Evlenmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Evlenmeden Önce Bilinmesi Gerekenler Birliktelik - Bu makaledeki notlar: evlenmeden önce evlenmeden önce bilinmesi gerekenler..

Evlenmeden Önce "birliktelik" Ve Bilinmesi Gerekenler

Evlenmeden Önce “BİRLİKTELİK” ve Bilinmesi Gerekenler
Bazı gençler evlenmeden önce karşı cinsle yakın olmaya fazlaca istekli görünüyorlar. Birbirini tanımak bakımından bir yere kadar yararlı olacağı düşünüle yakınlaşmalarda, işler iyiye gitmez ise bayanlar zarar görebilir. Bu sebeple özellikle; flört, sevgili, arkadaşlık, sözlülük ve nişanlılık dönemlerindeki gençlerin şunları iyi bilmesi gerekir;

* Kolay Av Olan Kolay Terk Edilir *

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki, “kolay av” olan, kolay terk olunur. Kimse zahmet çekmeden elde ettiklerinin kıymetini bilmez. Evlilik söz konusu olmayacaksa “arkadaşlığı” sevgili boyutunda sürdürmek bayanlara zarar veren sonuçlar ortaya çıkarır. Arkadaşlık ileri boyutlara götürülürse işin cazibesi kalmaz.

* Erkekler İçin “En Zor İlişki” Evliliktir.! *

Kadın erkek arasındaki ilişki türleri içinde, erkeğe en zor geleni “evlilik tarzında” olanıdır. Evlilik söz konusu olunca “erkeklik” cesaret ister. Birçok erkek, karşısındaki bayana “seni seviyorum” demekte acele eder, ama, iş evliliğe gelince, bazı erkeklerin çok da cesaretli olmadıkları görülür.

* Evlenmeden Önce Erkeğe Yakınlık Kadının Değerini Düşürür *

Kadından almak istediklerini evlenmeden önce almaya başlayan erkeğin evlilik isteği azalır. Duygusal anlamda ilgisizlik başlar.
Bazı erkekler bayanlara yakın olduklarında, sonu ne olursa olsun, bu ilişkiden dolayı kendilerini sorumlu hissetmezler.
Bayanlar, daha duygusal olduklarından, kısa süreli de olsa ilişkilerinden etkilenirler. Daha sonraki yakınlaşmalarda ise bu sebeple sorun yaşarlar. Bir kızla evlenmek isteyen ya da evlenen erkek, onun daha önce başka kişilerle yakın olduğunu öğrendiğinde bundan pek de memnun olmaz. Hatta, bunu kendisi için bir aşağılanma olarak görebilir. Bunun aksine, evleneceği erkeğin, kendisinden önce birkaç kızla yakınlığı olduğunu öğrenen kadın, aynı derecede rahatsızlık hissetmez. Aksine, başkalarına karşı erkeğinin kendisini tercih etmiş olmasından dolayı gurur bile duyabilir.

* En kısa arkadaşlık “Yatak Arkadaşlığı” En uzun arkadaşlık “Hayat Arkadaşlığı.” *

En uzun sürecek ve sağlıklı olabilecek evlilikler, evlendikten sonra da “arkadaşlık” formatını koruyabilen evliliklerdir. Bunun için taraflarda ortak bazı özelliklerin olması gerekir. Aşk ve cinsellik olmadan da, karşılıklı olarak arkadaş olmayı kolaylaştıracak özellikleriniz yoksa, bu “birliktelik size mutluluk getirmeyebilir. “Hayat arkadaşı” olamayacağınız kimse ile yakınlığınızın kısa sürede tadı kaçacaktır. “Yatak arkadaşlığı”ndan, “hayat arkadaşlığı”na geçmek ise oldukça zordur.

