Gebeliğin Kaçıncı Ayında Vitamin Kan İlacı Başlanır

Gebeliğin Kaçıncı Ayında Vitamin Kan İlacı Başlanır Omega 3 Bebege Nezaman Baslanir - Bu makaledeki notlar: gebelikte kan ilacına ne zaman başlanır..

Annecim Bunları Biliyor Musun? (1)

Annecim Bunları Biliyor musun? (1)
Yeni Doğan Bebeğim İçin En Yararlı Besin Nedir?

Yeni doğan bebek için ideal olan tek besin anne sütüdür. Anne sütü bebek istedikçe verilmelidir ve ilk günlerde iki emzirme arası 4 saatten uzun olmamalıdır.

Anne Sütünün Miktarını Artırmak İçin Ne Yapabilirim?

Anne, doğum sonrasında hemen emzirmeye başlamalı, emzirmenin önemine inanmalı, sık sık emzirmeli, çok bol sıvı almalı (günde en az 3 litre), gün içinde dinlenmeli ve mümkün olduğu kadar stresten uzak olmalıdır.
Annelere emzirmenin ne kadar doğal bir süreç olduğunu anlatmak, onları psikolojik ve fizyolojik olarak bu doğal göreve hazırlamak, anneleri hamilelik sırasında ve hemen doğum sonrasında takip eden medikal ekibin sorumluluğundadır. Anne sütünün sürekliliğini sağlamak için bebeğe ilk altı ay sadece anne sütü vermek de (su bile vermeden) çok önemlidir.

Prof. Dr. Mehmet Vural
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı

Organik gıdalar neden daha sağlıklıdır?

Organik gıdalar, kimyasal ilaç ve hormon gibi sağlığımız için zararlı olan maddeleri içermeyen doğal şartlarda yetiştirilip, doğal koruyucular ile hazırlanmış gıdalardır. Vücuttan atılamadığı için birikecek olan kimyasal ilaçlar, yaşam süresi ortalama 70 yıl olan bir bebek için ileriye yönelik ciddi sağlık sorunları çıkarabilir. Bu nedenle ebeveynler, organik olmayan tüm sebze ve meyveleri suda bekletip yıkadıktan sonra kabuklarını soyarak tüketmeli, mevsime uygun sebze ve meyveleri tercih etmelidirler.

Çocuğumun beslenmesinde organik gıdalara yer vermeli miyim?

Üzerinde logosu bulunan, istendiğinde belgesi gösterilen organik ürünler (hormonsuz ürün organik demek değildir), bebek beslenmesinde tercih edilmesi gereken en doğru ve en sağlıklı ürünlerdir. ABD gibi gelişmiş ülkelerin, 0-2 yaş arası çocuklarda organik beslenmenin zorunlu olması gereğini tartıştıkları günümüz dünyasında, birçok şey gibi gıda maddelerininde kirlendiğini düşünürsek, sağlıklı nesiller ve bunların sağlıklı dimağları için çocuklarımızın beslenmesinde organik besinlere yer vermeliyiz.

Prof. Dr. Raşit Vural Yağcı
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi

Bebek Beslenmesi neden erişkin beslenmesinden daha önemlidir?

Yaşamının ilk yılı, bebeğinizin büyüme eğrisinin en dik olduğu, kilosunun doğduğu andaki ağırlığının 3 katına ulaştığı, boyunun % 50 uzadığı ve beyin gelişiminin en hızlı olduğu zaman dilimidir. İlk yıllar içinde sağlıkla beslenmesiyle, insanların doğru beslenme alışkanlığı elde etmesi ve potansiyel gelişme eğrisine ulaşması mümkündür. Ayrıca, bu dönemdeki doğru ve dengeli beslenme ile bebeklerimizi ileride meydana gelebilecek hastalıklardan korumuş oluruz. Dengesiz beslenme durumunda ise, bebek sahip olduğu bedensel ve zihinsel potansiyeline ulaşamaz.

Mideleri erişkinlere göre daha küçük olan bebekleri nasıl beslemeli?

Bu dönemde verilen besinlerin besleyici olmasına ve bebeklerimiz tarafından rahat sindirilecek yapıda olmasına dikkat edilmelidir. Beyin gelişimi için Omega 3 ve 6 bağışıklık sistemini güçlendirmek için prebiyotik lifleri içeren besinlere önem verilmelidir. Bebeklerde demir eksikliğini önlemek için, ek gıda geçiş döneminde demir takviyesine dikakt edilmeli ve demir emilimini artırmak için C vitamini içeren gıdalar verilmelidir.

