Erkeklerde Memede Acı

Erkeklerde Memede Acı Erkekte Memede Şişlik - Bu makaledeki notlar: erkeklerde memede şişlik erkeklerde memede acı..

Erkekte Memede Şişlik Ve Dokununca Acıma?

ben 25 yaşında 3 yıllık evli bir erkeğim bebeğimiz olmadı çnk ben 21/01/2010 da sol testis varikosel ameliyatı oldum bazen testistlerimde de sancı oluyor fakat yeni bir sorun çıktı sol göğüsümde bir şişlik ve dokunduğum zaman acı ma var sağ taraftaki göğüsümde çok fazla yok acaba bu bir sorunmudur neden oldu ne gibi hastalığın belirtisidir.şimdiden çok teşekkür ederim.

Erkeklerde Göğüs Büyümesinin Nedenleri?

Jinekomasti, erkeklerde meme dokusunun büyümesine verilen isimdir, tek tarafta veya iki taraflı olabilir, memede hassasiyete ve ağrıya sebep olabilir. Bazı erkek çocukları veya erişkin erkeklerde meme bölgesinde normalden fazla yağ toplanması oluşabilir, bu duruma pseudojinekomasti (yalancı jinekomasti) denir.

Jinekomasti ile aynı şey değildir ve kozmetik görüntü dışında patolojik bir durum oluşturmaz. Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Bülent Koç, Mynet okurları için yazdı.

Meme büyümesinin normal olarak kabul edildiği, üç yaşam dönemi vardır. Fizyolojik jinekomasti denilen bu devreler: 1- Yenidoğan devresi, 2- Ergenlik Devresi, 3- İleri yaşlılık devresidir. Bu devrelerin tümünde jinekomasti oluşmasının asıl nedeni kanda dolaşan kadınlık hormonu olan estrojen hormonu miktarının, testesteron denilen erkeklik hormonundan fazla miktarda bulunmasıdır.Yenidoğan devresindeki jinekomasti, bebek anne karnında iken plasentadan geçen anneye ait estrojen hormonunun, erkek bebek kanında yüksek miktarda bulunmasıdır. Ergenlik çağında da estrojen hormon düzeyi testesterona göre relatif olarak fazlalık gösterir. Yaşlılıkta ise erkeklerde testesteron düzeyi düşer, bu da estrojen hormonunun rölatif olarak daha fazla olmasına yol açar.

Erkeklerde de meme başı altında az miktarda meme dokusu vardır, jinekomastide bu doku genişler, büyür ve kadın memesine benzer. Ergenlik çağında bu büyüme sıklıkla tek taraflıdır ve genellikle 12-15 yaşlar arasında oluşur. 14 yaşındaki erkek çocuklarında %65 ‘e varan oranda jinekomasti saptanmıştır. Bu durum genellikle 2-3 yıl içerisinde kendiliğinden düzelir. İleri yaşlarda oluşan jinekomasti ise sıklıkla iki taraflıdır, genellikle iki meme eşit oranda büyümez, yani asimetrik büyüme vardır.

Aşırı şişmanlığı olmayan erkeklerde meme büyümesine jinekomasti denmesi için en az 2 cm. çapta meme dokusu oluşmalıdır.

Jinekomasti terimi iyi huylu meme büyümesini ifade etmekle birlikte, bunun erkeklerde oluşabilecek meme kanserinden ayırdedilebilmesi önemlidir. Jinekomasti oluşmuş erkeklerde bu şişlik kansere dönüşmez ancak oluşan bir meme büyümesinin direkt olarak meme kanseri şeklinde başlayabileceği de unutulmamalıdır.

Jinekomasti oluşturan sebepler söyle sıralanabilir:

1.Estrojen hormonunu arttıran durumlar. Bunlar:
a)Testislerden veya testis dışı bazı tümörlerden ( deri, akciğer, karaciğer, böbrek üstü bezi kanserleri) aşırı estrojen salgılanması.
b)Hipertiroidizm veya hipotiroidizm gibi endokrin sistem hastalıkları.
c)Siroz, aşırı yağlanma gibi karaciğer hastalıkları.
d)Uzun süreli açlık.

