Floresan Lamba

Floresan Lamba Floresan Lamba Nasıl Çalışır - Bu makaledeki notlar: Floresan Lamba Floresan Lamba Nasıl..

Bu makalede Floresan Lamba ve Floresan Lamba Nasıl Çalışır hakkında kısa kısa bilgiler bulabilirsiniz. Lütfen not alın. Floresan Lamba Nedir? ile iligli olan sorularınızı gidereceğini düşünüyorum.

Floresan Lamba Nedir?

Floresan Lamba Nedir?
Işınım elde etme biçimi ısıl ışıma olan fluoresan lambalarda, ışık üretimi iki aşamada ortaya çıkar. Birinci aşama, alçak basınçlı civa buharı ortamında lambanın iç yüzeyine fluoresan madde sürülerek elektrik akımı geçirilmesi ile gerçekleştirilen ‘elektrik deşarj’ olayı ile ışınım oluşturulmasıdır. Fluoresan lambaların verimi temelde lamba gücü arttıkça artmaktadır. Ancak, aynı güçteki lambalar ele alındığında, verim değişimi doğrudan doğruya fluorışıl tozun yapısına bağlı olmaktadır.
İsim:  floresan_lamba.jpg
Görüntüleme: 911
Büyüklük:  9,9 KB (Kilobyte)
Işık kaynaklarının enerji tasarruflu üretilmesi doğrultusunda yapılan çalışmalar sonucunda tüp şeklindeki fluoresan lambalarda da büyük gelişmeler gerçekleştirilmiştir. 38 mm çaplı 20 W, 40 W, 65 W’ lık lambalar yerine, 26 mm çaplı sırasıyla 18 W, 36 W ve 58 W’ lık fluoresan lambalar kullanıma sunulmuştur. Lambaların çapları küçültülüp ışık akıları artırılmış, çok değişik renk sıcaklıklı ve renk ayırım özellikli lambalar üretilmeye başlanmıştır.Küçük çaplı lambalar daha ekonomiktir.

Sponsorlu Bağlantılar

Floresan Lamba İçin Yorum Yap