Esneyerek Nefes Alma

Esneyerek Nefes Alma Nefes Alamama - Bu makaledeki notlar: nefes darlığı belirtileri esneyerek nefes alma..

Nefes Darlığı Kanser Belirtisi Olabilir Nefes Darlığı Da Akciğer Kanserinde Sık Görü

Nefes darlığı kanser belirtisi olabilir

Nefes darlığı da akciğer kanserinde sık görülen bir belirtidir, ancak bu da erken bir belirti değildir. Nefes darlığı doğrudan kanserle ilgili olabileceği gibi, bu hastalarda sık görülen kronik bronşit, amfizem, zatürree, amboli… gibi hastalıklara bağlı olarak da gelişebilir.

Akciğer kanserine bağlı nefes darlığının sebebi tümörün bronşu tıkaması ya da akciğer içinde yayılması ve çok yer işgal etmesi olabilir. Bazı hastalarda akciğer zarları arasında sıvı toplanması da nefes darlığına yol açar.

Hırıltılı solunum, astım, kronik bronşit gibi hastalıklarda daha çok rastlanırsa da, akciğer kanserinin bir belirtisi olabilir.

İştahsızlık, halsizlik ve kilo kaybı… gibi belirtiler, hastalığın geç döneminde, kanser ilerlediğinde ortaya çıkar. Kilo kaybının fazla olması, ilerlemiş hastalık belirtisidir ve bu hastalar genellikle tedaviye iyi cevap vermezler.

Akciğer kanseri komşuluk yoluyla ya da lenf düğümlerini büyüterek çeşitli belirtilere neden olur. Bunlar da hep ilerlemiş hastalık belirtileridir. Ses kısıklığı, hıçkırık, yutma güçlüğü, kol ağrısı, yüzde ve göğsün üst kısımlarında kızarma ve şişmeler, boyun damarlarının genişlemesi… gibi.

Nefes Darlığı Farklı Hastalıkların Belirtisi Olabilir

Nefes darlığı farklı hastalıkların belirtisi olabilir

Çoğu zaman ciddiye almadığımız nefes alamama durumu bazı hastalıkların belirtisi olabiliyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr.Mete Duruk nefes darlığının takip edilmesi gereken ciddi bir sağlık sorunu olduğuna dikkat çekiyor.

BSK Konya Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Mete Duruk �Nefes darlığı hava açlığı nefes almada güçlük solunumda hoşa gitmeyen ve kişiyi rahatsız eden bir farklılık soluk alamama veya göğüste sıkışma hissi olarak tanımlanabilir. Tıpta ��DİSPNE�� olarak adlandırdığımız nefes darlığı tamamen subjektif bir yakınma olup hem hasta hem de sağlıklı kişilerde görülebilir. Göğüs Hastalıkları uzmanlarına en sık başvuru şikayetlerinden biridir. Sağlıklı kişilerde yüksek rakımda yaşamak ağır egzersiz yapmak gibi durumlarda ortaya çıkabilen nefes darlığı metabolizmanın hızlanmasına bağlıdır ve normal sayılabilir. İstirahat halinde günlük işleri yaparken veya az bir efor sonrası gelişen nefes darlığı çoğunlukla bir hastalığın belirtisidir ve doktora başvurup incelenmesi gerekir.�� dedi.

KALP YETERSİZLİĞİ ANEMİ NEFES DARLIĞINA NEDEN OLUR

Solunum sistemi ve/veya dolaşım sisteminin vücudun ihtiyacını karşılamada yetersiz kaldığı durumlarda nefes darlığı meydana gelir diyen Duruk �Örneğin astım gibi havayolu hastalığı olan bir kişide akciğerlerin yeterince havalanamaması nefes darlığına neden olurken kalp yetersizliği gibi kalbin pompa gücünün zayıfladığı durumlarda sisteme yeterince kan sunulamaması nefes darlığına yol açar. Bunların dışında anemi (kansızlık oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerimizin azlığı) de önemli bir nefes darlığı nedenidir�� diye belirtti.

KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Daha çok kimlerde nefes darlığı görülür sorusuna Duruk “Nefes darlığı birçok hastalıkta görülebilmekle beraber en sık akciğer ve kalp hastalıklarında ortaya çıkmaktadır. Ani ve şiddetli bir şekilde ortaya çıkan nefes darlığı akciğer embolisi (akciğer damarlarına pıhtı atması) pnömotoraks (akciğerin sönmesi) akut astım atağı pnömoni (zatüre) kalp krizi gibi acil müdahale gerektiren hastalıkların ilk bulgusu olabilir. Eforla gelişen zaman içinde giderek artan nefes darlığı ise kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) interstisyel akciğer hastalıkları akciğer kanseri akciğer zarı hastalıkları iskemik kalp hastalığı kapak hastalıkları kalp yetersizliği anemi göğüs kafesi deformitesi veya kas hastalıklarına bağlı olarak görülebilir. Ayrıca akut bronşit ve zatürenin ilk bulgusu nefes darlığı olabilir��dedi.

ANİ GELİŞEN NEFES DARLIKLARI TEHLİKELİDİR

Kişinin nefes darlığı hissetmesi doktora başvuruyu gerektirir diyen BSK Konya Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Mete Duruk �Özellikle ani gelişen şiddetli nefes darlığı acil durumdur ve hızla doktora başvurmak hayat kurtarıcı olacaktır. Fizik muayene ve hayati bulgular yol göstericidir. Öncelik sırası doktor tarafından belirlenmek üzere akciğer grafisi solunum fonksiyon testleri tam kan sayımı EKG kardiyak EKO kardiyopulmoner egzersiz testleri gibi ileri tetkikler ile nefes darlığına yol açan hastalık tespit edilebilir. İleri tetkiklerde nefes darlığına sebep olacak herhangi bir bulguya rastlanmaz ise psikojenik nefes darlığı düşünülebilir. Bu durum hastanın altta yatan bir hastalığı olmaksızın nefes darlığı hissetmesidir�� diyerek görüş belirtti.

HASTALIK DEĞİL BELİRTİ

Nefes darlığı nasıl tedavi yöntemi ile de bilgi veren Uzmanı Dr. Mete Duruk �Nefes darlığı bir hastalık değil belirtidir. Tedavi nefes darlığına sebep olan hastalığın tanısını koymak ve uygun şekilde tedavi etmek ile olur. Örneğin astım atağı geçiren hastaya bronş gevşetici ilaçlar vererek akciğer zarları arasında sıvı toplanmış ise sıvıyı boşaltarak kansızlığı bağlı ise anemi tedavisi yaparak nefes darlığını tedavi edebilirsiniz.��dedi

TEDAVİ EDİLMEZSE…

Tedavi edilmediği takdirde “Ani gelişen ve şiddetli nefes darlığı ile ortaya çıkan ve acil müdahale gerektiren akciğer embolisi akciğerin sönmesi kalp krizi ağır astım atağı zatürre ve solunum yetersizliği gibi hastalıkların müdahalesinde gecikmek hastanın hayatına mal olabilir” diyen Dr. Mete Duruk şunları söyledi “Hızla en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) interstisyel akciğer hastalıkları gibi hastalıklarda nefes darlığı önce eforla ortaya çıkar süreç içinde sinsice ve yavaşça ilerleyerek şiddetini artırır. Hasta nefes darlığı ile yaşamaya o kadar alışır ki bu durumu normal solunum sanar hale gelebilir ve doktora başvurmaz. Bu durum hastalığının ilerlemesine ve hastanın solunum yetersizliğine girmesine sebep olabilir. Nefes darlığına sebep olan hastalığının tespit edilip uygun şekilde tedavi edilmesi hastalığın ilerlemesini önleyecek ve hastanın hayat kalitesini artıracaktır.��

Nefes Darlığı Hakkında – Nefes Darlığı Belirtileri – Nefes Darlığı Sebepleri

Nefes Darlığı Çekenlere
Nefes Darlığı Hakkında – Nefes Darlığı Belirtileri – Nefes Darlığı Sebepleri

Nefes darlığı çekenler.Nefes darlığı, astım, kalp yetmezliği, akciğer kanseri ve bronşit gibi pek çok hastalığın belirtisi olabiliyor.

