Enerji Yükseltmek

Enerji Yükseltmek Enerjimizi Nasıl Yükseltilir - Bu makaledeki notlar: enerjimizi yükseltmek enerji yükseltmek enerjimizi nasıl..

Zihin Ve Beden Enerjisini Yükseltme Pratikleri

Zihin ve Beden Enerjisini Yükseltme Pratikleri

Günlük yaşamın patırtısı ve gürültüsü ile hergün mücadele etmek zorunda kalmak özellikle psişik yetenekleri gelişmiş, hassas ve duyarlı insanlara zaman zaman çok zor anlar yaşatmakta…
Günlük yaşamın hepimizin üstüne üstüne gelen bu baskısı karşısında ne yapacağımızı şaşırdığımız günler oluyor doğrusu. Bir de bu yetmezmiş gibi yüksek hassasiyet nedeniyle çevremizdeki insanların üzüntü ve sıkıntılarını da hissediyor, enerjimizi ve alanımızı korumayı bir türlü beceremiyorsak yaşamımız sık sık cehenneme dönüyor demektir. Peki! Bundan kurtulmanın, zihin ve beden enerjisini mümkün olduğunca yüksek tutmanın yolları yok mudur?

Olmaz olur mu? Elbette var. Birkaç küçük pratik uygulamayı disiplinli ve tekrarlı bir şekilde uygularsanız kısa bir sürede istediğinizden de iyi bir duruma geldiğinizi göreceksiniz…

Öncelikle meditasyondan kısaca söz etmemiz gerekecek. Günümüzde meditasyon teknikleri öyle gelişti ki, duygularını dışlaştırmak, günlük stresleri boşaltmak için ayakta veya dansederek yapılan pek çok meditasyon çeşitleri var. Eğer mantranız yoksa sadece sesli olarak hımmmm demeniz veya yüksek enerjilere konsantre oluyorum, kendimi geliştirmek istiyorum diye içinizden sessiz tekrarlarda bulunmanız da yeterlidir. Kendi inançlarınıza göre sizde iyi titreşimler uyandıran kutsal sözcükleri veya ışık-sevgi gibi olumlu sözleri tekrar etmeniz mümkündür.
Nefes alışverişinize mümkün olduğunca konsantre olun, zihniniz günün karışık düşüncelerine kaydıkça derin derin alınan nefeslere konsantre olursanız, bir süre sonra asıl doğasını yaşamayı hatırlayan ruh-zihin-beden bütünlüğünüz sizden meditasyon yapmanızı ister hale gelecektir. Sizi rahatlatıyorsa tütsü, mum, özel kıyafet de kullanabilirsiniz. Bağdaş kurarak, bir sandalye veya bir koltukta dik oturarak da meditasyon yapabilirsiniz. Ayrıca kendinize ait bir meditasyon müziği edinmeniz de son derece yararlı olur ve zihin ritimlerinizin kolaylıkla alfa ritmine geçişini hızlandırır. Her sabah veya akşam kendinize ayıracağınız yarım saat ile yaşamınızda küçük mucizeler yaratabilir, enerjilerinizi dengelemenin sandığınız kadar zor olmadığını fark edebilirsiniz. Böylelikle kendinize yeni bir bakış açısı ve yeni bir yaşam kapısı açtığınızı fark edecek ve çok mutlu olacaksınız.
Bu mutluluk maddeden alınan kısa süreli mutluluklara benzemediği içinde bir süre sonra uzun yıllardır her yerde aradığınız huzurun yanıbaşınızda daha doğrusu kendi içinizde, kendi beyin ritimlerinizde ve kendi meditasyonlarınızda yakalanabileceğine siz de şahit olabilirsiniz.