* Erkeklerin Sözü Senet Değildir *

Esasen, pek çok kadın, erkeklere karşı hatalarını evlenmeden önceki; arkadaşlık, flört, sevgililik, sözlülük, nişanlılık gibi bu “tanışıklık” döneminde yapmaya başlar.
Kolay inanır ve yakınlık göstermekte acele ederler. Halbuki, erkekler kolay elde ettiklerini değerli görmezler. Bir bayandan almak istediklerini kolayca alan erkeğin gözünde, kadın değerini hızla kaybeder. Kendini garantide sanan ve birkaç güzel söze kanan genç kız, evlenmeyi tasarladığı erkeğe verdiği tavizler oranında hayal kırıklığı yaşamaya namzettir.

Evlenmeden önce, erkeğin bir kadından almayı arzu ettiklerini kolayca veren bayan, erkeğin gözünde nasıl değersizleştiğini onun arkasından bakakaldığında anlar.

Dikkat edilirse, erkek çocuklar oyuncaklarından heveslerini kısa sürede alır ve onları ya terk eder, ya da kırar atarlar. Halbuki kız çocuklar ayıcıklarını ve bebeciklerini yıllarca sever ve saklarlar.

Fransızlar; “İnsan her yaşta çocuktur, değişen oyuncaklarıdır” derler. Öyleyse, siz de, gözden düşmek istemiyorsanız mesafeli olmalısınız. Erkeğin sizden hevesini alıp, kısa sürede terk etmesini ya da bir oyuncak gibi kırıp atmasını istemiyorsanız her tatlı söze kanmamalısınız..

Unutmamalısınız ki, erkekler için “bir söz” her şey değildir. Dilin kemiği olmadığı gibi, sözün garantisi de yoktur. Erkeğin, sevgisini sürdürmesi biraz da sevdiğine olan özlemi ölçüsünde olacaktır. Erkeğe sabretmesini de, kadının kıymetini bilmesini de öğretecek olan yine kadındır.


Evlenmeden Önce Sormanız Gereken 15 Mantıklı Soru

Evlenmeden Önce Sormanız Gereken 15 Mantıklı Soru
eşler anlaşması – ev idaresi – evliliğe dair sorular – ilişkiler

Evlililiğin kelime köküne inerek, anlamından emin olun ve sarsıntısız bir evlilik için bu soruları cevaplayın, planınızı yapın.

1- Öncelikle kendi gelir ve giderinizle ilgili detaylı bir bütçe raporu hazırlayın. Kendinizi analiz ettikten sonra, evleneceğiniz kişiden de aynısı yapmasını isteyin. Ve kendinize en önemli sorulardan birini, “‘Ev’lenirken nasıl bir bütçe planı oluşturmalıyız?” sorusunu sorun.

2- Bütçenizin daha en baştan sarsılmaması için iş bölümü yapın. Periyodik harcamalarda “Kim, nereye, hangi harcamayı yapacak?” sorusunu yanıtlayın.

3- Kıyafetler, tatiller, sigorta ödemeleri… Aylık ve yıllık şeklinde hesaplayarak, “Nereye, ne kadar harcayacağız?” sorusunun yanıtını bulun.

4- “Bir ayda, bir yılda, 5 yılda ne kadar kazanmış olacağız?” sorusunu yanıtlayın. Ev’lilik içerisinde yapacağınız birikimleri bu hesap üzerinden belirleyin.

5- Ev işleri konusunda organize olun. “Ev işlerinde kim, neyle ilgilenecek?” sorusunu yanıtlayarak görev dağılımı yapın. Bu soruya vereceğiniz yanıtla, özellikle çalışan kadınların üzerinden büyük bir yük kalkmış, evdeki eşitlik sağlanmış olacak.

6- İşten çıkarılma, ayrılma ve sonrasında kolayca iş bulamama ya da çalışmak istememe gibi durumlarda “Birimizden biri çalışmıyorken nasıl bir durumla karşılaşırız, her şey yolunda gider mi?” sorusuna cevap vererek, her ihtimali göz önünde bulundurun. Planınızı yapın.

