En Az Ne Kadar Uyku

En Az Ne Kadar Uyku Daha Az Uyku - Bu makaledeki notlar: az uyku en az ne kadar..

Az Uyku

Doç. Dr. Hatice Özyıldız Güz, az uyuyan insanların daha enerjik ve sevilen insanlar olduğunu, uzun uyuyanların ise sıkıntılı ve saldırgan olmaktan kendilerini alamadığını belirtti.

Türkiye’de yaşanan sıcaklardan dolayı son haftalarda uyku kalitesinin düştüğünü ve bunun evden işe huzursuzluklar meydana getirdiğini belirtirken, uykunun bilindiğinin aksine az olanının toplumdaki olumlu etkilerine dikkat çeken Doç. Dr. Güz, her insanın uyku kalitesi hakkında bilgi sahibi olmasının önemini vurguladı.

Günlük yaşantının devam ettirilebilmesi ve verimli geçmesi için günde belli bir süre uyunması zorunluluğuna işaret eden Güz, “Bu gerekli uykuyu alamadığımız zamanlarda gün boyu sıkıntısını hissedebiliriz. Unutkanlık, sinirlilik, dikkat dağınıklığı, iç sıkıntısı gibi. Uykusuzluk gibi fazla uyku da problem olabilir. Uykuyla ilgili her sorunun altında bir neden olabileceği bilinmeli ve araştırılmalıdır. En önemli sebeplerden biri de depresyondur” dedi.
Uzun uyuyanların genelde sıkıntılı, gergin, kendileri ve çevreyle sürekli kavga halinde olan, en azından eleştiri oklarıyla kendine ve çevreye daha fazla saldıran tipler olduğuna değinen Doç. Dr. Güz, şunları söyledi:

“Araştırmalar kısa uyumanın öğrenilebileceğini ortaya koymuştur. Kaliteli ve dinlendirici bir uyku, uzun ve kalitesiz bir uykudan daha faydalıdır. Ancak bazen uyku ihtiyacımızı genel tıbbi durumumuzdaki bir bozukluk artırabilir. Gribal enfeksiyonlar ve diğer hastalıklar gibi. Bazen de depresyon gibi psikiyatrik rahatsızlıklar nedeniyle uyku ihtiyacı artabilir veya azalabilir.”

6 Saatten Az Uyku Kalbe Zararlı

Bilim adamları, geceleri 6 saatten az uyumanın kalp hastalığına yakalanma riskini önemli ölçüde artırdığını açıkladı.

Uzmanlar, yetersiz uyumanın, kolesterölü yükselten, kan basıncını artıran, beli kalınlaştıran ve kan şekeri seviyesiyle ilgili problemlere neden olan semptomları bir araya getirerek “metabolik sendrom”a yol açtığını belirtti. Bu sendromun, şeker ve kalp hastalıklarının habercisi olduğunu söyleyen bilim adamları, sağlıklı bir yaşam için düzenli uykunun şart olduğuna dikkat çekti.

Az Uyku Tansiyon Yükseltir!

32 ve 59 yaş arasındaki kişiler arasında yapılan bir araştırma, günde beş saatten az uyuyanların, yedi veya sekiz saat uyuyanlara oranla iki kat daha yüksek tansiyon riski taşıdığını ortaya çıktı. Eğer e-mail kutunuza bakmak veya çocuklarınıza bir ‘Örümcek Adam’ kostümü aramak için uykunuzdan fedakarlık ediyorsanız; siz de ’30 yaşın üzerindeki az uyku uyuyanlardan’ birisiniz demektir. Ve vücudunuz ‘Şimdi ilerle, emekli olduğunda uyursun’ felsefesine düşündüğünüz gibi yanıt vermeyecek!

‘ŞEKERLEME’ ETKİSİ
Uyku eksikliğine bağlı yüksek tansiyon, genç yaştaki insanlarda da giderek artıyor ve bakın bu soruna yol açan sistem nasıl çalışıyor:
* Şekerleme yaptığınız zaman vücudunuzun kan basıncı azalır. Bu zaman dilimi ne kadar az olursa, kan basıncı da o kadar az düşer.
* Az uyku; dinlenmek yerine stresle mücadele etmeye daha çok zaman ayırdığınızı gösterir. Gece uykusundan sürekli olarak çalmanız iştahınızı da azaltır. Çünkü beyniniz dopamin denilen kimyasalı giderek daha az salgılayacaktır!

DOPAMİN İHTİYACI
* Uykusuzluk halinde beyin alıcılarınız dopamine ihtiyaç duyar. Dopamin eksikliği hissedildiğinde bu kez vücuttaki şekerden dopamin ihtiyacı karşılanmaya başlar. Sürekli şekerli gıdalar tüketmek ise hem kilonuzu artırır hem de yüksek tansiyon riskini oluşturur.
* Eğer uykusuzluktan gözünüzü açık tutmak için bitmek tükenmek bilmeyen bir mücadele veriyorsanız, sizi uyanık tutan şey her ne ise yarın da orada olacaktır. Fakat güzelce dinlenip o şeyle ilgilendiğinizde, sorunun üstesinden daha da hızlı gelebileceğinizi göreceksiniz.

Az Uyku Ölüm Riski Getiriyor

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre düşük kaliteli uyku ölüm riskini artırıyor.

Penn State Tıp Fakültesi’nde yapılan çalışma, uyuyamama hastalığı (insomnia) olanların, kâbus görenlerin ve uykuda bölünme sorunu yaşayanların ölüm riskinin daha fazla olduğunu ortaya koydu.

1741 kişiyle yapılan araştırmada rahat uyku uyuyamayan erkeklerde ölüm oranı yüzde 19.6 iken, kadınlarda yüzde 10.3 olduğu kaydedildi.

Normal uyku düzeni olanlar ile 6 saatten az uyuyanlar karşılaştırıldığında az uyuyanlarda ölüm riskinin beş kat daha fazla olduğu görüldü. Erkeklerin ise insomniaya kadınlara oranla daha meyilli oldukları da belirtildi.

Sponsorlu Bağlantılar

En Az Ne Kadar Uyku İçin Yorum Yap