2.Androjenik hormonları ( erkeklik hormonu ) azaltan durumlar.
a)Yaşlılığa bağlı hormon azalması.
b)Testis çalışmasındaki yetersizlikler –

1.Doğuştan olan yetersizlikler
testis gelişmemesi
İnmemiş testis
genetik kromozom anomalileri

2.Sonradan oluşan yetersizlikler- Travma
Orşit (testis iltahabı)
Radyasyon
Hidrosel
Varikosel
Spermatosel

3.İlaca bağlı jinekomastiler- Estrojen hormonu içeren veya estrojen düzeyini etkileyen ilaçlar vardır. Bunlara bazı örnekler; digital, anabolik steroidler, marihuana gibi bazı uyuşturucu ilaçlar, cimetidin,ketakonazol,spiranolakton,furosemid,diaz epam,teofillin, anti tümor ilaçlardır.

4.Mekanizması bilinmeyen diğer nedenler.
-Akciğer hastalıları
-Göğüs duvarına travma oluşması
-AIDS
-Anksiyete ve stres

Ergenlik çağında oluşan jinekomasti tedavi gerektirmez, genellikle 2-3 yılda kendiliğinden geçer. Androjenik hormon yetersizliği olan durumlarda testesteron verilmesi meme büyümesinin gelişmesini sağlayabilir.

Jinekomastiye sebep olan ilaçların kesilmesi de problemi sonlandırabilir. Büyük jinekomastilerde cerrahi tedavi ile dokunun çıkarılması görünüm ve ağrı yönünden hem fiziksel hem de psikolojik rahatlama sağlayacaktır.

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Belirtiler: Bir hastalığın fiziksel belirtileri

Why You Need To Know Meme Kanseri Belirtileri Hakkında için
Meme kanseri olan böler ve kontrolsüz bir hızla çarpar bir hücreyi başlar. Kanser hücrelerinin küçük bir yığın çok hissedilir, bu nedenle meme kanserinin erken aşamalarında genellikle herhangi bir belirti var minik. Önce hissediyorum bir mamogram kanser tespit hangi neden yıllık tarama mamogram kadar önemli bir topak. Bazı iyi huylu meme koşulları kanser gibi, bu yüzden farkı bilmek güzel görünüyor, ve bir sağlık kaygı verici topaklar check out profesyonel olsun.

Belirtiler Anlamak
Meme kanseri için klasik semptom bir şişlik veya meme koltukaltı bulunur. Bu hastalığın agresif bir türü iltihaplı meme kanseri (IBC), tümör hücrelerinin tablolarında bu cilt istila ve döküntü benzer yetişir. Aylık kendi kendine meme sınavı (BSE) Doing göğüsleriniz ‘doku, konjonktürel değişiklikler, boyut sahibi olmak için harika bir yoldur ve cilt durumdur. Erken teşhis sağlığınızı korumak ve hayatta kalma oranlarını geliştirmek için en iyi yoldur. Eğer meme bir değişiklik hakkında bir sorum var bir klinik meme sınavı (CBE) doktor veya hemşire görmek için tereddüt etmeyin.

Belirtiler veya Feel Can See

* Veya memede şişlik (kütle) şişlik
* Koltuk altı (lenf düğümleri) şişlik
* Meme başı akıntısı (açık veya kanlı)
* Meme ağrı
* Ters () meme geri çektiği
Meme * pullu veya çukurlu cilde
* Memenin kalıcı hassasiyet
* Sıradışı göğüs ağrısı veya rahatsızlık

Belirtiler Meme Görüntüleme Seen On

Sıkı kümeler halinde * mikrokalsifikasyon
Dikenli (spiculated ile * Yoğun kitle) anahat

Bazı Belirtiler Advanced (Metastatik) Meme Kanseri
Evre 4 veya metastatik meme kanseri, bu hastalığın en ileri aşamasıdır. Metastatik meme kanseri vücudun diğer bölüme meme ve koltuk altı lenf düğümleri yayılmış ötesine sahip olarak tanımlanır.

