En İyi Rapçiler

En İyi Rapçiler En İyi Türk Rapçiler - Bu makaledeki notlar: türk rapçiler en iyi rapçiler en..

En İyi Türk Rapçiler

En iyi Türk Rapçiler
Pit10
Sansar Salvo
S**opa kajmer
Ceza
Fuat ergin
kolera
Fuchs
Ayben
Yener
Killa hakan
Erci-e
Cashflow
Kasirga
Sahtiyan
Tepki
Olkun
Rulet
Roka
Eko Fresh
Karargahtan Shaman
Sirhot
Mic ra
mista brown
SirMc
Temas(Sığınak)
karakandan alper
Rahdan
Rapozof
Abluka alarm
Kadıköy acil
İstanbul attack
Mert içgören
Saian
Sakulta
Salkım
Şehinşah
Zahriyan
Mc Deniz
KMK

Rapçiler Hakkında Bilgi!!

Sagopa Kajmer info

Son yıllarda gittikçe popülerleşen Rap müziğin ülkemizdeki en iyi temsilcilerinden Sagopa Kajmer a.k.a Dj Mic Check’in ilk projesi olan “Silahsız Kuvvet” 1999 yılında çıkan YERALTI OPERASYONU adlı toplama albümde yer aldı. Hammer Müzik ile anlaşan Dj Mic Check, 2001 yılında ilk albümü SİLAHSIZ KUVVET “Sözlerim Silahım”ı çıkardı. 2002 yılında ikinci SİLAHSIZ KUVVET albümü “İhtiyar Heyeti” geldi. Aynı yıl, Dj Mc Check’in yan projesi Sagopa Kajmer’in kendi adını taşıyan ilk albümü de yayınladı. 2002 yılında, kendi albümlerinin yanısıra, CEZA’nın “Med Cezir” albümünün prodüktörlüğünü de gerçekleştirdi. 2004 yılının başında Dj Mic Check; SAGOPA KAJMER’in ikinci albümü “Bir Pesimistin Gözyaşları”nı yayınladı. Double cd formatında çıkan ve 150 dakikalık hiphop ziyafeti sunan Sagopa Kajmer ’in ikinci albümü hiphop piyasasında büyük ilgi ile karşılandı ve Sagopa Kajmer, şu an Türkçe rap piyasasının en önemli 3 isminden biri.

Cartel info

Ilk olarak 1995 yilinda tanidigimiz grup yada proje, Karakan, Erci E, ve Da Crime Posse´den olusuyor. Cartel yine kendi adlarini tasiyan albümleriyle kimsenin bugün bile yapamadigini yaparak 500bin den fazla satti. Cartel parçasina birde video klip çeken ekip yine 95 yilinda Türkiye´nin her yerinde konser verdi. Bu albümün ardindan hemen bir Cartel remix albümü geldi. Fakat dagitimi iyi yapilamadigi için pek fazla ilgi görmedi ve sadece mc formatinda çikti. 95´den sonra Cartel projesine ara verildi ve proje içindeki ekipler kendi solo albümlerini çikartmaya basladilar. 1998 yilinda Cartel´den Erci E, Bektas´la birlikte olarak Peter Maffay adli ünlü rocker´la düet yaptilar. “Maffay´la Cartel” adli bu single hala piyasada bulunmakta.

DISKOGRAFI;

Cartel (Cartel debut album 1995)
Cartel – Remix (1995)
Maffay´la Cartel (Peter Maffay düet; Cartel 1998)
Ogeday info

Ogeday, çok erken yaslarda bilgisayarla tanisarak müzige basladi. Baris Manço ve Erkin Koray’in sarkilarindan remixler üretmek, uzun bir süre en büyük hobisi oldu. İlk söz denemeleri ise lisede ögretmenleri öven, elestiren rap sarkilariydi. Kivrak zekasi, freestyle Hiphop’ta onu digerleri arasindan siyrilmaya, remix düskünlügü, kisiligi, yasam biçimi ile Türk Hiphop kültürünün öncülerinden olmasina ve hayranlari tarafından “Hiphop’in abisi” olarak adlandirilmasina neden oldu.