İlk altı ay anne sütü, anne sütünün yetersiz kaldığı durumlarda bebeğin ihtiyacına göre hazırlanmış formül sütler (biberon mamaları ) ile büyüme eğrisinin yakalanmasını sağlamalıyız. Ek gıdanın başlandığı 6. ayda sütlü kaşık mamaları ve devam sütüyle hazırlanan tahıllı kaşık mamaları ilk besinler için uygun seçimlerdir.

Dr. Gülsen Meral
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Reflü hastalığı nedir, çocuklukta görülür mü?

Reflü mide asidinin yemek borusuna çıkması ve burayı döşeyen tabakaya zarar vermesidir. Bu rahatsızlık yenidoğan döneminden itibaren görülebilir. Yenidoğan ve süt çocuğunda sıktır, büyük bölümü fizyolojiktir, devam ederse hastalık bulguları ortaya çıkar.

Hastalığın bulguları nelerdir, tedavisi nasıl yapılır?

Hastalığın bulguları tekrarlayan kusma, kilo almada duraklama, iştahsızlık, besini reddetme, göğüs ağrısı ve yanması, yutma güçlüğü, tekrarlayan alt ve üst solunum yolu enfeksiyonları, astım benzeri akciğer hastalıkları, sinüzit, kansızlık gibi geniş bir yelpazeyi oluşturur. Tedavi edilmesi yemek borusunda darlık, döşeyen hücrelerde harabiyet oluşturabilir.

Öncelikle doğru teşhis önemlidir. Beslenmenin düzenlenmesi, az ve sık beslenme, bebeklerin yatarak beslenmemesi, gece beslenmesi yapılmaması, gazlı içecekler ve fastfood yiyecekleri tüketmemek, çikolata ve kakaolu yiyecekleri de abartmamak gerekir. Obezite hastalığı tetikler.

Çocuklarda mide asiditesini azaltıcı mide ve bağırsak hareketlerini hızlandırıcı ilaçlarla tedavi edilebilir; gereğinde reflüyü azaltan mamalar kullanılabilir; tedaviden sonra da sağlıklı beslenmeye devam edilmelidir. Çocuklukta tedaviye cevap iyidir; sadece cevap alınmayan hastalara cerrahi tedavi uygulanır.

Prof. Dr. Fügen Çollu Çokuğraş
İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Biberon mamalarını tercih ederken nelere dikkat etmeliyim?

Biberon mamaları, bebek beslenmesinde kullanılmak üzere üretilmiş ürünlerdir. Biberon mamaları kullanırken ilk dikkat edilecek konu, bebeğin yaşıdır. İlk altı ay içinde anne sütü yerine veya anne sütü ile birlikte biberon maması kullanılacaksa, anne sütünün besin bileşimi dikkate alınarak hazırlanmış mamalar tercih edilmelidir. Anne sütü muadili olan biberon mamaları, anne sütünde bulunan tüm özellikler dikkate alınarak üretilir. Ancak, anne sütünün içindeki bazı biyolojik özelliklerin yerine konması yine de imkansızdır.

Biberon maması altıncı aydan sonra kullanılacaksa, devam formülü adını verdiğimiz ürünler seçilmelidir. Mamalar üretilirken üreticilerin önemle üzerinde durdukları nokta, anne sütünün özellikleridir. Bu nedenle son zamanlarda devam formüllerinede anne sütünün besin değerleri dikkate alınarak gerekli katkılar yapılmaktadır.

Ne zamana kadar bebeğimi biberon mamaları ile beslemeliyim?

Biberon mamaları, bebek beslenmesinde iki yaşına kadar anne sütünün veya inek sütünün alternatifi olarak kullanılabilir. Altıncı aydan sonra her bebek, bir yaşına kadar erişkin beslenmesine hazırlanmalıdır. Bebeklere uygun besinlerle beslenme becerisi kazandırılmalı ve damak zevkleri geliştirilmelidir.

Ped. Gastroenterolog
Prof. Dr. Benal Büyükdebiz
Yeditepe Üniversitesi
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı

Ek besinlerle ilgili önemli noktalar-1

Gelişimi normal ve sadece 6 ay anne sütü alan bebeklerde 6. aydan sonra başlamalıdır. Ek besinlere başlarken önemli olan nokta, besinin besleyici değerinin olması, bebeğin çiğneme-yutma fonksiyonuna uygun şekilde hazırlanması ve ailenin sosyoekonomik düzeyidir.