* Kemik ağrısı (kemik metastaz)
* Nefes darlığı (akciğer metastaz)
Iştah içinde * damla (karaciğer metastaz)
* Kasıtsız kilo kaybı (karaciğer metastaz)
* Baş ağrısı, ağrı veya nörolojik zayıflığı (metastaz) olabilir

İnflamatuar Meme Kanseri (IBC) – saldırgan ve Unusual Belirtileri
Bu topaklar görünmez meme kanserinin bir türü iltihaplı meme kanseri (IBC) denir. Bu agresif kanser topaklar yerine yaprak yetişir, ve o, bir döküntü benzeyen yakın cilt işgal etti. It topikal krem veya antibiyotik ve yanıt vermez çok derhal tedavi edilmelidir. Belirtiler:

* Olgun meme boyutu ani bir artış (kadar bir kaç gün içinde bir fincan boyutunda)
* Meme derisinde olduğu ve sürekli bir hap veya krem tarafından rahatladım değil kaşıntı
* Göğüs deri rengi bir değişiklik, kırmızı, pembe veya koyu renkli alanlarda elde
* Meme aşırı dokunma, ya da daha sert ya da her zamankinden daha sıkı için sıcak
* Hangi düzenli döngüsü dışında meydana sıradışı ağrı,
* Bazen cilt dokusu, bir portakal cilde benzer bir değişiklik
* Meme cilt ülserleri (daha sonra) IBC sahne

Belirtileri Meme Kanseri rekürrens
Meme kanseri nüks olarak sınıflandırılır, bölgesel, yerel ve uzak. Uzak bir nüks () metastatik meme kanseri gelişmiş aynıdır. Yerel nüks tedavi sonra dönen veya orijinal tümör konuma yakın meme kanseri olduğunu. Genellikle etkili tedavi edilebilir. Bölgesel nüks göğüs duvarı kasları, ya da içinde collarbones hemen üstündeki lenf düğümleri senin göğüs kemiğinin altında bulunan olabilir ve boynunuza.

Lokal nüks Belirtiler:

* Küçük bir yumru veya döküntü eksizyon yara içinde, veya cilt altında

Bölgesel nüks Belirtiler:

* Aynı koltukaltı içinde şişmiş lenf düğümünün kanseri daha önce kaldırıldı
Collarbones veya boyun kenarlarında yukarıda * şişmiş lenf düğümleri

Yeni Bir Tümör değil mi Tekrarlama
Eğer yeni bir tümör görünür ve orijinal meme kanseri farklı bir patoloji varsa, bu bir nüks olarak kabul edilmez. Yeni bir ilköğretim, denir ve başlangıçta, etkilendi veya tersi memede meme farklı bir alanda ortaya çıkabilir. Yeni kanser tanısı ve bağımsız orijinal tümör dan tedavi.

Erkeklerde Meme Büyümesi

Erkeklerde meme büyümesi
Sema Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. İbrahim Aşkar “ergenlik sırasında ortaya çıkan jinekomasti bazen kendiliğinden ortadan kalkar, kalıcı Jinekomasti’nin tek tedavi yöntemi cerrahi müdahaledir.” dedi. Hormonal değişikliklere bağlı olarak jinekomasti en sık 13 yaş ya da daha büyük erkeklerde ortaya çıkıyor. Bu erkeklerin %90’ında meme büyümesi kendiliğinden bir yıl içinde geçiyor. Bunun nedeni ise ergenlik döneminde hormonal dengede oluşan değişiklikler meme dokusunda büyümeye yol açarken, belli bir sürede bu denge tekrar kurulduğunda meme dokusu kendiliğinden düzeliyor. Yetişkin erkeklerde ortaya çıkan jinekomastinin belirli bir nedeni olmadığını söyleyen Doç Dr. Aşkar, hepatit, siroz, akciğer hastalıkları, bazı kanserler, tiroid hastalıkları, testis hastalıkları, eroin ve benzeri uyuşturucu madde, steroid kullanımı ve bazı ilaçların kullanımının erkeklerde meme büyümesine sebep olabildiğini söyledi. Erişkin erkeklerde ortaya çıkan kendiliğinden geçmeyen jinekomastinin tedavisinin cerrahi müdahale olduğunu sözlerine ekledi. Cerrahi tedavide uygulanan yöntemler jinekomastinin derecesi ve tipine göre Liposuction ve/veya fazla meme dokusunun çıkarılmasıdır. Doç Dr. İbrahim Aşkar, sorunlarını önce, egzersiz ya da kilo kaybı ile düzeltmeye çalışmayan obez ya da aşırı kilolu erkekler için ameliyat önermediğini ifade etti. Ameliyat olmaya uygun hastalara ilk önce meme ultrasonu çekiliyor. Bu plastik cerrahlara meme dokusundaki büyümenin yağ dokusundan mı yoksa Glandüler dokudan mı oluştuğunu gösteriyor. Hastaya göre lokal veya genel anestezi tercih ediliyor. Yağ dokusu fazla ise ameliyat Liposuction ile kombine edilip, önce Liposuction yapılır, sonra da ters yarım daire şeklinde kesi ile meme ucu çevresinden girilerek, fazla meme dokusu çıkarılıyor. Ağır jinekomastili hastalarda deri dokusu da çıkarılması ve deri altına lastik dren denilen borular konulması gerekebiliyor. Ameliyat ortalama 20–60 dakika sürüyor. Ameliyat sonrası memede şişlik, ağrı ve morluk olabilir, ancak bu durum geçicidir. Meme ucu ve çevresinde uyuşukluk olabilir, bu durum da çoğu zaman geçicidir. Hasta aynı gün hastaneden taburcu edilir ve birkaç gün içine günlük aktivitelerine dönebilir.