Geçiş ve Adaptasyon Döneminde Meditasyonun Önemi

Gökyüzünden dünyaya yansıyan ve hücrelerimize kadar bizi etkileyerek akan yepyeni bilgileri kitlelerle paylaşmak için hızlı akan bu enerjilere adaptasyon New Age gündeminin birinci sırasında…

Güneş sistemimize gelen alışkın olmadığımız enerji dalgalarının bilgi dolu şifrelerini çözmek için meditasyon yapmak bu özel dönem nedeniyle ayrıca büyük bir önem taşıyor. Hücrelerimize kadar bizi etkileyen yepyeni enerjilerle evrimimiz hızlanıyor, hem biz hem de dünyamız değişiyor. Ve henüz genel bir açıklama yapmaktan kaçınan bilim insanlarının şaşkınlıkla fark etmeye başladıkları ama spiritüel insanların yıllardır bildikleri ve uygulamaya çalıştıkları inanılmaz bir olay daha gerçek oluyor: DNA sarmallarımız artıyor, bağışıklık sistemimiz yeni enerjilere uyumlanmak için güçleniyor. Bu uyumlanma her zaman dışarıdan göründüğü gibi kolay olmayacağı için pek çok şeyi eski alıştığımız şekilde yapamama, engellerle karşılaşma veya birdenbire elindekileri kaybetme şeklinde de ortaya çıkabiliyor.
İnsanlık için çok önemli bir ’geçiş ve adaptasyon’ dönemi olan bu zaman diliminde evren enerjileri hakkında sessiz ve sözsüz bilgilenmenin, adaptasyonu güçlendirmenin tek yolu; ruh-beden bütünlüğünü güçlendirmek yani beden simyasımızı çağa uygun şekilde değiştirmek.
Aksi takdirde gelen dalganın tersine hareket eden bir sörfçü gibi sık sık düşmek ve istenmeyen şeylerle karşılaşmak mümkün. Dalgalarla birlikte akmak için herkes kendine uygun meditatif bir metod bulabilir. Bu bazıları için sadece ince titreşimli bir müzik dinleyerek kendi kendinin etrafında dönmek ve ellerini kollarını istediği gibi her yana sallayıp, içsel mantra sesleri çıkarmak ve kendini yeni enerjilere kapatmadığını içsel olarak tekrar etmek bile olabilir…

Meditasyon

Meditasyonu, kısaca “ zihni arıtıp sakinleştirmek, zihne gerçek yapısını, gerçek işlevselliğini kazandırmak için yapılan uygulama, yöntem” olarak tanımlayabiliriz.
Gerçeğin yalnızca kendi bilincimizde bulunabileceği, başka bir yerde bulunamayacağı fikri hemen tüm öğretilerde vardır. İ.Ö 6.ıncı yüzyılda yazılan Bhagavadgita‘ da şöyle der; “ Kendilerini denetleyemeyenler, zihinlerini yoğunlaştırmanın büyük gücünü kullanamazlar. Zihnini yoğunlaştırmasını bilmeyen insan özgür olamaz. Özgür olmayan bir insan nasıl mutlu olabilir ki?”
Düzenli yapılan meditasyonun yaşlanma etkilerini yavaşlatan bir etkisi vardır. Meditasyon, özellikle kan basıncı, görme ve duyma üzerinde etkili olmaktadır. Ayrıca günlük yaşamımızda stresi yönetme, yaptığımız faaliyete daha iyi odaklanma, zamanı kaliteli bir biçimde kullanma becerisi, hepsinden önemlisi de bizlere farkındalık kazandırmaktadır.

Meditasyon oldukça yararlı bir uygulamadır o yüzden sürekliliği önemlidir, sürekli ve bir rutin içinde yapılması, geliştirilmesi için bir yaşam biçimi olarak hergün tekrar edilmesi gerekir. Meditasyon bir anahtardır. Daha hızlı, daha verimli gelişebilmemiz, farkındalığımızın daha hızlı bir şekilde açılması, aydınlanmamızın daha hızlı bir şekilde gelişebilmesi için gerekli bir anahtardır; daha doğrusu bir diğer boyuta açılan kapımız, öteye ulaşan köprümüzdür. Önemi de buradan kaynaklanır.

