Gebelik Alerjisi Tedavisi

Gebelik Alerjisi Tedavisi Hamilelikte Alerji - Bu makaledeki notlar: gebelikte alerji gebelik alerjisi tedavisi hamilelikte..

Gebelikte Kaşıntılar

Gebelikte Kaşıntılar

Gebelik sırasında kadınlar daha önceden yaşamadıkları pekçok değişik durumla karşılaşabilirler. Özellikle ilk gebeliğini yaşayanlarda bu durumlar bebeğin sağlığı, ve ona zarar verip vermeyeceği konusunda endişeye neden olabilirler.

Gebelik sırasında anne adayını hem fiziksel olarak hem de bebeğine zarar gelip gelmeyeceği konusunda endişelendiren durumlardan birisi de kaşıntılardır.

Pekçok kadın gebeliğin seyri sırasında vücudun belirlli bölgelerinde ya da genelinde değişik derecelerde kaşıntı sorunu yaşar. Kaşıntılar çoğu zaman hem anne adayı hem de bebek açısından tehlike oluşturabilecek bir durumun habercisi değildir. Ancak bazı özel durumlar da söz konusu olabilmektedir

Özellikle hızla büyüyen karın ve memeler etrafında kaşıntının olması son derece normaldir. Bu bölgeler etrafında oluşan çatlakların şilk belirtisi kaşıntıdır. Hormonal değişimler de ciltte hassasiyeti arttırarak kaşıntıya yol açabilir.

Cilt gebelik sırasında normalden daha aktif bir organdır. Hem kan akımları artar hem de ter bezlerinin çalışması hızlanır. Buna bağlı olarak meme altlarında, kasıklarda ve diğer cilt kıvrımlarında terlemeye bağlı döküntü ve kaşıntılar olabilir. Bu bölgelerde cilt mantarı gelişebilir ve bu enfeksiyonlar da kaşıntıya yol açabilir.

Vajina çevresindeki kaşıntılar genital mantar enfeksiyonuna, anüs çevresindeki kaşıntılar ise hemoroid ya da basrak parazitlerine bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Artan östrojen düzeylerine bağlı olarak avuç içi ve ayak tabanlarında kızarıklık görülebilir ve bu tabloya kaşıntı eşlik edebilir. Durum doğumdan hemen sonra gerileyerek kaybolur.

Bunun dışında gebe olmayan bir insanda kaşıntıya neden olabilecek egzema, cilt kuruluğu, besin alerjileri gibi durumlar da gebelikte kaşıntının altında yatan neden olarak karşımıza çıkabilir.

Son olarak ise gebelik kaşıntıları gebeliğe bağlı cilt hastalıkları ya da daha da önemlisi safra yolları ile ilgili problemlerin belirtisi olabilir.

Hemen herkeste görülebilen basit kaşıntılar ile başa çıkmak için alınabilecek basit önlemler vardır. Bunlardan en basiti çok sıcak su ile banyo yapmaktan kaçınmaktır.Sıcak su cildi kurutarak elastikiyetini azaltır. İdeal olan ılık su ile banyo yapmaktır. Banyo sonrası sabun ve şampuanı iyice durulamak ve yumuşak bir havlu ile iyice kurulamak önemlidir. Bazı parfümler ciltte rahatsızlığa neden olabileceğinden kokusuz kremler ile vücudu nemlendirmek yararlı olacaktır.

Yulaf özlü şampuan ve sabunların ciltteki basit kaşıntıları gidermekte etkili olduğu bilinmektedir. Ülkemizde de satılan bu tür ürünlerin tercih edilmesi yararlı olabilir. Bol ve pamuk bazlı kıyafetlerin tercih edilmesi, günün çok sıcak saatlerinde sokağa çıkılmaması da alınabilecek basit ama etkili önlemlerdir.

