Emziren Anne Ne Yememeli

Emziren Anne Ne Yememeli Emziren Anne Ne Yemeli - Bu makaledeki notlar: süt yapıcı besinler emziren anne ne..

Emzirme Döneminde Ne Yemeli?

Emzirme döneminde ne yemeli?
Anne sütünün kalitesi ne yediğinizle ilgili. Peki emziren annelerin menüsü nasıl olmalı?

29.02.2008 10:00
Anne sütünü arttıran iki önemli faktör vardır. İlki bol sıvı alımıdır. Günde 3 litreye yakın sıvı alınmalıdır. Bu sıvı ihtiyacı su, taze sıkılmış veya % 100 katkısız meyve suları, süt, çorba, komposto veya ayrandan karşılanabilir. Ne kadar bol sıvı alınırsa anne sütü hacmi de o kadar artar. İkinci faktör ise sık emzirmedir. Anne ne kadar sık emzirirse o kadar sık uyarılarak süt yapımını arttırır. Yeni doğan bebeğin midesi yaklaşık 1 çay bardağı kadardır. Anne sütü çok kolay sindirilebilen bir besindir. Bu yüzden yenidoğan bebeği annenin 2 saatte bir emzirmesi gerekmektedir. Ethica İncirli Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı İrem Çelik emzirme döneminde annelerin beslenme konusunda nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlattı:

KAFEİN ANNE SÜTÜNE GEÇER

Bebeğiniz gibi sık beslenin. Uzun süre aç kalmayın. Ana öğünlerden 2- 2,5 saat sonra küçük ara öğünler yapın.

Vitamin ve mineral gereksinmenizi karşılamak için her öğününüzde sebzeler ve/veya meyveler yer alsın.

Omega-3 yağ asidi bebeklerin beyin ve göz gelişiminde oldukça etkilidir. Özellikle yağlı balıkların (somon, levrek vb..) omega-3 yağ asidi miktarı daha fazladır. Yalnız yüksek miktarda cıva içerebilecek balıklara dikkat edin . Ton balığını günde 180 g ile sınırlayın. Eğer hiç balık sevmiyorsanız günde 2 adet ceviz yiyebilirsiniz. Tablet şeklinde omega-3 yağ asitlerinin kullanımı hakkında doktorunuza danışın.

Kafein anne sütüne geçebilir ve bebeği rahatsız edebilir, erken yaşta bebeğinizi kafeinle tanıştırmayın. Kahve veya çayda günde 2 fincanı aşmayın.
Emzirme döneminde diyet yapılmamalıdır. Çünkü anne emzirme ile günde 500 kaloriye yakın enerji sarfeder. Gebelik döneminde vücudun depoladığı yağlar, anne sütünün yapımında kullanılır.

Emzirme dönemi için örnek menü

Sabah: Açık çay, 1-2 ince dilim beyaz peynir
4-5 adet zeytin, domates salatalık (söğüş)

Reçel/ Bal / Pekmez, ekmek

Kuşluk: Meyve / Meyve suyu
Öğle: 1 kase çorba

4-5 yemek kaşığı pilav veya makarna veya Ekmek, etli sebze yemeği, 1 kase yoğurt / ayran

İkindi: Meyve / Meyve suyu, beyaz peynirli tost veya iki küçük dilim börek, açık çay

Akşam: 1 kase çorba, 4-5 yemek kaşığı sebze yemeği 2-3 köfte büyüklüğünde et
1 kase yoğurt / ayran

Salata Ekmek

Gece: Meyve
1 su bardağı süt

BAHARAT TERCİHİNİZ OLABİLİR

Kalsiyumdan zengin süt ve süt ürünleri tüketiminizi arttırın n Salam, sosis, sucuk gibi şarküteri ürünlerinin tüketim sıklığını en azından bu dönemde azaltın.n Eğer gün boyu etli yemek yemediyseniz, mutlaka yumurta yiyin. n Baharatları hayatınızdan çıkarmanıza gerek yok. Bebeğiniz çok hassas olduğunu belli etmedikçe baharatlı, asitli ve gaz yapıcı yiyeceklerden kaçınmanıza gerek yok.

