Fibrokistik Meme

Fibrokistik Meme Fibrokist Nedir - Bu makaledeki notlar: fibrokistik nedir fibrokistik meme fibrokist nedir..

Fibrokistik Meme Nedir?

Ağrı, yanma hissi ve memede kitlelerin ele gelmesi ile kendini gösteren fibrokistik değişiklikler, memede en sık görülen rahatsızlıkların başında geliyor. Yaklaşık tüm kadınların yarısı, hayatlarının bir döneminde fibrokistik değişikliklere bağlı yakınmalar ile hekime başvurmaktadır. Yakınmalar bazı kadınlarda çok hafif olabilir; adet öncesi görülen bir miktar ağrı gibi. Bu kadınların muayenelerinde ellerine kitle de gelmeyebilir. Bazı kadınlarda ise bulgular çok şiddetlidir; ağrı günlük yaşamı etkileyecek kadar fazladır. Adetlerden sonra bile azalmadan devam edebilir. Memede Fibrokistik Değişimlerin Sebebi
Meme bir süt bezidir ve süt üreten bezlerden ve bu bezleri destekleyen destek dokusundan oluşur. Süt bezlerinde aynı rahimde olduğu gibi adet döneminin başlangıcından itibaren östrojen ve progesteron gibi hormonların etkisi ile gebeliğe hazırlık yapılır. Süt üreten hücrelerde artış ve gelişme gözlenir. Adet sonuna doğru memelerde görülen gerginlik sebebi budur.
Gebelik gerçekleşemez ise rahimde artan ve gelişen hücreler adet dönemi sonunda kanama ile atılır. Memede ise artan ve gelişen hücreler adet sonunda gebelik gerçekleşmediği içen yıkılırlar ve bu hücrelerin bir kısmı ölür. Ölen hücreler çevreden gelen iltihap (inflamasyon) hücreleri tarafından yok edilirler. Bu süreç içinde aktive edilen bazı kimyasal salgılar rol alır. Ölen hücrelerin temizliği sırasında gelişen bir dizi kimyasal olay sırasında süt bezleri ve kanallarında da bazı hasar ortaya çıkabilir; bu hasarın tamiri sırasında yara dokusunun iyileşmesi olan fibrozis gelişebilir.
Memedeki süt bezleri süt üretmedikleri zamanlar bile salgı işlevlerini sürdürebilirler. Normalde salgılanan sıvı süt kanallarında tekrar geriye emilir. Fibrokistik değişiklikler sırasında bu kanallarda ve bezlerde hasar geliştiği için bu sıvı geriye emilemez; bazen sıvı salgılanmasında aşırı artış olabilir ve sıvı birikir ve kist denilen için sıvı dolu keler gelişir. Bu sıvı keseleri mikroskopik büyüklükte olabildiği gibi 6-7 cm çapında büyük makrokistlerin oluşması ile sonuçlanabilir.
Tüm bu olayların sonucu memede gelişen değişikliklere fibrokistik değişiklik denir.
Bu olaylar her adet döneminde tekrarlanır ve bir süre sonra kalıcı değişikliklere yol açabilir. Ölen hücre artıklarının miktarı, bu artıkların temizlenme sürecinin yeterliliği, inflamasyonun derecesi her kadında farklı olabildiği gibi, her iki memede veya aynı memenin farklı yerleşimlerinde farklılık gösterebilir; aydan aya farklılık gösterebilir.
Fibrokistik Değişiklikler Hangi Yaş Grubunda Görülür?
Daha çok 30 yaşlarından sonra görülmeye başlanır; çünkü yukarıda bahsettiğimiz olaylar yıllarca tekrarlanır ve kalıcı değişiklikler oturmaya başlar. 50 yaştan sonra menopoz dönemi başladığında ise son bulur.
Fibrokistik Meme Kanserine Dönüşür mü?
Genelde sanılanın tersine fibrokistik değişiklikler meme kanseri gelişmesinde bir risk oluşturmaz; fakat meme kanseri teşhisi konmasını güçleştirebilir, kanser bulguları ile karışabilir.
Fibrokistik Başlıca Bulguları Nelerdir?
Memede fibrokistik değişikliklere bağlı olarak en sık görülen yakınma ağrıdır. Bu ağrılar genellikle adet döneminin ortasına doğru başlan ve adet görmeye başlayınca azalır veya kaybolur. Bu tip ağrının sebebi adet dönemi içinde vücuttaki meydana gelen hormonal değişikliktir. Adet döneminin ikinci yarısında memelerde su tutulmaya başlanır. Dolgunluk ve şişlik hissi ile birlikte ağrılarda artış gözlenir. Âdetin başlaması ile birlikte memelerde tutulan su çözülür ve ağrı azalır, kaybolur. Bazı olgularda ağrı süreklilik gösterebilir.
Fibrokistik değişikliklerin sık görülen bir diğer bulgusu da memede ele gelen kitlelerdir. Çoğunlukla ele gelen bu kitleler kisttir. Kist içi su dolu bir kesedir. Adetin ikinci yarısında daha da büyür ve ağrıya sebep olur. Genellikle adet bitimi ile küçülürler
Fibrokistik Memenin Getirdiği En Önemli Sorun Nedir?
Bu tip yakınmalar ile hekime başvuran kadınlarda klinik muayeneyi takiben duruma göre mamografi ve meme ultrasonografisi çekilir. En sık karşılaşılan sorunlardan birisi de bu tetkiklerde saptanan bazı bulguların meme kanseri bulguları ile karışmasıdır. Böyle durumlarda mutlaka memenin sorunlu bölgesinden parça alınarak patolojik incelenmesinin yapılması gerekir. Bu da kadında çok önemli bir stres sebebidir.
Fibrokistik Değişikliğin Tedavisi Var mıdır?