PUPPP
Gebe kadınların yaklaşık %1’inde göbek çevresinde kaşıntılı kırmızı kabarıklıklar ortaya çıkar. Bu durum gebeliğin kaşıntılı ürtiker plakları ve papülleri olarak (pruritic urticarial papules and plaques of pregnancy (PUPPP) olarak adlandırılır. PUPPP gebeliğin son 3 ayında ve ilk bebeğini bekleyen ya da çoğul gebelik yaşayan anne adaylarında daha sık görülen bir durumdur. Kızarıklıklar ilk başta karın çevresinde ve çoğu zaman eğer varsa karın çatlaklarının etrafında başlar ve giderek kalçalara, bacaklara ve hatta kollara doğru yayılır. Bu durum hm anne adayı hem de bebek için zararsız olmakla birlikte bazen çok rahatsız edici boyutta kaşıntıya neden olabilir.

Tanısı cilt doktoru tarafından konur. Tedavisinde ise rahatlatıcı kremler ve gerekli durumlarda alerji ilaçları kullanılır. Bu tedaviye dirençli olan nadir durumlarda ağızdan alınan steroidlerin kullanılması gerekli olabilir

PUPPP genelde doğumdan sonra birkaç gün içinde kendiliğinden kaybolur. Nadiren doğumdan sonra birkaç hafta daha devam edebilir. Dah anadir olarak ise gebelik sırasında değil doğumu takip eden birkaç gün içinde ilk kez ortaya çıkabilir.

Bir gebeliğinde PUPPP yaşayan annelerin takip eden gebeliklerinde aynı duruma maruz kalmaları nadirdir.

Prurigo
PUPPP’dan daha nadir görülen gebeliğe bağlı bir cilt problemidir. Cildin değişik yerlerinde böcek ısırığına benzer kabarık döküntüler ile karakterize bir durumdur. Her yerde görülebilmekle birlikte en sık eller, kollar, bacaklar ve ayaklarda ortaya çıkar.

Genellikle gebeliğin son trimesterinin başlangıcında ortaya çıkar ve doğumdan sonra birkaç hafta ya da bazen birkaç ay daha devam eder. Çok kaşıntılı bir durum olmakla beraber anne adayı ve bebeğin sağlığı açısından bir risk oluşturmaz.

Pemphigoid gestationis
Çok nadiren gebe adınlarda deriden kabarık üstü pütürlü şekilde başlayıp içi su toplamış kabarcıklar şekline dönüşen çok kaşıntılı döküntüler görülebilir. Bu durum pemphigoid gestationis ya da herpes gestationis olarak adlandırılır. Adında herpes geçmesine rağmen herpes yani uçuk virusü ile herhangi bir ilgisi yoktur. Döküntü genelde karın çevresinde başlayıpo buradan kollara ve bacaklara kadar yayılır.

Bu durum diğer cilt hastalıklarından daha önemlidir. Çünkü bebekte büyüme sorunlarına hatta erken doğumlara neden olabilir.

Genelde ikinci üç ayın son dönemlerinde ya da üçüncü üçayın ilk dönemlerinde başlamakla birlikte bazen doğumu takip eden birkaç hafta içinde başlayabilmektedir. Takip eden gebeliklerde tekrarlama olasılığı yüksektir ve tekrarladığında çoğu zaman önceki gebeliğe göre daha şiddetli seyreder.

Gebeliğin intrahepatik kolestazı
İkinci üçayın sonlarında ya da son üçayın başlangıcında ortaya çıkan ve bereberinde döküntü görülmeyen kaşıntılar gebeliğin intrahepatik kolestazı olarak tanımlanan bir karaciğer hastalığınının belirtisi olabilir. Bu durum tüm gebelerin yaklaşlık %1’ini etkileyen bir sorundur.

Karaciğerde üretilen safra, safra kanallrı içinde normal şekilde ilerleyerek safra kesesine ulaşamaz. Bu durumda safra tuzları kana karışarak ciltte birikir. Kaşıntı genelde oldukça şiddetlidir. Hastalığın kendisi normalde döküntüye neden olmaz ancak şidetli kaşıma neticesinde ciltte kızarıklıklar ve tırnak izine bağlı ince kesikler olabilir.

İntrahepatik kolestaz tehlikeli bir durumdur. Bebekte gelişme geriliği ve hatta anne karnında ölüme neden olabilir.