Alman Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Çiğdem Serttürk, nefes alma zorluğu ya da hava açlığı olarak bilinen nefes darlığının, oluş saati ve şekli gibi bilgilerin büyük önem taşıdığını anlattı:

“Nefes darlığının ani ya da süreğen olması, günün hangi saatinde olduğu istirahat veya eforla ilgisi, yatarken mi yoksa otururken mi olduğu çok önemlidir.

Nefes alırken zorlanmak ile nefes verirken zorlanmak arasında pek bir fark yokmuş gibi gelirken, hekim için hastalıklar arasında ayırıcı tanıya götürücü bilgidir.

Üst solunum yolu hastalıklarında nefes almada problem varken, astım ve müzmin bronşitte soluğu vermede zorluk vardır. Özellikle gece gelen nefes darlıkları hastayı uykudan uyandırır. Arkasında astım ve ya kalp yetmezliği bulunabilir.”

Böbrek ve şeker hastaları dikkat!

Nefes darlığının bazı hastalıklarda dikkatle takip edilmesi gerektiğinin altını çizen Dr. Serttürk “böbrek ve şeker hastalığı olanlarda ani başlayan nefes darlıkları çok önemlidir acil durum gösterir ve hemen doktora başvurmalıdırlar” dedi.

Serttürk, “hasta, gece yatarken hasta eşi tarafından ‘nefes almıyor’ diye uyandırılıyor ise arkasında uyku apne sendromu yatıyor olabilir” yorumunda bulundu.

Gebelikte belirli aylarda nefes darlığı hissedilebildiğini de vurgulayan Dr. Serttürk, “burada problem akciğerden çok gebeliğe bağlıdır ve geçicidir. Gebe olan bir kişi, çoğunlukla sık nefes alarak solunum sıkıntısını ortadan kaldırmaya çalışır” dedi.

Dr. Çiğdem Serttürk, nefes darlığının tedavisinin altta yatan sebebe yönelik olduğunu vurgula*****, “astım ve kronik akciğer hastalığı tanısı var ise, hava yollarının iltihabı veya spazmını azaltan ilaçların yanı sıra oksijenle tedavi gerekebilir” diye konuştu.

Kalp yetmezliği tanısı konulmuşsa, ilaçlı tedaviye başlanması gerektiğini belirten Serttürk, herhangi bir enfeksiyon varsa da antibiyotikler alınması gerektiğine değindi.

Nasıl korunmalı?

– Sigarayı bırakın.

– Allerjenler, toz ve toksit maddelerle temastan kaçının.

– Günlük aktivitelerinizde nefes darlığı çekiyorsanız molalar vererek dinlenin.

– Havalandırılmış ve açık ortamlarda vakit geçirmeye çalışın.

– Fazla kilolarınızı vermeye ve ağır yemekler yememeye özen gösterin.

– Ani başlayan ve uzun süren nefes darlıklarında doktorunuza başvurun.

– Solunum, kulak-burun-boğaz, kalp vb. hastalıklarımızın takip ve tedavilerini özenle yaptırın.

– Koşullarınıza uygun bir spor yapma alışkanlığı edinin.

– Düzenli bir yeme içme alışkanlığını ilke edinin.

Nefes darlığı dereceleri

Birinci derece: Hızlı yürüyüşlerde, hafif koşularda veya merdiven çıkarken ortaya çıkan nefes darlıkları

İkinci derece: Yürüyüş halinde ortaya çıkan nefes darlıkları

Üçüncü derece: Günlük olağan işleri yaparken ortaya çıkan nefes daralmaları

Dördüncü derece: Nefes darlığının en ağır formudur. Kişiler oturduğu yerde nefes darlığı çeker ve uyumakta zorlanırlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Esneyerek Nefes Alma İçin Yorum Yap