 • Yakınmaların azaltılması

  • Öncelikle ağrı yanma gibi yakınmalar için ağrı kesici ve antienflamatuar ilaçlar kullanılabilir. Memeye uygun beden sütyen giyilmesi de rahatlyama sağlamaktadır.
  • Bazı vitaminler önerilse de bu etkilerini destekleyen bir bilimsel çalışma bulunmuyor. Sadece E vitamini ile ilgili bazı çalışmalar olumlu etkisi olduğunu bildiriyor.
  • Evening Primrose oil bazı esansiyel yağ asitleri içermektedir ; en az 6 ay süre ile günde 3 gram alındığında olumlu etkileri bildirilmiştir..

  Hormonal Bozuklukların Düzeltilmesi Düzensiz adetlerin hastanın meme yakınmalarının artırdığı görülmüştür. Bu hastaların doğum kontrol hapları ile adet bozukluklarının düzenlenmesinin faydalı olduğu ileri sürülmektedir.

 • Tiroid bozuklukları ve şeker hastalığı gibi hormonal bozuklukların de şikayetleri artırdığı görülmüştür. Bu hastalıkların da tedavi edilmesi ile yakınmalar azalmaktadır.Bazı fibrokistik değişikliklerde östrojen hormonunun normalden yüksek olduğu saptanmaktadır; bu hastalarda östrojen hormonunun meme üzerine olan etkilerini azaltmak amacı ile progesteron hormonu verilmesi önerilmektedir.
 • Yaşam biçimi ve diyet değişiklikleri Kafein alınmasının fibrokistik değişiklikleri artırdığı bildirilmektedir. Kahve, çay, kolalı içecekler, çikolata gibi yiyeceklerin kesilmesi ile kafein alımı sınırlandırılabilir; bira peynir şarap gibi mayalı gıdalar azaltılabilir.

  Yeşil çay, sebze, meyve gibi antioksidan içiren besin ağırlıklı beslenme ile oluşan oksijen radikallerinin hücre hasarına etkisi azaltılabilir.