Hangi Yiyecekler Süt Yapar

Süt Yapan Yiyecekler,
Hangi Besinler Süt Yapar,
Süt Yapan Yiyecekler neler

Anne sütünü en çok arttırran bol bol su içmektir.
Anne, normal ve dengeli beslenmeli. Yağlı olmayan proteinleri almalı. Yeşillik ve sebze tüketip, çorbalara ağırlık verebilir. Aşırıya kaçmamak koşuluyla, tahin-pekmez ve az yağlı süt ürünleri tüketilebilir.

Az sütü gelen annelere tavsiyeler

Bu dönemde anne sütünü artıran yiyeceklere ağırlık vermeli.

Bolca rezene ve ısırgan çayı tüketilebilir (günde n- 5 fincan). Şişmanlatmayan demir kaynakları olarak yeşil mercimek, brokoli, roka, ıspanak, pazı, dereotu, çekirdekleri ile birlikte yenen siyah üzüm, dut pestili, yumurta ve yağsız kırmızı et tercih edilebilir. Hamilelikle bu demir kaynakları alırken, 20 dakika öncesi veya sonrasında, süt ürünleri ve koyu çay tüketilmemeli. Aksine yenilen yemeklere limon sıkılırsa daha faydalı olur. Susam yağı ile memelere dıştan dairesel şekilde hareketlerle masaj yapılması da katkı sağlar. Ayrıca günde 3 litre su içilmelidir. Anne sütünü en çok artıran ise alkolsüz biradır (malt özü), Sabah, öğle ve akşam sadece bir kahve fincanı içilecek alkolsüz bira, anne sütünü artırıp, içeriğindeki B vitamini sayesinde de annenin bağışıklık sistemini korur.

Alıntı

Bebeklerde Gaz Problemi.

1) Bebeklerde gaz problemi neden olur?

Bebeklerin yaklaşık %20 sinde, 3 hafta-4 ay arasında görülen, sıklıkla akşamları, durdurulamayan ağlama nöbetleri şeklinde kendini gösteren ve kolik diye adlandırılan durumun esas nedeni çok iyi bilinmemektedir. Bazı teoriler vardır:

Davranışsal: Bebeği beslerken doğru pozisyonda tutamamak ve böylece çok hava yutmasına sebep olmak, besledikten sonra gazını iyi çıkaramamak
Organik: Karbonhidrat sindirimindeki yetersizlikler, barsak hareketlerini sağlayan sinir sisteminin henüz yeteri kadar gelişmemiş olması, mideden yemek borusuna kaçaklar
Psikolojik: Anne ve babanın acemiliği ve buna bağlı huzursuzluğu, annenin doğum sonrası depresyonu, stres, bebeğin dışarıdan gelen ses, görüntü, hislerle baş etmeyi becerememesi gibi etkenler sorumlu tutulmaktadır.
Ancak genel eğilim, bunun kendiliğinden 3-4 aylıkken geçecek bir gelişim süreci olduğunu kabullenmek yönündedir.

2) Anne sütü ile beslenen çocuklarda mı yoksa mama alan bebeklerde mi daha çok görülür?

– Gaz görülme sıklığı anne sütü veya mama alan bebekler arasında fark göstermemektedir.

3) Kaç aylık olana kadar bebekler gaz probleminden şikayetçidir?

– Bebeklerin gaz problemleri genellikle 3-4 aylıkken kendiliğinden geçer.

4) Anne ve babaların ilk etapta yapmaları gerekenler nelerdir?