Hissederek ve Anlayarak Meditasyon Yapmak

Pek çoğumuz meditasyonun gerçek manada ne olduğunu bir türlü çözemediği için haklı olarak otomatik bir şekilde meditasyon yapmakta ve gerekli verimi elde edememektedir. Oysa hissederek ve anlayarak yapılan uygulamaların evrim hızımızı arttırdığı, bizi dikey ve yüksek enerjilerle temas ettirerek, yaşama bakış açımızı değiştirdiği ve böylece de huzurlu-mutlu yeni bir insan haline dönüştürdüğü binlerce yıldan beri bilinmekte ve uygulanmakta…

Günlük yaşamlarımız içinde madde dünyasına temas etme zorunluluğumuz var ve çoğu zaman katı madde dünyasına bulaşıp, bulanabilmenin sıkıntılarını günlerce üzerimizde taşıyabiliyor, zihnimizin ve ruh dünyamızın karmakarışık olduğu haller yaşıyabiliyoruz. Hatta aramızdan bazıları yaşadıkları bu karmaşık hal ile ilgili olarak, “sanki koordinatlarım kayıyor, nerede olduğumu şaşırıyorum, yaptığım topraklamanın dahi etkili olamadığı zamanlarda tek çareyi meditasyonda bulmaktayım” demekteler. Gün ortasında herkesin duş alacak, yürüyüş yapacak veya kısa bir uykuya yatacak vakti olmayabilir ama her insan eğer isterse, kalabalıkta bile olsa birkaç dakika derin nefes alıp, gözlerini kapatabilir, “birkaç dakika dinleneceğim lütfen beni rahatsız etmeyin” diyebilir.

Ama bunu söyleyebilmeniz için sizin daha önce bir kapıyı fark etmiş arada bir oradan içeri girmiş, kendinize göre bir tür Alice Harikalar Diyarı’ndayı yaşamış olmanız gerekir ki, meditasyonlarınızın sizi gökyüzüne açabildiğini, diğer boyuta geçirebildiğini sahiden hissedin ve gerçekten meditasyon yapmak isteyin. İnanın görev gibi yapılan meditasyonlardan herhangi bir hayır geldiği bugüne kadar hiç görülmedi. O yüzden siz siz olun, böylesine hassas bir konudaki uygulamalarınızı severek, isteyerek, hissederek yapmanın bir yolunu bulun.
Kendi başınıza beceremeyeceğinizi düşünüyorsanız o zaman titreşimlerinizin birlikte rahat ve uyumlu aktığı bir meditasyon-yoga hocası bulmanız da mümkündür. Gerçekten ihtiyacınız varsa, ararsanız ya da ruhsal anlamda çağırırsanız; tesadüf gibi gözüken olaylar dizisinin ardından kendinizi bir meditasyon-yoga kursunda bulmanız bile mümkündür… Yeter ki, niyet gerçek olsun ve sizi yansıtsın!…

Spiritüel Anlamda Meditasyon

Spiritüel anlamda meditasyon sizin bir boyuttan diğer boyuta geçişinizi sağlar. Sizden size sizden evrensel enerjilere giden, daha doğrusu evrenden akan enerjilere bir köprüdür adeta ve bu köprüyü kullanabilirseniz rahatça üst bir boyutun bilgilerini daha doğrusu enerjilerini elde etmeniz ve onları önce enerji olarak fizik bedenlerinize, taa hücrelerinize indirmeniz mümkün olabilir. Bu bilgilenme ve evren enerjilerinden yararlanma konusunu da lütfen yanlış anlamayın ve konuyu abartmayın!… Meditasyon yapmak başka boyutlardan sürekli bilgiler almak asla değildir. Sadece daha yüksek enerji ve titreşimlerin olduğu bir boyutta bir süreliğine dinlenmek ve enerji depolamaktır, asıl yuvanızda dinlenmek gibi doğal kabul edin bu eylemi.
Sadece birkaç derin soluk alın, önce nefese sonra gevşemeye konsantre olun. Bu kadarcık uygulama bile, yepyeni bir enerji ile dolmanıza, tüm yorgunluğunuzu atmanıza ve yaşama sevincinizin geri gelmesine neden olabilir. Evrenin serbest dolaşan enerjileriyle içli dışlı olabilmek için beynin beta ritminden çıkıp, alfa ritmine geçmesi gerekir. Aslında meditasyon konusu bu kadar sade ve basit bir konudur, çok abartıp süslemeye ve gereksiz beklentiler oluşturmaya da gerek yoktur. Meditasyon yapmak hızlı gelişmenize, daha çabuk aydınlanmanıza, farkındalığınızın daha hızlı yükselmesine sebep olur, en sade haliyle nedeni de bir kapı görevi görüyor olmasıdır. İçe, derine, özdeki evrensel size ve akmakta olan yeni evrensel enerjilere açılan bir kapı…

Meditasyon kapısını açtığınız, araladığınız, o kapıyı kullandığınızda bir diğer boyuta geçiş yaparsınız ve evren enerjisiyle temas etmeye ve onunla beslenmeye başlarsınız ki, bu da sizin yükselişiniz ve yüksek enerjilere temas etmeniz açısından oldukça önemli bir anahtardır.