Albümü olmamasina ragmen konserler ile hayran kitlesi genisledi. Müzigine olan yogun ilgi onu Mydonose Showland’e tasidi. Ardindan Park Orman’da, H 2000 ve benzer büyük organizasyonlarda sahne çalismalari geldi.
“Aria” reklam filmlerinin tüm Hiphop müziklerini hem supervisorlügünü yapti, hem de seslendirdi.
Simdi de Ulus Müzik ile birlikte sira albümde…

Ogeday’in RapTurka adini verdigi bu albümü olusturan sarkilarin çogu Rap’in dogası itibariyla Freestyle ( dogaçlama ) üretilmiş. Tamami yasanmis olaylara ve gözlemlere dayaniyor. Ogeday, Rapturka albümü için;
“Burada, Türkiye’deyiz. Bu HipHop bize ait. Müzigimizden ve hayatimizdan renkler var RapTurka’da.” diyor.

Ogeday kendisine “sanatçi” denmesinden hoslanmiyor. “Müzisyen” tabirinin daha dogru olacagini düsünüyor, Albüm’de 9+1 adet parça mevcut.
İlk Ogeday klibi “ Yamacima Gel” isimli sarkisina çekildi. Kilyos – Solar Beach ve civarinda görüntülenen klip’te 40 kisilik kadro rol aldi. Ulus Film Prodüksiyon’un çekimlerini üstlendigi klibin yönetmenligi Yekta Özbilen üstlendi.
Albümün tamami Sezen Aksu’nun stüdyosunda tamamlandi.
Vokallerin çogu Sezen Aksu’nun önerileri dogrultusunda seçildi. Ve RapTurka, Türk Hiphop’a sunulmaya hazır hale geldi…

Nefret info

Türkiye´deki rapin ileri gelen isimlerinden Nefret grubu iki kisiden olusuyor. Bunlar Dr. Fuchs a.k.a Sihirbaz ve Ceza a.k.a Fatal Rhymer. Simdiye kadar iki albümleri (Mecli-i âlâ Istanbul ve Anahtar) bulunan grup tek baslarina ve ekip olarak bir çok projeye imza attilar. Ilk resmii çikislarini “Yeralti Operasyonu” adli compilationla yapan grup, “Vatan” adli singledada basi çekenlerdendi.

DISKOGRAFI;

Yeralti Operasyonu (compilation 2000)
Meclis-i âlâ Istanbul (Nefret debut album 2001)
Anahtar (Nefret 2. album 2002)

Dr Fuchs info

FUCHS, 1978 yilinda Regensburg / Almanya’da dogdu. Rap müzige olan ilgisi çocukluk yillarinda basladi. Profesyonel olarak çalismalarina ise 1998 yilinda
CEZA ile bir araya gelerek kurduklari NEFRET grubu ile basladi. 1998 yilinda çikan YERALTI OPERASYONU adli toplama albümde 4 sarki ile yeraldilar. YERALTI OPERASYONU’nun yayinlanmasindan kisa bir süre sonra HAMMER MÜZÝK ile anlasma imzaladilar.

2000 yilinda ilk albümleri “MECLÝS-Ý ALA ÝSTANBUL” ve 2001 yilinda ikinci albümleri “ANAHTAR”ý yayinladilar. “ANAHTAR albümü çiktiktan sonra askere gitmek zorunda kaldi. Ýkili, CEZA’nin solo albümünü çikarmis olmasi sebebiyle NEFRET’i bir süre askiya alma karari verdiler.

