Gebelin Belırtılerı

Gebelin Belırtılerı Gebelik Belirtileri - Bu makaledeki notlar: gebelin belirtileri gebelin belırtılerı gebelik belirtileri..

Gebeliğin Belirtileri Nelerdir?

Gebeliğin belirtileri nelerdir?

1)En tutarlı belirti normal adetin bir ay gecikmesidir.
2)Gebeliğin ilk haftalarında kadının göğüsleri büyümekte ve meme uçları hafifçe ağrımaktadır.
3)Gebeliğin ilk haftalarında kadın normalin üstünde idrar etmektedir.
4)Sabah rahatsızlığı diye adlandırılan bulantı ve kusma.Bu belirti gebeliğin ikinci ayınca kendini gösterecektir.Üstelik bu belirti;yalnız sabahları değil,günün herhangi bir saatinde kendisini gösterebilir.
5)Gebeliğin daha ilerlemiş safhalarında karnın büyümüş olması gözle fark edilebilinecektir.
6)Gebeliğin dördüncü ve beşinci aylarında bebek oynamaya başlar ve buna yaşama hissi denir.

Bu belirtiler her zaman gebeliğe mi delalet eder?
Hayır.Bu belirtilerin bazıları başka durumlardan da meydana gelebilir.Ancak,bu durumlar spesifik fiziki buluşlarla karşılaştırıldığı vakit gebelik teşhisi kolayca varılabilir.

Bir kadının gebe kaldıktan ne kadar süre sonra doğum uzmanı tam bir gebelik teşhisi koyabilir?
Yaklaşık ikinci adetin gelmediği zaman,yani gebeliğin dört ile altıncı haftası arası.Tabiidir ki ilk adet gelmedikten iki ile üç hafta sonra bir gebelik testine başvurulursa teşhis büyük oranda bir doğrulukla yapılanabilecektir.

Gebelik Belirtileri Nelerdir

hamilelik belirtileri nelerdir, dış gebelik belirtileri nelerdir, erken gebelik belirtileri nelerdir, gebelin belirtileri, gebeligin ilk ay belirtileri, gebelik nasıl anlaşılır

Gebelik beliritileri arasında en sık görülenler nelerdir?

Bulantı, sabah bulantısı

Sabahları daha belirgin olan bulantılar genelde günün ilerleyen saatlerinde her ne kadar hafiflese gebeyi önemli bir şekilde rahatsız eden hamilelik belirtileri arasındadırlar.Bazı kadınlarda sabah bulantıları beklenen adet gününden bile önce ortaya çıkabilir.Gebeliğin 1r. haftasına kadar bulantıların şiddeti artabilir.Büyük bölümünde 12. haftadan sonra hızla daha sonra kaybolur.Sabah bulantıların sebebi ebelik hormonunu beta hcg olduğu sanılmaktadır.

Kokulara karşı aşırı duyarlılık

Gebelikte kokulara karşı bir duyarlılık olsa da her anne adayında farklı şekilde ortaya çıkabilir.Bazı anne adayları hiçbir kokuya dayanamaz iken bir kısmı mutfak kokularına tahammül edemezler.

Uyuma ihtiyacının artması

Genelde hamileliğin çok erken dönemlerinde ortaya çıkar ve kadın kendini yorgun hissederek devamlı bir uykusuzluk duygusuna kapılır.Uyku ihtiyacının artması kadınlarda hamilemiyim sorusunu akla getirebilen hamilelik belirtileri arasındadır.

Tansiyon düşmesi

Açlık durumunda ve yetersiz sıvı alındığında kadınlarda daha sık görülür.Gebeliğin etkisiyle dolaşım sisteminde oluşan oynamalar ve değişikliklere bağlıdır.Bazı anne adaylarını epey etkilerken bazı kadınlar tansiyon düşmesinin farkına bile varmayabilirler.

Kasık ağrıları, bel ağrıları

Çoğu kez tek taraflı ,ancak bazen çift taraflı da olabilen kısa süreli keskin ağrılar görülebilir. Bu ağrılar rahimi yerinde tutan bağların gerilmesiyle ve su toplamasıyla
ortaya çıkar.Keskin bir ağrı olmasına fazla rahatsızlık vermez ve zararı yoktur

Sık idrara çıkma hissi

Genellikle gebeliğin ilk beliritlerinden biridir ve her ne kadar erken dönemde başlar ise de ve genelde tüm hamilelik boyunca da devam eder

Göğüslerde değişiklikler, göğüslerde hassasiyet

Gebelik belirtileri (hamilelik beliritleri) içinde ilk görülendir bazen daha adet günü geçmeden şikayete sebep olabilmektedir. Şişkinlik,gerginlik ve ağrı görülebilir.bu bulgular adet öncesi gerginlik sendromunda da ortaya çıkabilecek bulgulardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Gebelin Belırtılerı İçin Yorum Yap