Tanısı yapılan kan testleri ile konur.

Şiddetli kolestaz varlığında bebeği riske atmamak için doğum planlanarak bebek erken dünyaya getirilebilir.

Durum genelde doğumdan sonra kendiliğinden düzelir. Ancak takip eden gebeliklerde tekrarlama olasılığı yüksektir.

Gebelikte Alerji Nasıl Olur? Gebelikte Alerji Tedavisi

Yönetme Alerjiler Hamilelik sırasında
Rinit hamilelik sırasında alerjik rinit, sinüzit, veya non-alerjik rinit nedeni olabilir. Eğer kadın hamilelik öncesinde allerjik rinit olmuştur, bu, ya da aynı hatta geliştirmek kalmak kötüleştirebilir olabilir. Semptomlar bu değişiklik mevsimsel alerjenlere ve gebelik hormonlarının artış da dahil olmak üzere birçok faktöre bağlı olabilir.

Sigara gebelikte alerjik rinit de gebelik hormonları artışa bağlı olabilir, burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve sonrası için burun damla lider. Bu “gebeliğin rinit” denir. Belirtiler, ama alerji taklit edebilir çünkü sigara doğada alerjisi vardır, anti yanıt vermez-histaminler.

Rinit ile hamile kadın ilaç güvenliği hakkında gebelik sırasında ve bu nedenle söz konusu olabilir ilaç alarak kaçının. Eğer alerjik kaçınma tetikler mümkün değildir veya başarılı, ilaçlar belirtileri kontrol edilmesi için gerekli olabilir.
Tanı Alerjik rinit Hamilelik sırasında
Alerji testi, bir RAST denilen deri testleri ve kan testleri içerir. Genel olarak, alerji deri testi gebelik sırasında anafilaksi küçük şansı da oluşabilir verilen yapılmaz. Hamilelik döneminde Anafilaksi, eğer ağır, kan ve rahim oksijen bir düşüş içinde, muhtemelen cenin zarar meydana gelebilir. Ancak bir RAST güvenli bir alternatif eğer sonuç gebelik sırasında gerekli olur Bu nedenle, alerji testi genellikle hamilelik sırasında ertelenmiş olan.
Emniyet Allerji ilaçların gebelik sırasında
Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), hayır uyuşturucu tamamen gebelikte güvenli olarak kabul edilir göre. Çünkü hiçbir kadın hamile iken hamile bir ilaç güvenliği çalışma kaydolmak istedikleri olmasıdır. Bu nedenle, FDA ilaçlar gebelikte kullanımı dayalı olarak risk kategorilerine atanmış bulunmaktadır.

Gebelik kategori “A” ilaçlar, içinde gebe bebek ilk üç aylık dönemde ilaç güvenliği gösteren iyi çalışmalar yapılmaktadır ilaçlar vardır. Bu kategori içinde çok az ilaç ve hiçbir astım ilaçları vardır. Kategori “B” ilaçlar ancak hamile hayvanlarda iyi güvenlik çalışmalar göstermektedir ki hiçbir insan çalışmaları mevcuttur. Gebelik kategori “C” ilaçlar fetus zaman gebe hayvanlarda eğitimi üzerinde olumsuz etkiler, ancak neden olabilir dışarı insanlarda potansiyel risk ağırlığı olabilir bu ilaçların yararları. Kategori “D” ilaçlar fetus, ancak açık riski gösterisi var olan yararları insanlarda risklerden daha fazla örnekleri olabilir. Ve nihayet, kategori “X” ilaçlar ve hayvanlarda doğum kusurları ve / veya insan çalışmalarının açık kanıtlar göstermek gebelikte kullanılmamalıdır.