– Anne ve babaların gaz için alabilecekleri bazı önlemler var, fakat gaz, bazı bebeklerde ne yaparsanız yapın oluyor ve 3-4 aylıkken kendiliğinden geçiyor. Bunu bir gelişim süreci olduğunu bilmek ve paniğe ve ümitsizliğe kapılmamak en önemli noktadır. Alınabilecek önlemlerden bazıları şunlardır:

Eğer anne bebeğini emziriyorsa, kendine gaz yapan yiyeceklerden uzak durmalı. Örneğin, soğan, kuru fasulye, karnabahar, brokoli, kepekli yiyecekler, lahana, portakal, limon, greyfurt. Kafein içeren içecekler, çikolata, çay hem gaz yapar, hem de bebekte uykusuzluğa ve huzursuzluğa sebep olur. Ayrıca anne nikotin, yani sigara kullanmamalıdır. Bazı alerjik bünyeli ( özellikle alerjik deri döküntüsü, egzama, saman nezlesi ve astımı olan) anneler, inek sütü içeren yiyecekleri (süt, yoğurt, peynir, hatta tereyağı) aldığı takdirde bebekte hem fazla gaz, hem de ishal,deri döküntüsü, burun akıntısı, öksürük gibi alerjik belirtiler olabilir. Emziren anneler bebeklerinde aşırı gaz olduğunda, kendi diyetlerindeki bu maddeleri gözden geçirmeli ve bir süre için bunları kesmelidir (özellikle bebek 4 aylık olup, gaz problemi geçene kadar).
Eğer bebek mama ile besleniyorsa, inek sütü bazlı mamalar gaz yapıyor olabilir. Bu durumda, bebeğin doktoru ile görüşüp, mama değişikliği tartışılabilir.
Eğer bebek biberonla besleniyorsa, çok küçük veya çok büyük delikli emzikler, bebeğin fazla hava yutmasına ve çok gazı olmasına sebep olur.
Bazen emzik vermek işe yarayabilir.
Beslenme sırasında, her 5-10 dakikada bir veya bir göğüsten diğerine geçerken ve mutlaka beslenme bittikten sonra bebeğin gazı çıkarılmalıdır.
Gaz sanc ıları tuttuğunda, anne-baba sakin olmalı, bebeği kucağına alıp, ninniler mırıldanıp, kucağında gezdirmeli. Ritmik hareketler ve devamlı sesler ( elektrik süpürgesi veya saç kurutma makinesinin sesi gibi) sakinleştirici olabilir. Evde çılgınlar gibi bağıran bebek, doktora gitmek için arabaya biner binmez susar, yani araba ile gezdirmek de iyi bir fikirdir.
Bebeğin karnını, sırtını ovmak, anne-baba yanındayken onu yüzüstü yatırmak (Dikkat! Uyurken mutlaka sırt üstü yatıyor olmalıdır!), veya anne-babanın bebeği kendi göğsü üzerine yatırması da işe yarayabilir.
Bebeğin, ayakların ve karnına sıcak havlu veya havlu içinde yakmayacak sıcaklıkta su torbası konulabilir.
Ilık bir banyo, özellikle de en çok sancının olduğu akşam saatlerinin hemen öncesinde, bebeği sakinleştirip, sancıları önleyebilir.
Anne sütü alan ve 6 aylıktan küçük bebeklerde, anne sütü dışında bir şey verilmesi önerilmese de bazen papatya, rezene çayları işe yarar.

5) Gaz sancısı geçmeyen çocuklar için yapılması gerekenler nelerdir? Doktora götürmek gerekir mi?

– Huzursuzluk ve ağlama nöbetleri ilk başladığı zaman, doktora götürüp tüm tablonun gaza bağlı olduğuna, başka bir problemi olmadığına emin olduktan sonra yukarıda sayılan yöntemler denenebilir. Eğer hiçbir şey işe yaramıyorsa, bunun geçici bir olay olduğunu, bebeğin iyi olduğunu düşünerek onu biraz yalnız bırakmak veya başkalarından yardım isteyip, biraz bebeğin olduğu ortamdan uzaklaşmak anne-baba için yapılabilecek en iyi iştir.

6) Gaza karşı ilaç vermek doğru mudur?

– Gaza karşı kullanılabilecek çeşitli ilaçlar vardır. Bir kısmı ciddi yan etkilere sebep olabilir. İlaç kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

Sütün Yarıyor’ Demek Çok Etkili!