  Fibrokistik Meme Hastalığı

  Fibrokistik Meme Hastalığı

  Fibrokistik Meme Değişimleri
  Fibrokistik meme değişimlerinin en yaygın nedenleri memede yumuşaklık ve memedeki kitlelerdir. Fibrokistik meme kitleleri kist olup; bunlar içi sıvı dolu ve etrafı lifli dokuyla çevrilmiş keselerdir. Fibroadenomalari bir diğer yaygın meme kitleleridir. Bunların nedeni kanser değildir.
  Nedenleri
  Fibrokistik meme değişimlerinin nedeni bilinmemektedir. Östrojen ve diğer hormonların rol oynadığı düşünülüyor.
  Semptomları
  Semptomları, memedeki hassasiyet, büyüme, ve yumrulardır. Bu değişiklikler,genellikle menstrüasyon peryodundan 7-10 gün önce her iki meme de görülür. Periyodun başlamasıyla birlikte yok olmaya başlarlar ve periyod bittikten sonra geri dönerler.
  Nasıl Teşhis Edilir?
  Uzman doktorunuz yapacağı fiziksel muayeneyle fibrokistik değişimlerin teşhisini koyacaktır.

  Doktorunuz teşhisden emin olmak için, sizden mamogram, meme ultrasonu veya kistin aspirasyonunu (sıvının alınması) isteyebilir. Veya doktorunuz, menstrüasyon döngünüze göre, 2-6 hafta sonrasına yeni bir kontrol isteyebilir.
  Nasıl Tedavi Edilir?
  Meme değişimlerinden kurtulmak için ne yazık ki bir tedavi yöntemi yok, ancak rahatsızlığı hafifletmek için yapabileceğiniz bazı şeyler var:

  ? Ağrınızı hafifletmek için ağrıkesici alabilirsiniz.

  ? Uygun bir sütyenle destek sağlayabilirsiniz, özellikle fiziksel olarak aktif olduğunuz zamanlarda.

  ? Sıcak duşlar veya buz torbası semptomları azaltmak veya önlemek için işe yarayabilir.

  ? Kahve, çay ve kafein içeren sodadan daha az tüketmeye dikkat edin. Ayrıca çikolatadan uzak durun.

  ? Doktorunuza çuğaçiçeği yağı, A vitamini, ve B vitamini alıp alamayacağınızı danışabilirsiniz. Ayrıca E vitamini de semptomların azalmasına yardımcı olacaktır.

  ? Eğer semptomlar çok şiddetliyse, doktorunuzla hormon ilaçları kullanmanın yararları ve yan etkileri konusunda görüşebilirsiniz.

  Bazı kistler, aspirasyonla tedavi edilmektedir. Bu prosedür, lokal anestezinin ardından kitle içindeki sıvının iğne yardımıyla alınmasıyla tamamlanıyor. Eğer aspirasyondan sonra, kitle yok olmuyorsa, doktorunuzla tekrar görüşmelisiniz.
  Nelere Dikkta Etmeliyim?
  Her ay menstrüasyon döneminden sonra kendi kendinizi kontrol etmelisiniz. Eğer uzun zamandır regl olmuyorsanız, her ayın ilk günü gibi belli zamanlarda kontrollerinizi yapmalısınız. Ayrıca her yıl düzenli olarak uzman doktorunuzla görüşmeli ve doktorunuzun tavsiyesine göre mamogram çektirmelisiniz.

  Kitleler, hem fibrokistik meme değişimlerinin hem de kanserin semptomlarından olduğu için, özellikle aşağıda belirtilen durumlarda bir uzman doktora görünmek son derece önemlidir:

  ? 1 yıldan fazla süredir meme kontrolü yaptırmadıysanız.

  ? Yeni kitleler oluştuysa.

  ? Mevcut kitlede değişiklikler oluyorsa.

  ? Deride kızarıklık veya meme başında akıntı gibi diğer semptomlar ortaya çıktıysa.
  Etkileri Ne Kadar Sürer?
  Kitleler zaman içinde küçülebilir veya büyüyebilir. Menopoz sonrası yok olurlar veya daha az farkedilirler.