7- Yakın arkadaşlarınızdan peş peşe gelen davetler, ardı arkası kesilmeyen doğum günü kutlamaları, bütçenizi aşan tatil önerileri… “Bu etkinlikler beni ne kadar ilgilendiriyor?” sorusunu cevaplayın.

8- “Cinsel yaşamımızdaki sıklık kavramı ikimiz içinde aynı olacak mı?” sorusu. Az, çok… Gecede bir, haftada bir, ayda bir, yılda bir, ya da?

9- “Birlikte ne yiyeceğiz?” Mutfak, her evlilikte olduğu gibi sizinkinde de önemli. Hangi eti yiyor, hangisini yemiyorsunuz? Hangi sebzelerden nefret ediyor, hangilerini çok seviyorsunuz? Nelerde çakışıyor, nelerde hemfikir oluyorsunuz? Mutfak alışverişinizi kim, neye göre yapıyor? Bu soruların cevabını mutlaka vermeniz gerekiyor.

10- “Alışkanlıklarımız rahatsız edecek mi?” Biriniz sigara ya da alkol kullanıyor, diğeriniz kullanmıyorsa, Ev’lilik halinde bu durum sizi ne kadar etkileyecek?

11- Ailelerinize hangi uzaklıkta oturacaksınız? M, Km? Farklı şehir, ülke? “Ailelerimizi hangi sıklıkta ziyaret edeceğiz?” Bunun planını da yapmalısınız.

12- “Çocuk bizim içi ne kadar önemli? Çocuk sahibi olmak istiyor muyuz? Öyleyse, ne zaman? Kaç çocuk?” Sürprizle karşılaşmak istemiyorsanız, bu soruların cevabını bulun ve planınızı yapmaya başlayın.

13- “Çocuk sahibi olmak, şimdiki yaşamımızı ne kadar değiştirecek?” sorusunu yanıtlayın ki, büyük bir sürprizle karşılaşmayın. İş ve ev sorumlulukları yanında, çocuğunuza ne kadar zaman ayırabileceksiniz? İşyerinizle çalışma saatleri konusunda program mı yapacaksınız, yoksa izin mi isteyeceksiniz? Tabii bu, ne kadar zaman için geçerli olacak? Aynı zamanda ev idaresiyle ilgili planınızı tekrar programlamak zorunda kalacaksınız, unutmayın.

14- “Akraba ilişkileri ne kadar önemli?” Siz kuzenlerinizle sıklıkla görüşürken evlilik içindeki sorumluluklarınız zaman diliminizi azaltıp, akrabalarınızla aranızı açabilir. Olması ihtimal çocuklarınızın, çocukluktan gelen bu alışkanlıkları benimsemesi sizin için önemliyse, akrabalarınıza ayıracağınız zamanı iyi planlamanız gerekecek.

15- “Hangi arkadaşlarımızla görüşmeliyiz?” Ortak görüştüğünüz çift ya da arkadaşlarınızı mutlaka belirleyin. Bir çok insanla görüşüyor olmak demek, bir çok parçaya bölünmek demek. Sadece size keyif veren arkadaşlarınızla görüşürseniz, hayatınız daha eğlenceli olacaktır.

Evlenmeden Önce Yapılması Gerekenler

Evlenmeden Önce Yapılması Gerekenler
Evlenmeden Önce Yapılması Gerekenler Nelerdir – Evlilik Öncesi – Evliliğin Tadını Çıkarmak İçin Neler Yapılmalıdır

Evlilik Öncesi

Rüyalarınızdaki erkeği buldunuz, harika giden bir ilişkiniz var. Hatta evlenmeye bile karar verdiniz. Orada durun.

YAPMAK İSTEDİKLERİNİZİ BELİRLEYİN

Evlenmeden önce yapılacaklar listemizin ilk maddesi aslında çok basit: “Evlenmeden önce neler yapmak” istediğinize karar verip bunları uygulayın. Çok geç olmadan listenizdekileri uygulamak size özgüven ve mutluluk getirir.

