Emzirmek Kaç Kalori

Emzirmek Kaç Kalori Emzirirken Kilo Vermek - Bu makaledeki notlar: emzirirken kilo verme emzirmek kaç kalori..

Emziren Anne Ayda En Fazla 2 Kilo Vermeli

Anne sütü doğadaki en değerli besindir. İlk altı ay süresince bebeği her ağladığında emzirmek ve ona anne sütünden başka besin vermemek etkin süt verme şeklidir. Anne sütünün verimi bebek için çok önemlidir. Sadece anne sütüyle beslenen çocukların bağışıklık sistemi daha güçlü olur ve bu sayede birçok hastalığa karşı korunurlar.

Anne kilo vermek uğruna sütünü tehlikeye atmamalıdır. Emzirme döneminde, her gün yaklaşık 6 – 7 çay bardağı, yani 600 – 700 mililitre süt salgılanır. Bunun için harcanan kalori ise her gün için 500 – 700 kalori civarındadır. Bu kalori kaybı, bir saat orta seviyede egzersize eşdeğerdir. Bu sebeple emzirirken dengeli beslenen ve yeterli sıvı alan anne, eğer doğumu normal kabul edilen sınırlardaki kilo kazanımıyla bitirdiyse, altı ay sonunda doğumda aldığı ve süt üretmek üzere depoladığı fazla kilolardan kurtulur.

Bebeğini anne sütüyle besleyen annenin, emzirme dönemi süresince vücut ağırlığındaki değişiklikler konusunda bilgilenmesi önemlidir.

İki kişilik yemeye gerek yok!

Emziren annelerin ayda iki kilonun üzerinde ağırlık kaybetmeleri asla doğru değildir. Emziren annenin yetersiz ve dengesiz beslenmesi, annenin sağlığını bozar, süt verimini düşürür. Bebeğini emziren anne ne iki kişilik yemeli, ne de hızla kilo vermeye çalışıp diyet yapmalıdır.

Emzirme sırasında normal kalori ihtiyacınıza ek olarak 300 – 500 kalori daha fazla beslenmeniz yeterlidir. Bu ihtiyacı karşılamak üzere ek olarak, bir su bardağı süt, bir yumurta veya bir köfte kadar et, bir ince dilim ekmek ve bir adet meyve eklemeniz yeterlidir.

Emziren annenin aldığı bazı besinler, bebeği olumsuz etkileyebilir. Eğer bir besin grubundan şüphelenirseniz, bir hafta süreyle bu besinlerden kaçınmalısınız. Daha sonra az miktarlarda alıp bebeği gözlemlemelisiniz.

Özellikle inek sütü, fıstık, lahana, çikolata, portakal, çilek ve domates, anne sütünden geçerek bebeği rahatsız edebilecek alerjen besinlerdir.

Emzirme sırasında fazla sıvı ihtiyacınız olacaktır. Her emzirme seansında bir bardak, yani 200 – 250 mililitre su için. Günde 2.5 – 3 litreye yakın sıvı almaya dikkat edin.

Emzirme döneminde aklınızda bulunsun!

Vücudunuz 1 mililitre süt salınımı için yaklaşık yedi kalori harcar.

Protein yeterli miktarda alınmalıdır. Özellikle balık haftada en az iki kez tüketilmelidir.

B12 vitamini süt verimliliği için önemlidir. En iyi kaynağı ise yağsız kırmızı et ve yumurtadır.

Folik asit gebelik döneminde olduğu kadar, emzirme döneminde de önemlidir. Yeşil yapraklı sebzeleri bol yemek gerekir.

B vitamini tüketimi de yeterli olmalıdır. Bunun için tam buğday, bulgur ve kurubaklagiller tercih edilebilir.

Magnezyum ve çinko her kadın için yaşamın her döneminde önemlidir. En iyi kaynaklarından biri ise fındıktır.

D vitamini anne sütünde yeterli değildir. Bebeğe yapılan takviyeye rağmen, güneşli havalarda her gün 15 – 20 dakika açık havaya çıkarmak, bu vitaminin sentezi için faydalı olur.

Demir eksikliğiniz varsa, meyve sularına pekmez veya kuru üzüm ekleyebilirsiniz.

Tatlı yemek isterseniz, gaz yapmayacak şekilde sütlü tatlıları tercih edebilirsiniz.

Bilimselliği kanıtlanmasa da soğan, ısırgan otu çayı ve malt, süt salınımına genelde pozitif etki yapmaktadır.