  Şu an meme değişimleri için bir tedavi yöntemi mevcut değil, ancak bunlar zararlı değildir ve meme kanserinde nadir rastlanmaktadır.
  Fibrokistik Meme Hastalığını Nasıl Önleyebilirim?
  Fibrokistik meme değişimlerini önlemek için, bazı doktorlar kahve, çay, ve kola gibi kafein içeren gıdalardan uzak durulmasını tavsiye ediyorlar.

  Ancak araştırmalarda, bu gıdalarla semptomlar arasında bağlantı olduğuna dair bir kanıt bulunamamıştır.

  Fibrokist Tedavisi

  Annemde fibrokist var, Önerileriniz nelerdir? Annem 48 yaşında. Sağ memesinden koluna ve sırtına yayılan ağrılar var. 6 ay önce çektirdiği mamografi sonucunda fıbrokist tespit edileli. Önerileriniz nelerdir? M. Y.
  CEVAP: Fibrokistlerin (iyi huylu meme tümörü) en önemli tehlikesi, olası bir tümörün üzerini örterek onu gizlemesidir. Ayrıca düşük de olsa kansere dönüşme ihtimalleri var. Genellikle yoğun memelerde ortaya çıkar ve ağrıya yol açabilir. Annenizin düzenli aralıklarla kontrolden geçmesinde yarar var.

  Son çalışmalar günde 1 çorba kaşığı susam tohumunun fibrokisüeri ve meme kanseri riskini azalttığım gösteriyor. Annenizin beslenmesinde dikkat etmesi gereken diğer noktalar şunlar: Karnabahar, brokoli, lahana ve semizotunu bol tüketin. Günde en az yarım kilo yoğurt yiyin. Katı yağlardan uzak durun. Koyu çay, kahve ve kola tüketmeyin. Sütlü çikolata yemeyin. Memelerinizdeki ödemi azaltmak için maydanoz tüketin.
  Günde 2 kupa yeşil çay için. Meme kanseri olmadığınız için soya yağı ve keten tohumu kullanabilirsiniz. Bu arada her gün yarım saat yürüyüş yapın. Meme başınızdan sıvı gelirse doktora başvurun.

  Fibrokistik Meme Değişimleri – Fibrokistik Meme Hastalığı

  Fibrokistik Meme Hastalığı

  Fibrokistik Meme Değişimleri – Fibrokistik Meme Hastalığı – Fibrokistik Meme Hastalığı Tedavisi – Fibrokistik Nedir

  Fibrokistik meme hastalığı; mikroskopik ya da büyük kistler ile kendini gösteren bir meme değişikliğidir. Fibrokistik meme hastalığına, memede fibrokistik değişiklik, kistik mastopati, reclus hastalığı gibi birçok isim verilmiştir.

  Ne sıklıkta görülür?
  Görülme sıklığı tam olarak saptanamamıştır. Yaklaşık olarak kadınların %50´sinde bu hastalık vardır.
  Tabii ki bu oran tıpta oldukça büyük bir orandır.

  Hangi yaşlarda görülür?
  Bu hastalık genellikle 25-45 yaşları arasında görülür. Hastaların %70´i 30-40 yaş grubundadır.
  Menapozdan sonraki 1-2 yıl içinde eğer hasta hormon almıyorsa kendiliğinden kaybolur.

  AĞRI
  En sık görülen şikayet meme ağrısıdır (%66 oranında). Fibrokistik meme hastalığında iki tür ağrı olabilir.

  Sıklık Ağrı:
  Genelde adetten 7-10 gün önce başlar ve adetin 1. gününe kadar devam eder .
  Genellikle 30 yaşlarında görülür. Bazen ağrı koltuk altı ve kola yayılır.
  Siklik olmayan ağrı:
  Adet sonrası kaybolmayan ağrılardır. 40 yaş civarında sık görülür ve memenin belirli bir bölgesinde ağrı yoğunlaşır.
  Meme ağrılarının nedeni hala tam olarak bilinmemektedir.