Ve DR FUCHS’ta ilk solo albümü üzerinde çalismaya baslamisti. Ýsminin basiýndaki “DR” takisini atan FUCHS ilk solo albümü “HUZUR N DAREM”i 2004 yazinda yayinladi. FUCHS su an yeni cikmis olan solo albümünün tanitim konserlerine devam etmektedir. Albümde 15 track bulunuyordur, intro outro dahil! Albümdeki parçalara renk katan birçok isim var bunlardan birkaçi Sagopa Kajmer, Dj Funky C, 9.C.C ve Mista Brown. HUZUR N DAREM albümü cok sevildi türkçe rap camiasi tarafindan, ve hata Fuchs,
yeni albüm calismalarina baslamistir bile!
Yener Cevik 1979 Izmir Dogumlu… Gecekondu mahallesinde Dünyaya gelen bu efsanevi Rapci halen de gecekondu’da yasamakta, yani argo anlamiyla varo$ genci. Rap dinlemeye 1989’da Run DMC ile baslamadan önce arabesk dinler ve hala’da dinlemektedir.

Yener büyük bir Orhan Gencebay fanatigi oldugunu saklamiyor. Arabeskle rapi birlestirmesinin rap hayatinda basarili ve iyi olduguna inanmakta, çünkü Yener bu müziklerle büyüdü, bu Müzikle yasiyor ve bunlarlada ölecegini dile getiriyor.

Ilk konserini lise 1’de kendi okulunda sahne aldigi ilk parcasi Liseli Genc olmustur. Ardindan vakitler gecti zaman gecti ve Yener bu günkü haline gelmistir. 2000 senesinde J&B müzik festivalinde ve H 2000 gibi müzik festivallerinde sahne alarak, kendisini gelistirmis ve bilgi toplamasina yardimci olmustur.Bu Festivallerde yer almadan önce sayisiz Organizelerde sahne almis hayran toplamaya baslamistir.

Yenere calismalarinda DJ ÖZFER ve DJ ZACK den yardim görmüs ve su siralar DJ MAHMUT, DJ CAGDAS ve MLTNZ produksiyondan YASIN’den Sarkilari icin altyapilarini temin etmekte. Sadece Sahne de degil bunun yaninda cesitli Müzik programlarindada yer alan Yener Türkce Rapin önde gelen isimlerin birisi olmayida basarmistir. Yener calismalarini halen sürdürmekte ve beraber calistigi isimler arasinda STERYO CEM, DJ MAHMUT, TURBO gibi isim yapmis Rapcilerle featleri olmustur.Bunun yaninda DJ CAGDAS ve VOLKANIN cikacak olan albümlerinde Yenerin essiz sesinide feat olarak dinliyebilirsiniz.

2004 yili yenerin yiliydi, cünkü Universal sirketiyle 1999-2000 yili kayitlariyla cikardigi album piyasaya sürülmüstu! Ismi “SUS” olan albümün, kayitlari 1999-2000 yillarinindir, ve 13 track bulunmaktadir.
Yener bos durmuyor, ilk avrupa cikartmasi olan Almanya, 4 eylül 2004 ayinda gerçeklestirilmistir, Simdi Now Festivalinde, Sultan Tunç ile sahne almistir!
Ve o arada Yener Almanyada bos durmayip, Sirtlanin albümünede bir parcaya eslik etmistir.
Ondan birkac ay sonra Yener, cikacak olan albumu KEPENK için birde klip cekti, “Cilekes” parcasina birde klip cekmistir.

SUS isimli Albümünün arkasindan simdide birde Underground E.P si cikarmistir. Ishporta Rap isimli bu E.P de 6 parca bulunmakta ve yapimini Izmir Alsancakta bulunan Müzik Sirketi Black Cat Music House üstlendi.
Albümün satisi yalniz Yener tarafindan yapilirken alt yapilari Dj Zack, Dj Cagdas, Yasin ve tekrar Izmirden tanidigimiz Emir tarafindan yapildi.
Ceza info

Ceza, 1977 yilinda Üsküdar/İstanbul’da dogdu. Rap müzige olan ilgisi ilkokul yillarinda sira arkadasindan ödünç aldigi kasetlerle basladi. Ceza tabii ki gerçek ismi degil, bu onun hiphop’ta kullanmak için seçtigi yada daha dogrusu kazandigi bir lakap! Katildigi hiphop partilerinde, Freestyle rap (yani o an sahneye çikip müzik esliginde, o an yazilan sözlerle rap yapma) yarismalarinda her zaman birinci olan Ceza için diger yarismacilar hep “eyvah Ceza’miz geldi” diyorlarmis ve bunun sonucunda, o da Ceza’yi lakap olarak kullanmaya baslamis.

