Elektrik Sigortası Nedir

Elektrik Sigortası Nedir Sigorta Nedir - Bu makaledeki notlar: Elektrik Sigortası Nedir Sigorta Nedir..

Bu makalede Elektrik Sigortası Nedir ve Sigorta Nedir hakkında kısa kısa bilgiler bulabilirsiniz. Lütfen not alın. Sigorta Nedir (elektrik) ile iligli olan sorularınızı gidereceğini düşünüyorum.

xyzdelinetcilerresmixyz

Sigorta Nedir (elektrik)

Sigorta Nedir (Elektrik)
Name:	Sigorta-Nedir.jpg 
Views:	616 
Size:	5,9 KB (Kilobyte) 
ID:	27875Bir elektrik Sigorta alternatif ve doğru akım devrelerinde kullanılan cihazları ve bu cihazlara mahsus iletkenleri, aşırı akımlardan koruyarak devreleri ve cihazı hasardan kurtaran açma elamanları. Sigortalar evlerde, elektrik santrallerinde, endüstri tesislerinde kumanda panolarında, elektrikle çalışan bütün aletlerde kullanılır.

Yapısına göre genelde üç çeşit sigorta vardır:

Bıçaklı sigorta
Bu sigorta akım değeri yüksek ve daha fazla güç isteyerek çalışan devrelerde kullanılırlar. Bunlar NH tipi olup, tekrar sarılmazlar, yenisi ile değiştirilirler…..

Otomatik sigorta
Bu sigorta umumiyetle hassas yerlerde ve çok hassas devrelerde kullanılır. (Ölçüm ve araştırma laboratuvarlarında, kumanda panolarında). Kumanda devresini herhangi bir kısa devreye maruz bırakmamak gayesiyle kullanılır. Akım değeri düşük olan bu sigortalar attıklarında şalter iner. Şalter kaldırılınca devreden tekrar akım geçer. Günümüzde evlerde ve iş yerlerinde pratik olması sebebiyle yaygın olarak kullanılmaktadır.
Bu tip sigortalarda, temel olarak iki şekilde devre kesilir.
Ani yüksek akım Uzun süreli limit akım
Ani yüksek akımda, sigorta devreyi kesecek olan mekanizmayı bir elektromıknatıs vasıtası ile tetikler.
Uzun süreli limit akımda ise,sigorta,devreyi kesecek olan mekanizmayı bir bi-metalik şerif vasıtası ile tetikler.

Sponsorlu Bağlantılar

Elektrik Sigortası Nedir İçin Yorum Yap