  MEMEDE KİTLE (NODÜLLER)

  Bu hastalıkta ikinci sıklıkla görülen şikayet memede sertlik yani kitledir.
  Genç yaştaki kadınlarda (25-35 yaş) saptanan kistlerin çoğu fibrokistik kitle ve fibroadenomlardır.
  40 yaşından sonra görülen kitlelerin çoğu kanser ya da kisttir. 50 yaşından sonra ise kanser ön plana çıkmaktadır.
  Adet öncesi fibrokistik meme hastalığı olan kadınların memesinde gerginlik, şişkinlik ve sertlikler oluşur. Bu nedenle adet sona erdikten sonra yapılan meme muayenesi daha iyi sonuç verir ve yanılma daha az olur.

  MEME BAŞINDAN AKINTI

  Meme başı akıntıları oldukça sık rastlanılan ve genellikle selim meme hastalıkları sonucu ortaya çıkan, ancak kanser endişesi ile kadınlarda ciddi korkuya sebep olan bir bulgudur.
  Selim meme hastalığı olan kadınların %10-15´inde, meme kanseri olanların ise %3´ünde meme başı akıntısı vardır.
  Yeşilimsi, mavimsi, gri ya da kahverengi akıntılar genellikle iyi huylu meme hastalıklarında (fibrokistik meme hastalığı gibi) görülür. Fibrokistik meme hastalığında akıntı olduğu zaman genellikle her iki meme başından gelir.
  Şüpheli meme başı akıntıları mutlaka tetkik edilmelidir.

  TANISI

  Fibrokistik meme hastalığı tanısında en iyi yöntem mammografidir. Ancak 30 yaşın altındaki bayanların meme dokusu çok yoğun olduğundan mammografi çok iyi sonuç vermez ve küçük lezyonlar atlanabilir.
  Ultrasonografi ele gelen sertliklerin kitle mi yoksa kist mi olduğunu saptamakta işe yarar.
  İnce iğne aspirasyon biyopsisi en kolay ve en ucuz yöntemdir. İğne ile kist içine girilip aspire edilir ve tetkik için patolojiye gönderilir. Eğer kitle ise küçük bir parça aspire edilir ve patolojik incelemeye gönderilir.
  Kist aspire edildikten sonra hala ele kitle geliyorsa cerrahi yöntem ile kitle çıkartılmalıdır.

  TEDAVİSİ

  Fibrokistik meme hastalığı saptanan kadınların şikayetleri sırasıyla; memede ağrı, sertlikler, ele gelen kitle ve meme başı akıntısıdır.
  Tetkikler sonucu (mammografi, ultrasonografi ve biopsi gibi ) kesin tanı konulunca hastaya hastalığı konusunda ayrıntılı bilgi verilir. Hastalığının kanser riski taşıyıp taşımadığı anlatılır. Kanser riskinin olmadığını öğrenince çoğu hastanın şikayetlerinde gerileme olmaktadır.
  Şikayetleri geçmeyen hastalarda ağrı kesici merhemler ve tabletler verilebilir. Hormonlara yönelik tedaviler yapılabilir.

  Beslenme:
  Gıdalarla az yağ alınması, kalori miktarının azaltılması, kafein alınmaması ağrıları ve şikayetleri azaltabilir.

  Cerrahi:
  Kanser şüphesi olan vakalarda biyopsi yapılır.
  Habaset riski olmayan fibrokistik meme hastalığında cerrahinin yeri yoktur. Eğer çok şiddetli ağrılar varsa ve bütün tedavilere yanıt vermiyorsa ameliyat kararı alınabilir. Ancak bu durum çok enderdir

  Meme Kanserinin Belirtileri

  Meme kanserinin belirtileri

  Meme kanseri erken döneminde hiçbir belirti göstermeyebilir. Genellikle ağrı da hissedilmez. Kanser ilerledikçe aşağıdaki belirtiler ortaya çıkmaya başlar.