Gençlik yillarinda, çesitli projelerde yer alan Ceza, 1998 yilinda Dr. Fuchs ile bir araya gelerek “Nefret”i kurdu. Kendi çabalariyla yaptiklari deneme kayitları sonrasinda “Yeralti Operasyonu” isimli toplama Türkçe Rap albümünde yer aldilar.

“Yeralti Operasyonu”nda en çok ilgi çeken grup olan “Nefret”, kisa bir süre sonra Hammer Müzik ile anlasarak ilk albümü “Meclis-i Ala İstanbul”u yayinladi. Albümün hit parçasi “İstanbul” için çekilen videoklip birçok yerel ve ulusal TV kanalinda yayinlandi. Albüm sonrasi Türk ve Yabanci basindan olumlu elestiriler alan “Nefret”, H2000, J&B Dance Festivali ve Avrupa Müzik Festivali gibi büyük organizasyonlarda sahne aldi. “Meclis-i Ala İstanbul” albümleri Hammer Müzik’in distribütörleri tarafından Türkiye ile ayni anda Avrupa’da da piyasaya sürüldü. Özellikle Türkçe Rap’in büyük ilgi gördügü Almanya’da Türkiye’den çikan bir grup için yüksek bir satis rakamina ulasti.

İkinci albümleri “Anahtar” için İstanbul’da Digitalmix stüdyosunda kayida giren “Nefret”, çalismalarini 2001 yilinin Temmuz ayinda tamamladi. Cartel grubundan Erci E, Wu Tang Clan için yaptigi featuring ile büyük isim yapan Bektas, Megalomaniax grubundan Kader K, ve “Gerçek Kal” albümüyle adından söz ettiren Fresh B’nin de konuk oldugu albümde scratch’ler Almanya’nın ünlü DJ’leri DJ Rocky ve DJ Ness tarafindan atildi

Türkiye’de yasanan ekonomik kriz ve Dr. Fuchs’un ani sekilde askere gitmesi sonucu istenilen promosyonun yapilamamasina ragmen “Anahtar” çok yüksek bir satis rakamina ulasti ve Nefret’in Türkiye’nin en çok satan ve Dünya’da en çok taninan Türkçe Rap grubu olmasini sagladi!

Dr. Fuchs’un askere gitmesinin üzerine, Ceza uzun süredir üzerinde çalistigi, solo albüm projesine hiz verdi. Prodüktör olarak Silahsiz Kuvvet’ten Dj Mic Check’i seçen Ceza; ilk solo albümü “Med-Cezir”in kayitlarini Kuvvet Mira ve Digitalmix stüdyolarinda gerçeklestirdi.

Solo albüm çalismalari devam ederken Türkiye’de pek çok konser veren Ceza, 2002’nin Mart ayinda ilk yurtdisi konserini de İsveç’te gerçeklestirdi. İsveç’te yasayan Türklerin yanisira İsveç’li müzikseverlerinde yogun ilgi gösterdigi konser çok başarili geçti. Ceza, İsveç seyahatinde ayrica İsveç’in en önemli hiphop gruplarindan Fjarde Varlden ile birlikte bir parça kaydetti. Bu parça Fjarde Varlden’in “Tamam” adli single’inda yeraldi ve İsveç’te CD ve LP olarak piyasaya çikti.

Haziran 2002’de “Med Cezir” piyasaya çikti. Albüme adini veren “Med Cezir” parçasina daha önce Levent Yüksel, Mirkelam gibi sanatçilara çektigi videokliplerle ünlenen yönetmen Murad Küçük tarafindan profesyonel bir video klip çekildi. Klip müzik kanallarinda dönerken, Ceza ayrica ulusal kanallarda haber bültenlerine ve çesitli TV programlarina konuk oldu. Tüm günlük gazeteler (Hürriyet, Milliyet, Sabah, Cumhuriyet, Vatan vs.), aylik dergiler (Blue Jean, Cosmo Girl, Aktüel, İstanbul Life vs.) özel röportajlarla yer verdiler.