Önce herhangi bir ilaç hamilelik sırasında alınır, doktor ve hasta bir risk / yarar tartışma olmalıdır. Bu ilaçların yararları risklere karşı tartılması olmalıdır – ve faydaları risklerden daha fazla ilaç sadece alınmalıdır anlamına gelir.
Tedavi rinit Gebelik sırasında
Burun tuzlu. Rinit gebelik anti cevap-histaminler veya burun spreyleri değil eğilimindedir. Bu durum geçici olarak gebelikte güvenle kullanılabilir nazal salin (tuzlu su), yanıt gibi görünüyor (değil aslında bir uyuşturucu is). Nazal salin sayaç üzerinde, hem ucuz, kullanılabilir ve çoğu gerektiği kadar kullanılabilir. Genellikle 3-6 spreyler, her burun deliği içinde, burun kadar 30 saniye için tuzlu bırakarak ve yerleştirilir sonra burnunu.

Anti-histaminler. Büyük anti-histamin, chlorpheniramine ve tripelennamine gibi, gebelik sırasında alerjik rinit tedavisinde tercih edilen ajanlar, ve her iki kategori B ilaç. Yeni anti-(Claritin ® / Alavert ® ve jenerik formları) ve reçeteli setirizin (nymphomax ®) Bu tür bir tezgah üzerinde loratadine olarak da gebelik kategorisi B ilaçlar vardır histaminler.

Açıcı. Ancak tüm ilk trimesterde kaçınılmalıdır olarak bebek gastroschisis ile ilişkili olduğu Psödoefedrin (Sudafed ®, birçok jenerik formları) gebelik sırasında alerjik ve non-alerjik rinit tedavisinde tercih edilen sözlü Gözenek açma, vardır. Bu ilaçların gebelik kategori c.

Tıbbi burun spreyleri. Eğer bu bir alerjene maruz kalma ve önceden belirtilerin başlangıcı için önce kullanılır Cromolyn nazal sprey (NasalCrom ®, jenerik) alerjik rinit tedavisinde yararlıdır. Bu ilaçların gebelik kategorisi B ve sayaç üzerinde mevcuttur. Eğer bu ilaçlar yararlı değildir, bir nazal steroid, budesonid (rhinocort **ua ®), geçtiğimiz günlerde bir gebelik kategorisi B rating aldı (tüm diğer kategori C), ve bu nedenle tercih nazal steroid gebelik sırasında olurdu vardır.

Immünoterapi. Alerji çekim gebelik, ama devam edilebilir bu tedavi sırasında hamile başlatmak için tavsiye edilmez. Alerji çekimlerin Genellikle doz ve artmış değil birçok allergists yüzde 50 gebelik sırasında alerji çekimin doz kesecek. Bazı allergists bu alerji çekim gebelik sırasında durdurulması gerektiğini, anafilaksi riski ve bunun sonucu olarak fetüs için olası tehlikeye verilen hissediyorum. Anafilaksi dışında hiçbir veri alerji çekim kendilerini gerçekten fetus zarar verebileceğini gösteriyor.

