Erkeklerde Memede Yağlanma

Erkeklerde Memede Yağlanma Erkeklerde Göğüs Büyümesi - Bu makaledeki notlar: erkeklerde gögüs sorunu erkeklerde memede yağlanma..

Erkeklerde Göğüs Büyümesinin Nedenleri?

Jinekomasti, erkeklerde meme dokusunun büyümesine verilen isimdir, tek tarafta veya iki taraflı olabilir, memede hassasiyete ve ağrıya sebep olabilir. Bazı erkek çocukları veya erişkin erkeklerde meme bölgesinde normalden fazla yağ toplanması oluşabilir, bu duruma pseudojinekomasti (yalancı jinekomasti) denir.

Jinekomasti ile aynı şey değildir ve kozmetik görüntü dışında patolojik bir durum oluşturmaz. Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Bülent Koç, Mynet okurları için yazdı.

Meme büyümesinin normal olarak kabul edildiği, üç yaşam dönemi vardır. Fizyolojik jinekomasti denilen bu devreler: 1- Yenidoğan devresi, 2- Ergenlik Devresi, 3- İleri yaşlılık devresidir. Bu devrelerin tümünde jinekomasti oluşmasının asıl nedeni kanda dolaşan kadınlık hormonu olan estrojen hormonu miktarının, testesteron denilen erkeklik hormonundan fazla miktarda bulunmasıdır.Yenidoğan devresindeki jinekomasti, bebek anne karnında iken plasentadan geçen anneye ait estrojen hormonunun, erkek bebek kanında yüksek miktarda bulunmasıdır. Ergenlik çağında da estrojen hormon düzeyi testesterona göre relatif olarak fazlalık gösterir. Yaşlılıkta ise erkeklerde testesteron düzeyi düşer, bu da estrojen hormonunun rölatif olarak daha fazla olmasına yol açar.

Erkeklerde de meme başı altında az miktarda meme dokusu vardır, jinekomastide bu doku genişler, büyür ve kadın memesine benzer. Ergenlik çağında bu büyüme sıklıkla tek taraflıdır ve genellikle 12-15 yaşlar arasında oluşur. 14 yaşındaki erkek çocuklarında %65 ‘e varan oranda jinekomasti saptanmıştır. Bu durum genellikle 2-3 yıl içerisinde kendiliğinden düzelir. İleri yaşlarda oluşan jinekomasti ise sıklıkla iki taraflıdır, genellikle iki meme eşit oranda büyümez, yani asimetrik büyüme vardır.

Aşırı şişmanlığı olmayan erkeklerde meme büyümesine jinekomasti denmesi için en az 2 cm. çapta meme dokusu oluşmalıdır.

Jinekomasti terimi iyi huylu meme büyümesini ifade etmekle birlikte, bunun erkeklerde oluşabilecek meme kanserinden ayırdedilebilmesi önemlidir. Jinekomasti oluşmuş erkeklerde bu şişlik kansere dönüşmez ancak oluşan bir meme büyümesinin direkt olarak meme kanseri şeklinde başlayabileceği de unutulmamalıdır.

Jinekomasti oluşturan sebepler söyle sıralanabilir:

1.Estrojen hormonunu arttıran durumlar. Bunlar:
a)Testislerden veya testis dışı bazı tümörlerden ( deri, akciğer, karaciğer, böbrek üstü bezi kanserleri) aşırı estrojen salgılanması.
b)Hipertiroidizm veya hipotiroidizm gibi endokrin sistem hastalıkları.
c)Siroz, aşırı yağlanma gibi karaciğer hastalıkları.
d)Uzun süreli açlık.

2.Androjenik hormonları ( erkeklik hormonu ) azaltan durumlar.
a)Yaşlılığa bağlı hormon azalması.
b)Testis çalışmasındaki yetersizlikler –

1.Doğuştan olan yetersizlikler
testis gelişmemesi
İnmemiş testis
genetik kromozom anomalileri

2.Sonradan oluşan yetersizlikler- Travma
Orşit (testis iltahabı)
Radyasyon
Hidrosel
Varikosel
Spermatosel

3.İlaca bağlı jinekomastiler- Estrojen hormonu içeren veya estrojen düzeyini etkileyen ilaçlar vardır. Bunlara bazı örnekler; digital, anabolik steroidler, marihuana gibi bazı uyuşturucu ilaçlar, cimetidin,ketakonazol,spiranolakton,furosemid,diaz epam,teofillin, anti tümor ilaçlardır.