Albüm sonrasinda Türkiye’nin dört bir yaninda konserler veren ve H2000, RockIstanbul gibi önemli organizasyonlarda yer alan Ceza ayrica yurtdisinda Almanya, Hollanda, İsveç, Norveç, Belçika gibi ülkelerde sahne aldi.

Ceza, Mart ayinda Mitsubishi Lancer için bir radyo reklamini seslendirerek tekrar gündeme geldi. Reklamin çektiği büyük ilgi üzerine devam bölümleride kaydedildi.

İkinci albümünü hazirlayan Ceza, bu arada Candan Erçetin, Mercan Dede ve Burcu Günes’in albümleri içinde düetler kaydetti ve bu düetlerle de ses getirdi.

2004 yilinin sonlarina yaklasirken Ceza, Rapstar albümünü piyasaya sürdü, albümde 22 track bulunuyordur, albüm genelde basarili bir perspektif çiziyor, farkli beat´ler üzerinde de rap yapilabilecegini kanitlamaya çalisiyor adeta, sarki sözleri çok ince elenmis sik dokunmus, bazen bir sözlüge ihtiyaç duydugumuz anlar oluyor ama yine de mesajlar dogru kanallara ulastirilmis gözüküyor, rap camiasina atiflarda bulunulmus,dokundurmalar yer yer göze batiyor, ama bir “diss” mantigiyla degil, daha çok yeri gelince söylenmis dokundurmalar, sonuç olarak Ceza´dan beklenebilecek kalitede bir çalismanin ürünü. Albümde Sahtiyan, Fuchs, Fuat, Ayben, Mic check, bu projede sanatciya eslik eden isimlerdir.

C-iT info

Fransanin Lyon’a yakin Chambery sehrinde yasayan genç yeteneklerimizden biri olan C-IT, ilk rapini 1996 yilinda Fransizca olarak yapmaya baslamistir, C-IT yalnis
yolda oldugunu anlayip kendini Türkçe Rap’in dalgalarina atmistir.

Seneler su gibi akip geçti, C-IT Üzerine çalistigi Solo albümünu tamamlamis, albümü Fransa’da bandrollü olarak satisa sunan C-IT beklediginden fazla destegi almistir. C-IT Fransa’da bandrollü albüm çikaran Nadir Türk Rapçilerindendir!

” Tok Tok ” ismini tasiyan albümde 16 track bulunmaktadir. Albümde
göze batan tek sey ise parçalarin çogunun Türkçe müzik samples’leri olmasidir. Albüme Fransa’nin en iyi Dj’leri Ve Prodüktörlerinin de emegi geçmistir. Albümde Paris’in saglam Türkçe Rap grubu olan 78Bomba ile de bir featuringi bulunmaktadir, arti Fransiz Rap ” R’n’b, Ragga, Raï “, tarzi okuyan sanatçilarida vardir. ( Mo, Ak1, Jahman, Madjou, Anouar ).

Fransanin en b üyük HipHop dergilerine, Radyolarina, Ve Fransa’nin birçok bölgesinde sahne alan C-IT, Türkçe Rap’i Fransa’da en iyi sekilde temsil etmeye çalismaktadir. Türkiye’deki ilk sahnesi 2.ci Antalya HipHop Festivali olan ve kendi stil, performansini t üm Antalyalilara sergileyen C-IT, t üm izleyiciler tarafindan olumlu not almis ve begenilmistir.

1 sene Önce ilk klibini çeken C-IT Fransa medyasinda çok genis yerde yer aldi. Tv’lerde ve Gazetelerde hatta Fransa’nin en Önemli dergilerinde C-IT’i konustular! ve 78Bomba grubu ile C-IT su an Fransa’daki gençlere destek ve seslerini duyurtmak için çok büyük bir projeye kalkisiyorlar !