GEZEBİLDİĞİNİZ KADAR GEZİN

Her ne kadar sevgiliyle seyahat etmek zevkli olsa da zaten onunla bütün bir hayatınizı geçireceğinizi unutmadan, evlilik öncesinde gezebildiğiniz kadar gezin. Bilinmeyen ülkeler, uzak diyarlar, romantik destinasyonlar ya da çılgın keşifler hiç fark etmez, size en uygun rotaları seçin ve dilediğinizce gezin.

YALNIZ YAŞAYIN

İnsanın yalnız yaşaması kendisini tanımak için iyi bir fırsattır. İmkaniniz varsa bir sure sevgilinizle yaşayarak ilişkinizi tartabilir, yanlişlari fark edebilirsiniz. Eger yanliş giden şeyler cok fazlaysa evlilik kararini gozden gecirmekte fayda var.

YÜZÜKLERİ KEŞFEDİN

Ozellikle sol eliniz icin cok guzel, goz kamaştirici yuzukler alin. Cunku bir kez evlilik yuzugu taktiktan sonra, hicbir şeyin o yuzugu golgelemesini istemeyeceksiniz. Hatta o gune kadar aldiginiz pek cok yuzugu evlendikten sonra belki yilda bir, iki kez kullanacaksiniz.

YATAĞINİZİN KEYFİNİ ÇIKARIN

Evlenene kadar yataginizda dilediginiz gibi yattiniz yattiniz. Evlilik sonrasi eşinizle uyurken, sadece kendi tarafinizda yatmak zorunda kalacaksiniz. şimdiden yastiginizi yatagin tam ortasina yerleştirin ve gonlunuzce yatin.

HAYALLERİNİZDEKİ ÇANTAYİ ALIN

Bayildiginiz ya da sizi inanilmaz seksi gosteren marka bir cantaya utanilacak kadar cok para harcayin. Cunku ileride, sevdiginiz adam, alti ustu para taşiyacaginiz bir nesneye neden kucuk bir ulkenin gayri safi milli hasilasi kadar para harcamak istediginizi anlamayacaktir.

KIZ KIZA TATİL YAPIN

Arkadaşlariniza gunluk hayatin koşturmacasinda cok da zaman ayiramiyor olabilirsiniz. Tatil iyi bir firsattir. Ustelik cok da eglencelidir. Onlarla cikacaginiz tatilleri hayatiniz boyunca unutamazsiniz.

TAMİR İŞLERİNDE DENEYİM KAZANIN

Lastik degiştirmeyi ve matkap kullanmayi ogrenin. Bu tip erkek işlerini eşinize birakmak kolaydir ama bazi işleri kendi başiniza halletmenin de guclu bir yani vardir.

YEMEK YAPMAYI ÖĞRENİN

Yemek yapmaya dair hicbir bilgi ya da deneyiminiz yoksa evlenmeden önce bir sure annenizle birlikte zaman gecirin. Nasil yemek yaptigini, tariflerinin sirrini ogrenin. Bu, hayatiniz boyunca işinize yarar.

KLOZETİNİZE SAHİP ÇIKIN

Tuylu bir klozet kapagi alin. Bir kez orada oldu mu, hep kabul etmek zorunda kalacaktir. Ustelik kapagi yukarida birakmak olanaksiz hale gelir.

PARANIZIN HESABINI BİLİN

Bir emeklilik sigortasina dahil olun ya da yatirim fonlarina girin. Nakit akişinizi duzenleyin.

AİLENİZLE ZAMAN GEÇİRİN

Mumkun oldugunca sIk ailenizle birlikte vakit gecirin. Cunku bu, birbirinize baglanmak icin mukemmel bir zamandir. Bu demek degildir ki, evlenince onlarla cok goruşemeyeceksiniz. Hayir, tabii ki yine birlikte olabilirsiniz ama evlilik telaşi ve sonrasinda evlenmiş olmanin heyecani ile bir sure onlari ihmal edebilirsiniz.