Kompostolar şekersiz hazırlanabilir. Bunun için meyvelerin doğal şekeri yeterlidir

Emziren Anneler Nasıl Kilo Verir

Emzikli kadın nasıl zayıflar,
Bebek emziren bir kadın nasıl kilo verir

* Doğum sonrası, hemen diyete başlamak doğru mu?
Doğumdan 6 hafta sonra, sağlıklı kilo verebilmek için diyete ve egzersize başlanmalıdır Diyet derken, katı bir rejim listesi uygulanmasını kastetmiyoruz

* Emziren anneler için özel bir diyet öneriyor musunuz?
Emziren annelere diyet yapmalarını kesinlikle önermiyoruz Önerimiz; doğru, dengeli beslenme ve egzersizdir Bunu, evde her anne kendi kendine de başarabilir Anne sütü, bebek için en uygun besindir Emzirme döneminde süt salgılanması; kadının normal gereksinmesinden daha fazla enerji, protein, vitamin ve mineral almasını gerektirir Bu yüzden, katı diyetler sakıncalıdır Başarılı bir emzirme ile anne 6 ayda normal kilosuna dönebilir Emziren anne, kalsiyumdan zengin beslenmelidir Bu dönemde su ihtiyacı da artan anne, günde en az 10 su bardağı sıvı almalıdır Emziren anneler 4-6 aylık emzirme döneminde gaz oluşumunu engellemek için yemeklerini yavaş yemeli, lokmalarını ise iyi çiğnemelidir

* Doğum sonrasında, fazla kilo problemi yaşamamak için ne yapmak lazım?
Düzenli ve dengeli beslenmeyi öğrenmek için bir diyetisyene gitme şansları olmayan anne adayları, hamilelik dönemi başlar başlamaz kendi kendilerine de kilolarını kontrol altında tutabilirler Kendilerini takip eden jinekologlarıyla da, sağlıklı beslenme konusunda fikir alışverişinde bulunabilirler Jinekologlar, onlara doğru yönlendirmeler yapacaktır Gebelik sırasında alınması gereken ideal kilo; 10-12 kilodur Bu miktardan fazlası, hem gebelik boyunca birtakım sıkıntılar yaratabilir, hem de gebelik sonrasında anne ye yük olacaktır

Hamilelik döneminde aldığınız kiloları vermek için bunları yapabilirsiniz:

* Yediklerinizi yazmak için yemek günlüğü tutun
* Kendinize zaman ayırın Bebeğinizi pusete koyarak 30 dakika tempolu yürümek, yapacağınız en kolay egzersizdir
* Evde, sizi kışkırtan yiyecekler bulundurmayın
* Daha ekonomik seçimler yapın Örneğin; bal yerine pekmez, muz yerine elma tüketin
* Süt, yoğurt ve peynir düzenli olarak tüketilmesi gereken besinlerdir
* Her gün bir adet yumurta ve bir porsiyon etli sebze yemeği veya nohut, mercimek gibi kurubaklagiller yenmelidir
* Maydanoz, yeşilbiber ya da taze soğan gibi C vitamininden zengin sebze ve meyveler, birlikte yenmelidir
* D vitamini besinlerde bulunmaz Bu yüzden, anne ve bebek, uygun saatlerde güneşlenmelidir
* Yemeklerde mutlaka iyotlu tuz kullanılmalıdır
* Kontrollü olarak kurumeyve ve kuruyemişler de tüketilebilir

Emziren Anne Dietinde Uyulması Gereken Kurallar

Emziren anne dietinde uyulması gereken kurallar


Hala iki kişilik yemeye devam ediyorsunuz; fazladan günde 500 kalori almalısınız:
Hamilelik sırasında beslenmemize gösterdiğiniz özeni emzirirken de sürdürmelisiniz. Kısaca tekrarlarsak; taze sebze ve meyve ağırlıklı, posalı gıdalar içeren protein, kalsiyum ve demirden zengin gıdalarla beslenme.
Günlük kalori alımlarını karşılaştırırsak;
Ortalama kadın: günde 1800-2200 kaloriEmziren anne: günde 2300-2700 kaloriHamile kadın: günde 2600-3000 kalori
Süt miktarını artırmak için bol bol su için:
Sütün ana maddesi sudur, bol süt için, bol sıvı almalısınız. Günde en az 8, hatta 12 bardak su içmeniz ideal olur.
Yiyip içtiklerinize dikkat edin, çünkü yedikleriniz sütünüze geçer
Sütünüze geçen kimi maddeler, bebeğinize zarar verir. Sakınmanız gerekenlerin başında, çay, kahve ve alkol gelir. Aldığınız kimi gıdalardan sonra bebeğinizin rahatsız olduğunu, sancılandığını, daha az uyuduğunu, kimi gıdalardan sonra bebeğinizde allerjik döküntüler olduğunu, hırıltılı soluk alıp verdiğini, kakasını yeşil renkli veya sümüklü olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Ancak bu tür bebeği rahatsız edecek gıdaların kesin listesi yoktur, en iyisi kendi deneyiminizdir. Bebekte bir farklılık gördüğünüz anda, hemen yediklerinizi dikkate alın! Unutmayın, herkesin “bebeğe gaz yapar” dediği inek sütü yada lahana, sizin bebeğinizi rahatsız etmeyebilir.
Demir depolarınız yeterli mi, demir ilaçları almanız gerekebilir
Hamilelik boyunca önerilen vitaminleri almışsanız, muhtemelen doğumdan sonra devam etmeniz gerekmeyecektir. Ancak, gebelik, kadınların çoğunda demir depolarının boşalmasına yol açar, ve doğumdan sonra düzenli demir kullanmak gerekir. Hangi ilacı alacağınızı size kadın-doğum uzmanınız söyleyecektir. Unutmayın, düzenli vitamin ve demir kullanımı, sağlıklı beslenme ihtiyacını ortadan kaldırmaz. Ne siz ne çocuğunuz, “nasıl olsa vitamin alıyorum, ne istersem yiyebilirim” dememelisiniz. Dengeli beslenme esasdır.
Emziren anne kilo vermek için diyet yapabilir, ancak yavaş kilo vermek kaydıyla
Hızlı kilo kaybı, bebeğinizin sağlığı açısından sakıncalar doğurur. Düzenli fiziksel egzersiz yapmak ve düşük yağ içeren gıdalarla beslenmek ve haftada yarım kilodan fazla kilo vermemek gereklidir. Emziren anne, amzirmayene oranla, günde ortalama 800 kalori fazla harcar. Bu, doğal olarak kimi annelerde kilo vermeye yol açacaktır. Ancak, şu temel kurallar unutulmamalıdır:

  • Süt salgınız belirli bir düzeye çıkana kadar -ilk 6 hafta- sakın diyet yapmayın
  • 10. aydan önce, gebelik öncesi kilonuza dönmeyi hedeflemeyin

Elma Sirkesi Ve Emzirme

merhaba.sitenizde elma sirkesinin kilo vermeye yardımcı olduğunu yazmışsınız.ben emziren bir anneyim oğlum henüz 2aylık.elma sirkesi-bal karışımını kullanırsam bebeğe bir zararı olurmu yada süte etkisi nedir?en kısa zamanda cevaplarsanız çok sevinirim.ilginize şimdiden teşekkürler..

Emziren Annelerin Beslenmesi Nasıl Olmalı

Emziren Annelerin Beslenmesi nasıl olmalı

Emzikli annelerin beslenmesi,
Emziren anneler neyle beslenmeli,
Emziren annelerin yemesi gereken gıdalar

Emziren annelerin beslenme düzeni nasıl olmalı? Anne sütünün kalitesi ve miktarı nasıl artırılır? Emzirirken ne zaman kilo vermeye başlamak doğru?
Doğum sonrası pek çok anne, bir yandan çocuğunu emzirme kaygısı taşırken bir yandan da aldığı kilolardan kurtulma telaşına kapılıyor Uzmanlar, emziren annenin artan ihtiyaçlarına karşılık günde ekstra 500 kalori alması gerektiğini vurguluyor

Beslenme ve diyet uzmanı Banu Kazanç, doğumdan sonra, kilo vermek için acele edilmemesi gerektiğini belirterek, “Düşük kalorili diyetler yapmanız salgıladığınız süt miktarının azalmasına neden olabilir” diyor Kazanç, Ayşegül Aydoğan Atakan’ın sorularını yanıtlıyor:

Emziren annelerin beslenme düzeni nasıl olmalı?
Annenin bu dönemde artan protein ve demir ihtiyacı karşılanmalıdır Beslenmede proteinlere özellikle yer vermeli, hayvansal proteinin yanında bitkisel protein (fasulye-nohut gibi) alınmalıdır Haftada 1-2 öğünde balık tüketilmeli, günde bir yumurta, peynir, yoğurt gibi ürünler yenmelidir C vitamini kaynağı sebzeler ve meyveler sofranızda olmalıdır Kuru meyveler ve kuruyemişler yoğun enerjileri yanında, demir ve kalsiyum gibi mineraller açısından da zengindir Ancak yüksek kalori içerdikleri için tüketilen miktarları sınırlamak gerekir

Günlük alınan kalori miktarı ne kadar artırılmalı?
Günlük en az 1800-2000 kalori alınmalı Bu seviyenin altında kalınırsa süt üretimi bozulabilir Emzirme sırasında günlük kalori ihtiyacına ek olarak 500 kalori daha fazla beslenmek yeterlidir

Anne sütünün kalitesi ve miktarı nasıl artırılır?
Kaliteyi artıran en önemli besin maddesi süttür Annenin yeterli ve dengeli beslenmesine ilave olarak günde en az 3-4 su bardağı süt içmesi gerekir Süt içemiyorsanız, aynı miktarda yoğurt veya ayran tüketebilirsiniz Anne sütünün yüzde 80’den fazlası sudan oluşmaktadır Bu nedenle süt miktarının yeterli olabilmesi için annenin günde en az 3 litre sıvı alması istenir Suyun yanında az şekerli limonata, süt, ayran, komposto, papatya çayı, ıhlamur gibi sıvılar da tüketilebilir

