Etkin Engellemeler Var

Etkin Engellemeler Var Cep Telefonlarında Etkin Yönlendirme Nedir - Bu makaledeki notlar: cep telefonu bozma etkin engellemeler var..

Cep Telefonun Mu Var?

Teknoloji tüm dünya da büyük bir hızla ve önü alınamaz bir şekilde ilerlerken biz genellikle teknolojinin değil bunu kapitalleştirmiş yan ürünlerinin besleyiciliğini ve tutsaklığını yapmaktayız. Günlük hayatımızda kullandığımız televizyon, bilgisayar ve cep telefonları başta olmak üzere birçok elektronik alet, baş ağrısının, uykusuzluğun ve işitme zorluğunun tetikleyici unsurları arasında yer alıyor. Özellikle cep telefonu kullanımının beyin aktivitesinde etkili zararları bulunmaktadır.

Bilgisayarımızı sadece msn için kullanırken telefonlarımızı ise bilgisayar gibi kullanmaya çalışıyoruz tersi olması gerekirken.

Ve telefon!!!

Cep telefonu teknolojinin geliştirmiş olduğu en vazgeçilmez alışkanlıklarımızdan biri hiç kuşkusuz. Ancak teknolojik her ürünün olduğu gibi, cep telefonlarının da yararları kadar zararları var.

İsviçre’de yapılan bir araştırmaya göre insanlar günde en az iki saatlerini cep telefonlarıyla geçiriyorlar. Bu 24 saatlik bir gün için hiç de azımsanabilecek bir süre değildir.

‘Uzmanlar, cep telefonlarının kısa vadeli zararlarını; “görüş alanında daralma, kalp rahatsızlıkları, kalp pilinin bozulma riski, hafıza zayıflaması ve beyin tümörü riski, yoğun stres ve yorgunluk hissi, kalıcı işitme bozuklukları, konsantrasyon ve dikkat bozulması, embriyo gelişiminin zarar görmesi, kulak çınlaması ve kulaklarda ısınma, kadınlarda düşük riskinin artması, işitmede geçici aksaklıklar oluşması, kan hücrelerinin bozulması, baş ağrısı ve sersemleme, bağışıklık sisteminin bozulması” olarak sıralıyor.

Uzun vadeli zararlarının ise , “yüksek tansiyon, genetik yapının bozulması, sperm sayısının azalması, beyaz kan hücresi (lenfoma) kanseri, cilt kanseri, kan beyin bariyerinin zedelenmesi” olduğunu kaydediyor.’

Peki bu zararlardan kendimizi nasıl koruyabiliriz:

Cep telefonunu kendinizden en uzak mesafeye bırakalım.

Cep telefonu görüşmelerini mümkün olduğunca kısa tutalım.

Acil durumlar hariç çocuklara cep telefonu kullandırmayalım.

Hamilelik süresince cep telefonunu acil durumlar dışında kullanmayalım. ( bu erkekler için geçerli olmayabilir tabi )

Cep telefonunu bir kulaklık aracılığıyla kullanmaya çalışalım.

Konuşma dışında cep telefonunun ekstra özelliklerini kullanmaktan kaçınalım, çoğu kişi bilgisayar gibi kullanmaya çalışmakta bunun için pc kullanmak hem çok daha kolay hem de tehlikesizdir.

Kısa bilgi gönderiminde SMS kullanmak.

Cep telefonlarının en çok radyasyon yaydığı zamanlar, telefonun çaldığı ve çevirdiğiniz numaranın bağlandığı anlardır. Bağlantı esnasında cihazı baş bölgemizden uzak tutmak ve yaklaşık 10-12 sn sonra yaklaştırmak daha sağlıklı olacaktır.

Ve en önemli unsur cep telefonlarımızı vücudumuzun bir uzvu olarak görmekten vazgeçmektir Türkiyeli kullanıcılarımız için bunun çok zor olduğunu biliyorum ama ne yapalım ki öyle:)

Zararlarının haricinde kullanırken ücretlendirmede sorun yaşamamanız için bir kaç tavsiye:

Bazen farkında olmadan cihaz üaerinden yönlendirme gerçekleştirmiş olabiliyoruz bu da sizin ve sizi arayanların aynı anda ücretlendirmenizi sağlamaktadır aynı zaman da mesaj alım ve gönderiminizi de engeller, bunun kontrolünü ve varsa yönlendirme iptal işlemini cihazınız üzerinden ##002# arama tuşuna basarak gerçekleştirebilirsiniz, böylecevarsa yapmış olunan yönlendirme iptal olacaktır.

Ve yine bazen nasıl oluyorsa farkında olmadan çağrı engelleme işlemi gerçekleştiriyor ve arama yapmamızı ve arama almamızı engelleyebiliyoruz bunun kontrol ve iptali için eğer servis sağlayıcınızın size verdiği dört haneli şifreyi değiştirmediyseniz #35*1111# arama tuşuna sms engellemesini kaldırmak için #33*1111# arama tuşuna basınız lütfen.

Ve yine farkında olmadan ( öyle olmasını istiyorum çünkü farkında olarak böyle bir şeyi tercih edip sonra moron gibi ben böyle bişey yapmadım diye diretmek hoş olmuyor) bazı özel servislerden faydalanabiliyoruz bunlar ücretsiz eğlence servis hizmeti sunduklarını belirten ve ilk ürün talebinden sonra abonelik oluşturan ve sürekli ücretlendirilmenizi sağlayan özel firma hizmetleridir. Hiç bir kar amaçlı kurulan firma ücretsiz ürün ve hizmet sunumu yapmaz eğer böyle bir dertleri olsaydı baba ocağı tekkesi kurarlardı lütfen bu tür servislerden faydalanmak istediğiniz zaman servis sağlayıcınızı yani kullandığınız operatörün müşteri hizmetlerini arayarak ücretlendirilmesi hakkında bilgi alınız ve yaşadığınız bir kontör düşümü ya da fatura sorununuz varsa bunun altında özel içerik ücretlendirmesi olabilir bunun kontrolünü gerçekleştiriniz lütfen.

Bir diğer konu ise yeni alınan faturalı hatlardan devlete ödenen özel iletişim vergisi ve ruhsat ücreti 2008 senesi için 38 ytl olarak belirlenmiştir ve 1999 depreminden sonra alınan %25 oranında özel iletişim vergisi kaldırılmamış devam ettirilmiştir. Servis sağlayıcılarınız vergilere müdahale edememektedir bunun için kullanıcılar olarak varsa tabi şikayetimizi Telekomünikasyon kurumuna ilgili bir dilekçeyle iletebilirsiniz.

En iyisi de telefonu değil yüz yüze iletişimi tercih ediniz. Eskiden telefon mu varmış canım ve olmadığı halde herkes buluşabiliyor birbirlerinden haberdar olabiliyorlarmış.

Yüz yüze görüşmelerin egemen olduğu bir iletişim türü diliyorum…

alıntı

Sponsorlu Bağlantılar

Etkin Engellemeler Var İçin Yorum Yap