Gebelikte Kaşıntı

Genel olarak bakıldığında gebelerin %17’sinde kaşıntı yakınması görülmektedir. Bu kadar sık görülmesine karşın kaşıntı yakınmasının dikkatle ele alınması ve olası diğer nedenlerin ekarte edilmesi için hastanın detaylı öyküsünün alınması ve laboratuvar testlerinin yapılması gerekir.
Gebelikte Kaşıntının Nedenleri
Intrahepatik kolestasis
Gebelik öncesi cilt hastalıkları
Gebeliğe özgü cit hastalıkları
Allerjik reaksiyonlar
İlaç reaksiyonları
Cilt çatlaklıklarına bağlı kaşıntı
Sistemik hastalıklar: Lenfoma, karaciğer hastalıkları, tiroid ve böbrek bozuklukları
Viral hepatitler
Bilirubin yüksekliği yapan nedenler
Gebelikte aşırı bulantı-kusma
Kaşıntı ile birlikte cilt lezyonu yoksa daha çok sistemik hastalıklar düşünülmelidir. Sistemik bir hastalık yoksa gebeliğin intrahepatik kolestazisi düşünülmelidir.
Kaşıntı ve sarılık olmasına karşın, cilt lezyonu yoksa hepatit, gebelik kolestazisi, bilirubin yüksekliği yapan nedenler ve diğer karaciğer hastalıkları düşünülmelidir.
Kaşıntı ve ciltte kabarık lezyonlar varsa gebeliğe özgü kaşıntı yapan nedenler, allerjik reaksiyonlar, ilaç reaksiyonları ve hepatitlere bağlı ürtiker düşünülmelidir.
Gebeliğin İntrahepatik Kolestazisi
Bütün vücutta kaşıntı olmasına karşın belirgin bir cilt lezyonu olmaması durumunda ilk düşünülecek tanı intrahepatik kolestazis yani karaciğerdeki safra akımının yavaşlamasıdır. Bu hastalarda klinik tabloya sarılık da eşlik edebilir. Gebelikte viral hepatitlerden sonra en sık rastlanan sarılık nedenidir. Gebelikte görülme sıklığı %0.1 ile %1.5 arasında değişmektedir. Daha sonraki gebeliklerde tekrarlama riski %60-70 olup, doğum kontrol hapı kullananlarda da ortaya çıkabilmektedir. Çoğul gebeliklerde daha sık görülmekte ve ailevi bir eğilim göstermektedir.
Hastaların %80’ninde gebeliğin 30. haftasından sonra ortaya çıkmakla birlikte, 6. haftada bile görülebilmektedir. Kaşıntı genellikle avuç içi ve ayaklardan başlamakta, kol ve bacaklara yayılmaktadır. Hastaların %20’sinde sarılık görülür ve bu kaşıntıdan 2-4 hafta sonra ortaya çıkar. Bu hastalarda idrar renginde koyulaşma ve dışkı renginde açıklık oluşabilir. Dışkıda yağ kaybıyla birlikte K vitamini eksikliği oluşabilir ve kanama eğilimi yaratabilir.
Laboratuvar Bulguları: Karaciğer enzimlerinde yükselmei kolesterol yüksekliği, bilirubin yüksekliği ve safra asitlerinde yükselme saptanabilir
Nedenleri: İntrahepatik kolestazisin nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte öne sürülen faktörler şunlardır:
Hormonal değişiklikler
Genetik nedenler
Bağışıklık sisteminde değişiklikler
Sindirim sistemine ait faktörler
Çevresel faktörler
Bebek Üzerine Etkileri: İntrahepatik kolestazisi olan gebelerde bebekte distress adını verdiğimiz ve kısaca bebeğin durumunda bozulma, kalp ritminde bozulma ve doğumun gerekli hale gelmesi, bebeğin dışkısını yapması, ani bebek ölümleri ve erken doğum riskleri artmaktadır. Ayrıca K vitamini eksikliğine bağlı olarak bebekte beyin kanaması görülebilmektedir. Bu nedenle bu gebelerin oldukça sık izlenmesi gerekir.
Tedavi
Hafif vakalarda nemelendiriciler ve kaşıntı losyon veya merhemleri ve antihistaminik ilaçlar kullanılabilir, ancak bu ilaçların etkinliği oldukça sınırlıdır. Yakınmaları geçmeyen hastalarda SAM, ultraviole-B, ve deksametazon kullanılabilir. Yanıt alınamayan hastalarda ise kolestiramin (beraberinde K vitamini verilmelidir) ve ursodeoksikolik asit gibi ilaçlar kullanılabilmektedir. Ursodeoksikolik asit kaşıntıyı azaltmaya ek olarak kan, amnion sıvısı, bebek kanı ve sütteki safra asitlerinin düzeyini düşürmekte, bebekteki riskleri azaltmaktadır. Anne ve bebek üzerinded önemli bir yan etkisi yoktur.