4.Mekanizması bilinmeyen diğer nedenler.
-Akciğer hastalıları
-Göğüs duvarına travma oluşması
-AIDS
-Anksiyete ve stres

Ergenlik çağında oluşan jinekomasti tedavi gerektirmez, genellikle 2-3 yılda kendiliğinden geçer. Androjenik hormon yetersizliği olan durumlarda testesteron verilmesi meme büyümesinin gelişmesini sağlayabilir.

Jinekomastiye sebep olan ilaçların kesilmesi de problemi sonlandırabilir. Büyük jinekomastilerde cerrahi tedavi ile dokunun çıkarılması görünüm ve ağrı yönünden hem fiziksel hem de psikolojik rahatlama sağlayacaktır.

Erkeklerde Meme Büyümesi Nasıl Giderilir?

erkeklerde meme büyümesin giderebiliriz

Tüylenme Sorunu (hirsutismus)

TÜYLENME SORUNU (hirsutismus)
“Erkek tipi kıl bölgeleri” olarak kabul edilen üst dudak üstü, çene kemiği üstü ve yanaklar, göğüs kafesi üstü bölge ve göbek çevresi, kasık ile göbek arasındaki orta hat, bacakların iç yüzleri, sırt, kalça ve kasıklar gibi bölgelerde kıllanma oluşması durumunda kadında “tüylenme” veya tıbbi adıyla hirsutismus’tan bahsedilir.
Dikkat: Genetik özelliklere bağlı olarak bazı kadınlarda bu bölgelerde de ince ve hatta bazen daha kalın ve koyu renkli kıllar olabilmekte ve bu durumlarda kadınlar muhtemel bir hormonal bozukluk endişesiyle doktora başvurabilmektedirler. Bu tür durumlarda yapılan hormonal incelemeler çoğu durumda normal sonuçlanmakta ve epilasyon ile kıl köklerinin alınması dışında kalan tedavi yöntemleri sonuç vermemektedir.
Burada ele alınacak olan sorun, “erkek tipi kıl bölgelerindeki” kılların dikkati çekecek ve estetik sorun yaratacak şekilde büyümüş olmasıdır. Çoğu zaman beraberinde başka türlü hormonal dengesizlik çağrıştıran belirtilerin de görüldüğü bu tür bir durumda doktora başvurulması özellikle üreme çağında olan kadınlarda nedenin aydınlatılması ve tedavinin başlatılması açısından son derece önemlidir.

Kıllar Hakkında Genel Bilgiler
Vücudumuzu kaplayan kıllar kıl kökü adı verilen yapının bir ürünüdür. Vücudumuzdaki kılların dağılımı ve yoğunluğu genetik olarak belirlenmiştir ve ayak tabanı, avuç içi gibi bölgeler hariç vücudumuzu kaplayan cildimizin tüm alanlarında kıl kökleri mevcuttur. Bu kıl köklerinin bazıları gözle görülmeyecek incelikte kıl üretimi yaparlarken bazıları aktif olarak kıl üretimi yapar ve cinsiyet, ırk, yaş, hormonal durum gibi etkenlere göre vücutta daha az veya daha belirgin olan bir tüylenme paterni oluştururlar.
Kıl kökleri kendilerine hormonlar tarafından verilen emirler doğrultusunda sürekli olarak kıl üretir ve üretilen bu kıl kendiliğinden dökülene veya kesilene kadar o bölgede durur. Vücudun her bölgesindeki kılın kendine özgü uzama hızı (hızlı uzayan, yavaş uzayan) ve sınırı (uzamaya sürekli devam eden veya belli bir uzunluktan sonra çok yavaş uzayan, ömrü (uzadıktan sonra kısa zamanda dökülen veya sürekli kalan) ve renklenme (açık renk, daha koyu renk) şekillenme (düz veya kıvrılan) özelliği vardır ve kıl kökleri kendilerine atfedilen bu özelliklere göre üretim yaparlar.
Saçlarımızdaki kıllar uzama hızı yüksek, uzama sınırı geniş olan yani oldukça büyük uzunluklara ulaşabilen özelliktedir. Bunun yanında kollarımızdaki kıllar çok yavaş uzayan ve aynı uzunlukta kalan izlenimi veren kıllardır.
Kıl köklerinin hepsi aynı anda üretim yapmazlar. Bunun yerine bir kısmı aktif olarak kıl üretirken bazıları gelişme, bazıları dinlenme aşamasındadır. Yine hormonlar tarafından yönlendirilen bu durum kılların aynı anda birden çıkmasını ve birden dökülmesini engeller.
Kıl köklerini yöneten hormonlar androjen hormonlar adı verilen (daha çok bilinen adıyla “erkeklik hormonları”) adı verilen bir grup hormondur. Bu hormon grubuna “erkeklik hormonları” adı verilmiş olmasına karşın gerçekte kadında da bu hormonlar daha düşük seviyelerde üretilirler.
Androjen hormonlar kadınlarda temel olarak yumurtalıklar ve böbreküstü bezinde üretilirler ve buradan kana verilirler.