C-IT Fransa’daki Türk Hiphop Kültürünü çok iyi bir sekilde tanitiyor, ve tanitmaya devam ediyor, Birçok konser veren C-iT bos durmuyacagininin altini çiziyor ! ve burdan 1 ay Önce, 2. Klibini ” Heycanlanma ” parçasina çekti. ve su an klip tüm taninmis televizyon kanallarinda boy göstermekte. C-IT RapHaber.Com’un hazirladigi compilationada 1 parça hazirladi, parça çok kalitelidir ve ileride
begeninize sunulacaktir.

2005 senesinde konser vermeye hazirlanan C-IT, yeni projelerle geldiginide açikliyor, Fransada ilk Türk HipHop Geyim magazasinida kendisi açmayi planliyor. Fransa’nin en kaliteli Rapçilerinden la Fonky Family, Sniper, Rhoff, les Psy4 de la Rime, 113, KDD, Oxmo Puccino, la Scred Connection, Puissance Nord, Aktivist, Saïan Supa crew, Sté Strauz, Cut Killer gibi Ünlü isimlerlen ayni sahneyi paylasmistir. C-IT ikinci albumu için kollari sivamistir.
Fuat info

1972 Berlin dogumlu Fuat, hayatinin 30 yilinin 25 yilini Almanya´da yasadi, 5 senesini ise Türkiye´de. Bu 5 yil icinde $ile´deki 50.yil Lise´yi ziyaret etti. Ailesinin vefatindan sonra Almanya´yi kendisine en iyi alternatif olanakli kildi (Baba RIP 86, Anne RIP 89).

Ilk Rap´lerini ingilizce söyledi. 1995´de Anadilini kullanmaya karar verdi, lyriksel anlamda ve özdilini öksüz birakmamak icin. O dönemlerde ekmek parasini Postaci, Cam Zimparaci, Nöbetcilik yada Tegel-Otto Lilienthal Havalimaninda yük arabasi tasiyarak cikariyordu. Yani sira ise MKZWO o zamanlar MIK´X News´da serbest is görüyordu. O dönemlerdeki, bugün taninmis, ingiliz raperler ilen enterviyu yapma firsati vardi mesela Nas, Fugees, Blade, Goats yada Beatsie Boys.

KOOL SAVA$ ilen arkadasliginin sayesinde MOR grubuna karisdi ve 1999´da ilk ürünü HASSICKDIR?´i Royalbunker´in yardimiyla ne$redildi. 2000 senesinde piyasaya sürülen MOR – NLP albümümünde 3 tane Türkce parcasi corbada tuzu bulundu. 17. Mart 2001´de HASSICKDIR? 2 realeased edildi ve BONOBO1PANZER baska bi plaksirketi albüme davul tozu birakdi. Bu albüm aslen ta Mart 2000´de cekimleri bitmis olmasina ragmen.

Cok kisi ilen beraber calisilmisligi oldugu gibi Amerikalilarin aralarinda konuslmuslugu olmusdu, mesela C.V.E.´den tanidigimiz RIDDLORE, BUSDRIVER PROJEKT BLOWED´den, Wu-Tang´in beyni RZA “The World Accordings to RZA” Compliation´, BEATFABRIK, ILLUMINATEN, MEAYAH DON, HORNFLEX, KILLA HAKAN, DA GERM, BEKTA$. $ubat 2002 Istanbul´a köprü kuruldu, 5 gün icinde Sagopa Kajmer ve Nefret´den Ceza ilen 5 parca cekildi (HASSICKDIR? 3). Nisan 2002´den berri yürüyen yeni proje “RAPÜSTAD” – Ihtiyari Sürgün (Gurbet Vatan iliskileri): Volkan ve Killa Hakan Roughmixrecordings´den, Ayan Cosan ve Fuat Ergin taninmis “Vielklang” Studio Complex icin calisiyorlar.

Sponsorlu Bağlantılar

En İyi Rapçiler” İçin Bir Cevap

En İyi Rapçiler İçin Yorum Yap