Everest Dağı Yüksekliği

Everest Dağı Yüksekliği Everest Yüksekliği - Bu makaledeki notlar: everest dağının yüksekliği everest dağı yüksekliği..

Dünyanın En Uzun Dağı Everest Değilmiş

Kaç burun deliğimiz ya da kaç duyumuz var? Penisilini kim keşfetti? Kaç Osmanlı padişahı vardı? Günde kaç saat uyumak gerekir? Bukalemunlar gerçekten ortama göre mi renk değiştirir? Bu ve buna benzer tam 210 sorunun yanıtını veren Cahillikler Kitabı bilmediklerimiz ve yanlış bildiklerimizi sorguluyor. İşte Cahillikler Kitabı’ndan sizler için seçtiklerimiz

Yükseklik ayrı uzunluk ayrı

DÜNYADAKİ en uzun dağ Manua Kea’dır. Burası Hawaii adasındaki en yüksek noktadır. Bu dağın deniz seviyesinden yüksekliği 4206 metre ama deniz yatağından zirvesine kadar olan yüksekliği 10200 metredir; yani Everest’ten 1352 metre daha uzun… Dağlar söz konusu olduğunda en yüksek deyince deniz seviyesinden zirveye kadar olan, en uzun deyince ise dağın dibinden tepesine kadar olan ölçü anlaşılır. Böylece 8848 metrelik Everest Dağı en yüksek dağ iken en uzun dağ değildir.

Su mavidir

ALIŞILDIK cevap suyun rengi olmadığıdır; su şeffaf ya da saydamdır ve denizin mavi görünmesinin tek sebebi gökyüzünün deniz üzerine yansımasıdır. Yanlış. Su aslında mavidir. Son derece soluk bir tonudur ama mavidir. Bunu doğada, kardaki derin bir deliğe ya da donmuş bir şelalenin kalın buzlarının içine baktığınızda görebilirsiniz. Çok büyük ve çok derin beyaz bir havuzu suyla doldurup içine baktığınızda su mavi görünecektir. Ancak gökyüzünden yansıyan renk de kesinlikle önemli bir rol oynar. Örneğin bulutlu bir günde deniz tam mavi görünmez.

Sindirella’nın ayakkabısı camdan mıydı?

HAYIR, sincap kürkünden… Masalın bilinen halini 17’nci yüzyılda yazıya döken Charles Perrault, Ortaçağ masalında vair (sincap kürkü) olarak geçen kelimeyi yanlış anlamış ve vere (cam) olarak yazmıştır. Sindirella eski ve evrensel bir hikayedir. Çince versiyonu 9’uncu yüzyıla dayanır ve Perrault’nun yazdığından önce 340 farklı versiyonu vardır. Bu versiyonların hiçbirinde camdan ayakkabıdan bahsedilmez. Orijinal Çin hikayesi Yen-Shen’de ayakkabılar altın tabanlı ve bağcıklıdır. İskoçya versiyonu Rashie-coat’ta ise sazlıklardan yapılmıştır. Perrault’nun hikayesini uyarladığı Ortaçağ Fransız efsanesinde ise ayakkabılar pantoufles de vair yani sincap kürkünden yapılmıştır.

Bir mavi balina en fazla greyfurt yutar

MAVİ balinanın boğazının dışındaki her yeri çok büyüktür. 32 metrelik uzunluğuyla şimdiye kadar yaşamış en büyük hayvandır. Dili bir filden ağırdır, kalbi bir araba boyundadır, midesi bir ton yiyecek alır. Ancak bir mavi balinanın boğazı onun yemek deliğiyle (küçük bir yemek tabağı boyunda) hemen hemen aynı çapa sahiptir. O yüzden yutabileceği en büyük şey bir greyfurttur.

Acı biberin en acı kısmı neresidir?

ACI biberin en acı kısmının çekirdekleri olduğuna inandırıldık ama durum öyle değil. Asıl acı olan kısım o çekirdeklerin tutunduğu merkezdeki zardır. Bu zar en fazla kapsaisin içeren kısımdır. Kapsaisin bibere acılığını veren renksiz, kokusuz bileşiktir. Biberin acılığı Scoville Ölçeği’yle ölçülür. Örneğin bir jalapeno biberi 4 bin 500 Scoville acı birimidir. Dünyadaki en acı biber ise İngiltere’nin güney batısındaki Dorset’te yetiştirilen Dorset Naga’sıdır. Bu biber 923 bin Scoville acı birimidir. Küçük bir Naga biberinin yarısı bile bir tabak yemeği yenilemez hale getirebilir. Bu tabağı bitirenin sonu hastanenin yolunu tutmak olacaktır.