Zihnimizi Nasıl Daha Verimli Çalıştırabiliriz?

Çoğu zaman zihinimizi nasıl daha hızlı ve verimli çalıştırabiliriz, bedensel olarak da nasıl daha aktif ve canlı olabiliriz, nasıl daha çabuk hatırlayabilir ve farkındalığımızı yükseltebiliriz diye sormaktasınız.

Bunun en önemli anahtarlarından bir tanesi doğru ve verimli meditasyon çalışması yapmaktır. Çünkü doğru ve verimli meditasyon çalışmaları sizin ruh ve beden münasebetinizi gevşeterek, bedeni rahatlatıp ruha serbestlik sağlar yani şuuru serbest bırakarak, diğer boyuta geçişi kolaylandırır ve o enerjiyi emmeye, bilgilerini fark etmeden de olsa kendi ruhunuza indirmeye başlar, evrensel bilgilere daha rahat nüfuz edersiniz, böylece burada daha çabuk ve daha rahat bir açılma gerçekleştirir, gereksiz konuları dert etmekten ve kendini kendinizi tüketmekten daha çabuk kurtulabilirsiniz.

Meditasyon sürekli uygulanmalıdır. Mutlaka en verimli hali bulunmalıdır ve tam kapasite bir verim alınmalıdır. Böylece daha hızlı gelişmeler kaydedebilirsiniz. Bu şu anda bu gezegende yaşayan bizler için gelişme yolundaki, en önemli anahtarlardan bir tanesidir.

Olumlu Telkinler

Zihin ve beden enerjilerini yükseltme pratiklerinden bir diğeri de gün içinde kendi kendine yapılan olumlu telkinlerdir. Bunlara da devam edilmesi gerekir. Kendinizi ne zaman yaşamınızdan şikayet eder ve yaşamı olumlamaz halde yakalarsanız, hemen bir saniye durup, derin bir nefes alın, hatta bunu cam önünde yapsanız daha da iyi olur. Ve sonra kendiniz için saptadığınız olumlu telkinleri ısrarlı bir biçimde tekrar etmeye devam edin. Bir süre sonra bu sizde neredeyse otomatik bir alışkanlık olacak, kendinizi olumsuz şeyler düşünürken her yakaladığınızda aynı şeyi büyük bir rahatlıkla yapar hale geleceksiniz. Bu yapılan olumlu telkinler ve devam edilen mantralar bizleri yukarıya çekecek, enerjimizi güçlendirecek çalışmalardır.

Negatif Tesirlerden Arınma

Denize girdikten sonraki dinlenmişlik ve arınmışlık halini hepimiz biliriz. Havuza girdiğimizde ise bunu hissetmeyiz. Nedeni sudaki tuzdur. Tuzlu su bedende birikmiş negatif elektriği iletkenliği sayesinde sizden alır götürür. Sizler de akşam eve geldiğinizde bütün günün üzerinizde bıraktığı ağır etkiler ve stresten kurtulmak için ya da toplantı, sınav gibi üzerinizde gerilim yaratan durumlardan önce ellerinizi bir miktar ( 1 litre suya iki çorba kaşığı tuz yeterli ) tuzlu suyla yıkadığınızda bu birikmiş olan negatif elektrikten kurtulur ve arınırsınız. Duş alırken de arada tuzlu suyu başınızdan aşağıya dökerseniz tam ve net sonuçlar alırsınız. İş dönüşü ayaklarınızı tuzlu suyla yıkamak tahmin ettiğinizin ötesinde bir yarar sağlar. Bu pratiklerin hepsini tek başınıza yapabilirsiniz eğer tek başına olmuyor, çok sormak istediğim soru var diyorsanız o zaman size sempatik ve uyumlu gelen bir yoga-meditasyon merkezi araştırmaya başlayabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Enerji Yükseltmek İçin Yorum Yap