En Ünlü Karateci

En Ünlü Karateci Dünyaca Ünlü Karateciler - Bu makaledeki notlar: ünlü karateciler en ünlü karateci dünyaca..

Karate-do Nun En Büyük Ustası

Shotokan Karate-do nun gerçek ustası. (23.01.2006)

Gichin Funakoshi Shotokan karateyi 1922 yılında Okinowa'dan Japonya'ya Kodokan Judoya bir alternatif olarak getirdi.Tanıtılırken de jododaki kavramak,fırlatmak,eklem kilitlemek veya boğmak yerine yumruk ve tekmelerin daha pratik ve geçerli olduğu vurgulandı.

GİCHİN FUNOKOSHİ

Gichin Funakoshi Shotokan karateyi 1922 yılında Okinowa'dan Japonya'ya Kodokan Judoya bir alternatif olarak getirdi.Tanıtılırken de jododaki kavramak,fırlatmak,eklem kilitlemek veya boğmak yerine yumruk ve tekmelerin daha pratik ve geçerli olduğu vurgulandı.

Funakoshi , karate tekniklerinin çok güçlü olduğuna inandı, ancak serbest stil müsabakalarında test edilmemişti ve tehlikeli idi.( O zamanlar bugünün modern müsabaka koruyucu ekipmanları yoktu).Onun bu konudaki öz deyişi “bir yumruk bir ölüm, bir tekme bir ölüm idi” Bu nedenle serbest stil müsabakalarında karate teknikleri hafifletilmeli idi.Hafif temas veya temas etmeden tekniğin gösterilmesi gibi gerçek bir dövüş sanatının aksine yeni düzenlemeler yapılmalı idi.

Funakoshi Shotokan Kareteyi değiştirdi. Sert darbeleri doğuran uzun, güçlü adımlar yerine kısa adımları empoze etti.Öldürücü tekniklerdeki güçü azalttı ve bu tekniklerin etkisini kaldırdı.

Funakoshi'nin öğrencilerinden biri olan Masatoshi Nakayama, serbest judo müsabakalarından gelme biri olarak onların eğlenceli ve zevkli olduğunu biliyordu.Funokoshi'ye neden Karatede buna benzer serbest müsabaka stilleri olmadığını sordu.Fonosahi öneriyi önceleri ret etti,Çünkü karate teknikleri çok güçlü idi ve full-kontact diye adlandırılan biçimde kullanılamazdı.Bu karatenin seviyesini düşüreceğine inandı.

Funokoshi'nin 1950 de ölümünden sonra Nakayama Shotokan Karatenin başkanı oldu ve serbest müsabaka stilini geliştirdi.Bunu müsabaka ekipmanları oluşturarak ve müsabıkları koruma altına alarak sağladı.Sahotakan karate böylece hafif temas vuruşlar şeklinde olmak üzere serbest müsabaka haline geldi.Teknik yapılır yapılmaz hakem maçı durduruyor ve teknik atan lehine kırmızı veya mavi bayraklar kaldırılarak puan veriliyordu.

Daha sonra maç devam ettiriliyordu.Daha sonra bu stil sürat ve dönüşüm olarak çok gelişti ve bugünkü çok popüler karate müsabaka stilleri doğdu.Bu Shotokan karatedeki ilk teknikler ve müsabaka formları aynı zamanda taekwondo müsabaka formlarına temel teşkil etmiştir.Müsabakalarda kullanılamayacak çok güçlü karate teknikleri ise sürekli geliştirilerek kırış teknikleri haline getirildi.

Gichin Funakoshi

Üstat Funakoshi 1868’de Okinawa adasında, Okinawa krallığının başkenti olan Shuri’de doğdu. Memur olan babasının adı Gisu idi. Erken doğumla dünyaya gelen Gichin Funakoshi, hastalıklı bir çocuk sayılırdı.

Büyükbaba ve büyükannesinin yanına gönderildi ve burada ilkokula başladı. Yasutsune Azato’nun oğluyla tanıştığı yer burasıydı. Yasutsune Azato, o zamanlar Okinawa’nın en önde gelen karate ustalarından biriydi.

Ünlü karate ustası Sensei Azato, Funakoshi’nin ilk karate hocası oldu. O zamanlarda Karate çalışmak hükümet tarafından yasaklanmıştı. Bu nedenle üstat Funakoshi gizli bir şekilde çalışmak zorunda kalıyordu. Birkaç sene içinde Funakoshi’nin sağlığı düzeldi.

Geçen birkaç seneden sonra Funakoshi Tokyo Tıp Okuluna girmek amacıyla sınavlara girdi ama okula hiç girmedi. Öğretmen olmaya hak kazanarak 21 yaşında bir yerel ilkokulda öğretmenliğe başladı (1888).

Uzun yıllar boyu Funakoshi gündüzleri okulda ders verip, geceleri karate öğreniyordu. Bu zamanlarda, üstat Itosu’dan da karate eğitimi almaya başladı. Üstat Itosu, Funakoshi orada çalışırken üstat Azato’nun evini ziyaret ederdi.

1921’de üstat Funakoshi Krallığın taht varisi Prensine bir gösteri yaptı.

1922’de Karate gösterisi yapmak ve Karate eğitimi vermek üzere Japonya’ya davet edildi.

Gösteri çok başarılı geçti ve Japonya’da kalarak Karate dersi vermesi teklif edildi. O da öyle yaptı.

Güçlük içinde geçen yıllardan sonra, öğretileri Japonya’nın her yanına yayıldı ve üniversitelerde çalışma grupları kuruldu. 1935’de Dojo (antrenman salonu) inşaa etmek için gerekli olan mali desteği sağlamak üzere bir grup kuruldu.

Sonunda 1936’da üstat Funakoshi Japonya’nın ilk dojosuna girdi. Kapının üzerinde Shotokan yazıyordu.

1945’te kendisi gibi Karate’ye bir çok katkı sağlamış olan en küçük oğlu Yo****aka Funakoshi öldü.

1948’de Japonya’da Karate’yi yönetmek amacıyla Japon Karate Birliği (JKA) kuruldu.

Üstat Funakosi JKA’nın baş antrenörlüğüne getirildi ve 1957’de 89 yaşında ölene kadar bu görevde kaldı.

Sponsorlu Bağlantılar

En Ünlü Karateci İçin Yorum Yap