• Ek besine başlama ilk kural, bebeğin kendi kendine başını tutuyor ve desteksiz oturabiliyor olmasıdır.
• 6. ayını dolduran bebekler, yumuşak püre kıvamındaki besinleri kaşıktan pasif olarak alır ve besini dilin ön tarafından yemek borusuna aktarır. Bu nedenle başlanacak ek besinler bebeğe püre kıvamında verilmelidir. Püre kıvamı, besin temizlenip buharda veya çok az su ile pişirilip cam rendeden geçirilip, kalın delikli elekten geçirilince elde edilir. Eğer kıvamı biraz daha yumuşatmak isterseniz su yerine annenin kendi sütünü ekleyebilirsiniz. Göreceksiniz bebeğiniz daha çok iştahla yemeğini yiyecektir!
• Ek besinler bebeğe verilirken, taze ve günlük hazırlanarak verilmelidir.
• Bebeğe tanıştırılacak besinlerin karışım halinde olmayıp, tek tek verilmesi gerekmektedir.
• Her başlanan ek besin, en az 3 gün en fazla 1 hafta tek başına verilip daha sonra yeni bir besine geçilmelidir.
• Ek besinler bebeğe öğle önünde kaşıkla verilmeye başlanmalıdır.
• Verilecek ek besinin protein, enerji, kalsiyum, demir, çinko, C vitamini, A vitamini açısından zengin olması gerekmektedir.

Uzman Dyt. Selahattin Dönmez
Amerikan Diyetisyenler Derneği Türkiye Temsilcisi

Bebeğimin topuğundan neden kan aldılar?

Ülkemizde yeni doğan bebeklerin topuklarından alınan birkaç damla kan ile fenilketonüri adlı doğuştan bir hastalığın bulunup bulunmadığı araştırılır. Hastalığın farkına varılmadığı durumlarda zeka geriliği de dahil, birçok sorun ortaya çıkar Teşhis erken konulur ve tedaviye erken başlanırsa bu çocuklar herhangi bir sorun çıkmadan normal gelişimlerini sürdürebilir.

Feniketonüri nasıl bir hastalıktır?

Fenilketonüri doğuştan gelen bir hastalıktır. Var olan genetik bozukluk nedeniyle proteinlerdeki fenilalanin denilen bir besin parçasını kullanmak için gereken özel maddeler yapılamaz. Dolayısıyla fenilalanin vücuttan atılmadan birikir. Normalde gerekli ve yararlı olan birçok besin bu çocuklar için zararlıdır. Ömürleri boyunca, özellikle de beynin geliştiği bebeklik ve çocukluk dönemlerinde protein ihtiyaçlarını özel mamalardan karşılamaları, enerji gereksinimi içinse düşük proteinli besinler almaları gerekir.

Bebeğimden alınan kan ne amaçla kullanılacak?

Bebeğinizin topuğundan alınan kan, ülkemizdeki dört merkezden birinde incelenir, çocukta feniketonüri hastalığı yoksa aileye ayrıca haber verilmez. Aşağı yukarı her 3000-5000 bebekten birinde kanda fenilalanin maddesi yüksek bulunur. Bu çocuklar özel merkezlerde daha ayrıntılı incelemelerden geçirilir ve eğer feniketonüri tanısı doğrulanırsa tedaviye başlanır. Tedavinin en önemli parçası diyetin düzenlenmesidir. Bu konuda hekimler ve diyetisyenler birlikte çalışarak çocuğun yaşına ve gelişimine göre özel diyet belirlerler.

Benal Büyükgebiz
Yeditepe Üniversitesi
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi

Sevgili Anneler ve Babalar

Bebeğinizi beslerken doğal ve sağlıklı ürünleri tercih ettiğinizi biliyoruz. Ama ne yazık ki günümüzde katkısız ve hormonsuz ürünleri bulmak hiç de kolay değil. Doğal olduğnu düşündüğümüz pek çok sebze ve meyve bile tarımsal ilaçlar ve suni gübreler nedeniyle aslında sağlığımızı tehdit ediyor. Bu yüzden sizlere bebeğinizin sağlıklı gelişimi için organik tarımla üretilen kavanoz mamalarını tavsiye ediyoruz.

Neden Organik Tarım:

Organik tarım en doğal tarım şeklidir.
• Organik tarımın yapıldığı topraklar şehire sanayi bölgelerinden uzak, temiz olanlardır.
• Sulama için her aşamada denetlenen su kullanılır.
• Zararlılarla mücadelede kimyasal ilaçlar kullanılmaz.
• Suni gübre yerine doğal gübre seçilir.
• Sebze, meyve ve tahıllar verim arttırıcı hormon ve kimyasal teknikler kullanmadan, doğal süreç içinde olgunlaştırılır: besin değerleri açısından en uygun zamanda toplanır.

Sponsorlu Bağlantılar

Gebeliğin Kaçıncı Ayında Vitamin Kan İlacı Başlanır İçin Yorum Yap