Bütün tedavi yöntemlerine karşın yakınmalar rahatlamakla birlikte tam olarak yok olmayabilir. Hastalarda klinik olarak ve kan biyokimyasındaki düzelme doğumdan 2-4 hafta sonra görülür.
PUPP
PUPP gebelikte kaşıntı ile birlikte kırmızı ve kabarık lezyonlarla seyreden gebeliğe özgü kaşıntılı bir hastalıktır. Hastalık 130 iel 300 gebede bir görülmektedir. PUPP özellikle ilk gebelikte, gebeliğin 35. haftasından sonra ve nadiren de doğumdan sonra ortaya çıkmaktadır. Ailevi eğilim yoktur, diğer gebeliklerde tekrarlama olasılığı düşüktür ve doğum kontrol hapları ile bir ilgisi yoktur.
Hastaların üçte ikisinde kaşıntı, kızarıklık ve kabarıklıklar karın çatlaklarından başlar. Oluşan lezyonlar çok değişkenlik gösterebilir: kızarıklık, kabarıklık, su dolu kabarcıklar v.s. Daha sonra gövde, kol ve bacaklara yayılabilir, ancak avuç içi ve ayakların altında görülmez, yüzde nadiren görülür. Lezyonlar iyileştikten sonra yerinde koyu bir iz kalabilir.
Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, gecikmiş bir aşırıduyarlılık reksiyonuna bağlı olduğu düşünülmektedir. Bağışıklık sistemi ve hormonlarda bir değişiklik görülmez. Ancak östrojen ve progesteron hormonlarının az da olsa rolü olabileceği öne sürülmektedir. Karında hızlı büyümenin iltihabi bir reaksiyona ve bunun da kaşıntıya neden olduğu da öne sürülmüştür. İkiz gebeliklerde daha sık görülmesinin de bu aşırı gerilmeye bağlı lduğu düşünülmektedir. İkiz gebeliklerde hormon düzeylerinin daha yüksek olması da bu iltihabi reaksiyonu artırmaktadır. Bazı araştırmacılar tarafından bebekten anneye geçen hücrelerin cilde yerleşerek kaşıntıya neden olduğu da öne sürülmüştür.
Tedavi
Hafif vakalarda lokal merhemler (antihistaminik, steroid) ve ağızdan antihistaminik ilaçlar kullanılır. Tedaviye yanıt vermeyen hastalarda steroidler ağızdan verilebilir. Hastalığın bebek üzerine bir etkisi yoktur ve tedaviye yanıt vermeyen hastalarda erken doğum önerilmemektedir.
Prurigo Gestasyonis
Genellikle gebeliğin 25-30. haftaları arasında gelişir. Kaşıntı ve buna bağlı lezyonlar kol ve bacakların arka kısımlarında görülür, nadiren karın veya diğer bölgelere yayılır. Kaşıntıya bağlı yaralar veya kabuk bağlamış yaralar görülebilir. Hastalık doğumdan hemen sonra kaybolur, nadiren doğumdan 3 ay sonra bile devam eden vakalar bildirilmiştir. Lezyonlar iyileştikten sonra yerinde yine koyu bir bırakabilir. Bebek üzerine etkisi ve diğer gebeliklerde tekrarlama riski tam olarak bilinmemektedir. Yapılan çalışmalarda prurigo gestasyonis ile intrahepatik kolestasis ve allerik (atopik) bünye arasında yakın bir ilişki olduğu görülmüştür. Ayrıca psikosomatik faktörlerinde hastalıkta rol oynayabileceği öne sürülmüştür.
Tedavi
Yine diğer kaşıntı yapan hastalıklarda olduğu gibi o bölgeye antihistaminik veya steroidli merhemler uygulanır, ağızdan antihistaminik ilaçlar kullanılabilir.
Diğer Nedenler
Gebelikte kaşıntı yapan diğer nedenler arasında hepatit ve bilirubin yüksekliği yapan hastalıklar, herpes gestasyonis, gebeliğin kaşıntılı follikülütü gibi bir çok neden sayılabilir. Bu nedenler bu yazının amacı dışında olduğu için detaylı olarak incelemeyeceğiz