Tüylenme Neden Olur?
Herhangi bir nedenle “erkeklik hormonlarının” salgısı arttığında kana daha fazla hormon geçer ve kıl köklerine daha fazla hormon ulaşır. Fazladan ulaşan bu hormon kadınlarda normalde istirahat halinde olan erkek tipi kıl bölgelerinde kıl üretiminin artmasına neden olur ve hormon üretiminin derecesine göre hafif veya şiddetli tüylenme belirtileri ortaya çıkar. Kadınların erkeklik hormonlarının fazlasına hassas olan cilt bölgelerinde kıl üretimi artışı dışında diğer bir sorun da yağ üretiminin artması nedeniyle ortaya çıkan sivilcelenme sorunudur.
Erkeklik hormonları istirahat halinde olan kıl köklerini uyardığında oluşan kıllar koyu ve serttir ve bir kez üretim yapmaya başlayan kıl kökü bu üretimini durmaksızın sürdürür.
Kadında erkeklik hormonu üretimini artıran durumlar arasında en sık görüleni polikistik overdir. Yumurtlama bozukluğu zemininde gelişen bu durumda yumurtalıklardan fazla miktarlarda erkeklik hormonu salgısı olur ve adet düzensizliğine ek olarak sıklıkla tüylenme belirtileri ortaya çıkar.
Hormon üretimini artıran ve nispeten ender görülen durumlar böbreküstü bezinin genellikle kalıtsal olan bozukluklarıdır.
Bazı tiroid bezi hastalıkları, hipofiz bezi hastalıkları ve hormon salgısı yapan kist veya kitleler de kadında tüylenme sorunu yapabilirler.
Sürekli olarak kullanılan bazı ilaçlar da kadında tüylenme sorununa neden olabilen diğer bir etkendir.
Tüylenme bazı durumlarda hormon seviyeleri normal olmasına karşın da ortaya çıkabilmektedir. Bu, kıl köklerinin düşük seviyelerdeki hormonlara bile hassas olmasından kaynaklanan bir durumdur. Bu tür durumlarda tüylenme dışında başka tür hormonal dengesizlik belirtileri ortaya çıkmaz.

Tanı ve Tedavi İşlemleri
Tüylenme her zaman ciddiye alınması gereken bir durumdur. Yapılan tıbbi değerlendirme sonrasında yapılacak ilk ayrım hormon seviyelerinin yüksek olup olmadığı, seviyelerin yüksek olması durumunda bu yüksekliğin kaynağıdır (yumurtalık veya böbreküstü bezi veya çok ender görülen diğer kaynaklar).
Hormon seviyelerinin normal olması sıklıkla rastlanan bir durumdur ve bu durumda belirtiyi oratadan kaldırmaya yönelik çeşitli ilaçlar veya tüy giderici yöntemler kullanılır.
Hormon seviyelerinin yüksek olması durumunda kaynağı baskılayıcı hormonal tedavi yöntemleri uygulanır. Üretime başlamış kıl köklerinin üretimini kesmek zor olduğundan bu tedavi ancak yeni kılların çıkmasını engelleyebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Erkeklerde Memede Yağlanma İçin Yorum Yap