Çin Seddi aydan görülmez

ÇİN Seddi’nin aydan görülebilen tek yapı olduğu düşüncesi çok yaygındır ama ayla uzayı birbirine karıştırmaktadır. Uzay oldukça yakındır. Yerin yüzeyinden 100 km uzaklaşıldığında uzay başlar ve bu noktadan birçok yapı görülebilir. Bununla birlikte dünyanın yörüngesini ter edip birkaç bin km yüksekliğe çıkıldığında insanoğlunun yaptığı hiçbir şey görülmez. Dünyaya uzaklığı 400 bin kilometreden fazla olan aydan kıtalar bile güçlükle görülür.

Flamingolar pembedir çünkü…

FLAMİNGOLAR çok fazla mavi-yeşil alg yerler. İsimlerine rağmen mavi-yeşil algler kırmızı, kahverengi, sarı, mor, hatta turuncu olabilir. Bu da flamingoların renklerini etkiler.

Japon balığının hafızası üç aylıktır

YAYGIN kanının aksine bir Japon balığının hafızası birkaç saniye değildir. 2003 yılında Plymouth Üniversitesi’ndeki Psikoloji Okulu tarafından yapılan bir araştırma, Japon balığının en az üç aylık bir hafızaya sahip olduğunu ve değişik şekilleri, renkleri ve sesleri ayırt edebildiğini gösterdi.

Everest Dağından Bile Yüksek Olacak Bina !

Kimi Everest Dağı’ndan yüksek olan ve 1 milyon kişinin yaşayacağı gökdelen şehirlerin inşaatı 10 yıl içinde bitiyor.

Yeni şehirlerle tanışın. İşte yedi mega şehrin özellikleri …

HIZLI nüfus artışı şehirciliği göklere taşıdı. İstikbali göklere taşıyan inşaat şirketleri Tokyo, Hong Kong, San Francisco, Moskova gibi dünyanın en kalabalık şehirlerine devasa yükseklikte gökdelen kentler hazırlıyor. Gökdelen kentlerden dördü dünyanın 12 milyon nüfusuyla en kalabalık şehri olan Tokyo’ya yapılıyor. Tokyo’da 10 yıl içinde biri Mısır’daki Büyük Piramit’ten 12 kat büyük ‘Shimizu TRY 2004 Mega-City Pyramid’ olmak üzere toplam 2 milyon 200 bin kişinin yaşayacağı dört şehre kavuşacak. Nüfusun en yoğun olduğu Moskova’da 900 apartmanlık Kristal Ada, Amerika’nın San Francisco kentinde bir milyon kişi kapasiteli 11 metrelik Ultima Tower, Hong Kong’ta ise 100 bin konutluk Bionic Tower inşa ediliyor.


Shimizu TRY 2004 Mega City Pyramid’ Tokyo, 2004 metre yüksekliğinde 750 bin kişi yaşayacak.

X-Seed 4000 Tokyo – Bir milyon kişi yaşayacak boyu 4000 metre

Sky City 1000 Tokyo – Bin metre yüksekliğindeki binada 100 bin kişi yaşayacak

Milenium Tower Tokyo – 400 bin kişinin ev ve işyerleri bulunan bina 170 katlı

Kristal Ada – Moskova – Gökdelende 30 bin daire, 900 işyeri 3 bin otel odası var.

Ultima Tower – San Francisco 11 bin metre yüksekliği ile boyu Everest Dağı’nı geçen bina 1 mlyon kişinin ikametgah adresi olacak.

Bionic Tower – Hong Kong – Bin 200 metre yüksekliğinde içerisinde 100 bin konut, 300 bin işyeri ve okullar bulunacak.

kaynak:kenthaer.com

O KADAR UĞRAŞTIM + REP LÜTFEN&)

8848 Metrelik Dünyanın En Büyük Dağı..everest Dağı

Sponsorlu Bağlantılar

Everest Dağı Yüksekliği İçin Yorum Yap