Elektrik İle İlgili Buluşlar

Elektrik İle İlgili Buluşlar Türkiye Tasarruf Hattı - Bu makaledeki notlar: elektrik buluşları elektrik ile ilgili buluşlar..

Türk Mucitten Elektrikte Tasarruf Ettiren Buluş

Adapazarı’nda faaliyet gösteren bir firmada elektrik teknisyeni olarak çalışan Mevlüt Batmaz, üzerinde 2 yıl çalışarak ürettiği Tafazko adlı cihazın elektrikte yüzde 25 tasarruf sağladığını söyledi.
Adapazarı’ndaki atölyesinde icat ettiği Tafazko adlı cihazın elektrikte yüzde 25 tasarruf sağladığını belirten Mevlüt Batmaz, “Bu sistemi, Rusya’da elektrik teknisyenliği yaptığım dönemlerde, su pompasında kullanılan cihazdan esinlenerek yaptım. Cihazı, Türkiye’nin çeşitli yerlerinde uygulayıp gözlemledikten sonra ufak bir atölyede imal ettim” dedi.
Cihazın faydalarından bahseden Batmaz, “Elektrik akımındaki yükleri düzenleyerek bobinli cihazlarda ısınma, sürtünme, yüksek voltaj, alçak voltaj gibi sebeplerden meydana gelen enerji kaybını önlüyor. Elektrik akımını standart seviyeye getiren bir cihazdır. Örneğin çamaşır makinesinin çalışma gücü, makinenin çalıştığı süre içerisinde 1200 vattan 1500 vata yükseliyor. Cihaz devreye paralel bağlandığında gücü 1200 vata sabitliyor. Cihaz elektrik sayacına bağlandığında ise yüzde 25’e kadar enerji tasarrufu sağlamaktadır

Sponsorlu Bağlantılar

Elektrik İle İlgili Buluşlar İçin Yorum Yap