Emzirmek anne bebek arasındaki iletişimi, duygusal bağı güçlendiren en önemli unsur. Anne sütünün bebeğe sayısız yararları ve emzirmenin anneyi pek çok hastalıktan koruduğu biliniyor . Ancak birçok anne bebeğini emzirme konusunda sıkıntı yaşıyor.

Kurdukları ”Klinilk” adlı merkezde bebek sağlığında koruyucu hekimlik anlayışını yerleştirmeyi amaçlayan Dr. Gülnihal Şarman ve Dr. Pınar Dayanıklı anne sütünün önemi ve artırmanın yollarıyla ilgili sorularımızı yanıtlamaya devam ediyor.

Anne sütüyle ilgili mitler neler?

Dr. Gülnihal Şarman: Anne sütüyle ilgili çok gelişme var. Anne sütü yetersiz olursa bebek susuz kalır gibi şeyler söylenirken şimdi anne sütü geldi mi gelmedi mi çok iyi monitorizasyon yapabiliyoruz. Bebek büyüyor mu, büyümüyor mu? gibi. Anne sütüyle ilgili çok mit var halk arasında onları değiştirmeye çalışıyoruz. Mesela hastanelerde bebek çok doymadı o zaman götürelim mamayla besleyelim deniyor. Şimdi ise doğumdan hemen sonra bebekle anneyi yapıştırıyoruz. Doğayı zorluyoruz. Bu konuda anneyi sürekli eğitiyoruz.

Anneyi süt vermeye teşvik etmek amacıyla neler yapıyorsunuz?

Dr. Pınar Dayanıklı: Annenin bu işe istekli, gönüllü olması şart. Tabii doktorun da bu işte gönüllü olması gerekiyor. Çünkü istekli bir anneyi eğer sütünün yetmediğine ikna ederseniz yolundan çevirebilirsiniz. Tam tersi isteksiz bir anneyi de yola sokabilirsiniz eğer sütünün artacağına ikna ederseniz.

Ama diyelim ki anne psikolojik olarak ciddi bir bunalımda ve emzirmek istemiyor. O anneyi zorlamak çok daha büyük problemler getirebiliyor. Ben aksini yapmayı seviyorum. Kendinden emin olmayan anneye çocuğun tartısındaki değişiklikleri göstererek, sayısal kayıtlar sunarak sütünün yettiğini ve daha da artacağını ona göstermek çok etkili oluyor.

Anneyi ikna etmenin en etkili yolu nedir?

PD: Anne bebeği hastaneden çıktıktan sonra ilk gördüğünüz 3 – 5 gün sonraki muayene vardır. Herkes zannediyor ki biz bebek için çok endişelendiğimiz için bunu yapıyoruz. Halbuki ben o ilk muayeneyi anneyi rahatlamak, annenin ne kadar önemli bir işi o zor dönemde başardığını göstermek ve onu ikna etmek için kullanıyorum. Bir sorun mu var dediklerinde ”Hayır na kadar iyi bakın bebek şu kadar gram almış. Siz yoruldunuz ama sütünüz ona çok yarıyor diyorum. Bu ”yarama” lafı çok önemli.
Biz biliyoruz ki annelerin sütlerinin kalitesi değişebiliyor kimi daha yağlı kimi daha az yağlıdır ama bebek yeterli miktarda alıyorsa yeterli büyüyor. Bazısına bu ”yarıyor” lafını kullanmak psikolojik olarak anneye enerji veriyor daha fazla süt üretmek için.

Emziremeyen annelerin oranı nedir?

Çok nadiren ne yapsanız süt üretimi artmayan anneler var. Annelerin yüzde 99’u hem telkinle, hem bebeğin emmesiyle hem bizim anlatacağımız ek uygulamalarla mutlaka başarılı bir şekilde emzirebiliyor.