BİR PET İSTİYORSANIZ HEMEN ALIN

Bir kediniz ya da kopeginiz mi olsun istiyorsunuz? O zaman bunu şimdi yapin. Onunla yaşamanin keyfini surun. Sizinle uyumasina izin verin. Eger bunu ileri bir tarihe ertelerseniz belki de hicbir zaman bu isteginizi gercekleştiremezsiniz.

ÇILGIN PARTİLERE “EVET” DEYİN

Gosterişli, şatafatli partiler yapin. Olgunlaşmiş, agirbaşli arkadaşlarinizla bir araya gelmek hoştur ama sosyal hayatinizin tamamini kapsamasina izin vermeyin. Uslanmadan önce vahşi yonunuzun saltanatini surun.

İÇ GİYİM TARZINIZI BELİRLEYİN

Kendinize ait bir ic giyim tarzi geliştirin. Hangi kesimlerin ve hangi renklerin size en cok yakiştigini bulun. Boylece tamamen size ait bir gorunumunuz olur. Aman dikkat, polyester kumaşlar guzel gorunse de cok saglikli degildir. Unutmayin.

YEMEK ZEVKİNİZİ DİLEDİĞİNİZ GİBİ YAŞAYIN

Tum hayaliniz işten cikip, kendinizi eve atip, dev bir kase dondurma yemek ya da tum bir haftayi salata yiyerek gecirmekse dilediginizi yapin. Evlendiginiz zaman yemek duzeni sadece sizin degil eşinizin isteklerine gore de şekil alacak. Bu yuzden akşam yemegi olarak dondurma yeme şansiniz pek olmayabilir.

BANYONUN KEYFİNİ SURUN

Eger haftada en az birkac kez kendinize harika bir banyo sefasi yapiyorsaniz evlenmeden önce yapabildiginiz kadar yapin. Evlenince kendiniz icin hazirladiginiz harika kopuk banyolarina bir de bakmişsiniz eşiniz sizden önce girmiş.

HAYRANI OLDUĞUNUZ ÜNLUYU HAYATINIZIN İÇİNE SOKUN

En cok begendiniz yakişikli unlunun tutkusunu gonlunuzce yaşayin. Evinizin koridoruna Brat Pitt posterini yapiştirin ya da bilgisayarinizin ekranina onun mayolu bir fotografini koyun. Evlendikten sonra bu tur bir tutku kiskancliklara yol acabilir.

KARİYERİNİZİ BELİRLEYİN

Evlenmeden önce iş hayatinda ne istediginize karar verin. Yaptiginiz bir işin size gore olmadigini duşunuyorsaniz bekarken daha rahat bir şekilde işten ayrilabilirsiniz. Evlendikten sonra sorumluluklar arttigi icin o kadar rahat iş degiştiremeyebilirsiniz.

HAYAL ETTİĞİNİZ DÜĞÜNÜ PLANLAYIN

Evlenirken tabii ki sizin ve mustakbel eşinizin fikirleriyle şekillenecek dugununuz. Ama unutmayin genellikle kadinlarin istekleri dugunu şekillendirir. Bu yuzden siz şimdiden dugununuzu hayal etmeye başlayin. Dergilerden gelinlikler kesin, el cicegi icin begendiginiz buket fotograflarini saklayin, alyansiniz icin mucevher magazalarina gidip, deneyin.

YALNIZ SEYAHATE ÇIKIN

Araştirmalara gore; kadinlarin yuzde 86′si yalniz seyahate cikmanin, insanlarla tanişmak icin eglenceli bir yol oldugunu soyluyor. Evlenmeden önce yalniz yapacaginiz bir tatil sizi eglendirir, rahatlatir. Belki de evlendikten sonra boyle bir tatil yapma şansi bulamayacaksiniz.