Fazla kilolar için neler öneriyorsunuz?
Gebelik döneminde normalden fazla kilo alan ve gebelik öncesinde de fazla kilolu olan anneler emzirme döneminde metabolizmaları hızlandığı ve bebek bakımı ile günlük hayatta daha çok koşuştukları için kilo verme eğilimindedirler Ancak doğumdan sonra, kilo vermek için acele etmemelisiniz Diyetler salgıladığınız süt miktarının azalmasına neden olabilir

Ne zaman kilo vermeye başlamak doğru?
Annenin doğum yaptıktan bir ay sonra kilo vermeye başlaması uygundur Süt verme döneminde genellikle metabolizma hızlanır, yeme ihtiyacı artar Metabolizma hızlansa bile annenin aşırı kalorili yiyeceklere eğilimi artarsa kilo alımı başlar Bu dönemde metabolizmayla beslenme programı dengeli ayarlanırsa anne kilo verir Ayda 4 kilo kaybedecek şekilde ayarlanmalıdır

Bazı kadınların emzirirken doğumdan önceki kilosunun altına düşmesi, yoğun emzirdiği dönemde yetersiz beslendiğinin bir göstergesi mi?
Evet, emzirirken doğumdan önce kilosunun altına düşenler olabilir Bu, yetersiz ve dengesiz beslenmenin sonucudur ve annede kemik erimesi ve depresyon gibi birçok sağlık sorunu görlebilir

Anne sütünü artırmak için neler yapılmalı?

* Her emzirme seansından sonra bir bardak su için
* Günde 1 bardak süt, 2 kase yoğurt tüketin
* Salatalarda bol miktarda soğan kullanın, her gün 1 havuç ekleyin
* Günde 5 adet ceviz ya da 10 badem yiyin
* Sabah kahvaltısında 1 bardak taze sıkılmış meyve suyu içilmeli şeftali, kivi, muz gibi vitamin değeri yüksek meyveler yenmeli
* Folik asit gebelik döneminde olduğu kadar, emzirme döneminde de önemlidir Yeşil yapraklı sebzeleri bol tüketin

Tatlılar sütü değil kiloyu artırır
Anne sütünü çoğaltabilmek adına daha fazla yemeleri öğütlenir, şekerli ve tatlı türünden besinlerin süt verimini artırdığı yönünde yanlış inanışlar toplumda yaygındır Bu şekilde beslenmeyle bilinçsizce alınan gereksiz kaloriler, sütü artırmaz aksine kilo artışına neden olur

Emziren annenin bir günlük örnek beslenme mönüsü

Kahvaltı
1 su bardağı süt veya yumurta
1 kibrit kutusu kadar peynir
1 tatlı kaşığı reçel veya pekmez
2 ince dilim ekmek

Ara öğün
1 orta boy meyve veya komposto

Öğle yemeği
1 tabak etli sebze veya baklagil yemeği
2 kaşık pilav veya makarna veya
1 dilim ekmek Salata (1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile)
1 kase yoğurt veya cacık

Ara öğün
1 bardak ayran
1 ince dilim börek

Akşam
1 kase çorba
3 – 4 köfte kadar ızgara et, tavuk veya balık
Salata (1 tatlı kaşığı zeytinyağ ile)
1 dilim ekmek

Ara Öğün
1 orta boy meyve
1 bardak süt 10 fındık

Emzirme döneminde yasak yiyecekler

* SİGARA ve alkolü aklınıza getirmeyin
* DEMİRİN vücutta kullanılmasını önemli ölçüde engelleyen çayın tüketilmesi mümkün olduğunca azaltılmalıdır
* ŞARKÜTERİ ürünlerinden kaçınılmalıdır Bu tür et ürünleri, vücuda zararlı nitrat bileşikleri içerirler
* Tuz tüketimine dikkat edilmelidir Emziren kadınların iyotlu tuz kullanmaları, çocuk sağlığı açısından büyük önem taşır
* Hamur işi, tatlı, börek, çörek, pilav, makarna, ekmek gibi kalorisi yüksek yiyecekleri aşırı tüketmememek, bunların yerine sebze ve meyve ağırlıklı bir beslenme programı izlemek, hamilelik döneminde alınan kiloların daha rahat verilebilmesine yardımcı olur
* Yemekleri pişirirken kızartma ve kavurmalardan uzak durulmalı, haşlama, ızgara, fırınlama yöntemleri tercih edilmelidir

Sponsorlu Bağlantılar

Emzirmek Kaç Kalori İçin Yorum Yap