  v Meme dokusu içinde elle hissedilebilen ve genellikle ağrısız olan bir sertlik ya da şişlik olabilir. Bu gibi kitleler henüz daha elle hissedilemeyecek dönemlerde bile mamografi ile tespit edilebilir.

  v Koltuk altında şişlik ya da sertlik şeklinde bir kitle olması.

  v Memede alışılmışın dışında bir ağrı olması.

  v Memede şişlik, çukurlaşma, düzleşme gibi gözle görülebilen değişikliklerin olması, elle muayenede hissedilemeyen bir kanserin belirtisi olabilir.

  v Meme büyüklüğünde, şeklinde, yüzeyinde değişiklikler olması, meme sıcaklığında artış, kızarıklık, meme derisinde portakal kabuğu gibi buruşuk bir görünüm oluşması.

  v Meme başında içeriye doğru çekilme, gamzeleşme, kabuklanma, yara oluşumu, kaşıntı, yanma hissi olması.

  v Meme başından akıntı olması.

  v Deri yüzeyinde mermer görünümü oluşması.

  Memede bu gibi belirtilerden bir ya da birkaçının izlenmesi mutlak bir kanser olduğu anlamına gelmez. Bu belirtiler kanser dışında aşağıda belirtilen hastalıklardan da kaynaklanabilir. Ancak daha detaylı bir araştırma ve kesin teşhis için konunun uzmanı bir doktora başvurulmasını gerektiren durumlardır.

  Kanser dışında memede ortaya çıkan hastalıklar:

  Fibrokistik hastalık: Memenin en sık rastlanan hastalığıdır. Kadınların %60’ından fazlasında olduğu tahmin edilmektedir. Fibrokistik hastalık 30-50 yaş aralığında sık olarak ortaya çıkar. Meme elle muayene edildiğinde meme dokusunun içinde mercimek tanesi şeklinde küçük çaplı bir çok şişlikten dolay memenin içi pürtüklü gibi hissedilir. En sık olarak memede üst dış kadranda gelişir, ancak tüm meme dokusu içine de yayılabilir. Kanser riski taşımaz.

  Fibroadenom: Fibrokistik hastalıktan sonra ikinci sıklıkta görülen meme hastalığıdır. Tek ya da her iki memede, bir ya da birden fazla sayıda olabilir. Genellikle genç yaşlarda ortaya çıkar. Memenin içinde lastik kıvamında, hafif sert, ağrısız, çapı 2-6 cm arası, düzgün yüzeyli iyi huylu kitlelerdir. Cerrahi bir müdahale ile çıkarılarak tedavi edilebilir.

  İntraduktal papillom: Genellikle meme başı akıntısı ile kendini belli eder. Çok küçük olduğu için dışarıdan elle hissedilmesi zordur. İntraduktal papillom, meme başının altındaki süt kanallarının içinde oluşur, devamlı ve çok miktarda salgı yaptığı için meme başı akıntısına neden olur.

  Basit kistler: Orta yaşlı kadınlarda daha sık olarak rastlanan bu kistler, zararsız, içi sıvı dolu keselerdir. Çapları 1-2 cm den 5-6 cm ye kadar değişir. Tek ya da her iki memede, bir ya da birden fazla sayıda olabilir.

  Yağ nekrozu: Meme bölgesinin bir travmaya maruz kalması sonucu yağ dokusunda oluşan harabiyete bağlı olarak ortaya çıkan bir şişliktir.

  Memede kalsiyum birikimi: Memede kalsiyum birikimi sıklıkla rastlanan bir durumdur. Mamografi çekildiğinde kendini gösterir. Zararlı bir durum değildir, ancak bazen bir kanserin belirtisi olabilir.

  Mastit: Meme dokusunun iltihaplanmasıdır. Genellikle emziren kadınlarda rastlanır. Memede ağrı, şişlik, kızarıklık ve sıcaklık artışı izlenir.

  Sponsorlu Bağlantılar

 • Fibrokistik Meme İçin Yorum Yap