EVİNİZİ KADINSI BİR DEKORASYONLA DÖŞEYİN

Kadinsi bir dekorasyon yapin. Duvarlari pembeye boyayacak kadar ileri gitmeyin cunku bu, odaya adimini atan erkegi cilgina dondurebilir. Ama sizin kadinsi yonunuze dikkat ceken bir şeyler olmasina dikkat edin. Onunla birlikte bir yuva kurarken pek cok şeyden vazgecmek zorunda kalacaksiniz. Bu nedenle kendi başiniza dekorasyon yaparken şirin yastiklar, kucuk dekoratif objeler, piriltili suslerle istediklerinizi yapmaya bakin. Erkeklerin bu tip detaylardan hoşlanmadiklarini unutmayin.

GÖNLÜNÜZCE SARHOŞ OLUN

Sevgilinizin yaninda kendinizi kaybedecek kadar icki icmemeye ozen gosteriyorsaniz, evlenmeden önce son birkac kez kendinizi kaybedercesine icki icip, en sevdiginiz arkadaşlarinizla eglenin.

KİŞİSEL BAKIMINIZA ÖZEN GÖSTERİN

Evlenmeden önce teknolojinin nimetlerinden yararlanip, lazer epilasyonla istemediginiz tum tuylerinizden sonsuza dek kurtulun.

İDEAL KİLONUZA KAVUŞUN

Kiloluysaniz zayiflayin, cok zayifsaniz kilo almaya calişin. Evlenmeden önce insanin kendini mutlu hissettigi kiloya kavuşmasi, evliligin mutluluguna da yansir.

SİGARAYI BIRAKIN

Yillardir sigarayi birakmaya calişiyor ama başaramiyorsaniz evliligi vesile edip, birakin.

EĞLENCELİ BİR ILİŞKİ YAŞAYIN

Sadece eglenceli oldugu icin size hic uymayan birisiyle takilin. Sizden beş yaş kucuk ve cok farkli biri olabilir. Eglenceli oldugu icin birisiyle cikmak size keyifli bir donem gecirtebilir.

BAŞKA BİR ŞEHİRDE YAŞAYIN

Aklinizda “Ben en az alti ay Paris’te, New York’ta ya da Londra’da yaşamak istiyorum” gibi bir duşunce varsa evlenmeden cok önce bunu yapmalisiniz. Evlenince kurulu duzeni degiştirmek daha zordur.

AKLINIZDA KALMASIN

Hic unutamadiginiz bir sevgiliniz mi var? Evlenmeden önce onu kalbinizden de, beyninizden de cikarmalisiniz. En iyisi eski sevgilinizle son kez bir araya gelip içinizdekileri dökmek.

Evlenmeden Önce Mutlaka Sormanız Gerekenler

Nikah masasına doğru yürümeden önce partnerinizi gerçekten tanıyıp tanımadığınızdan ve isteklerinizin ortak olup olmadığından emin olun. Dr. Robin Smith, evlenmeden önce partnerinize mutlaka sormanız gereken 25 soruyu sıraladı..

İşi hakkında..
“O bir model”, O bir öğretmen” gibi mesleki tanımlamalar asla bir kişinin kendisini yansıtmaz. İşi hakkında mutlaka sormanız gerekenler..

 • Seçtiğin mesleği nasıl açıklarsın? İsteyerek mi seçtin?
 • Haftada ne kadar saat iştesin?
 • İşle ilgili hayallerin nedir?
 • Emeklilikte neler yapmayı hayal ediyorsun? Çalışmayı bıraktığında ne yapmayı planlıyorsun?
 • İşinin gereklilikleri nelerdir? (Örneğin sık seyahat eder misin, evde çalışmak ya da acil durumlarda işte olmak zorunda mısın?)

Para hakkında..
Para biraz zor bir konu. Çoğu çift evlendikten sonra ne kadar harcandığı konusunda tartışmaya başlarlar. Para hayatımızın her alanında olduğu için bu soruları mutlaka sorun..

 • Yıllık geliri nedir?
 • Evlendikten sonra banka hesaplarımız ayrı mı yoksa ortak mı olacak?
 • Borçların ya da alacakların var mı?
 • Aile bütçesi olması önemli mi?
 • Çok para kazanmak senin için çok önemli mi?