Gebelikte Nasıl Yatmalı

Gebelikte Nasıl Yatmalı
gebelikte yatış biçimi – gebeler için en iyi yatış biçimi – gebelikte uygun olmayan yatış biçimi

Alışık olduğunuz yatış biçiminizden gebelik sırasında vazgeçmeniz, altı yaşındayken oyuncak ayınızdan vazgeçmek kadar zordur. Bu nedenle bir süre uykunuzdan olursunuz, fakat bu durum yalnızca yeni yatış biçimine alışıncaya kadar sürer.

Sıklıkla kullanılan iki yatış biçimi (sırtüstü ve yüzüstü) gebelik sırasında uygun değildir. Çünkü yüzüstü yatış, karnınız büyüdüğü için bir karpuzun üzerinde yatmak ne kadar rahatsa o kadar rahattır. Sırtüstü yatmaksa daha rahat olmasına karşın, rahminizin bütün ağırlığı sırtınızın, barsaklarınızın ve inferior vena cava denen vücudun aşağı kısımlarından kalbe kan geri dönüşünden sorumlu olan damarın üzerine biner. Bu da sırt ağrılarını ve basurları arttırabilir, sindirim işlemini engelleyebilir, solunumu ve dolaşımı bozabilir ve kan basıncınızın düşmesine neden olabilir.

Bu, ayakta uyumanız gerekiyor anlamına gelmiyor. Kıvrılarak ya da uzanarak bir tarafınıza yan yatmanız, tercihen de sol yan tarafınıza yatıp arasına yastık koyarak bir bacağınızı diğerinin üstünde çaprazlamanız, yalnızca sizin için değil bebeğiniz için de en iyi yatış biçimidir. Bu yatış biçimi yalnızca besinlerin ve kanın plasentaya en üst düzeyde ulaşmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda böbreğin işlevlerini en iyi şekilde yerine getirmesini sağlar ki bunun anlamı da atıkların ve sıvıların vücuttan daha iyi atılımı ve diz, ayak ve ellerde daha az şişmedir.

Bununla birlikte çok az insan bütün gece aynı yatış biçiminde kalmayı başarabilir. Uyanır ve kendinizi sırtüstü veya yüzüstü yatar durumda bulursanız telaşlanmayın. Bunun hiçbir zararı yoktur. Yan pozisyona dönün ve uyuyun. Birkaç gece kendinizi rahatsız hissedebilirsiniz, fakat vücudunuz çok yakında yeni yatış biçimine alışacaktır.

Gebelikte Krampların Nedenleri

Gebelikte Krampların Nedenleri
gebelikte kramp oluşumu – gebelikte bacak krampları – gebelikte bacak kramplarının önlenmesi – gebelikte kramp girince ne yapılmalı

Gebelikte kramp oluşumuna sebep olarak kalsiyum ve magnezyum eksikliği gösterilmektedir. Ayrıca gebelikte büyüyen uterusun toplar damar sisteminde yarattığı baskı ve buna bağlı oluşan dolaşım problemleri de kramp oluşumunda önemli bir etkendir. Ayrıca gün içi yorgunluk, fazla ayakta kalma, aşırı kilo alımı ve varisler bacak kramplarını artırmaktadır. Kalsiyum açısından zengin dengeli beslenme, çeşitli egzersizler, masaj, bölgesel sıcak uygulama gibi yöntemlerle krampların hafifletilmesi mümkündür. Çoğu zaman kalsiyum ve magnezyum içeren ilaç takviyesi de yapılabilmektedir. “

Hamilelik döneminde görülen bacak kramplarının önlenmesi için alınabilecek önlemlerden bazıları şunlar:

Uzun süre ayakta kalmamalı,
Otururken ayağın altına yükseklik konulmalı,
Yatmadan önce ılık duş almalı,
Sol yana yatmalı,
Varis var ise mutlaka varis çorabı kullanılmalı,
Yüksek topuklu ayakkabı giymekten kaçınmalı,
Aşırı kilo alınmamasına dikkat edilmeli.

Kramplar genelde lohusalık döneminde hafifler ve sonrasında da geçer. Kramp girdiği zaman ise baldır üzerine sıcak bir havlu koyup, bacağı yukarı kaldırmak ve ayak parmaklarını yukarı doğru germek rahatlatıcıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Gebelik Alerjisi Tedavisi İçin Yorum Yap