüzü yoğun bulutlarla veya dumanla dolu olduğunda, tüm ışınlar nerede ise aynı oranda saçılır. Bu da gökyüzünün gri renkte görünmesine sebep olur. “

KAR NEDİR?

“Kar donmuş su buharı parçacıklarından oluşur. Bunlar havadan buz kristalleri ya da kar taneleri biçiminde düşer. Kar taneleri gerçekte buz kristali kümeleridir. Havadaki sıcaklık donma noktasına geldiğinde, su buharı yoğunlaşarak bir toz parçasının çevresinde buzlaşır ya da çok küçük bir buz kristali biçimini alır. Buz suyun katı ya da kristalli halidir. Saydam, renksiz, kokusuz ve tatsız bir yapısı vardır. Buzlaşma O (sıfır) derecenin altında ortaya çıkar. Birçok maddenin tersine, su donduğunda genleşir, yani hacmi artar. Bu nedenle kaya, yol ve yapı yarıklarında donan su çatlaklara yol açabilir.”

Elimizin iç tarafındaki ve ayaklarımızın altındaki deri, vücudumuzun öbür kısımlarını kaplayan deriden daha kalındır. Bu deri uzun süre suda kaldığında süngerleşir. Parmağın ucundaki tırnak, parmağın o yöne doğru şişmesini engeller, bu yüzden parmak buruşur.

Size Düşündürücü Bir Soru

Bİr Bukelemunu Nereye Koyarsak Oranin Rengİnİ Aldinigini Hepİmİz Bİlİyoruz Bukelemunu Hertarafi Aynayla Kapli Bİr Odaya Koysalar Ne Renk Olur????

Sponsorlu Bağlantılar

Düşündürücü Bilmeceler Ve Cevapları İçin Yorum Yap