Erkekler De Meme Kanseri Olabiliyor

Genellikle kadınlara özgü olduğu zannedilen meme kanseri, düşük oranda da olsa erkeklerde de görülebiliyor.

Vehbi Koç Vakfı (VKV) Amerikan Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü Uzmanı Dr. Canan Uzel, erkeklerde görülen meme kanseri seyrinin kadınlardaki ile aynı olduğunu belirtti.

Genel Cerrahi Bölümü Uzmanı Dr. Canan Uzel, kadınlara oranla daha nadir de olsa, erkeklerde de meme kanserinin görülebildiğine dikkat çekerek, “Görülme sıklığı coğrafi konuma göre değişiklik gösteren meme kanserine ABD’de her yıl bin 500 erkek yakalanıyor. Erkeklerde görülen diğer kanser türleri arasında yüzde 1’den daha az oranda görülen ‘meme kanseri’ olgusuna, ortalama olarak 60-70 yaş arasındaki erkeklerde daha çok rastlanıyor” dedi.

Özellikle ileri yaşlarda sık görülen “jinekomasti” ile meme kanserinin ayırımının dikkatle yapılması gerektiğini ifade eden Dr. Canan Uzel, jinekomastinin erkek meme kanseri için risk faktörü olmadığını ancak memede kitle ve yara oluşumu şeklinde belirtilerinin gözlenebildiğini söyledi. Dr. Uzel, “Erkek meme kanseri, hücre tipi ve özellikleri nedeniyle kadın meme kanseri ile benzer belirtilere sahip olsa da, erkek meme kanseri ile kadın meme kanserinin karşılaştırıldığı araştırmalar, erkeklerde meme

kanserinin kadınlardan daha hızlı seyrettiğini ortaya koyuyor. Hastalığın tanısının erkeklerde daha geç ilerlemiş dönemlerde konmasından da kaynaklanan bu durum, erkeklerde hastalığın seyrini de olumsuz etkiliyor” ifadelerini kullandı.

Dr. Uzel, erkeklerde meme kanserini oluşturabilecek risk faktörlerini şöyle sıraladı:

“Yüksek seviyede ve uzun sürede östrojen hormonuna maruz kalma, düşük androjen hormonu, karaciğer sirozu, testis hastalıklarında ve herhangi bir nedenle östrojen hormonu alınması, ailede meme kanseri hikayesi. Bu hastalık tanısını alan erkeklerin kız çocuklarında ve kız kardeşlerinde meme kanserine yakalanma riski 2-3 kat fazla oluyor. Bu nedenle bu gruba girenlerin tarama ve takip programlarına katılmaları öneriliyor.”

Dr. Uzel, meme kanserinin erkeklerde de memede, koltuk altında şişlik ve sertlik, meme üzerindeki deride kızarıklık, meme başında içeri çekilme ve memede ağrı şeklinde kendini gösterdiğini ifade etti. Dr. Canan Uzel ayrıca, kadınlarınki ile aynı tedavinin uygulandığı erkek meme kanseri vakalarında mastektominin (memenin alınması) cerrahi tedavi olarak uygulandığını belirterek, “Erkeklerde memede kozmetik kaygı olmadığı için meme koruyucu cerrahiler tercih edilmiyor. Cerrahi tedaviyi tamamlayıcı olarak

hastalığın evresine bağlı radyoterapi (ışın tedavisi), kemoterapi ve hormon terapi ana tedaviye ekleniyor” diye konuştu.

iha

Sponsorlu Bağlantılar

Erkeklerde Memede Acı” İçin 2 Cevap

Erkeklerde Memede Acı İçin Yorum Yap