Anne sütünü artırmak için yapılan manevralar

Dinlenmek

Çok sık süt emzirmek ya da pompa yardımıyla sağmak.
Anneyi sakinleştirici, sütü artırıcı çaylar içmek.
Beslenmesine dikkat etmek anne sütünün gelmesini kolaylaştırır. Düzgün beslenme çok önemli. Anne, yaptığı diyetlerle kendini kısıtlamamalıdır. Gördüğümüz en büyük hatalardan biri yeni doğum yapan annelerin çok sıkı diyetlere alınmasıdır. Oysa bu dönemde çok dengeli beslenmesi gerekir.
Gaz yapan yiyeceklerden kaçınmak.
Sıvı alımı çok önemli. Annenin günde en az üç litreye kadar sıvı alması gerekir.
Şerbet gibi bir şey içmek istiyorsa kompostolara şeker eklenmemelidir.
Annenin multivitamin almaya devam etmesi gerekir.

Anne Sütünü Artıran Besinler

sütü artıran besinler, hangi besinler sütü çoğaltır, sütü çoğaltan besinler nelerdir

Anne sütü nasıl artar? Anne sütünü arttırmak için ilk yapılacak şeyler düzenli ve dengeli beslenmek ve bol su içtiğinizden emin olmaktır. Süt içmek de oldukça faydalıdır. Bunun yanında, bebeğiniz her istediğinde ve doğru emzirme şekliyle bebeğinizi emzirmek önemlidir. Bebek memeyi doğru ve iyi kavrayamazsa yeterince süt ememeden yorulup memeyi bırakacaktır. Ayrıca, bebek memeyi iyi kavrayamayınca daha fazla hava yutacağı için gaz sancısı artacaktır.

Anne sütünü arttıran besinler: Anne sütünü arttıran besinler tüm dünyada, yüzyıllardır kullanılmaktadır. Anason, çemen otu, rezene, ısırgan otu, tarçın, fesleğen, nane, maydanoz ve susam gibi bitkiler anne sütünü arttırıcı olarak bilinen bitkilerin başında gelmektedir. Bu bitkilerden salatalar hazırlayıp yiyebileceğiniz gibi çaylarını da hazırlayabilirsiniz. Çay için ölçü ortalama bir su bardağı kaynamış suya 1-2 çay kaşığı kadar kuru bitkidir. Siz damak tadınıza göre bu oranları ayarlayabilir ve birkaç bitkiyi karıştırarak lezzetli çaylar elde edebilirsiniz. Böylece emzirmeden dolayı artan sıvı ihtiyacınızın da bir kısmını karşılamış olursunuz.

Göğüs ve karın bölgenize masaj yapmak da süt bezlerinizi uyararak ve kan akışını düzenleyerek anne sütünüzü arttırmanıza yardımcı olacaktır. Bunun için günde 2-3 kez 1-2 dakika masaj yapabilirsiniz.

Anne sütü ve emzirme deyince sarımsaktan bahsetmeden olmaz. Sarımsak, bebeğinizin iştahını açmasının yanında güvenle kullanabileceğiniz iyi bir antibiyotiktir. Bebeğinizi emzirmeden 1 saat önce 1-2 diş sarımsak yerseniz, bebeğiniz memeyi daha iştahla kapacak, daha uzun süre emerek daha fazla süt içmiş olacaktır. Doğal bir antibiyotik olan sarımsak meme başında oluşan çatlaklar için de faydalıdır.

Emzirme yoluyla bebeğe ilaç geçebileceği için emziren annelerin ilaç kullanımı sınırlıdır. Özellikle de antibiyotiklerin vücuda vermiş olduğu zararlardan dolayı pek çok anne antibiyotik ilaçlarını kullanamamaktadır. Oysaki sarımsak güvenle kullanabileceğiniz doğal bir antibiyotiktir. Kokusunu dert ediyorsanız, maydanoz, karanfil gibi koku giderici bitkilerden faydalanabilir, çiğnemeden doğrudan yutabilir ya da eczanelerde bulabileceğiniz sarımsak tabletlerini kullanabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Emziren Anne Ne Yememeli İçin Yorum Yap