Seks hakkında..
Erkekler ve kadınlar farklı seksüel beklentilere sahip olabilirler. Erkekler seks konusunda daha cesurdur, kadınlar ise daha çekingen ve utangaç.. Çiftlerin seks konusunda beklenti ve korkularını konuşmaları gerekiyor. İşte sekse dair sormanız gerekenler..

 • En çok sevdiğin seks aktiviteleri neler? Spesifik seks hareketleri seni huzursuz eder mi?
 • Sekse başlarken huzursuz hisseder misin? Evetse niçin? Hayırsa niçin?
 • Seks için o modda olman gerekir mi?
 • Ne sıklıkta seks yapmak istersin?
 • İyi bir evlilikte seksüel bağlılık gerekli midir?

Çocuk hakkında..
Çocuklar, iki kişilik ailenin kalabalıklaşmasına ve yaşamın değişmesine sebep olur. Evlendiğinizde hiç çocuk sahibi olmak istemiyorsanız ya da daha uzun süre sonra istiyorsanız bunu partnerinizle paylaşmalısınız.

 • Çocuk istiyor musun? Ne zaman? Kaç tane? Çocuk sahibi olmana imkan var mı?
 • Çocukların bazı ruhsal veya dini kurumlara gitmesini istiyor musun?
 • Çocuklarının yakınında olmasını mı istersin?
 • Çocuğu dövmek gerektiğini düşünüyor musun? Ne tür bir disipline inanıyorsun?
 • Erkek çocuklara kız çocuklar gibi mi davranılmalı? Aynı kurallar mı uygulanmalı? Aynı davranışlar cinsiyetlerini nasıl etkiler?

Din hakkında..
Evlilikte dini inançlar da yaşamı etkilediği için önemlidir. Bu konuda da ona sorular yöneltmelisiniz..

 • Tanrıya inanır mısın? Senin için anlamı nedir?
 • Dini bir yere üye misin? Bu hayatının büyük bir parçası mı?
 • Eşinin yaşamını dini kurallara göre sınırlandırı mısın?
 • Partnerinizin dini inançlarını paylaşmak sizin için ne kadar önemli?
 • Çocuklarınızın da sizinle aynı inancı paylaşması ne kadar önemlidir?

Evlenmeden Once Bakiniz ! (erkekler Icındır)

Evlenmeden Once Bakiniz ! (ERKEKLER ICINDIR)
Kategoriden Daha Fazla

Esed’in Askerinin Dehşete Düşüren İşkencesi (+18)
İnanın Esed'in Askerinin Dehşete Düşüren İşkencesi (+18) isimli bu haber okumaya değer. Lütfen zamanınızı ayırıp okuyun. Ortadoğu haberleri ilginizi ç...
Komik Okul Resimleri
Wh Okulda:)zerdeçaltemizlik kolu başkanı oluncababayagmurlu993'ün eleştirisine mahrus kalıo:) Pratik arkadaşımız nrhnhocasımert41994'den joker hakkı...
Korkunç Efsaneler
Efsane Mi Yoksa Gercek Mi ?Efsane mi Yoksa Gercek mi ?Şehir efsaneleri, ne zaman, nerede, kim tarafından, ne amaçla, nasıl çıkarıldığını kimsenin bi...
Rüyada Cinli Ev Görmek
Rüyada Cin, Peri GörmekCinCin görmek, dünya ve onun gurur vesilesi olan şeyleri uğruna hile yapmaktan sakınmayan kimseye; Görülen cin alim, doktor,...
Dünyanın En Vahşi Yaratığı
Dünyanın En Vahşi Deniz Canlısı: Dunkleosteus10 metre boyu, 4 ton ağırlığı ve tüm deniz yaratıklarından güçlü ısırma kuvvetiyle Dunkleosteus, 400 mily...

Evlenmeden Önce Bilinmesi Gerekenler İçin Yorum Yap